آلمان درباره پذیرش ارزهای دیجیتال هشدار داد

آلمان درباره پذیرش ارزهای دیجیتال هشدار داد

به گزارش خبرگزاری رویترز در ۲۹ می (۸ خرداد)، رئیس بانک فدرال آلمان (Deutsche Bundesbank یا BBK) به بانک‌های مرکزی کشورهای دیگر درباره خطرات بالقوه به رسمیت شناختن ارزهای دیجیتال هشدار داد.

جنز ویدمان (Jens Weidmann)، رئیس بانک مرکزی آلمان (BBK) و عضو هیئت‌امنای بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی (BIS)، مدعی شده است که پذیرش «پول‌ دیجیتال» می‌تواند باعث بی‌ثبات شدن سیستم‌های مالی در دوران بحران‌های اقتصادی شود.

این اقتصاددان آلمانی اظهار داشت که دسترسی آسان به ارزهای دیجیتال باعث تسریع روند سقوط وام‌دهندگان (موسسات مالی) و ایجاد یک تغییر بنیادین در مدل کسب‌وکار بانک‌ها، حتی در یک وضعیت اقتصادی مطلوب، خواهد شد.

ویدمان همچنین مدعی شد که دسترسی آسان به این ارزها می‌تواند منتهی به افزایش نوسانات شود که روی ترازنامه‌های بانک‌های مرکزی تأثیر منفی خواهد داشت.

جنز ویدمان، رئیس بانک مرکزی آلمان

جنز ویدمان، رئیس بانک مرکزی آلمان

بانک فدرال آلمان بخشی از سیستم بانک‌های مرکزی اروپاست و به دلیل عظمت گذشته آن، مهم‌ترین قسمت این نهاد به شمار می‌رود. این بانک اولین بانک مرکزی ست که به استقلال کامل دست پیداکرده و نام بانک فدرال را، به دلیل این فرم مخصوص بانکداری مرکزی، به خود اختصاص داده است.

این مدل بانکداری فدرال (Bundesbank model) توسط بانک مرکزی اروپا هم به‌عنوان مدل پایه برای کل سیستم بانکداری اروپا، پذیرفته‌شده است.

بنا بر موارد فوق، اقدامات آلمان در ارزهای دیجیتال می‌تواند تاثیر بسیار عمیقی در رشد و آینده این صنعت بگذارد.

یکی از مقامات بانک مرکزی اروپا در دو هفته پیش علاوه بر اشاره به مزایای بانک مرکزی ارزهای دیجیتال (CBDCs)، در مورد خطرات آن‌ها هم هشدار داد. طبق گفته‌های او بانک مرکزی ارزهای دیجیتال می‌تواند نقش خود را در این میان به شکل بستری برای انتقال وجه، روشی برای پرداخت و ذخیره ارزش بازی کند. او همچنین افزود که پذیرش این ارزها می‌تواند باعث بالا رفتن سطح محرومیت دسترسی به سیستم‌های مالی شود.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

5 دیدگاه
سعید
سعید
4 سال قبل

وارن بافت هم یه وام دهنده اس که ثروت خودشو از طریق موسسات مالی و شرکتهای بیمه جمع کرده از قضا از مخالفان سر سخت بیتکوین هست،منم اگه یه وام دهنده بودم حتما با ارزهای دیجیتال مخالفت میکردم خخخ

رسول آدینه
رسول آدینه
4 سال قبل

تغییر نظام جهان از نون شب واجب تره این همه جنگ و آدم کشی وسلاح از کجا تامین میشه؟دولت ها مالیات مردم وبمب موشک میکنن سر هم نوعانشون فقط وفقط بخاطر قدرت حکومتا نمره مردودی گرفتن حالا دیگه نوبت خود مردمه

reza
reza
4 سال قبل

میبینم روزی رو که این بانکداران بی وجدان که خون مردم رو تو شیشه کردن دیگه وجود ندارن و دنیا به یه جهان بدون ربا و سفته بازی تبدیل شده ...مرگ بر سرمایه داری... ترس به جونشون افتاده...

مسعود فتاحی
مسعود فتاحی
4 سال قبل

قشنگ میشه ترس بانک ها و سیستم های مالی موجود از ارز دیجیتال و این که اگر مقبولیت دنیای کریپتو زیاد شود بانک خود به خود از گردونه حترج خواهند شد . توی چشم انداز 15 تا 20 سال اینده این اتفاق دور از انتظار نیست .

محسن
محسن
4 سال قبل

از آلمان بعید بود ک توی این صنعت عقب بیافته.