پورابراهیمی: تاکنون ۲.۵ میلیارد ارز دیجیتال در کشور فروخته شده است!

پورابراهیمی: تاکنون ۲.۵ میلیارد ارز دیجیتال در کشور فروخته شده است!

تلگرام امنیت اقتصادی کشور را به مخاطره انداخته است. تاکنون بیش از ۲/۵میلیارد ارز دیجیتال در ایران فروخته شده، اگر اتفاقی برای سرمایه مردم بیفتد، چه کسی پاسخگو است؟ رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در صحبت های اخیر خود به این موضوع اشاره کرده است.

پورابراهیمی: تاکنون 2.5 میلیارد ارز دیجیتال در کشور فروخته شده است!

به نقل از ناطقان؛ رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفته است:

به دلیل اینکه هویت پیام‌رسان‌های خارجی، مانند تلگرام مشخص نیست، ایجاد فضای اقتصادی در بستر پیام‌رسان‌های خارجی را در کشور جمهوری اسلامی ایران به صلاح نمی‌دانیم. ما نگران منابع مالی و اقتصادی مردم هستیم؛ تلگرام امنیت اقتصادی کشور را به مخاطره انداخته است.

محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به اینکه فضای پیام‌‌رسان‌های خارجی، به‌خصوص تلگرام برای کاربران ایرانی ناامن است، اظهار داشت:

مشخص نیست تضمین‌ها و تعهدات‌ پیام‌رسان‌های خارجی فعال در کشور چگونه تعریف می‌شود.

وی با بیان اینکه هیچ ضمانتی در کشور ما برای ایفای تعهدات‌ پیام‌رسان‌های خارجی در عملیات‌های اقتصادی وجود ندارد، افزود:

به دلیل  عدم وجود ضمانت برای ایفای تعهدات‌‌ پیام‌رسان‌های خارجی، عملا مجبوریم برای جلوگیری از اتفاقات احتمالی آینده راهکار ارائه کنیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به مشکلات ایجاد شده از سوی برخی مؤسسات اعتباری برای سپرده‌گذاران، گفت:

در آینده مردم از ما سؤال می‌کنند که یک پیام‌رسان در کشور کار می‌کرد، شما کجا بودید و چرا با آن مقابله نکردید؛ ما از طریق آن مبادله ارزی مجازی انجام داده‌ و امروز متضرر شده‌ایم، البته مردم این سؤال را درباره مؤسسات اعتباری غیرمجاز نیز از ما پرسیده‌اند و می‌گویند که شما به عنوان مجلس و بانک مرکزی، وقتی یک مؤسسه‌ای تابلو نصب کرده بود، کجا بودید و چرا جلوی آن را نگرفتید و یا حتی چرا به بانک مرکزی نگفتید که جلوی آنها را بگیرد.

پورابراهیمی با تأکید بر اینکه پیام‌رسان «تلگرام» به بازار ارز دیجیتالی به نام «گرام» ورود پیدا کرده است، افزود:

ما فکر می‌کنیم به دلیل عدم وجود تعهدات‌ تلگرام در بخش ارز دیجیتالی، در آینده با مشکلات جدی مواجه می‌شویم، افراد منابع خود را در این بخش سرمایه‌گذاری می‌کنند، اگر هر اتفاقی برای آن بیافتد، مشخص نیست که چه کسی باید پاسخگو باشد؛ بسیاری از کشورها به دلیل اینکه به نظام و مردم‌شان تعهد دارند، اجازه فعالیت این پیام‌رسان‌ها را نمی‌دهند.

پورابراهیمی: تاکنون 2.5 میلیارد ارز دیجیتال در کشور فروخته شده است!

وی به ارائه راهکارهایی برای مقابله با خطرات اقتصادی پیام‌‌رسان‌های خارجی اشاره و تصریح کرد:

یا باید بستر پیام‌رسان‌های داخلی را فراهم کنیم که طبق قوانین موضوعه کشور، هویت‌شان مشخص و کارهایشان تضمین شده است و طبق قانون هم باید پاسخگو باشد، یا اینکه پیام‌رسان خارجی صفر تا صد به ما تعهد دهد، اگر این طور باشد، می‌تواند مانند پیام‌رسان‌های داخلی در کشور فعالیت کند، اما نکته جالب این است که پیام‌رسان‌های خارجی اصلا هویتی ندارند که بتوانیم با آنها طرف حساب شویم. اصلا مشخص نیست که از قوانین کدام کشور تبعیت می‌کنند که بتوانیم با آنها وارد مذاکره شویم.

پور ابراهیمی ادامه داد:

در حال حاضر بیش از دو و نیم میلیارد دلار ارز دیجیتال در کشور فروخته شده است. ما از اینکه این منابع کجا می‌رود و بازپرداختش چگونه است، بی اطلاعیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان خاطرنشان کرد:

ما می‌خواهیم این موضوع را در کشور تصمیم‌گیری کنیم که یا پیام‌رسان‌های خارجی محکم تضمین دهند و دولت هم تضمیمن آنها را تأیید کند و یا اینکه پیام‌رسان‌های داخلی جایگزین پیام‌رسان‌های خارجی شود، پیا‌م‌رسان‌های خارجی نمی‌توانند تضمین دهند که از قوانین کشور ما تبعیت کنند، البته ما شروطی را برای آنها تعیین می‌کنیم.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

6 دیدگاه
خود خودم
خود خودم
3 سال قبل

هروقت سرمایه سوخته ملت در بورس را برگردوندید اونوقت حق غمخواری در ارزهای دیجیتال رو دارید...
کلا شده ایم مملکت مخالف..هر علم و تکنولوژی می آید اول مخالفت می کنیم بعد ممنوع می کنیم و بعدش رها می کنیم چون می دونیم که کلا مخالفت از بیخ اشتباه بود و برای نشان دادن اینکه هستیم بیان شده بود...

مجید
مجید
6 سال قبل

بخداقسم اگه بیشترمسیولین اصلا بدونن این ارزا چی هستن شما دقت کنیدهرکسی تودولت که جوان مزیت اینارومیدونه باقدرت ازش تعریف میکنه ولی اکثراکه کوچکترین سواداینترنتی ندارن درمورداینا نظرمیدن حتی به گفته یه مسیول که گفته بودافرادی روتوحوزه قانون گذاری دیجیتال میشناسم که توانایی ساخت ایمیل ندارن هرکسی تخصص خودش داره نباید مسویلین توکاری که تخصص ندارن نظربدن حتی این کاربسپارین به اهلش به چهارتا مدیرجوون کاربلد تحصیل کرده همه دنیا میگن خوب اینامیگن بدخخخ اینامیگن ازبیس هزاردلارشده نه هزارچرانمیگن ازسه سنت شده بیس هزاراگه مازودتربااین مباحث اشنامیشدیم کلی ثروت گیرمون میومدکارشناسای تلویزیون به قدری عام بچه گانه صحبت میکنن ادم میمونه بخنده گریه کنه کارشناس تلویزیون میگه ارزگرام پاول برای ایرانیها پیش فروش نکردکه اگه بعداخریدن قیمتش افت کردبگه من نمیخاستم به ایرانیها بفروشم اخه این چه حرف مضحکی مگه قیمت اینده گرام پاول میخادتعیین کنه براساس عرضه وتقاضا تواکسچنج ها قیمت گذاری میشه چرا مسیولین نمیگن اگه مادوسال پیش وارداین حوزه میشدیم چندمیلیارددلاربه جیب زده بودیم چرانمیگن این مقداری که میگن فروخته شده چقدش سودبوده یادراینده چقدمیشه مسیولین برن جلوی موسسات مالی اختلاس گرشون بگیرن برن جلوی بورسشون بگیرن که یه سهامی تودوروزقیمتش نصف نشه توکشورپربیکاری مردم دارن سعی میکنن باوصل شدن به بازارهای خارجی اشتغال زایی کنن چرامسیولین فقط سنگ میندازن شماها که نمیتونین کارایجادکنین چرابه اشتغال زایی مردم گیرمیدین این ارزهای دیجیتال واسه قشرتحصیل کرده البته باتجربه وقت گذاشتن تلاش منظورتریدروزانه میتونه یه شغل خوب واسه اونا باشه وهم ارزاوری برای کشورچرادولت ازماینینگ برای ارزاوری استفاده نمیکنهرمثل ونزویلا بااین تحریمهای ظالمانه این ارزها بهترین راه کاربرای تجارت بادنیاس ماینینگ تریدساخت دستگاه ماینیگرساخترکیف پول سخت افزاری همه اینا بهترین فرصت برای اشتغال مردم خوددولت ارزاوری برای کشور هربشری میتونه تصمیم بگیره پولش کجا سرمایه گذاری کنه اگه مسیولین نمیخاین وارداین بحث ارزابشین حداقل مردم راحت بزارین فقط هشداربدین که این کارپرنوسان هرکی تحمل ریسکش داره واردبشه تا مردم بفهمن این کارهرکسی هم نیس سخت این خوب دیگه ازشما توقع نداریم مسیولیتهای ضررمردم برعهده بگیرین فقط مردمراحت بزارین برین موسسات ورشکست شده خودتون نجات بدین که پول مردم خوردن فقط روزی پشیمون میشید میگین کاش زوترواردمیشدیم که کارازکارگذشته

مهدی
مهدی
6 سال قبل

شما از کی تا حالا دلتون واسه مردم و سرمایه شون سوخته؟؟!!

محسن تقوی نیک
محسن تقوی نیک
6 سال قبل

در آینده مردم از ما سؤال می‌کنند که یک پیام‌رسان در کشور کار می‌کرد، شما کجا بودید و چرا با آن مقابله نکردید !؟
این عجیب ترین جمله و خرافاتی ترین حرف تاریخی است!!
تاکنون حافظ و غم خوار پولهای مردم در این 30 سال و اندی درون کدوم غار مخفی بوده که اکنون ازخواب بیدارشده !!!
همیشه مردم بدبخت ، ملعبه و بازیچه های رانت و فسادهای اقتصادی میلیارد دلاری آقایون بوده اند و خواهند بود..

Sara
Sara
6 سال قبل

اصلا معلوم نیست کی به کیه
بدش بانک مرکزی ارز های رمز پایه رو ممنوع اعلام کرده
کلا اینجا همه چی ممنوع حرام و فیلتره

نیکی پینک
نیکی پینک
6 سال قبل

شما نگران سرمایه مردم نباشید، شما با مردم کاری نداشته باشید، و چوب لای چرخ کاسب ها نکنید،
خودش درست میشه....