از چهار کشور در ایران مزرعه استخراج ارز دیجیتال وجود دارد

از چهار کشور در ایران مزرعه استخراج ارز دیجیتال وجود دارد

مجیدرضا حریری، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین در مصاحبه اخیر خود اعلام کرده است که علاوه بر چینی‌ها، ماینرهای لهستانی، هندی و ترکیه‌ای هم در ایران مزرعه استخراج رمزارز احداث کرده‌اند.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از تجارت‌نیوز، این موضوع در حالی رخ می‌دهد که جیره‌بندی برق شهروندان ایرانی این روزها حاشیه‌ساز شده است و البته انگشت اتهام به سمت مزارع استخراج رمزارز در ایران نشانه رفته است. مزارعی که گفته می‌شود یکی از بزرگترین‌ آنها در اختیار چینی‌هاست.

با وجود این، مجیدرضا حریری، رییس اتاق بازرگانی ایران و چین به تجارت‌نیوز می‌گوید که نه فقط چینی‌ها که لهستانی‌ها، هندی‌ها و ترکیه‌ای‌ها هم در ایران مزارع رمزارز احداث کرده‌اند. او توضیح می‌دهد:

چین، لهستان، هند و ترکیه همه با مجوزهای وزارت صمت و وزارت نیرو فعالیت می‌کنند و البته نرخ برق آنها با بهای برق صادراتی محاسبه می‌شود.

او تأکید می‌کند که واگذاری ارز به مزارع رمزارز خارجی به صرفه‌تر از صادرات است و البته تأکید می‌کند که مصرف برق این مزارع رقم زیادی نیست و فقط چیزی حدود ۳۰۰ مگاوات برق مصرف می‌کنند. این عدد در حالی اعلام می‌شود که میزان مصرف برق مزارع رمز ارز در ایران شفاف نیست و در حالی که رییس اتاق ایران و چین مصرف برق این مزارع را ۳۰۰ مگاوات اعلام می‌کند، رضا اردکانیان، وزیر نیرو آن را ۲ هزار مگاوات تخمین زده و علی بخشی، رئیس هیأت مدیره سندیکای برق ایران هم به مهر گفته بود که مصرف حدودی برق واحدهای رمز ارز کشور ۶ تا ۷ هزار مگاوات است و بر خاموشی‌ها حتماً تأثیرگذار است.

البته حریری علت قطعی برق را استخراج رمز ارز نمی‌داند و می‌گوید:

حتی اگر عدد ۲ هزار مگاوات برای استخراج رمزارز صادق باشد، در کشور بیش از ۸۰ هزار مگاوات نیروگاه نصب شده و بالای ۵۶ هزار مگاوات تولید مستمر دارد. به عبارتی این مقدار می‌شود یک واحد از سی واحد یا ماهی یک شب خاموشی.

رییس اتاق ایران و چین ادامه می‌دهد:

مسأله‌ای مانند قطعی برق، مسأله جدیدی نیست و این اولین باری نیست که ما با آن مواجه می‌شویم، اما در این چند روز به مسأله اول مملکت تبدیل شده است. رسانه‌ها نباید مانند عوام به شایعات دامن بزنند و باید محیط را شفاف کنند.

حریری خاطرنشان می‌کند:

چرا مرجعی مانند وزارت نیرو اطلاعات شفافی به مردم نمی‌دهد و چرا نتوانسته بگوید در صنعت برق ۲۰ درصد افزایش مصرف داشته‌ایم و این حرف‌ها دلیل متقنی ندارد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

9 دیدگاه
Arman
Arman
۳ سال قبل

به به

مجید حاجی زاده
مجید حاجی زاده
۳ سال قبل

کاش میشد که به ملت هم برق رو باقیمت منصفانه میدادند و مردم مجبور به استفاده از برق یواشکی نمیشدند.

Mojtaba-bd
Mojtaba-bd
۳ سال قبل

چقدر خوب بود اگر ما در کشورهای دیگر مزرعه استخراج احداث میکردیم و از برق آنها استفاده میکردیم، هیچ کشوری مثل ما خودشو با دست خودش نابود نمیکنه

Marlowe
Marlowe
۳ سال قبل

یه صندوق تشکیل بدین طوریکه سهام این صندوق رو مردم بخرن یه عالمه دستگاه ماینر بخرین ماین کنید سودش رو بدین به سهامداران اون صندوق

صادق
صادق
۳ سال قبل
پاسخ  Marlowe

مشکل اینجاست که یکی پیدا میشه همرو شبونه جمع میکنه میبره بعد یکی هم پیدا میشه میگه ولله من هم امروز صبح فهمیدم بردن

صادق
صادق
۳ سال قبل
پاسخ  Marlowe

مشکل اینجاست که یکی پیدا میشه همرو یجا میبره بعد میگن ما هم شنبه صبح متوجه شدیم همرو بردن 😎😎

زرین
زرین
۳ سال قبل

هیچی این مملکت که مال ما نیست.
فقط ما اضافیم این وسط

ایرج
ایرج
۳ سال قبل

بلی چیز زیادی نیست ولی منی که 3 تا ماینر تو خونه داشتم جوری باهام رفتار میشه که انگار اندازه ی شهر برق مصرف کردم

Alireza
Alireza
۳ سال قبل

اصلا وقتی مردم خودمون ساعت ها برق ندارن چرا باید برق صادر کنیم که حالا میان میگن واگذاری برق به مزارع استخراج رمز ارز بصرفه تره؟!!
مثله اینکه از دید ایشون قطعی برق مشکل زیاد بزرگی نیست و جالب اینجاست جوری گفته انگار چیز طبیعی هست و اصلا نیاز به توجه کردن نداره چه برسه به رفع کردن مشکل!