جنگ قدرت در بیت مین؛ سایت و حساب بانکی جدیدی برای غول صنعت ماینینگ ایجاد شد

جنگ قدرت در بیت مین؛ سایت و حساب بانکی جدیدی برای غول صنعت ماینینگ ایجاد شد

میکری ژان (Micree Zhan)، هم‌بنیان‌گذار برکنارشده‌ی شرکت بیت مین، یک حساب بانکی جدید و یک آدرس وب‌سایت مشارکتی جدید برای این غول عرصه سخت‌افزار استخراج ارز دیجیتال ایجاد کرده است.

به گزارش سایت دیکریپت، در تاریخ ۶ جولای (۱۶ تیر)، اکانت وی‌چت (WeChat) بیت مین که ظاهراً تحت کنترل میکری ژان، مؤسس برکنارشده این شرکت قرار دارد، بیانیه‌ای منتشر کرد و در آن اعلام کرد که حساب بانکی حقوقی که از آن برای خرید محصولات بیت مین استفاده می‌شد، تغییر یافته است. نام به‌روزرسانی‌شده این حساب بانکی، شرکت ژانهووا اینتلیجنت تکنالژی (Zhanhua intelligent Technology) است که طبق داده‌های فهرست راهنمای شرکت‌های چینی، در شهر فوجو، زادگاه ژان، به ثبت رسیده است و کاملاً تحت مالکیت شرکت بیت مین پکن قرار دارد که توسط ژان اداره می‌شود.

بنابر اطلاعات تیان‌یانچا (Tianyancha)، وب‌سایت راهنمای شرکت‌های چینی، اگرچه این شرکت غیرفعال بوده است؛ طی سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ تحت مالکیت جیهان وو و میکری ژان (دو مؤسس شرکت بیت مین) قرار داشته است. طبق این راهنما، وو در تاریخ ۶ ژوییه ۲۰۲۰ (۱۶ تیر) از سمت سرپرست شرکت برکنار و شخص دیگری جایگزین او شده است. ظاهراً جانشین وو شخصی به نام ژانگ‌ژن چنگ (Zhangzhen Cheng) است.

جنگ قدرت در بیت مین؛ سایت و حساب بانکی جدیدی برای غول صنعت ماینینگ ایجاد شد
اطلاعات بیت مین در وب‌سایت راهنمای شرکت‌های چینی

 ژان بر سر سمت نماینده قانونی شرکت بیت مین با مؤسس دیگر این شرکت یعنی جیهان وو اختلاف دارد. کسی که این سمت به او تعلق بگیرد، حق استفاده از مهر رسمی، کنترل حساب‌های بانکی و حق امضای شرکت به او خواهد رسید.

با اینکه حداقل روی کاغذ، ژان کنترل دفتر پکن شرکت را در اختیار دارد؛ اما وو سمت خود به‌عنوان نماینده قانونی این شرکت را حفظ کرده است و قدرت افتتاح و بستن حساب‌های بانکی را دارد. به همین دلیل بود که لازم شد کنترل حساب بانکی بیت مین بر عهده یک نهاد قانونی مستقل گذاشته شود. وو کنترل شرکت مادر بیت مین چاینا در هنگ‌کنگ را هم برعهده دارد و هم‌اکنون راه ارسال محموله‌های کلیدی سیلیکون را از شرکت تایوانی TSMC به کارخانه بیت مین در شنژن (Shenzhen) مسدود کرده است. 

بیت مین ادعا می‌کند که ژان از سمت خود برکنار شده است و هیچ‌گونه مقام رسمی در شرکت ندارد. این شرکت همچنین می‌گوید که درگیر یک دعوی قضایی علیه ژان شده است.

ژان علاوه بر یک حساب بانکی شرکتی، یک وب‌سایت خدمات پس از فروش جدید با دامنه مشابه با سایت اصلی، اما منحصربه‌فرد را هم راه‌اندازی کرده است. قابلیت‌های این سایت کمتر از سایت اصلی است و تنها به کاربران اجازه می‌دهد که وضعیت گارانتی محصولات خود را بررسی کرده و با یک مرکز خدمات پس از فروش تماس بگیرند.

ژان مرتباً آدرس سایت جدید خود را در سرویس‌هایی مثل وی‌چت و ویبو (Weibo) به اشتراک می‌گذارد؛ اما با دریافت کامنت‌هایی مثل «این کار را نکن» و «دوباره؟» با واکنش نه چندان مثبتی از سوی اعضای جامعه ارزهای دیجیتال در اینترنت مواجه شده است.

ممکن است علاقه مند باشید
error in loading comments. please attention