رقبای قدیمی آی‌تی برای توسعه بلاک چین‌های خود همکاری می‌کنند

رقبای قدیمی آی‌تی برای توسعه بلاک چین‌های خود همکاری می‌کنند

اوراکل و آی‌بی‌ام، دو غول حوزه آی‌‌تی، برای توسعه بلاک چین‌های یکدیگر به دنبال همکاری با هم هستند. به گفته توسعه‌دهندگان اوراکل که هفته گذشته و در گردهمایی جهانی هایپرلجر در شهر فینیکس آریزونا از همکاری دو شرکت فناوری خبر دادند، این حرکتِ پیشگامانه بر روی توسعه بلاک چین‌های ساخته شده با قابلیت فابریک (Fabric) خواهد بود.

به نقل از کوین‌دسک، مارک راخمیلویچ (Mark Rakhmilevich)، مدیر ارشد اوراکل در بخش محصولات بلاک چینی، در این باره گفت که ایده‌ی تعامل‌پذیری در قابلیت فابریک، پیش از اولین گردهمایی جهانی هایپرلجر در اواخر سال ۲۰۱۸ و در شهر بازل سوئیس جرقه خورد.

راخمیلویچ در مصاحبه گفت:

ما تست‌های خود را با دو شرکت آی‌بی‌ام و اس‌آ‌پ (SAP) انجام داده‌ایم. هر سه شرکت آزمایش‌های فراشبکه‌ای را بر روی فابریک انجام داده‌اند. پس اگر کسی بخواهد که شبکه‌ای بر روی اوراکل اجرا کند و از طرفی ترجیح برخی اعضایش به استفاده از آی‌بی‌ام باشد، ما می‌توانیم فرایند کار را که آزمایش شده و معتبر است، به آن‌ها نشان دهیم.

تا حدودی می‌توان گفت که این کار به معنی اجرای همزمان نودهای بلاک چین بر روی شبکه‌های ابری اوراکل و آی‌بی‌ام است، اما نکته جالب‌تر امکان اتصال به مجموعه شرکت‌هایی خواهد بود که بر روی هر دو پلتفرم وجود دارند.

از دیگر جنبه‌های فنی این پروژه مشترک نیز می‌توان به امکان تبادل اطلاعات در میان شبکه‌ها اشاره کرد که در قالب خلاصه‌شده و قابل‌فهم برای نود گیرنده ارسال می‌گردد.

راخمیلویچ در این باره گفت:

هدف بلندمدت باید ایجاد یک تجربه‌کاربری ساده باشد که تنها با چند کلیک عملیات راه‌اندازی انجام شود. اما هم‌اکنون عملیات اتصال و راه‌اندازی به صورت دستی انجام می‌شود.

بلاک چین‌های شرکتی به حوزه رقابت با اهداف مشترک تبدیل شده‌ است؛ همانطور که بارها در حوزه تکنولوژی دفترکل توزیع شده مشاهده شده، گروهی از شرکت‌هایی که موارد استفاده مشابهی مانند ارسال و رهگیری کالا دارند و از فناوری زیرساختی مشابهی مانند فابریک استفاده می‌کنند، اغلب اوقات به همکاری با هم روی می‌آورند.

یک مثال خوب برای توضیح این مسئله، همکاری بلاک چین اوراکل و کنسرسیوم جی‌اس‌بی‌ان (GSBN) است که شامل شرکت‌های ناوبری مانند سی‌ام‌ای سی‌جی‌ام (CMA CGM)، کاسکو شیپینگ لاینز (COSCO Shipping Lines) و هاپاگ لوید (Hapag-Lloyd) می‌شود که از فابریک استفاده می‌کنند.

در سوی دیگر آی‌بی‌ام و شرکت مرسک (Maersk) در سال ۲۰۱۸ اقدام به راه‌اندازی ترید‌لنز کردند که شرکت‌های سی‌ام‌ای سی‌جی‌ام و هاپاگ لوید را به عنوان اعضای اصلی در کنار دو شرکت ناوبری دیگر همراهی می‌کند و بر روی پلتفرم بلاک چینی مبتنی بر فابریک آی‌بی‌ام پیاده‌سازی شده است.

هر دوی این مجموعه‌ها دارای بندرگاه‌های ناوبری در سراسر دنیا هستند و هرگونه اقدام برای یکپارچه‌سازی این دو پروژه‌ می‌تواند ارزش قابل توجهی برای بازیگران این صنعت داشته باشد.

کنار هم آوردن مجموعه‌ای از شرکت‌ها کار سختی است و تعجب‌برانگیز نیست که غول‌های فناوری به دنبال نگه‌داشتن این نام‌های بزرگ بر روی پلتفرم‌هایشان هستند. راخمیلویچ در ارتباط با تسریع روند پیشرفت پروژه، پیشنهاد نوشتن کدهای بلاک چینی و توامان با آن گرد هم آوردن شرکت‌های مختلف را پیشنهاد می‌دهد.

او در این باره می‌گوید:

ایجاد یک چارچوب کنسرسیوم نیازمند زمان زیادی خواهد بود. پس بهتر است که ساختن بلاک چین را آغاز کرده و در عین حال وکلا نیز کارشان را شروع کنند؛ چیزی که مردم بتوانند آن را بدون کنسرسیوم‌های رسمی نیز اجرا کنند.

تیم‌های بلاک چینی حاضر در آی‌بی‌ام، اوراکل و اس‌آپ که همدیگر را به خوبی می‌شناسند، شاید بیشتر از هر کس دیگری درباره ایجاد یک همسازی میان شرکت‌های فعال بر روی فابریک اشتیاق داشته باشند. چرا که تصمیم‌گیرندگان اصلی و مدیران کسب‌وکار احتمالا قضیه را به صورت دیگری می‌بینند.

راخمیلویچ در انتهای صحبت‌های خود گفت:

شرکت‌های بزرگ آی‌تی پیشینه رقابتی دارند اما به نظر می‌رسد که در سطوح فنی با یکدیگر همکاری کنند؛ چه در قالب استانداردهای رسمی و چه امور غیررسمی. به خصوص وقتی در مورد بلاک چین صحبت می‌کنیم که یک اکوسیستم است و این همکاری به مشارکت گروه‌های مختلف خواهد انجامید. پس باید مطمئن شوید که آن را در شبکه‌های ابری مختلف و میان شرکت‌های مختلف پشتیبانی می‌کنید. البته هنوز هم در عرصه رقابت هستید و ما هر روز این کار را انجام می‌دهیم.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه