بانک مرکزی نیجریه خدمات ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کرد

بانک مرکزی نیجریه خدمات ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کرد

بانک مرکزی نیجریه با صدور بخشنامه‌ای از تمامی نهادهای مالی این کشور خواسته است تا هرچه سریع‌تر نسبت به مسدودسازی فوری حساب‌های بانکی فعالیت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال اقدام کنند.

به گزارش «The Block»،‌ در این بخشنامه که در تاریخ ۵ فوریه (۱۷ بهمن) صادر شده، آمده است:

بانک مرکزی به همه نهادهای مالی یادآور می‌شود که هرگونه مشارکت در فعالیت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال یا ارائه خدمات پرداخت به صرافی‌های این حوزه ممنوع است.

در قسمت دیگری از این بخشنامه می‌خوانیم:

بر این اساس، تمامی نهادهای مالی اعم از بانک‌های سپرده‌گذاری (DMB‌ها)، شرکت‌های مالی غیربانکی (NBFIها) و دیگر مؤسسات مالی (OFI‌ها) ملزم به احراز هویت اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در حوزه دادوستد ارزهای دیجیتال در سامانه‌های خود هستند. همچنین این نهاد باید حساب‌های بانکی متعلق به این اشخاص را سریعاً مسدود کنند. گوشزد می‌شود که تخطی از مفاد این بخشنامه با مجازات‌ها و محرومیت‌های شدید مواجه خواهد شد.

گفتنی است که شرکت‌های فعال در حوزه ارائه خدمات تبادل ارزهای دیجیتال مستقر در نیجریه به این بخشنامه واکنش نشان داده‌اند؛ با این حال، اقدامات عملی هر یک از آنها برای عمل به مفاد این بخشنامه، متفاوت بوده است.

چانگ‌پنگ ژائو، مدیرعامل نام‌آشنای صرافی بایننس در واکنش به این بخشنامه طی توییتی نوشت:

بایننس خبرهایی را از شرکای خود دریافت کرده که با صدور بخشنامه‌ بانک مرکزی نیجریه مبنی بر تعلیق حساب‌های بانکی مرتبط با ارزهای دیجیتال، تمامی واریزها و برداشت‌ها با نایرا (پول رایج نیجریه با نماد اختصاری NGN) تحت تأثیر قرار می‌گیرد. جزئیات بیشتر به‌زودی اعلام می‌شود. برای آنکه از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود، هرچه سریع‌تر نسبت به برداشت نایراهای خود اقدام کنید. 

ژائو در توییت دیگری می‌نویسد:

احتمال دارد که بانک‌های نیجریه، همکاری با صرافی‌های ارزهای دیجیتال را متوقف کنند.

وی در ادامه پیش‌بینی کرده که صدور چنین بخشنامه‌هایی می‌تواند به رونق هرچه بیشتر بازار صرافی‌های همتا به همتا بینجامد.

گفتنی است که صرافی بایننس در اعلامیه‌ای رسمی در تشریح وضعیت پیش‌آمده آورده است:

بایننس از صبح روز ۵ فوریه ۲۰۲۱ (۱۷ بهمن)، ‌به‌طور موقت، واریزها با ارز رایج نیجریه را از کانال‌های همکار خود تعلیق می‌کند. اما برداشت از حساب‌ها با این ارز کماکان روال عادی خود را طی خواهد کرد، با این حال، نهایی شدن برداشت از حساب‌ها ممکن است کمی بیشتر به طول بینجامد. ما پیشاپیش از بروز هرگونه مشکلی در این زمینه از شما عذرخواهی می‌کنیم.

مقامات بای‌کوینز (BuyCoins)، صرافی مستقر در نیجریه نیز طی توییتی نوشته‌اند:

ما به‌طور کامل از مفاد بخشنامه تازه بانک مرکزی نیجریه مطلع هستیم و تمام توان خود را به کار می‌گیریم تا با همکاری با نهادهای نظارتی از انطباق خدمات خود با چارچوب‌های قانونی مطمئن شویم. همه معاملات روی پلتفرم‌های ما روال عادی خود را طی می‌کنند و دارایی‌های کاربران نیز امن هستند.

لونو (Luno)، صرافی دیگری که در لندن مستقر است، اعلام کرده است که تا دریافت اطلاعات بیشتر از نهادهای ذیربط، کماکان به‌طور عادی به خدمات‌دهی خود ادامه می‌دهد. در اطلاعیه این صرافی آمده است:

برخی از روش‌های واریز در قالب نایرا از بخشنامه یادشده متأثر می‌شوند، بنابراین بهتر است صفحه وضعیت را برای دریافت به‌روزرسانی‌ها بررسی کنید. با این حال، خللی در برداشت‌ها ایجاد نشده و کماکان پردازش می‌شوند. تمامی دارایی‌های مشتریان در امنیت کامل است.

بخشنامه امروز بانک مرکزی نیجریه در راستای خط‌مشی‌هایی است که پیش‌تر از سوی این بانک در سال ۲۰۱۷ حول محور ارزهای دیجیتال صادر شد. گفتنی است این خط‌مشی‌ها نسبت به سو‌‌ء‌استفاده از ارزهای دیجیتال در فعالیت‌های غیرقانونی، تأمین مالی تروریسم یا پیشبرد جرایم مالی هشدار داده بود. از آن زمان، نهادهای مالی نیجریه از نگهداری یا دادوستد ارزهای دیجیتال منع و ملزم شده‌اند تا نسبت به شناسایی و احراز هویت مشتریان فعال در حوزه ارزهای دیجیتال و اطمینان از پایبندی آنها به قوانین مقابله با پولشویی اقدام کنند.

هم‌اکنون منطقه جنوب صحرای بزرگ آفریقا یا آفریقای سیاه از نظر حجم معاملات همتا به همتای بیت کوین پس از آمریکای شمالی در رده دوم جهان قرار دارد.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

8 دیدگاه
Bibak
Bibak
۳ سال قبل

این مشکلات ممکنه واسه ایران هم پیش بیاد احتمالش هس بعدها یا به زودیا اتفاقی بیوفته یانه

مجید صفوی
مجید صفوی
۳ سال قبل

این مقاومتها از طرف همه دولتها و بانکها قابل پیش بینی هست چون میخوان سیستم پولی متمرکز تو دست خودشون باشه و اونها از طریق پول کنترل مردم رو هم در اختیار داشته باشند ولی مکانیسم ارزهای دیجیتال بر تمرکززدایی هست و بر عدم تاثیر پذیری از سیاست . بنابراین ارز دیجیتال راه خودش رو پیدا خواهد کرد و سیاسیون هم ناچار به پذیرش اون خواهند شد

امین حدیدچی
امین حدیدچی
۳ سال قبل

سلام. اگر فردا هم این به داستان سر ما بیاد .چکار میشه کرد؟؟؟؟

یک جوان نامید
یک جوان نامید
۳ سال قبل

ایران خودش داره با این ارز اموراتش رو میگذرونه ، کالا از چین وارد میکنه ، فعلا حالا حالا ها خبری از این اتفاقات تو ایران نی

معین
معین
۳ سال قبل

ارزهای دیجیتال خطاب به بانک مرکزی نیجریه:
ما رو دور ننداز، ما اونقدرا هم بد نیستیم...

سینا نقی زاده
سینا نقی زاده
۳ سال قبل

😂

جاوید احمد
جاوید احمد
۳ سال قبل

آفریقا هست دیگر بیشتر از این انتظار نداشته باشید

سام
سام
۳ سال قبل

وااای ....حالا چیکار کنیم......؟؟؟
ناراحت شدما..