وایت لیست NFT چیست؟ چطور وایت لیست ان اف تی پیدا کنیم؟

وایت لیست NFT چیست؟ چطور وایت لیست ان اف تی پیدا کنیم؟

وایت لیست ان‌اف‌تی (NFT Whitelist) روشی است که از طریق آن اعضای برگزیده‌ی کامیونیتی پروژه‌هایِ NFTمحور، فرصت مینت زودهنگام ان‌اف‌تی (NFT) را پیش از عرضه‌ی عمومی داشته باشند. در این روش، مجموعه‌ای از آدرس‌های کیف پول اعضای فعال و باسابقه‌ی پروژه، در یک فهرست منتخب به نام وایت لیست قرار می‌گیرند و به آنها دسترسی ویژه و حق مینت NFTهای جدید داده می‌شود. این افراد می‌توانند قبل از عموم مردم، ان‌اف‌تی‌ها را در کیف پول خود مینت کنند و مالک اولیه‌ی آنها شوند.

بحث‌های گسترده‌ای در خصوص وایت لیست NFT در جریان است و عده‌ای بر این باورند که این روند عمدتاً به سود سازندگان و توسعه‌دهندگان پروژه است. در این مقاله، به تشریح ماهیت دقیق وایت لیست‌ NFT و چگونگی تأثیرگذاری آنها بر آینده‌ی مینت این دارایی‌های دیجیتال خواهیم پرداخت.

وایت لیست NFT چیست؟

وایت لیست NFT مجموعه‌ای منتخب از آدرس‌ کیف پول‌ها با دسترسی ویژه به NFTهای جدید است. به طور معمول پروژه‌های NFT، وایت لیست را به باسابقه‌ترین و فعال‌ترین اعضای جوامع آنلاین خود اعطا می‌کنند. کاربرانی که در وایت لیست قرار گرفته‌اند این مزیت را دارند که می‌توانند NFT‌ها را در کیف پول خود قبل از عموم مردم اضافه کنند. مینت NFT به معنای انتشار یک توکن دیجیتال منحصربه‌فرد در یک بلاک چین با پشتیبانی از قرارداد هوشمند است. 

وایت لیست NFT

هر کسی که یک NFT مینت کند، اولین مالک آن می‌شود. برخی از پروژه‌های NFT همچنین از عباراتی مانند لیست‌های مُجاز (allowlists)، گذرنامه‌های مینت (mint passes) یا پری مینت‌ها استفاده می‌کنند که همگی به طور کلی مترادف با وایت لیست‌ها هستند.

شرایط وایت لیست‌ NFT شدن چیست؟

هر پروژه NFT دارای یک سری الزامات منحصربه‌فرد در هنگام ایجاد وایت لیست است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

  • رهبران پروژه NFT، جزئیات مربوط به قوانین وایت لیست، کیف پول‌های مورد قبول و تاریخ‌های مهم را در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک می‌گذارند.
  • توسعه‌دهندگان NFT اغلب از وعده‌ی وایت لیست‌شدن برای ترغیب اعضای جامعه به تبلیغ و اشتراک‌گذاری NFTهای آتی استفاده می‌کنند.
  • افرادی که در گروه دیسکورد پروژه NFT عضو شده و پست‌های مرتبط را در توییتر و تلگرام به اشتراک می‌گذارند، معمولاً شانس بیشتری برای حضور در وایت لیست NFT دارند.
  • در صورت انتخاب شدن برای وایت لیست NFT، بنیان‌گذاران پروژه، آدرس کیف پول سازگار با بلاک چین مربوطه را درخواست خواهند کرد.
  • پس از دریافت آدرس کیف پول توسط تیم پروژه و فرا رسیدن زمان رسمی مینت NFT، می‌توان با اتصال کیف پول به وب‌سایت رسمی پروژه، حداکثر تعداد مجاز NFT را مینت نمود.
  • گاهی اوقات، پروژه‌ها NFTها را به صورت رایگان توزیع می‌کنند، اما عموماً برای مینت آنها باید کارمزد را به صورت ارز دیجیتال پرداخت کرد.
  • یادگیری نحوه‌ی ایجاد وایت لیست برای NFTها مستلزم دانش فنی گسترده در زمینه‌ی برنامه‌نویسی بلاک چین است.
  • توسعه‌دهندگان NFT باید با مشخصات فنی هر بلاک چینی که استفاده می‌کنند، آشنا باشند.
  • آنها همچنین باید بدانند چگونه از قراردادهای هوشمند برای ارائه‌ی تراکنش‌های رمزنگاری خودکار و بدون نیاز به اعتماد استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: فری مینت NFT چیست؟ مینت رایگان یا فری مینت NFT

اگر برای وایت لیست NFT انتخاب شده‌ باشید، بنیان‌گذاران پروژه آدرس کیف پولی که با بلاک چین مربوطه ان‌اف‌تی سازگار است، درخواست خواهند کرد. به عنوان مثال، اگر یک پروژه NFT در بلاک چین اتریوم باشد، به کیف پول اتریومی مانند متامسک (MetaMask) نیاز دارید، در حالی که وایت لیست NFT در سولانا به یک کیف پولی مانند فانتوم (Phantom) نیاز دارد.

آیا وایت لیست NFT همان ایردراپ NFT است؟

هرچند که به نظر می‌رسد که ایردراپ‌ NFT مشابه وایت لیست ان‌اف‌تی است، اما این‌ دو متمایز از یکدیگر هستند. در ایردراپ ان‌اف‌تی، تیم پروژه، NFTها را مینت می‌کند و آنها را بدون پرداخت هزینه، به کیف پول شما می‌فرستد. اما در وایت لیست NFT، نیاز به ورود به پورتال پروژه ان‌اف‌تی و اغلب پرداخت هزینه تراکنش دارید.

هر دو نوع وایت لیست و ایردراپ NFT اغلب به افرادی می‌رسد که در رسانه‌های اجتماعی پروژه فعال هستند. بنابراین، اگرچه بین این دو تمایزی وجود دارد، روشی که شما این پاداش‌های دیجیتال را دریافت می‌کنید معمولاً یکسان است.

مزایای وایت لیست‌ NFT

وایت لیست‌ها مزایای بسیاری را برای خریداران، مجموعه‌داران و سازندگان پروژه ارائه می‌دهد. برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

انتشار عادلانه‌

فقط کیف پول‌هایی که در وایت لیست قرار گرفته‌اند، می‌توانند NFT از پیش تعیین‌شده را مینت کنند. این محدودیت‌ها باعث می‌شود که سرمایه‌گذاران ثروتمند ارز دیجیتال (معروف به نهنگ‌ها) در روز مینت، از مزیت خود نتوانند استفاده کنند و ان‌اف‌تی‌ها به صورت عادلانه به افراد فعال جامعه برسد.

جلوگیری از کلاهبرداری

وایت لیست به پروژه‌ها کمک می‌کند تا آدرس‌ کیف پول‌های مشکوک را که ممکن است با کلاهبرداران مرتبط باشند، مسدود کنند. توسعه‌دهندگان می‌توانند از ابزارهایی مانند کپچا (Captcha) استفاده کنند یا از طریق فرایند احراز هویت (KYC) اطمینان حاصل کنند که هر کیف پول یک مالک انسانی منحصربه‌فرد دارد.

به حامیان اولیه پاداش می‌دهد

وایت لیست‌ها به سازندگان NFT کمک می‌کنند تا با مشتاق‌ترین طرفداران خود رابطه نزدیک‌تری برقرار کنند. گرفتن یک وایت لیست باعث می‌شود که بسیاری از کالکتورهای NFT احساس استقبال و قدردانی کنند و اغلب ارتباطات پروژه ان‌اف‌تی را بهبود می‌بخشد.

تبلیغات رایگان

وایت لیست علاوه بر پاداش دادن به حامیان، به پروژه‌های NFT کمک می‌کند تا نام و شهرت خود را در رسانه‌های اجتماعی گسترش دهند. اغلب، افرادی که علاقه‌مند به شرکت در وایت لیست NFT هستند، نیاز دارند توییت‌هایی را به اشتراک بگذارند یا از دوستان خود دعوت کنند تا پروژه را دنبال کنند. دریافت جایگاه یک وایت لیست، احتمال جلب توجه آنلاین یک پروژه NFT را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: چهار تصور غلط درباره توکن‌های غیرمثلی؛ NFTها را بهتر بشناسیم

از افزایش بی‌رویه کارمزد جلوگیری می‌کند

افزایش کارمزدها در طول فرایند مینت‌ عمومی کالکشن‌های NFT مورد انتظار، رایج است. در این رویدادها، کاربران وب ۳.۰ مقدار ارزهای دیجیتالی که مایلند برای کارمزد بپردازند را افزایش می‌دهند تا تضمین کنند NFT را دریافت می‌کنند. این مزیت ناعادلانه‌ای به نهنگ‌ها در روز مینت می‌دهد. وایت لیست NFT نیاز به بالا بردن بیش از اندازه کارمزد در هنگام مینت NFT را از بین می‌برد.

کاهش رقابت و ازدحام در شبکه

از آنجایی که هرکسی که در وایت لیست NFT قرار دارد، حق دارد حداقل یک NFT را مینت کند، لازم نیست نگران رقابت یا پیشی‌گرفتن از سایر خریداران باشند.

سایر مزایا

برخی از سازندگان NFT به کیف‌پول‌های وایت لیست‌شده، پاداش‌هایی مانند دسترسی به انجمن‌های VIP، کالاها یا رویدادهای متاورس ارائه می‌کنند.

وایت لیست NFT

در کنار مزایای وایت لیست‌ها که اشاره کردیم، بهتر است ریسک‌های آن را نیز بازگو کنیم تا هر دو جنبه آن را ارزیابی کنید و با توجه به شرایط، تصمیم‌گیری مناسبی انجام دهید.

معایب وایت لیست‌ NFT

وایت لیست شدن تقریبا زمان‌بر است

ورود به وایت لیست توکن‌های غیرمثلی (NFT) زمان‌بر است، زیرا مستلزم مشارکت مداوم در پلتفرم دیسکورد پروژه و سایر صفحات شبکه‌های اجتماعی آن است. با این حال، اگر موفق به جلب توجه پروژه نشوید، ممکن است در وایت لیست قرار نگیرید.

احتمال حمله فیشینگ وجود دارد

کلاهبرداران ممکن است یک حمله فیشینگ انجام دهند و سرمایه‌گذاران را ترغیب کنند تا روی لینک‌های مخرب کلیک کنند. در نتیجه، کاربران باید احتیاط کنند و فقط با نمایندگان قانونی پروژه ارتباط برقرار کنند.

بیشتر بخوانید: فیشینگ چیست؟ چطور قربانی فیشینگ نشویم؟

فروش نرفتن NFTها

این نوع از NFTها ممکن است به دارایی‌های غیرنقدی تبدیل شوند که فروش آنها در بازار چالش‌برانگیز باشد. بنابراین، همیشه قبل از مینت ان‌اف‌تی‌ها، تحقیقات خود را انجام دهید و فقط در صورتی که از آینده پروژه مطمئن هستید، اقدام کنید.

چگونه وارد وایت لیست NFTها شویم؟

در اینجا نحوه افزایش شانس خود برای قرار گرفتن در وایت لیست ان‌اف‌تی آورده شده است که به سه صورت کلی طبقه‌بندی شده‌اند:

جزء اولین پذیرنده‌ها باشید

فضای NFT مملو از پروژه‌های تازه است، بسیاری از آن‌ها قبل از راه‌اندازی رسمی، وایت لیست خود را ارائه می‌کنند. این فرصت به شما این شانس را می‌دهد که ان‌اف‌تی‌ها را با قیمت پایین‌تر از روز انتشار مینت کنید.

نکته کلیدی این است که پروژه‌ها را قبل از ورود به جریان اصلی کشف کنید. منابع آنلاین متعدد می‌توانند به شما در کشف این الماس‌های قیمتی کمک کنند. به عبارت دیگر، برای قرار گرفتن در وایت لیست، باید زود اقدام کنید.

اگر دوست دارید به دنبال فرصت‌های جدید باشید و محصولات جدید را امتحان کنید، مسیر شما مشخص است. با این حال، اگر شما اولین پذیرنده نیستید، باید از خطرات موجود آگاه باشید زیرا به پروژه جدیدی اعتماد می‌کنید که هنوز خود را ثابت نکرده است. با رواج کلاهبرداری‌های NFT، توصیه می‌شود همیشه قبل از پیوستن به وایت لیست‌ها تحقیقات لازم را انجام دهید.

به گروه‌های دیسکورد بپیوندید

هنگامی که پروژه‌ای با پتانسیل پیدا کردید، خود را در جامعه آنها غرق کنید. بیشتر پروژه‌ها از سرورهای دیسکورد برای ارتباط استفاده می‌کنند، اما برخی از آنها دنبال‌کننده‌های فعال توییتر نیز دارند. به دنبال کانال‌های اطلاع‌رسانی پروژه‌ها بگردید که معمولاً اطلاعات مربوط به فرآیند وایت لیست شدن در آن پست می‌شود. اگر جزئیات مبهم است، کانال‌های دیگر را کاوش کنید یا از اعضای قدیمی‌تر، در چت‌های عمومی پرس‌و‌جو کنید.

برای قرار گرفتن در وایت لیست درخواست دهید

هر پروژه رویکرد منحصربه‌فرد خود را برای قرار‌دادن افراد در وایت لیست دارد. این فرایند می‌تواند شامل پُرکردن یک فرم ساده، شرکت در یک مسابقه خلاقانه مانند یک مسابقه هنری یا حتی ورود به یک سیستم قرعه‌کشی باشد. در حالی که هیچ روش تضمینی وجود ندارد، برخی از پروژه‌ها ممکن است به نفع اعضای فعال جامعه یا برندگان مسابقه باشند. 

چگونه در پروژه های NFT وایت لیست شویم

شرایط وایت لیست‌شدن را از طریق اطلاعیه‌های موجود در گروه‌های دیسکوردی مطلع شوید. به یاد داشته باشید، همه پروژه‌ها با شفافیت کامل در مورد انتخاب فهرست منتخب کار نمی‌کنند. فقط در کارهایی شرکت کنید که ازپس انجام آنها برمی‌آیید. اگر یک وایت لیست را از دست دادید ناامید نشوید. دنیای NFT مملو از فرصت‌هاست، پس به جستجو ادامه دهید.

چگونه وایت لیست‌ NFT‌های اسکم را تشخیص دهیم؟

از آنجایی که صنعت NFT هنوز در مراحل ابتدایی خود است، کلاهبرداران از روش‌های گوناگونی برای دزدیدن وجوه از کیف پول قربانیان استفاده می‌کنند. بنابراین، اطلاع از برخی علائم هشدار‌دهنده به حفظ ایمنی افراد کمک می‌کند. همانطور که گفته‌شد، قرار گرفتن در وایت لیست شامل چند مرحله اساسی است. با این حال، اگر یک نماینده پروژه یا یک کاربر تصادفی درخواست رشوه کند تا نام شما را در این لیست قرار دهد، این یک کلاهبرداری است زیرا سازندگان واقعی ان‌اف‌تی، جامعه خود را کنترل نمی‌کنند.

همچنین، اگر از شما خواسته شد که کلید خصوصی یا اطلاعات بانکی خود را به اشتراک بگذارید تا وارد وایت لیست شوید، آن را یک زنگ خطر در نظر بگیرید و از به اشتراک‌ گذاشتن چنین اطلاعاتی خودداری کنید. علاوه بر این، اگر ایمیل، پیامک یا تماس از یک منبع تأیید‌نشده درباره انتخاب خود برای وایت لیست‌شدن دریافت کرده‌اید، قبل از پرداخت وجه، پروژه را به‌دقت بررسی کنید. فقط به لینک‌های رسمی ارسال شده از حساب توییتر پروژه یا کانال تلگرام یا دیسکورد اعتماد کنید.

آیا تلاش برای ورود به وایت لیست‌ NFT‌ها ارزش دارد؟

قرار گرفتن در وایت لیست‌ها مستلزم تلاش زیادی است، از جمله بررسی پیش‌فروش NFT، مشارکت مستمر در پروژه‌ و تعامل با اعضای تیم. با این حال، ممکن است کسی در این لیست قرار نگیرد، زیرا هر پروژه یا پلتفرم معیارهای انتخاب خاصی دارد. به عنوان مثال، کاربران برای شرکت در فروش ان‌اف‌تی با استفاده از مکانیزم اشتراک NFT بایننس، باید پیش‌‌نیازهای بایننس را برآورده کنند.

صرف‌نظر از این مورد، فرصت دسترسی زودهنگام به پروژه‌های جذاب معمولاً ارزشمند است، زیرا می‌توان NFTها را با قیمت پایین خریداری کرد و از چالش‌های پرهزینه کارمزد و معاملات گران‌قیمت بازار NFT جلوگیری کرد. علاوه بر این، کاربران می‌توانند در صورت داشتن برنامه مناسب و تمایل به انجام برخی اقدامات، از وایت لیست‌ها برای تقویت سبد سرمایه‌گذاری خود استفاده کنند.

سوالات متداول

وایست لیست NFT چیست؟

وایت لیست NFT، فهرستی از آدرس‌های کیف پول منتخب است که امکان مینت زودهنگام NFTها را پیش از عرضه‌ی عمومی دارند.

شرایط وایت لیست شدن چیست؟

شرایط وایت لیست شدن در هر پروژه NFT متفاوت است، اما معمولاً شامل عضویت فعال در کامیونیتی پروژه، تبلیغ و اشتراک‌گذاری NFTهای آتی است.

چطور پروژه‌های وایت لیست NFT خوب را پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن وایت لیست NFT، می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی پروژه‌های موردنظر خود عضو شوید، در گفتگوها مشارکت کنید و اخبار مربوطه را دنبال نمایید.

چه ابزارهایی برای پیدا کردن وایت لیست NFT نیاز داریم؟

برای یافتن وایت لیست NFTها به یک کیف پول ارز دیجیتال سازگار با بلاک چین پروژه، عضویت در کانال‌های اجتماعی مرتبط و آگاهی از تاریخ‌های مهم نیاز دارید.

جمع بندی

از آنجایی که دنیای NFT همچنان پرفروغ است، بسته به میزان محبوبیت پروژه، ممکن است رقابت برای مینت آن دشوار باشد. وایت لیست NFT ابزار ارزشمندی هم برای سازندگان و هم برای خریداران است. با قرارگیری در وایت لیست ان‌اف‌تی، می‌توانید به NFT‌های مورد علاقه خود دسترسی پیدا کرده و به طور بالقوه از مزایای آن، ازجمله مینت کردن بدون دردسر ‌آنها بهره ببرید.

با این حال، دقت نظر بسیار مهم است. قبل از پیوستن به هر وایت لیست، به طور کامل در مورد شهرت پروژه تحقیق کنید و مطمئن شوید که تیم‌ شفاف و نظارت دقیقی برای جلوگیری از طرح‌های تقلبی دارند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
مهرداد
مهرداد
3 هفته قبل

وایت لیست‌ها می‌تونن مزایای زیادی داشته باشن، ولی قبل از هر چیز باید دید این پروژه‌ها کاملاً شفاف و معتبر هستن یا نه 🤔 من حاضر نیستم ریسک کنم و آدرس کیف پولم رو به هر پروژه‌ای بدم که ادعای وایت لیست داره.

مهرداد
مهرداد
3 هفته قبل

این وایت لیست‌ها به نظرم خیلی مفید باشن. هم اینکه ترافیک بازار در زمان مینت کم میشه و هم اینکه شانس داشتن NFT‌های ارزشمند بیشتر میشه. به نظرم اگه طرفداران برجسته پروژه توی وایت لیست باشن، ارتباط بهتری با تیم توسعه خواهند داشت 👍

مهرداد
مهرداد
3 هفته قبل

وایت لیست؟ ای بابا! این همون چیزیه که مدیرای پروژه‌ها برای جیره‌خواراشون میسازن. خوبه که اعضای فعال جامعه بتونن NFT‌هارو زودتر مینت کنن، ولی همیشه مشکوک به فروش اطلاعات کاربرا هستم 😕