آیا کمیسیون بورس آمریکا می‌تواند پشت انتشار توییت جعلی تأیید ETF بیت کوین باشد؟

آیا کمیسیون بورس آمریکا می‌تواند پشت انتشار توییت جعلی تأیید ETF بیت کوین باشد؟

درشرایطی‌که صنعت ارزهای دیجیتال همچنان منتظر تأیید اولین ETF اسپات بیت کوین در ایالات متحده است، انتشار خبر جعلی پس از هک حساب اکس کمیسیون بورس و اوراق بهادار باعث پامپ و دامپ قیمت بیت کوین و انبوهی از گمانه‌زنی‌ها در مورد نقش احتمالی این رگولاتور شد.

به گزارش بی‌این‌کریپتو، حساب کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده در پلتفرم اکس در ۹ ژانویه (۱۹ دی) هک و خبری جعلی مبنی بر تأیید ETFهای اسپات بیت کوین در آن منتشر شد.

آیا هدف عقب‌انداختن تأیید ETF‌های بیت کوین بود؟

دقایقی پس از انتشار این خبر، گری گنسلر، رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار گفت با اشاره به هک این حساب کاربری گفت که «این توییت بی‌اجازه منتشر شده است» و افزود که «این آژانس عرضه  و معاملات ETP‌های اسپات بیت کوین را تأیید نکرده است».

بااین‌حال، واکنش تند کارشناسان و ناظران این صنعت با گمانه‌زنی و طرح تئوری‌های توطئه همراه بود.

بسیاری از افراد گری گنسلر و کمیسیون بورس را به دست‌داشتن  در هک این حساب متهم کردند و از ایلان ماسک، مالک اکس خواستند تا در مورد آن تحقیق کند. پلن‌بی (PlanB)، خالق مدل پیش‌بینی سهام به جریان در واکنش به این اتفاقات گفت:

حمله فرانت رانینگ را فراموش کنید، خودی‌های آژانس تصمیم گرفتند بازار را به‌طور کامل دستکاری کنند و باعث ریزش تمام معاملات اهرمی لانگ شوند.

سینتیا لومیس (Cynthia Lummis)، سناتور طرفدار ارزهای دیجیتال از ایالات وایومینگ خواستار شفاف‌سازی شد:

اخبار جعلی مانند آنچه در حساب اکس کمیسیون بورس و اوراق بهادار منتشر شد، می‌تواند بازارها را دستکاری کند. ما در مورد این اتفاقات نیاز به شفاف‌سازی داریم.

گابور گورباکس (Gabor Gurbacs)، استراتژیست تتر و ون‌اک نیز این سوال را مطرح کرد:

اگر کار خودی‌‌ها بود چه؟ آیا تنها راه برای توقف یا به‌تاخیر‌انداختن تأیید ETF‌های اسپات بیت کوین، ایجاد رویدادی مانند این است.

سامسون مو (Samson Mow)، مدیرعامل شرکت JAN3 نیز اظهار داشت که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده، تأیید تمام ETF‌های اسپات بیت کوین را تا سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۴ به تعویق خواهد انداخت. اگرچه، این خبر جعلی بود و آن توییت اکنون حذف شده است.

در همین زمان، اریک بالچوناس (Eric Balchunas)، تحلیلگر ETF بلومبرگ، با برگزاری یک نظرسنجی پرسید که «آیا کار افراد خودی بوده است یا نه». بیش از ۸۳درصد از ۱۲٬۱۰۰ پاسخ‌دهنده فکر می‌کنند که کمیسیون بورس در این اتفاق دست داشته است.

البته، جیمز سیفارت، تحلیلگر ETF بلومبرگ، به جنبه خنده‌دار این ماجرا اشاره کرد. او با بازنشر یک توییت از کمیسیون بورس آمریکا گفت که خود آژانس بهترین منبع اطلاعات است.

فعال‌نبودن احراز هویت دو مرحله‌ای

به گزارش کوین‌تلگراف، تیم امنیتی پلتفرم اکس اعلام کرد که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده احراز هویت دو مرحله‌ای (2FA) را برای حساب کاربری خود فعال نکرده بود و مسئله به هکر اجازه داد تا به آن دسترسی پیدا کند.

این تیم نوشت که هک حساب کمیسیون بورس به این دلیل رخ داده است که یک هکر ناشناس کنترل شماره تلفن مرتبط با حساب را به دست آورده و از آن برای دسترسی به این حساب کاربری استفاده کرده است. این حمله به‌عنوان هک سیم سواپ شناخته می‌شود.

یک تحلیلگر با نام مستعار کول کالب (theKoolCaleb) با انتشار توییتی مدعی شده است که هکر پس از انتشار خبر تأیید ETFهای بیت کوین، با بازکردن یک موقعیت لانگ ۲۰٬۰۰۰ دلاری با لوریج ۱۰۰۰ بر روی بیت کوین بیش از یک میلیون دلار سود کرده است.

به گفته او، هکر پس از تکذیب این خبر با بازکردن یک موقعیت شورت ۲۰٬۰۰۰ دلاری با با لوریج ۱۰۰۰ بر روی بیت کوین، حدود ۲میلیون دلار دیگر سود می‌کند.

پامپ و دامپ قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین با انتشار این توییت به ۴۷٬۶۸۰ دلار افزایش یافت، اما در عرض یک ساعت به حدود ۴۵٬۴۰۰ دلار سقوط کرد. در‌حال‌حاضر، این دارایی با کاهش حدوداً ۲درصدی نسبت به روز گذشته در محدوده ۴۵٬۷۰۰ دلاری در حال معامله است.

آیا کمیسیون بورس آمریکا می‌تواند پشت انتشار توییت جعلی تأیید ETF بیت کوین باشد؟
نمودار یک ساعته قیمت بیت کوین

این نوسانات می‌تواند تصویری باشد از آنچه در صورت تأیید احتمالی ETF‌های بیت‌کوین در  ژانویه (۲۰ دی) رخ خواهد داد.

با این حال، کسانی که با لورج‌های زیاد قمار می‌کنند، از شب گذشته ضررهای فراوانی را متحمل شدند. با اینکه گنسلر پیش‌از این نسبت به ایجاد فومو هشدار داده بود، اما به نظر می‌رسد که کمیسیون بورس در جریان مأموریت خود برای حمایت از سرمایه‌گذاران کاملاً برعکس عمل کرده است.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

1 دیدگاه
مهری
مهری
4 ماه قبل

سلام درمورد RTF همه سرکاربودیم؟