جهش ۷۰درصدی یک توکن متاورسی بعد از عرضه ویژن پرو اپل؛ ماجرا چیست؟

جهش ۷۰درصدی یک توکن متاورسی بعد از عرضه ویژن پرو اپل؛ ماجرا چیست؟

پس از عرضه ویژن پرو اپل، انتشار اخباری مبنی بر راه‌اندازی بازی متاورسی ویکتوریا وی‌آر بر روی این هدست‌های واقعیت مجازی باعث جهش ۷۰درصدی توکن این پروژه شد که بیش از ۲ سال از عرضه آن می‌گذرد.

به گزارش دیکریپت، اپل هرگز پلتفرم محاسبات فضایی ویژن پرو جدید خود را هدست واقعیت مجازی نخواهد نامید. اگرچه این دستگاه، یک هدست واقعیت مجازی به‌همراه برخی از بهترین ویژگی‌های واقعیت افزوده است که رویای مارک زاکربرگ از متاروس را به پروژه بازی ویکتوریا وی‌آر (Victoria VR) متصل می‌کند.

این بازی که در آینده نزدیک عرضه خواهد شد، با بهره‌مندی از قابلیت‌های فروان هدست  ویژن پرو اپل و قدرت فناوری وب ۳، نوید گرافیکی خیره‌کننده و گیم‌پلی ‌جذابی را به کاربران می‌دهد.

ویکتوریا وی‌آر به‌عنوان نخستین بازی نقش‌آفرینی آنلاین چندنفره (MMORPG) مبتنی بر بلاک چین در واقعیت مجازی با گرافیکی واقعی بر روی موتور آنریل انجین ساخته شده و متعلق به کاربران است. توسعه‌دهندگان این بازی وب ۳ می‌خواهند که ویکتوریا وی‌آ چیزی بیشتر از یک بازی معمول باشد و به‌طور کامل مفهوم واقعیت جایگزین را در بر بگیرد.

همچنین بخوانید: لیست بهترین بازی های بلاک چینی در سال ۲۰۲۴

درحال‌حاضر، یک توکن به همین نام وجود دارد که عرضه این هدست‌ها، منجر به صعودی‌شدن احساسات دارندگان آن شد.

توکنومیک این بازی حول محور توکن ویکتوریا وی‌آر، تراکنش‌ها، پاداش‌ها و تعامل کاربران در این پلتفرم شکل گرفته است.

قیمت این توکن با رشد بیش از ۱۰۶درصدی از حدود ۰.۰۰۶ دلار در سپتامبر ۲۰۲۳ (شهریور)، در پنج ژانویه (۱۵ دی) به اوج ۰.۴۶ دلار رسید و اکنون در محدوده ۰.۰۴ دلار در حال نوسان است.

جهش ۷۰درصدی یک توکن متاورسی بعد از عرضه ویژن پرو اپل؛ ماجرا چیست؟
نمودار روزانه توکن ویکتوریا وی‌آر طی روزهای اخیر

البته، این افزایش در مقایسه با اوج قیمت ۰.۶ دلاری‌اش در زمان عرضه آن بین دسامبر ۲۰۲۱ تا ژانویه ۲۰۲۲ (آذر و دی ۱۴۰۰) چندان چشمگیر به نظر نمی‌‌رسد.

به عبارت دیگر، سرمایه‌گذاران توکن ویکتوریا وی‌آر برای رسیدن دوباره قیمت به این سطح نیازمند یک روند صعودی ۱۴۰۰درصدی هستند؛ سناریویی که احتمالاً بسیار فراتر از محدوده انتظارات صعودی آن‌ها است.

جهش ۷۰درصدی یک توکن متاورسی بعد از عرضه ویژن پرو اپل؛ ماجرا چیست؟
نمودار روزانه توکن ویکتوریا وی‌آر از زمان عرضه تاکنون

از سوی دیگر، اپل همواره با ارزهای دیجیتال و پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای چالش‌های بسیاری داشته و دسترسی به توکن‌‌ها را در سایر برنامه‌ها ممنوع کرده است تا درآمد انبوه اپ استور خود را حفظ کند.

فیلیپ شومیکر (Phillip Shoemake) که در تدوین دستورالعمل‌های اپ استور در کنار استیو جابز نقش داشت، درباره این چالش‌ها می‌گوید:

اپل از روز اول با ارزهای دیجیتال مشکل داشت.

این رویکرد را می‌توان در اقدامات گذشته این شرکت مشاهده کرد، جایی که از ابتدا تمایل خود به ممنوعیت یا اعمال محدودیت بر برنامه‌های ارز دیجیتال را نشان داده است.

با توجه به این رویکرد، باید دید که آیا ویکتوریا وی‌آر می‌تواند تصویری را محقق کند که امروز ترسیم کرده است.

وایت پیپر ویکتوریا وی‌آر این بازی را این گونه توصیف می کند که از ابتدا به‌شکلی که طراحی شده است که شهروندان آن بتوانند خودشان آینده جهان را بسازند و توسعه‌دهند؛ در جهانی در حال تکامل و زندگی بدون حضور خالقان اصلی آن.

ویکتوریا وی‌آر اقتصاد درون‌برنامه‌ای خود را مبتنی بر ارائه پاداش به مشارکت فعال و هم‌بخشی در متاورس طراحی کرده است. جایی که نیمی از درآمد حاصل از فروش دارایی‌های درون بازی بین سهام‌گذاران و کاربران فعال در متاورس توزیع می‌شود. این رویکرد، افراد را تشویق می‌کند تا نه تنها با پلتفرم درگیر شوند، بلکه به رشد و توسعه آن نیز کمک کنند.

با مشارکت فعال، کاربران می‌توانند توکن به دست آورند و به سمت یک اقتصاد خودپایدار حرکت کنند که در آن هر اقدام و تعامل پتانسیل دریافت پاداش دارد.

پروژه ویکتوریا و‌ی‌آر نمونه‌ای از تلاشی جدی برای استفاده از هدست  ویژن پرو اپل باهدف پیوند وب ۳ و متاورس با یکدیگر است. آیا این پروژه می‌تواند مسیر جدیدی را تداوم حیات و افزایش پذیریش ارزهای دیجیتال ایجاد کند یا مانند دیگر بازارهای کریپتویی سقوط خواهد کرد که ادعایشان بیشتر از چیزی بود که عرضه کردند.

البته جواب این سوالات پس از عرضه این بازی در بهار مشخص خواهد شد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه