00: 00: 00
ارز دیجیتال > قوانین > جمهوری اسلامی ایران > ماینینگ تنها راه نجات نیروگاه‌های کوچک برق!
اخبار جمهوری اسلامی ایران

ماینینگ تنها راه نجات نیروگاه‌های کوچک برق!

رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران گفت: باتوجه به طلب سنگین نیروگاه‌های کوچک برق از وزارت نیرو در خصوص خرید تضمینی برق و تمدید نشدن قرارداد خرید از سوی وزارت نیرو، فروش برق به ماینرها می‌تواند از مرگ این نیروگاه‌ها جلوگیری کند و به نظر می‌رسد در تعیین تعرفه برای صنعت ماینر دولت عجولانه تصمیم گرفته است.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از برق نیوز، با پایان یافتن فصل تابستان و عبور از پیک مصرف برق، نیاز وزارت نیرو به نیروگاه‌های کوچک برق کاهش یافته که این امر چرخه اقتصادی نیروگاه‌ها را از توجیه خارج کرده است. از این رو شاهد هستیم که برخی نیروگاه‌ها برای ادامه حیات خود، تقاضای فروش برق به ماینرها را عنوان می‌کنند.

در این رابطه حمیدرضا صالحی رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران گفت:

با توجه به اینکه برخی نیروگاه‌های کوچک در وصول مطالباتشان از وزارت نیرو دچار مشکل شده‌اند و یا قرارداد خرید تضمین برق از سوی وزارت نیرو تمدید نشده، به سمت ورشکستگی خواهند رفت.

وی یکی از راه‌های برون رفت از این مشکل را فروش برق به ماینرها و یا صادرات عنوان کرد و گفت:

فروش برق به ماینرها می‌تواند یک جایگزین برای خرید تضمینی برق باشد، اما مصوبه جدید دولت در تعیین نرخ برق ماینرها، توجیه اقتصادی این صنعت را پایین آورده است.

صالحی افزود:

در حال حاضر چندین تعرفه برق در کشور وجود دارد از جمله برق تجاری، خانگی، صنعتی و صادراتی که در این میان بالاترین تعرفه تجاری برابر با ۴۲۰ تومان در هر کیلووات ساعت و تعرفه صادراتی در حدود ۸۰۰ تومان است. از این رو در نظر گرفتن تعرفه برق صادراتی برای صنعت ماینر که صد در صد صادراتی نیست تا حدود زیادی توجیه اقتصادی این صنعت را از بین برده است.

از سوی دیگر با توجه به تعرفه نسبتاً ارزان برق در کشورهایی نظیر ترکمنستان و گرجستان شاهد آن هستیم که ماینرها از کشورمان به این مناطق کوچ کرده‌اند. به اعتقاد صالحی این در حالی است که می‌توانستیم با تعرفه‌بندی دقیق‌تری از مهاجرت این صنعت ارزآور به خارج کشور جلوگیری کنیم.

در نتیجه به نظر می‌رسد در تعیین تعرفه برای صنعت ماینر دولت عجولانه تصمیم گرفته است.

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

ماینینگ تنها راه نجات نیروگاه‌های کوچک برق!

درباره نویسنده

گروه خبری

گروه خبری

4
دیدگاه کاربران

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
4 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
داودایوبداود میزانیدرمانده Recent comment authors
  اشتراک  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع از
داود
داود

کشور ایران یعنی همین تبدیل فرصت به …
اول کار چنان به ماینر حمله کرده بودند انگار اسرائیل به ایران حمله کرده ولی حالا چی !!!؟

ایوب
ایوب

کجا به درستی تصمیم گرفته اند که اینجا بگیرند!

داود میزانی
داود میزانی

آخه با برق ۸۰۰ تومن که اصلن سود ده نیست این کار که کسی بخاد بیاد سراغش.
فقط باعث میشه که همه برن سراغ برق یواشکی و استفاده از وی پی ان برای مخفی کردن هویت. یه رشوه ای هم کنار بزارن برای مامور برق!! کما اینکه ماینینگ زیرزمینی کاملا رواج پیدا کرده الان و فقط یک سری افراد اون اوایل بگیر و ببندا قربانی شدن.

درمانده
درمانده

وزارت نیرو داره ۱۴۰ تومن در پیک مصرف از نیروگاه میخره بده به ماینر ۸۰۰ ؟؟؟؟ حالا همون ۱۴۰ نومن هم زورش نمیرسه بخره. مگه من خارجی هستم که میخوای برق رو به من صادر کنی؟؟؟ صنعت یعنی صنعت یعنی تعرفه ی برق باید صنعتی باشه نه صادراتی . شما اگه می تونستید صادر کنید که میکردید بمن نمیدادید. و نیروگاه ها ورشکست نمیکردن… تعرفه باید معقول باشه نه رویایی. از موقعیت باید استفاده کرد نه اونو کشت. اسم ارز که میاد اینا قاطی میکنن دوست دشمن نمیشناسن دیگه . اقا جان این ارز رو وارد میکنه یعنی تولید میکنه یعنی چاپ میکنه به ساده ترین زبان… یعنی به چرخه ی اقتصادی مملکت کمک میکنه . یعنی برای من در امد میاره … برای من جوان ایرانی که شماها نتونستید کار و اینده درست کنید. این پول رو من به چرخه ی مملکت خودم وارد میکنم برای خرج زن و بچم…….. این زبان ساده ی ماین بود که امیدوارم این رو حداقل یه مسئولی بخونه و ترتیب اثر بده . این ارز رو نمیبره و میاره به مملکت. ماین باعث پایین اومدن قیمت دلارمیشه .. ساده تراز این نمیشه بیان کرد که اینا این رو بفهمن . وقتی نیروگاه داره ورشکست میکنه و خودتم نمیتونی برقش رو ازش بخری چرا به من میگی یا باید نخری که اون تعطیل بشه یا باید ۱۰ برابر قیمت بخری. اخه چرا ظلم میکنید. اخه با این قیمت برق دیگه در امدی نداره این کار. و ضرر اوره و باعث کوچ دست جمعی ماینرها به کشورهای همسایه میشه که برق رو با قیمت معقول میفروشن.