قیمت دستگاه ماینر در بازار ایران ؛ عوامل موثر در قیمت دستگاه استخراج

قیمت دستگاه ماینر در بازار ایران ؛ عوامل موثر در قیمت دستگاه استخراج

با گسترش بازار بیت کوین و ارزهای دیجیتال، روز به روز به تعداد کسانی که می‌خواهند به استخراج بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال مشغول شوند، افزوده می‌شود و همان طور که احتمالاً می‌دانید مهم‌ترین کار برای شروع فعالیت، تهیه دستگاه استخراج است. در این مقاله ابتدا به‌صورت مختصر به وضعیت ماینینگ در ایران اشاره می‌کنیم و سپس از قیمت دستگاه‌های ماینر در بازار ایران مطلع می‌شوید. در پایان هم با عوامل مؤثر در قیمت دستگاه‌های ماینر آشنا خواهید شد.

وضعیت ماینینگ ایران

وضعیت صنعت استخراج ارزهای دیجیتال در ایران بسیار پیچیده‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد. تا اوایل سال ۹۸ ماینرهای ایرانی با قدرت در این صنعت فعالیت می‌کردند و شرایط مناسبی حاکم بود. اما در خرداد ۹۸ دولت و مقامات قضایی موجی از بگیر و ببندها (به‌معنای واقعی کلمه) را آغاز کردند. در تابستان آن سال، هزاران دستگاه استخراج توقیف شد و ده‌ها نفر از فعالان با جریمه‌های سنگین روبه‌رو شدند.

قیمت دستگاه ماینر در بازار ایران ؛ عوامل موثر در قیمت دستگاه استخراج
در سال ۹۸ هر روز اخباری با عنوان «کشف دستگاه‌های استخراج قاچاق» منتشر می‌شد.

در ۱۳ مرداد ۹۸، مصوبه ماینینگ در دولت به تصویب رسید. این مصوبه ماینینگ را به‌عنوان یک فعالیت قانونی به رسمیت شناخت، اما ماینرها ملزم شدند که از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز دریافت کنند. همچنین ماینینگ با برق کشاورزی، صنعتی، خانگی و تجاری ممنوع اعلام شد. بر اساس این مصوبه، ماینرها باید از وزارت نیرو برقی با تعرفه صادراتی دریافت کنند که با قیمت متوسط هر کیلووات ۹۶۵ تومان، این تعرفه تقریباً ۹ برابر بیشتر از برق صنعتی بود که ماینرها قبلاً از آن استفاده می‌کردند.

از طرف دیگر، به‌دلیل مشکلات گمرک، بیشتر دستگاه‌های استخراج موجود در کشور برچسب قاچاق خوردند که طبق قانون، مقامات قضایی می‌توانستند آنها را ضبط کنند.

در فروردین ماه ۱۴۰۰، بار دیگر قوانین مربوط به تأمین برق مراکز ماینینگ دستخوش تغییر شد. طبق ابلاغیه جدید وزارت نیرو، از این به بعد، اوقات سال به سه دسته نوع ۱ (اوج بحرانی)، نوع ۲ (محدودیت بار) و نوع ۳ (عادی) تقسیم‌بندی می‌شود که هریک تعرفه و شرایط خاص خود را دارند. بر این اساس، بهای هر کیلووات ساعت برق مصرفی مراکز استخراج برابر با ۱۶,۵۷۴ ریال تعیین شده است که این میزان در زمان‌های نوع ۳ (عادی) با ضریب نیم و در زمان‌های نوع ۲ (محدودیت دار) با ضریب ۲ محاسبه خواهد شد. همچنین در زمان‌های نوع ۱ (اوج بحرانی) فروش برق به مراکز ماینینگ از طریق شبکه، ممنوع خواهد بود.

بخشی از این مشکلات، هم‌اکنون که ما در حال نگارش این مطلب هستیم (اردیبهشت ۱۴۰۰) هنوز وجود دارند و فعالان این حوزه همچنان در تلاش برای رفع آنها هستند.

آخرین اخبار استخراج در ایران را از اینجا دنبال کنید.

بنابراین اگر قصد دارید به این حوزه ورود کنید، باید بدانید که وضعیت فعلی این صنعت در ایران اصلاً پایدار نیست و باید خودتان را برای خطرات زیادی آماده کنید.

قیمت محبوب‌ترین دستگاه‌های ماینر در ایران

پس از آغاز مشکلات فعالان صنعت ماینینگ ایران که در بالا به آنها اشاره کردیم، خریدوفروش دستگاه‌های استخراج در کشور هم با بحران مواجه شد.

امروزه همچنان در ایران دستگاه‌ استخراج خریدوفروش می‌شود، اما بازار آن به هیچ عنوان‌ قاعده‌مند و امن نیست. تفاوت قیمت دستگاه‌ها بین فروشندگان مختلف نسبتاً زیاد است و از طرف دیگر کلاهبرداران فراوانی برای خالی‌کردن جیب افراد ناآگاه برنامه ریخته‌اند.

بنابراین، در هنگام خرید دستگاه استخراج حتماً تحقیقات کامل را انجام دهید و ترجیحاً حضوری اقدام کنید.

همچنین بخوانید: نکاتی که قبل از خرید دستگاه ماینر باید بدانید

در ادامه فهرستی از قیمت ۱۱ دستگاه استخراج محبوب بیت کوین را مشاهده می‌کنید. از این دستگاه‌ها در مقیاس صنعتی استفاده می‌شود.

زمان به‌روزرسانی: اردیبهشت ۱۴۰۰

قیمت دستگاه ماینر در بازار ایران ؛ عوامل موثر در قیمت دستگاه استخراج

این قیمت‌ها بر اساس داده‌های موجود در سایت‌های فروشنده ماینر، بررسی وب‌سایت‌های فروش کالای دست دوم و همچنین با پرسش از کارشناسان ماینینگ نوشته شده‌اند و ممکن است کاملاً دقیق نباشند. بنابراین به این اطلاعات اکتفا نکرده و حتماً تحقیقات شخصی خود را انجام دهید.

عوامل مؤثر در قیمت ماینر

هر چقدر که زمان بازگشت سرمایه، یعنی مدت زمانی که پول خرید یک دستگاه برمی‌گردد، سریع‌تر باشد، تقاضا برای آن دستگاه بیشتر است و قیمت آن هم طبیعتاً بالاتر می‌رود. اما از نظر کلی، مهمترین عواملی که بر قیمت یک ماینر تأثیر می‌گذارند عبارت‌اند از:

قدرت پردازش یا هش‌ریت دستگاه

هش ریت، قدرت پردازش دستگاه‌های استخراج را نشان می‌دهد و هرچه بیشتر باشد، قدرت دستگاه بالاتر است. به‌زبان ساده، این قدرت پردازش به این معناست که دستگاه استخراج چقدر می‌تواند در پردازش بلاک‌ها به شبکه کمک کند.

بنابراین هرچه این قدرت پردازش یا هش‌ریت بیشتر باشد، دستگاه توان محاسباتی بیشتری داشته و در یک زمان مشخص مقدار بیشتری ارز دیجیتال استخراج می‌کند.

به‌طور میانگین هش ریت دستگاه‌های استخراجی که در حال حاضر در ایران رایج‌اند در محدوده ۱۴ تا ۵۰ تراهش بر ثانیه (TH/S) قرار دارد.

مصرف برق

مصرف برق در کنار هش ریت مهمترین متغیری است که بر سودآوری ماینینگ، بازگشت سرمایه و در نتیجه قیمت ماینر تأثیر مستقیم دارد. در کشورهایی که تعرفه برق بالاست، دستگاه‌های ماینینگِ پرمصرف (نسبت به قدرت) بسیار ارزان هستند.

به‌عنوان نمونه، دستگاه Whatsminer M۳x با قدرت ۱۲ تراهش و مصرف برق ۲,۱۰۰ وات یکی از پرمصرف‌ترین دستگاه‌های استخراج بیت کوین است. تا چندی پیش که ماینرها در ایران با استفاده از تعرفه برق صنعتی استخراج بیت کوین انجام می‌دادند و قیمت بیت کوین و سختی شبکه در وضعیت مناسبی قرار داشت، این دستگاه سودآوری خوبی داشت و قیمت آن به بالای ۶ میلیون تومان هم می‌رسید، اما حالا با وجود افزایش قیمت برق ماینینگ در ایران و سختی شبکه بالا، سودآوری این ماینر ناچیز است و با قیمت ۲ میلیون تومان هم به فروش می‌رسد.

مصرف برق یک ماینر با قدرت آن و مصرف دیگر دستگاه‌ها ارتباط دارد. مثلاً دستگاهی که ۵۰ تراهش قدرت دارد و مصرف برقش ۲,۱۰۰ وات است، نسبت به قدرت و دیگر دستگاه‌های موجود، پرمصرف محسوب نمی‌شود.

وضعیت شبکه و قیمت

سختی شبکه (Difficulty) متغیری در بیت کوین و برخی ارزهای دیجیتال است که با افزایش قدرت پردازش شبکه، سختی هم افزایش می‌یابد و استخراج را سخت‌تر می‌کند.

زمانی که سختی استخراج افزایش پیدا کند و قیمت ارز دیجیتال استخراجی (مثل قیمت بیت کوین) هم نسبت به آن افزایش نیابد، سودآوری دستگاه‌های ماینر کاهش می‌یابد و در نتیجه قیمت آنها نیز با کاهش مواجه می‌شود.

به‌دلیل ورود دستگاه‌های استخراج جدید، قدرت پرداش شبکه بالا می‌رود و سختی هم افزایش می‌یابد که در نتیجه پس از مدتی، سودآوری دستگاه‌های استخراج قدیمی از بین می‌رود و قیمتشان سقوط می‌کند.

وزن و اندازه

کوچک و به‌اصطلاح جمع و جور بودن و همچنین سبک‌بودن دستگاه‌های استخراج به‌عنوان مزیت در نظر گرفته می‌شود و در قیمت این دستگاه‌ها تأثیرگذار است. وزن و اندازه دستگاه‌هایی که به‌صورت انبوه استفاده می‌شوند، تقریباً مشابه با یکدیگر است.

شرکت و برند تولیدکننده

حتماً شما هم هنگام خرید لپ‌تاپ یا گوشی، یکی از مهم‌ترین مسائلی که به آن توجه می‌کنید، برند آن محصول است. برخی از محصولات صرفاً به‌خاطر اینکه برند و کارخانه‌ای که آن را تولید کرده سابقه درخشانی در آن حوزه دارند، قیمتشان بالاتر است.

در میان دستگاه‌های استخراج نیز، اینکه چه شرکتی آن را تولید کرده است، اهمیت زیادی دارد. از مشهورترین کمپانی‌هایی که در حال حاضر دستگاه استخراج تولید می‌کنند می‌توان به شرکت بیت‌مین (Bitmain) تولیدکننده ماینرهای انت‌ماینر (Antminer) و شرکت میکروبی‌تی (MicroBT)، تولیدکننده ماینرهای واتس‌ماینر (Whatsminer) اشاره کرد. قیمت محصولات این دو شرکت نسبت به سایر شرکت‌ها بالاتر است.

جمع‌بندی

به‌دلیل اینکه هنوز قوانین درستی در خصوص واردات و استفاده از دستگاه‌های ماینر در ایران وضع نشده است، دستگاه‌های ماینینگ اغلب به صورت غیرقانونی و قاچاق وارد کشور می‌شوند که نتیجه آن شکاف قیمت زیاد، پشتیبانی نکردن از مشتری و کلاهبرداری‌های بسیار است.

طبق دلایل فوق و با توجه به ریسک‌های استخراج ارزهای دیجیتال (سختی استخراج، سقوط قیمت‌ ارزهای دیجیتال، هزینه برق، موانع قانونی، منسوخ شدن دستگاه‌ها و …) ماینینگِ غیراصولی نه تنها سود ندارد بلکه می‌تواند باعث ضرر هم شود.

همان طور که بالاتر هم گفته شد، قیمت‌های ذکرشده در این مقاله از سایت‌های داخلی و فروشنده‌های فعال ماینر برداشته شده و در این نوشته هیچ توصیه‌ای برای خریدن یا نخریدن این دستگاه‌ها وجود ندارد.

اشتراک
اطلاع از
guest
185 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
Touraj
Touraj
11 روز پیش

سلام دستگاه 20تا 30م چی پیشنهاد میکنید واسه خرید

علی اصغر قزل
علی اصغر قزل
5 ماه پیش

سلام دوستان یک روش پیدا کردم هر 10تراهش6 دلار میده

مهدی اسکندری
مهدی اسکندری
4 ماه پیش

داداشی بگو ببینیم چطوری

Hamid
Hamid
5 ماه پیش

سلام.دستگاه استخراج اتریوم چی پیشنهاد میکنید؟؟

امیرعلی
امیرعلی
5 ماه پیش

اینطور که مشخصه فکر کنم براحتی میتونیم به چین ماینر صادر کنیم ‌. حتی کل بازار ماینر دنیا را قبضه کنیم😂😂😂😂واقعا خسته نباشید

ALI
ALI
5 ماه پیش

سلام نداریوم یک عنصر جدید که تازه کشف شده و به این معنی است که نداریم …………

مجید مرادی
مجید مرادی
5 ماه پیش
پاسخ  ALI

از کجا باس بخرم ارز دیجیتال ها رو ؟

شهرام
شهرام
5 ماه پیش

عمرا دیگه با ماینیگ تو ایران سود بدست بیارید ، وقتش خیلی وقته دیگه گذشته،

علیرضا
علیرضا
6 ماه پیش

سلام ماینر خوب در حد سی چهل تومن چی پیشنهاد میکنین

Zarin
Zarin
5 ماه پیش
پاسخ  علیرضا

سه تا هست روي هم چهل تومن

Zarin
Zarin
5 ماه پیش
پاسخ  علیرضا

كارت سبز داره

NAEMII.MAJIID
NAEMII.MAJIID
5 ماه پیش
پاسخ  علیرضا

همه می گن S9J 14.5 ,ولی بنده به شما دستگاه صفر A1PRO 23TH پیشنهاد میدم به دلیل داشتن چیپ زیاد و دستگاه بروز

Yooness
Yooness
6 ماه پیش

برای کار کردن باید مجوز داشته باشیم

علی
علی
6 ماه پیش

سلام ببخشید چه دستگاهی ماهی ۱۰میلیون دارمدمیده قیمتش چنده

شهرام
شهرام
5 ماه پیش
پاسخ  علی

با ده تومن شکلش بهت نشون میدن

koorosh shahriari
koorosh shahriari
5 ماه پیش
پاسخ  شهرام

اول درست بخون طرف چی گفته .

بایرام حبیبی
بایرام حبیبی
4 ماه پیش
پاسخ  شهرام

سوالشو خوب بخون
فرمودند چه دستگاهی بخرم که ماهی 10تومان درآمد داشته باشه برام

H.sadeghzade
صادقزاده حسن
1 روز پیش

فک کنم دستگاه پایین تنه والده آقا رجب ماهی ده میلیون درآمد داشته باشه ولی مشگل اونجاست که اقا رجب اجازه فروش نمیدن 🤣😂😅

Zarin
Zarin
5 ماه پیش
پاسخ  علی

سه تا دستگاع هست روي هم ماهي ١٢ قيمتش ٤٠ تومن هر سه تاش برگع سبز داره

امین غلامی
امین غلامی
5 ماه پیش
پاسخ  Zarin

بگه سبز بخوام بگیرم باید چیکار کنم

احسان
احسان
5 ماه پیش
پاسخ  Zarin

کجا میتونم تهیه کنم

احمد
احمد
5 ماه پیش
پاسخ  علی

سلام
دستگاهی که حدود ۴۰ تراهش باشه

آراد
آراد
8 ماه پیش

سلام میخواستم بدونم mh یا ksol از th بالاترن؟ مثال 500mh چقدره th میشه؟

نبهانی زاده
نبهانی زاده
7 ماه پیش
پاسخ  آراد

ترتیب واحد محاسبه دیجیتال به این صورته
Hash
KiloHash
MegaHash
GigaHash
TeraHash
PetaHash
ExaHash

حامد
حامد
8 ماه پیش

سلام دستگاه ماینرمارکAntminer S۱۷ Pro (۵۳Thمیخواستم موجود دارین

اکو مرادی
اکو مرادی
6 ماه پیش
پاسخ  حامد

S19pro دارم وایه فروش

حسین
حسین
6 ماه پیش

سلام . قیمت چنده ؟

احسان
احسان
6 ماه پیش

سلام قیمت چند

مرضیه
مرضیه
5 ماه پیش

سلام قیمت دستگاه رد وان چنده

Peyman
پیمان
8 ماه پیش

سلام ایا ماینر s19 pro موجود هست

رضایی
رضایی
8 ماه پیش

در خصوص دستگاه استخراج اتریوم از کجا میشه تهیه کرد وکارت گرافیک Xfx rx580 چطوره وقیمت ان چقدر است

mohammad
mohammad
5 ماه پیش
پاسخ  رضایی

سلام موجود هست 10 عدد قیمت 18.500

سیدعباس حسینی
سیدعباس حسینی
5 ماه پیش
پاسخ  mohammad

دوست عزیز برای خرید کارت درشیراز ونصب چطوری میتوانید کمک کنید؟

akbar.naseri
akbar.naseri
5 ماه پیش
پاسخ  رضایی

به درد نخوره

رضایی
رضایی
8 ماه پیش

سلام در خصوص دستگاه استخراج ایتریوم سوال داشتم

رضا سلطانی
رضا سلطانی
8 ماه پیش

سلام وقت بخیر دستگاه خوب تا 16 تومن چی بگیرم

Peyman
پیمان
8 ماه پیش

S9j عالی و فعلا فقط با پولی که دادی هدود ۱۱ میلیون میشه s9j را خریداری کرد با پاور ۱۸۰۰.
درامد ماهانه تقریبا به امروز ۲ میلیون

علی
علی
7 ماه پیش
پاسخ  پیمان

اصلا به صرفه نیست با این قیمت و قدرت هشریت نزدیک 6ماه فقط باید کار کنه تازه پولش دربیاد

علی
علی
7 ماه پیش

e10.3 بخر یا بزار روش 22تومن یدونه t1 بخر عالی هستن تو رنج قیمت و قدرت هش

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off