قیمت دستگاه ماینر در بازار ایران ؛ عوامل موثر در قیمت دستگاه استخراج

قیمت دستگاه ماینر در بازار ایران ؛ عوامل موثر در قیمت دستگاه استخراج

با گسترش بازار بیت کوین و ارزهای دیجیتال، روز به روز به تعدادی کسانی که می‌خواهند به استخراج بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال بپردازند، افزوده می‌شود و همان طور که احتمالاً می‌دانید مهم‌ترین کار برای شروع فعالیت، تهیه دستگاه استخراج است. در این مقاله ابتدا به وضعیت ماینینگ در ایران به‌صورت مختصر اشاره می‌کنیم و سپس از قیمت دستگاه‌های ماینر در بازار ایران مطلع می‌شوید. در پایان هم با عوامل موثر در قیمت دستگاه‌های ماینر آشنا خواهید شد.

وضعیت ماینینگ ایران

وضعیت صنعت استخراج ارزهای دیجیتال در ایران بسیار پیچیده‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد. تا اوایل سال ۹۸ ماینرهای ایرانی با قدرت در این صنعت فعالیت می‌کردند و شرایط مناسبی حاکم بود. اما در خرداد ۹۸ موجی از بگیر و ببند توسط دولت و مقامات قضایی آغاز شد. در تابستان این سال، هزاران دستگاه استخراج توقیف شد و ده‌ها نفر از فعالان با جریمه‌های سنگین روبه‌رو شدند.

قیمت دستگاه ماینر در بازار ایران ؛ عوامل موثر در قیمت دستگاه استخراج
در سال ۹۸ هر روز اخباری با عنوان «کشف دستگاه‌های استخراج قاچاق» منتشر می‌شد.

در ۱۳ مرداد ۹۸، مصوبه ماینینگ در دولت به تصویب رسید. این مصوبه ماینینگ را به‌عنوان یک فعالیت قانونی به رسمیت شناخت، اما ماینرها ملزم شدند که از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز دریافت کنند. همچنین ماینینگ با برق کشاورزی، صنعتی، خانگی و تجاری ممنوع اعلام شد. بر اساس این مصوبه، ماینرها باید از وزارت نیرو برقی با تعرفه صادراتی دریافت کنند که با قیمت متوسط هر کیلووات ۹۶۵ تومان، این تعرفه تقریباً ۹ برابر بیشتر از برق صنعتی بود که ماینرها قبلاً از آن استفاده می‌کردند.

از طرف دیگر، به‌دلیل مشکلات گمرک، بیشتر دستگاه‌های استخراج موجود در کشور برچسب قاچاق خوردند که طبق قانون، مقامات قضایی می‌توانستند آنها را ضبط کنند.

بخش زیادی از این مشکلات، هم‌اکنون که ما در حال نگارش این مطلب هستیم (آذر ۹۹) هنوز وجود دارند و فعالان همچنان در تلاش برای رفع آنها هستند.

آخرین اخبار استخراج در ایران را از اینجا دنبال کنید.

بنابراین اگر قصد دارید به این حوزه ورود کنید، باید بدانید که وضعیت فعلی این صنعت اصلاً مناسب نیست و باید خودتان را برای خطرات زیادی آماده کنید.

قیمت محبوب‌ترین دستگاه‌های ماینر در ایران

پس از آغاز مشکلات فعالان صنعت ماینینگ ایران که در بالا به آنها اشاره کردیم، خریدوفروش دستگاه‌های استخراج در کشور هم با بحران مواجه شد.

امروزه همچنان در ایران دستگاه‌ استخراج خریدوفروش می‌شود، اما بازار آن به هیچ عنوان‌ قاعده‌مند و امن نیست. تفاوت قیمت دستگاه‌ها بین فروشندگان مختلف نسبتاً زیاد است و از طرف دیگر کلاهبرداران فراوانی برای خالی‌کردن جیب افراد ناآگاه برنامه ریخته‌اند.

بنابراین، در هنگام خرید دستگاه استخراج حتماً تحقیقات کامل را انجام دهید و ترجیحاً حضوری اقدام کنید.

همچنین بخوانید: نکاتی که قبل از خرید دستگاه ماینر باید بدانید

در ادامه فهرستی از قیمت ۱۱ دستگاه استخراج محبوب بیت کوین را مشاهده می‌کنید. از این دستگاه‌ها در مقیاس صنعتی استفاده می‌شود.

زمان به‌روزرسانی: آذر ۹۹

دستگاه استخراج (قدرت)قیمت در ایران
Bitmain Antminer S19 Pro (110Th)۱۰۲ تا ۱۳۰ میلیون تومان
MicroBT Whatsminer M30S (86Th)۹۹ تا ۱۰۲ میلیون تومان
Bitmain Antminer S17+ (73Th)۶۳ تا ۶۹ میلیون تومان
Bitmain Antminer S17 Pro (53Th)۴۰ تا ۴۶ میلیون تومان
MicroBT Whatsminer M31S (70TH)۶۱ تا ۶۷ میلیون تومان
MicroBT Whatsminer M20S (68TH)۳۸ تا ۴۳ میلیون تومان (کارکرده)
Bitmain Antminer T17+ (55Th)۳۸ تا ۴۲ میلیون تومان
MicroBT Whatsminer M21S (56TH)۲۹ تا ۳۲ میلیون تومان (کارکرده)
Bitmain Antminer S9j (14.5Th)۵ تا ۸ میلیون تومان (کارکرده)
Bitmain Antminer S11 (20.5Th)۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان (کارکرده)

این قیمت‌ها بر اساس داده‌های موجود در سایت‌های فروشنده ماینر، بررسی وب‌سایت‌های فروش کالای دست دوم و همچنین با پرسش از کارشناسان ماینینگ نوشته شده‌اند.

عوامل موثر در قیمت ماینر

هر چقدر که زمان بازگشت سرمایه، یعنی مدت زمانی که پول خرید یک دستگاه بر می‌گردد، سریع‌تر باشد، تقاضا برای آن دستگاه بیشتر است و قیمت آن هم طبیعتاً بالاتر می‌رود. اما از نظر کلی، مهمترین عواملی که بر قیمت یک ماینر تاثیر می‌گذارند عبارت‌اند از:

قدرت پردازش یا هش‌ریت دستگاه

هش ریت، قدرت پردازش دستگاه‌های استخراج را نشان می‌دهد و هرچه بیشتر باشد، قدرت دستگاه بالاتر است. به‌زبان ساده، این قدرت پردازش به این معناست که دستگاه استخراج چقدر می‌تواند در پردازش بلوک‌ها به شبکه کمک کند.

بنابراین هرچه این قدرت پردازش یا هش‌ریت بیشتر باشد، دستگاه توان محاسباتی بیشتری داشته و در یک زمان مشخص مقدار بیشتری ارز دیجیتال استخراج می‌کند.

به‌طور میانگین هش ریت دستگاه‌های استخراجی که در حال حاضر در ایران رایج‌اند در محدوده ۱۴ تا ۵۰ تراهش بر ثانیه (TH/S) قرار دارد.

مصرف برق

مصرف برق در کنار هش ریت مهمترین متغیری است که بر سودآوری ماینینگ، بازگشت سرمایه و در نتیجه قیمت ماینر تأثیر مستقیم دارد. در کشورهایی که تعرفه برق بالاست، دستگاه‌های ماینینگِ پر مصرف (نسبت به قدرت) بسیار ارزان می‌شوند.

به‌عنوان نمونه، دستگاه Whatsminer M3x با قدرت ۱۲ تراهش و مصرف برق ۲,۱۰۰ وات یکی از پرمصرف‌ترین دستگاه‌های استخراج بیت کوین است. تا چندی پیش که ماینرها در ایران با استفاده از تعرفه برق صنعتی استخراج بیت کوین انجام می‌دادند و قیمت بیت کوین و سختی شبکه در وضعیت مناسبی قرار داشت، این دستگاه سودآوری خوبی داشت و قیمت آن به بالای ۶ میلیون تومان هم می‌رسید، اما حالا با وجود افزایش قیمت برق ماینینگ در ایران و سختی شبکه بالا، سودآوری این ماینر ناچیز است و با قیمت ۲ میلیون تومان هم به فروش می‌رسد.

مصرف برق یک ماینر با قدرت آن و مصرف دیگر دستگاه‌ها ارتباط دارد. مثلاً دستگاهی که ۵۰ تراهش قدرت دارد و مصرف برقش ۲,۱۰۰ وات است، نسبت به قدرت و دیگر دستگاه‌های موجود، پرمصرف محسوب نمی‌شود.

وضعیت شبکه و قیمت

سختی شبکه (Difficulty) متغیری در بیت کوین و برخی ارزهای دیجیتال است که با افزایش قدرت پردازش شبکه، سختی هم افزایش می‌یابد و استخراج را سخت‌تر می‌کند.

زمانی که سختی استخراج افزایش پیدا کند و قیمت ارز دیجیتال استخراجی (مثل قیمت بیت کوین) هم نسبت به آن افزایش نیابد، سودآوری دستگاه‌های ماینر کاهش می‌یابد و در نتیجه قیمت آنها نیز با کاهش مواجه می‌شود.

به‌دلیل ورود دستگاه‌های استخراج جدید، قدرت پرداش شبکه بالا می‌رود و سختی هم افزایش می‌یابد که در نتیجه پس از مدتی، سودآوری دستگاه‌های استخراج قدیمی از بین می‌رود و قیمتشان سقوط می‌کند.

وزن و اندازه

کوچک و به‌اصطلاح جم‌جور بودن و همچنین سبک‌بودن دستگاه‌های استخراج به‌عنوان مزیت در نظر گرفته می‌شود و در قیمت این دستگاه‌ها تأثیرگذار است. وزن و اندازه دستگاه‌هایی که به‌صورت انبوه استفاده می‌شوند، تقریباً مشابه با یکدیگر است.

شرکت و برند تولیدکننده

حتماً برای شما هم پیش آمده که هنگام خرید لپ‌تاپ یا گوشی، یکی از مهم‌ترین مسائلی که به آن توجه می‌کنید، برند آن محصول است. برخی از محصولات صرفاً به‌خاطر اینکه برند و کارخانه‌ای که آن را تولید کرده سابقه درخشانی در آن حوزه دارند، قیمتشان بالاتر است.

در میان دستگاه‌های استخراج نیز، اینکه چه شرکتی آن را تولید کرده است، اهمیت زیادی دارد. از مشهورترین کمپانی‌هایی که در حال حاضر دستگاه استخراج تولید می‌کنند می‌توان به شرکت بیت‌مین (Bitmain) تولیدکننده ماینرهای انت‌ماینر (Antminer) و شرکت میکروبی‌تی (MicroBT)، تولیدکننده ماینرهای واتس‌ماینر (Whatsminer) اشاره کرد. قیمت محصولات این دو شرکت نسبت به سایر شرکت‌ها بالاتر است.

جمع‌بندی

به‌دلیل اینکه هنوز قوانین درستی در خصوص واردات و استفاده از دستگاه‌های ماینر در ایران وضع نشده است، دستگاه‌های ماینینگ اغلب به صورت غیرقانونی و قاچاق وارد کشور می‌شوند که نتیجه آن شکاف قیمت زیاد، عدم پشتیبانی درست از مشتری و کلاهبرداری‌های بسیار است.

طبق دلایل فوق و با توجه به ریسک‌های استخراج ارزهای دیجیتال (سختی استخراج، سقوط قیمت‌ ارزهای دیجیتال، هزینه برق، موانع قانونی، منسوخ شدن دستگاه‌ها و …) ماینینگِ غیراصولی نه تنها باعث سود نمی‌شود بلکه می‌تواند باعث ضرر هم شود.

همان طور که بالاتر هم گفته شد، قیمت‌های ذکرشده در این مقاله از سایت‌های داخلی و فروشنده‌های فعال ماینر برداشته شده و در این نوشته هیچ توصیه‌ای برای خریدن یا نخریدن این دستگاه‌ها وجود ندارد.

اشتراک
اطلاع از
guest
116 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
علی
علی
5 روز پیش

سلام بایه دستگاه 14ارزان قیمت چند سال طول می کشه که یک بيتکویین تولید کرد

علی
علی
5 روز پیش

من برق رایگان دارم سه فاز هر کی خواست دستگاه از او جا از من در خدمتشم

امیر
امیر
5 روز پیش
پاسخ  علی

چجوری برق رایگان داری پنل خورشیدی گذاشتی؟

Akbar Dehghaninezhad kerenkan
Akbar Dehghaninezhad kerenkan
10 روز پیش

سلام با موتور های دیزلی که برق تولید میکنند میتوان ازش ماینر استفاده کرد؟

حسین عیدی
حسین عیدی
10 روز پیش

سلام
چجوری میتونم دستگاه متینی بخرم ینی از کی

علی
علی
16 روز پیش

یه دستگاه ماینر s17 انت ماینر با برق خونگی به مشکل میخوره؟

محمد آذرنیوار
مدیر
محمد آذرنیوار
15 روز پیش
پاسخ  علی

سلام یه دستگاه نه.

علی
علی
23 روز پیش

سلام میخواستم بدونم از کجا میتونم دستگاه مایتر تهیه کنم؟

ساسان
ساسان
25 روز پیش

سلام،من اتفاقی از یکی از دوستام شنیدم چندتا دستگاه ماینر داره،کلی برام از دستگاه هاش گفت و توضیح داد وکه الان ماهی 40 تومن درامد دارم،باور کنید منو وسوسه کرده چکار کنم؟؟؟

‌جمیل محمدی
‌جمیل محمدی
1 ماه پیش

لطفا ی ایمیل بدین باهاتون درارتباط باشم ،بابت خرید دستگاه

جواد فتاحی
جواد فتاحی
1 ماه پیش

سلام من یک نیروگاه تولید برق ۱۵ کیلوواتی خورشیدی دارم آیا میصرفه که از فروش برق به ساتبا انصراف بدم و باهاش بیت کوین تولید کنم؟؟؟
و با برق تولیدی این نیروگاه چند دستگاه ماینر میتونم راه اندازی کنم؟؟؟

محمد آذرنیوار
مدیر
محمد آذرنیوار
30 روز پیش

سلام به‌طور کلی برق خورشیدی برای ماینینگ مناسب نیست چون سرمایه‌گذاری بالایی براش شده. شما از طریق ماشین حساب ماینینگ درآمد رو محاسبه کنید و اگر دیدید بیشتر از درآمد فروش هست، میتونید این کارو انجام بدید. در مورد تعداد دستگاه ماینر فکر میکنم آمپر مهمه و در کل من در زمینه برقی خیلی تخصص ندارم. موفق باشید.

بهار
بهار
4 روز پیش

سلام از کجا میشه دستگاه خریداری کرد

اعتمادی
اعتمادی
1 ماه پیش

سلام
برای خرید دستگاه از شما راهنمایی میخواستم که از کجا میتونم دستگاه ماینر برای ساخت بیت کوین خریداری کنم

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال، آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۲,۹۹۸,۰۰۰
۱,۷۹۸,۸۰۰ تومان
شرکت در دوره
off
116
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x