وضعیت بازارها: بهبود قیمت اتریوم و بیت کوین

وضعیت بازارها: بهبود قیمت اتریوم و بیت کوین

پس از سیل اخبار منفی که هفته گذشته منتشر شد، قیمت بیت کوین با کاهشی جزئی همراه بود. از سوی دیگر شاهد افت کارمزدهای شبکه اتریوم هم بودیم.

به گزارش کوین دسک، در حال حاضر هر واحد بیت کوین با ۰.۵۱ درصد افزایش قیمت در ۲۴ ساعت گذشته، در محدوده ۱۰,۷۳۰ دلار معامله می‌شود. در این بازه، کمینه قیمت بیت کوین ۱۰,۶۲۱ و بیشینه آن ۱۰,۷۷۵ دلار ثبت شده است. در حال حاضر قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال بالاتر از میانگین‌های متحرک ۱۰ و ۵۰ روزه قرار دارد که نشانه‌ای صعودی تلقی می‌شود.

نمودار قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین

از روز شنبه، قیمت بیت کوین با روندی ثابت، نوساناتی صعودی داشته است و روز دوشنبه شاهد ثبت اوج ۱۰,۷۷۵ دلاری در صرافی‌هایی نظیر کوین بیس بودیم. سیندی لیو (Cindy Leow)، مدیر سبد سرمایه‌گذاری در شرکت ۲۵۶ کپیتال پارتنرز (۲۵۶ Capital Partners)، با اشاره به ظرفیت احیای قیمت بیت کوین پس از انتشار اخبار منفی اخیر، گفت:

از نقطه‌نظر نوسانات کوتاه‌مدت، پس از انتشار پشت سر هم اخبار شکایت کمیسیون معاملاتی معاملات آتی و وزارت دادگستری آمریکا از مدیران صرافی بیت مکس (BitMEX) و ابتلای ترامپ به بیماری کرونا، قیمت بیت کوین خیلی سریع احیا شد.

علیرغم احیای قیمت بیت کوین، کنستانتین کوگان (Constantin Cogan)، از مدیران ارشد شرکت سرمایه‌گذاری بیت بول کپیتال (BitBull Capital)، معتقد است که وضعیت بازارهای مشتقه حاکی از این حقیقت است که بسیاری از معامله‌گران هنوز معامله‌ای انجام نداده‌اند. او در این باره می‌افزاید:

بیت کوین در طول یک ماه گذشته در کانال ۱۰,۰۰۰ تا ۱۱,۰۰۰ دلار باقی مانده است. همزمان با انتظار سرمایه‌گذاران برای بازگشت نوسانات و برآورد تأثیرات بالقوه زوال بیت مکس، سود حاصل از وام‌دهی در پلتفرم‌های مختلف کاهش یافته است.

با مقایسه نرخ تأمین سرمایه قراردادهای آتی بیت کوین و دیگر رقبا می‌توان اضطراب را حاکم بر این بازار مشاهده کرد. نرخ تأمین سرمایه، کارمزدی است که در معاملات آتی یک طرف به طرف مقابل پرداخت می‌کند. وقتی این نرخ مثبت باشد، نشانه‌ای از احساسات صعودی حاکم بر بازار است. از سوی دیگر، در صورت منفی بودن این نرخ، می‌توان گفت که احساسات بازار نزولی است.

نمودار قراردادهای آتی بیت کوین
نمودار قراردادهای آتی بیت کوین

این در حالی است که نرخ تأمین سرمایه در پلتفرم بیت مکس منفی است؛ به‌گفته ویشال شاه (Vishal Shah)،‌ معامله‌گر قراردادهای اختیار و بنیان‌گذار صرافی آلفا ۵ (Alpha5)، خروج سرمایه‌گذاران از این صرافی را می‌توان دلیل این اتفاق دانست. آلفا ۵ در حوزه معاملات مشتقه فعالیت می‌کند.

در حال حاضر نرخ تأمین سرمایه در صرافی بیت مکس چیزی در حدود ۰.۰۱۲۴- درصد است. طی سه روز گذشته، این نرخ برای رقبای اصلی بیت مکس صفر یا نزدیک به صفر بوده است. شاه در این باره می‌گوید:

این مسئله بیت مکس را به پلتفرمی به‌نسبت ارزان‌تر برای سرمایه‌گذاران بیت کوین تبدیل می‌کند که می‌خواهند اهرم‌های بالاتری استفاده کنند. اما این کاهش ملموس نیست. با توجه به ریسک‌های قانون‌گذاری موجود، [ناچارا] باید ریسک‌های موجود را با ۵ تا ۱۰ درصد سود سالیانه هم‌تراز می‌کردید.

وضعیت بازارها: بهبود قیمت اتریوم و بیت کوین

در عین حال که بسیاری از سرمایه‌گذاران به‌دلیل خطرات قانونی موجود، تمایلی به استفاده از بیت مکس ندارند، سلطه بیت کوین‌های این صرافی‌ یا سهم آن از ارزش کل بازار، در حال احیا از کف امسال است که ماه سپتامبر (شهریور) ثبت شده بود.

افزایش این سلطه می‌تواند بر قیمت بیت کوین نیز تأثیر بگذارد. به‌گفته لیو، این تأثیر زمانی بیشتر می‌شود که فشار فروش در بازار بیت کوین و آلت کوین‌ها افزایش پیدا کند. او در ادامه می‌افزاید:

گرچه این مسئله را می‌توان صعودی تلقی کرد، اما در عین حال نشانه‌ای برای احتیاط است. وقتی که آلت کوین‌هایی با ارزش بازار کمتر شروع به ریزش می‌کنند و بیت کوین نوسانی ندارد، بیت کوین تمایل دارد تا از روند حاکم بر آلت کوین‌ها پیروی کند.

سلطه بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال
سلطه بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال

کاهش کارمزدهای اتریوم

قیمت اتریوم، ارز شماره دو بازار ارزهای دیجیتال، روز دوشنبه با کاهشی ۰.۳۷ درصدی در ۲۴ ساعت گذشته به محدوده ۳۵۱ دلار رسیده است.

مجموع کارمزدهای پرداختی در شبکه اتریوم روز شنبه به ۵,۵۶۰ اتر رسید که کمترین میزان از ۸ اوت (۱۸ مرداد) است. این کارمزدها برای انجام تراکنش‌ها در شبکه اتریوم و تعامل با قراردادهای هوشمند این شبکه پرداخت می‌شوند. کارمزدهای اتریوم اخیرا با افزایش قابل‌توجه همراه بوده و رکوردهای پیشین را جابجا کرده است. به‌عنوان مثال، ۱۷ سپتامبر (۲۷ شهریور)، مجموع کارمزدهای پرداختی در شبکه اتریوم به ۴۲,۷۶۳ واحد اتر رسیده بود.

کارمزد شبکه اتریوم
کارمزد شبکه اتریوم

ژان مارک بونفوس (Jean-Marc Bonnefous)، از مدیران ارشد شرکت سرمایه‌گذاری تلوریان کپیتال (Tellurian Capital)، در اظهارنظری اعلام کرده است که انتظار ندارد کارمزدهای اتریوم پایین باقی بماند. او در ادامه افزود:

فکر می‌کنم که این کاهش تنها یک لالایی برای آرام‌کردن موقت اوضاع است؛ چرا که مشکلات ساختاری کارمزدها هنوز از بین نرفته است. معامله‌گران می‌توانند از این کاهش کارمزدها استفاده کنند. شاید فرصت خوبی باشد که معامله‌گران سبدهای سرمایه‌گذاری خود را با کارمزد کمتری تغییر دهند.

بازارهای دیگر

روز گذشته اوضاع برای بسیاری از ارزهای دیجیتال مثبت بود. مونرو، زی‌ کش و چین لینک به‌ترتیب با ۲.۸، ۲.۵ و ۱.۸ درصد رشد، از جمله ارزهایی بودند که عملکردی قابل‌قبول داشتند. از سوی دیگر، سقوط ۱.۵ درصدی لایت کوین، کاهش ۱ درصدی قیمت اتریوم کلاسیک و ریزش ۰.۵۸ درصدی ایاس باعث شد تا این ارزها روز گذشته را قرمز به پایان برسانند.

اوضاع بازارهای سهام هم نیز روز گذشته خوب بود. بازار سهام نیکی ۲۲۵ با جهشی ۱.۲ درصدی همراه بود. این جهش عمدتا به‌دلیل افزایش سهام شرکت‌های بخش حمل‌ونقل و شرکت‌های مالی ایجاد شده بود.

بازار سهام FTSE100‌ اروپا نیز افزایشی ۰.۶۹ درصدی داشت. وضعیت سلامت دونالد ترامپ را می‌توان یکی از عوامل این صعود دانست.

بازار S&P500 آمریکا نیز ۱.۷ درصد صعود کرد. همانند بازار اروپا، انتشار اخباری در ارتباط با وضعیت بیماری ترامپ، تسهیل‌کننده جهش در بازارهای آمریکا بوده است.

بهای هر بشکه نفت خام با افزایشی ۶.۳ درصدی به ۳۹.۳۵ دلار رسید. قیمت جهانی طلا نیز ۰.۷۸ درصد رشد کرد و به ۱۹۱۳ دلار رسید.

سود اوراق قرضه خزانه‌داری با جهشی ۱۱.۸ درصدی به ۰.۱۴۹ دلار رسید.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

1 دیدگاه
Ali
Ali
3 سال قبل

با سلام
دوست عزیز سوالی داشتم
بر چه اساسی این ارزها رو میزارید
یه سری ارزها رو نیاوردید
چرا؟