وضعیت بازار؛ تثبیت قیمت بیت کوین و اتریوم همزمان با صحبت‌های رئیس فدرال رزرو

وضعیت بازار؛ تثبیت قیمت بیت کوین و اتریوم همزمان با صحبت‌های رئیس فدرال رزرو

قیمت بیت کوین پس از دو روز سقوط متوالی، حالا در محدوده ۳۲,۵۰۰ دلار در حال نوسان است. از سوی دیگر، بیت کوین طی ۸ هفته گذشته در حال ثبت نوسانات عرضی است.

به گزارش کوین دسک، کارشناسان معتقدند که قیمت بیت کوین همسو با بازارهای سنتی در حال بالا و پایین شدن است. این در حالی است که جروم پاول (Jerome Powell)، رئیس فدرال رزرو، در اظهارنظر خود عنوان کرده بود که هنوز «پیشرفت مهمی» در بحث احیای اقتصادی نمی‌بیند. به احتمال زیاد صحبت‌های او به این معنا است که بانک مرکزی آمریکا به این زود‌ی‌ها به فکر توقف سیاست‌های حمایتی نیست.

پاول در حالی این صحبت‌ها را مطرح می‌کرد که وزارت کار آمریکا در گزارشی عنوان کرده بود تورم با سرعتی که طی ۱۳ سال گذشته بی‌سابقه بوده، در حال افزایش است. نباید فراموش کرد که بسیاری از سرمایه‌گذاران به‌دلیل ذات ضدتورمی و عرضه محدودِ بیت کوین، این ارز دیجیتال را به‌عنوان یک سرپناه امن در مقابل تورم و کاهش ارزش ارزهای رایج به حساب می‌آورند.

ادوارد مویا (Edward Moya)، استراتژیست ارشد بازارها در شرکت اواندا (Oanda)، در اظهارنظری گفت:

رالی گسترده در سهام وال استریت چیزی بود که باعث مثبت‌شدن وضعیت ارزهای دیجیتال شد. به نظر نمی‌رسد فدرال رزرو تغییر چندانی در سیاست‌های خود بدهد و تمایل دارد چند ماه دیگر فشارش روی قیمت‌های در حال افزایش را حفظ کند و پس از آن به فکر تغییر در نرخ تورم بیفتد.

قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته چیزی در حدود ۱ درصد نوسان داشته است. قیمت اتریوم در حال حاضر با ۱.۶ درصد افزایش، به نزدیک ۲,۰۰۰ دلار رسیده است.

بازارهای دیگر هم در ۲۴ ساعت گذشته وضعیتی آرام داشته‌اند. شاخص S&P500 رشدی ۰.۱۲ درصدی را تجربه کرد. قیمت طلا با ۱ درصد افزایش در محدوده ۱,۸۲۷ دلاری قرار دارد. نرخ سود اوراق ۱۰ ساله وزارت خزانه‌داری هم ۱.۳۴ درصد بیشتر شده است.

سرنخ‌های قیمت

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، قیمت بیت کوین در ۸ هفته گذشته در محدوده‌ای بین ۳۰,۰۰۰ تا ۴۰,۰۰۰ دلار نوسان می‌کند. در همین بین، تحلیل‌گران با تکیه بر داده‌های بلاک چین، به دنبال آن هستند که روند این ارز دیجیتال در آینده را پیش‌بینی کنند.

دیوید گریدر (David Grider)، مسئول دارایی‌های دیجیتال در فانداسترت (Fundstrat)، روز چهارشنبه در گزارش هفتگی خود نوشت که شاخص SOPR را زیر نظر دارد. این شاخص از تقسیم قیمت میانگین فروش بیت کوین و قیمت میانگین خرید این ارز دیجیتال به دست می‌آید. گریدر در این باره نوشت:

وقتی SOPR بالای ۱ باشد، به این معنا است که دارایی‌های در زمان انجام تراکنش، در وضعیت سوددهی قرار داشتند. وقتی هم که این شاخص زیر ۱ باشد، به‌معنای آن است که وضعیت دارایی‌ها در زمان تراکنش ضررده بوده است.

این شاخص از ماه مه زیر ۱ قرار داشته است. گریدر از این حالت به‌عنوان یک «آغاز دوباره فاز برداشت سود» یاد می‌کند و آن را یک نشانه از «سلامت» بازار توصیف می‌کند. این فاز شبیه به ماه مه سال گذشته است. در آن زمان ویروس کرونا تازه شروع شده بود. چند ماه بعد، رشد قیمت بیت کوین آغاز شد و این ارز دیجیتال رشدی ۵ برابری را تجربه کرد. گریدر در بخشی از گزارش خود می‌نویسد:

در یک بازار صعودی، همان طور که در بازار فعلی انتظار داریم، SOPR زیر ۱ نشان‌دهنده یک کف محلی قیمت است و فروشندگان تمایلی به فروش ارزهای خود در وضعیت ضررده ندارند.

وضعیت بازار؛ تثبیت قیمت بیت کوین و اتریوم همزمان با صحبت‌های رئیس فدرال رزرو

صحبت‌های جروم پاول

پاول در صحبت‌های خود که در مقابل کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان انجام شد، تمرکزش را روی دورنمای اقتصاد آمریکا، تورم و مسیر سیاست‌های پولی کشور قرار داد. او همچنین به سؤالاتی در مورد ارزهای دیجیتال هم پاسخ داد.

یکی از این سؤالات توسط پاتریک مک‌هنری (Patrick McHenry)، نماینده کارولینای شمالی، مطرح شد. مک‌هنری از پاول در مورد گزارش فدرال در مورد ارزهای دیجیتال ملی و ارزهای دیجیتال سؤال کرد.

پاول در پاسخ به این سؤال عنوان کرد که این گزارش ماه سپتامبر (شهریور) منتشر خواهد شد. پیش‌تر قرار ماه جاری شاهد انتشار این گزارش باشیم.

مویا در این باره می‌گوید:

قانون‌گذاری آمریکا، همراه با نگرانی‌های زیست‌محیطی، حاکمیتی و اجتماعی، بزرگترین خطرات برای ارزهای دیجیتال هستند؛ از همین رو گزارش فدرال رزرو در مورد ارزهای دیجیتال ملی را می‌توان یک خبر خوب برای بیت کوین توصیف کرد.

پاول در بخشی از پاسخ خود عنوان کرد که اگر قرار باشد استیبل کوین‌ها نقشی اساسی در شبکه‌های پرداخت آمریکا ایفا کنند، قانون‌گذاری آنها باید دقیق باشد. پاول در این باره افزود:

قطعاً استیبل کوین‌ها در بحث سیستم‌های پرداخت سریع مزایایی دارند و می‌توان آنها را به ارزهای دیجیتال ملی مرتبط دانست؛ اما در حال حاضر برخی ریسک‌ها در مورد آنها وجود دارد. فکر می‌کنم که استیبل کوین‌ها شباهت زیادی به سپرده‌های بانکی دارند.

پاول در پاسخ به نماینده دموکرات ایالت ماساچوست، گفت که جایگاه دلار به‌عنوان ارز ذخیره اول جهان در معرض تهدید قرار ندارد و این جایگاه حتی با توسعه ارزهای دیجیتال ملی دیگر هم متزلزل نخواهد شد. او در ادامه با نقش خنثی‌کننده ارزهای دیجیتال ملی در برابر ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز گفت:

اگر دلار دیجیتال داشته باشید، دیگر نیازی به استیبل کوین‌ها و ارزهای دیجیتال ندارید. فکر می‌کنم که این مسئله یکی از قوی‌ترین دلایل برتری دلار دیجیتال است.

تعطیلی شیپ شیفت

 شیپ شیفت (ShapeShift)، یکی از پلتفرم‌های معاملاتی پیشرو در حوزه ارزهای دیجیتال اعلام کرد که فعالیتش را متوقف می‌کند. فعالیت این پلتفرم از این پس بر عهده یک DAO‌ است که دارندگان توکن FOX آن را کنترل می‌کنند.

با شروع برنامه تعطیلی این پلتفرم، چیزی در حدود ۹۸ میلیون دلار ارز دیجیتال را در پلتفرم‌های مختلف دیفای ایردراپ خواهد کرد.

پس از اعلام این خبر، قیمت توکن FOX با جهش همراه شد. در حال حاضر هر واحد از این ارز دیجیتال ۰.۵ دلار است. پیش از انتشار این خبر، هر واحد FOX در محدوده ۰.۲۸ دلاری معامله می‌شد.

دیروز استلار، بیت کوین کش و آوی به‌ترتیب با ۵.۳۱، ۱.۷۹ و ۱.۳۷ درصد رشد، برندگان بازار لقب گرفتند.

تزوس با ۵.۲، الگورند با ۳.۸ و پولکادات با ۳.۷۸ درصد ضرر هم در میان ارزهای دیجیتال بودند که روز چندان خوبی را پشت نگذاشتند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
Ali_Sp
Ali_Sp
۳ سال قبل

آخرش چی شد