شبکه Liquid، راه‌حلی برای مقیاس‌پذیری بیت کوین

شبکه Liquid، راه‌حلی برای مقیاس‌پذیری بیت کوین

مدتی است که بحث و گمانه‌زنی فراوانی در مورد افزایش مقیاس‌پذیری شبکه بیت کوین وجود دارد که این شبکه بتواند از عهدهٔ رقابت‌های نوظهوری همچون ریپل و ترون، در عرصه مقیاس‌پذیری برآید. اخیراً شبکه لایتنینگ بیت کوین هم باشکوه و انتظارات بسیاری، اجرا شد. اما شرکت دیگری بنام «Blockstream» درزمینه تغییر اساسی نحوه عملکرد شبکه بیت کوین، در حال فعالیت است.

چشم انداز Blockstream

شرکت مطرح Blockstream درزمینه توسعه پروژه‌های بلاک چین بوده و از سال ۲۰۱۵، پروژه خود را برای ایجاد یک زنجیره جانبی یا Sidechain برای بیت کوین، آغاز نموده است. پس از اینکه این شرکت در سال ۲۰۱۴ تأسیس شد، شروع پروژه Liquid Network را در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد. این پروژه در سال ۲۰۱۷ به‌صورت رسمی توسط جوزف وینبرگ و مو وینبرگ از شرکت «PayCase» فعالیت خود را آغاز کرد. هدف این پروژه، تسهیل و روان‌سازی تراکنش‌ها و عملیات انجام‌شده بین مبادله کنندگان و پلتفرم‌های صرافی ارزهای دیجیتال، اعلام شد.

شبکه Liquid، راه‌حلی برای مقیاس‌پذیری بیت کوین

بر اساس ادعای شرکت Blockstream، شبکهٔ Liquid به‌عنوان یک زنجیره جانبی برای بیت کوین، امکان پردازش سریع‌تر تراکنش‌ها را فراهم می‌کند. همچنین این شبکه، دارای مزایای بیشتری در امنیت داده‌ها و حریم خصوصی کاربران است. درواقع این همان محیط کاربری مطلوب اکثریت مردم بوده و این بدان معنی است که این شبکه و مخصوصاً بیت کوین، در آینده‌ای نزدیک بتوانند از مزایای این بهبود، استفاده کنند. یکی از مزایا، پذیرش و تأیید گسترده توسط مؤسسات مختلف مالی بانفوذ، خواهد بود.

چه کسانی در این پروژه شرکت دارند؟

در حال حاضر، برخی از مؤسسات باثبات مالی فراوان، از شبکهٔ Liquid استفاده می‌کنند. این مؤسسات شامل صرافی‌هایی مثل Bitfinex، OKCoin، Six Digital Exchange، BitMEX در میان بسیاری از مؤسسات حقوقی بزرگ مانند Atlantic Financial، Bitmax، Crypto Garage، Bitbank، Altonomy، Unocoin، Bull Exchange و Zaif است. در حال حاضر این شبکه، حدود ۲۳ شرکت را اداره می‌کند.

شبکهٔ Liquid امکان تبدیل بیت کوین به ارز مخصوص این شبکه که Liquid Bitcoin یا (L-BTC) نام دارد و به توکن های واقعی بیت کوین ضمیمه می‌شود، را فراهم کرده و به کاربر اجازه می‌دهد که تراکنش‌های سریع‌تر و محرمانه‌تر را در یک محیط امن‌تر، تجربه کند. به این ترتیب، شبکهٔ Liquid بسیار عالی به نظر می‌رسد و موردتوجه بسیاری از مؤسسات مالی جهانی، به‌ویژه صرافی‌های ارز دیجیتال واقع‌شده است.

کیف پول Blockstream

علاوه بر راه‌اندازی شبکهٔ Liquid، شرکت Blockstream، در حال برنامه‌ریزی برای راه انداختن کیف پول مخصوص پلتفرم خود است که صرفاً برای تراکنش‌های انجام‌شده در این شبکه استفاده خواهد شد. همچنین کیف پول GreenWallet این شرکت، یکی از کیف پول‌های دیگری خواهد بود که ارز L-BTC را پشتیبانی خواهد کرد. شرکت‌های بزرگ ارائه‌دهندۀ کیف پول‌های سخت‌افزاری Trezor و Ledger نیز در حال برنامه‌ریزی برای استفاده از تکنولوژی شبکه Liquid در کیف پول‌های سخت‌افزاری خود هستند.

شبکه Liquid، راه‌حلی برای مقیاس‌پذیری بیت کوین

مو وینبرگ در یکی از مصاحبه‌های اخیر خود اظهار داشت که این شبکه، پتانسیل انجام بخش بسیار بزرگی از تراکنش‌های بیت کوین را دارد. شرکت Blockstream همچنان به همکاری با شرکت‌های فعال در ساخت کیف پول و صرافی‌های ارزهای دیجیتال ادامه داده و تلاش خواهد نمود که بستر لازم برای پذیرش گسترده این فناوری جدید را فراهم کند. Blockstream اولین شرکتی است که یک زنجیره جانبی را برای بلاک چین اصلی بیت کوین، ایجاد نموده است.

منبع : ethereumworldnews
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

1 دیدگاه
رامین رامش حسینی
رامین رامش حسینی
5 سال قبل

خب یعنی در بیتکوین باز یک فورک به وجود میاد؟ مثل بیت کوین کش؟