باشگاه یوونتوس از بلاک چین برای حمایت از هواداران خود استفاده کرد!

باشگاه یوونتوس از بلاک چین برای حمایت از هواداران خود استفاده کرد!

طرفداران باشگاه ایتالیایی یوونتوس با استفاده از پلتفرم «سوسیوس» (Socios) به منظور انتخاب آهنگی که بعد از زدن هر گل در ورزشگاه پخش می‌شود، رای‌گیری کردند.

به گزارش کوین تلگراف، این رای‌گیری اولین استفاده رسمی از سوسیوس برای یک نظرسنجی بود. سوسیوس یک پلتفرم توکنیزه‌شده‌یِ رای‌گیری از هواداران رشته‌های ورزشی، و یکی از کاربردهای توکنِ تیم یوونتوس، «JUV» است. طبق نتیجه این نظرسنجی که در ماه دسامبر (آذر) برگزار شد، از این پس در استادیوم آلیانز و بعد از هر گل یونتووس، آهنگ «Song ۲» از گروه «Blur» پخش خواهد شد.

در این گزارش همچنین به شرکت موثر رای‌دهندگان در نظرسنجی اشاره شده است. هزاران نفر از طرفداران یووه از سراسر دنیا در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند. الكساندر دریفوس (Alexander Dreyfus)، مدیرعامل سوسیوس درباره اهمیت این اتفاق در تاریخ توکن‌های کاربردی گفت:

تا به حال بیشتر توکن‌های کاربردی که دیده بودیم، تشریفاتی بودند. این ارزها بیشتر بلاک چین بودند تا توکن. برای اولین بار شاهد این بودیم که یک دارایی بر بستر بلاک چین در دنیای واقعی و توسط مردم واقعی مورد استفاده قرار گرفت. این اقدامات، تنها ابتدا و شروع کار بود ولی بالاخره این اتفاق افتاد. ما به دو دلیل از بلاک چین استفاده می‌کنیم: دلیل اول ایجاد توکن‌هایی برای طرفداران است، این توکن‌ها قابل مبادله هستند و می‌توانند صدای طرفداران از سراسر دنیا باشند. دلیل دوم برای استفاده از بلاک چین، رعایت عدالت و شفافیت است.

دریفوس اظهار کرد که سوسیوس که روی بلاک چین «چیلیز» (بر بستر ERC-20 اتریوم و با استفاده از الگوریتمِ اجماع اثبات توانایی) پیاده شده است و از توکن بومی این اکوسیستم، CHZ استفاده می‌کند. به گفته وی نمونه مشابهی نیز در حال آماده‌سازی برای اجرای برنامه‌های مشابهی در باشگاه‌های پاری سن ژرمن، اتلتیکومادرید، گالاتاسرای، وستهم و آ اِس رم است. همچنین کاربردهای سوسیوس برای استفاده در بازی‌های الکترونیکی نیز گسترش داده خواهد شد.

از دریفوس در مورد تاثیرات این اتفاق بر به‌کارگیری گسترده بلاک چین نیز سوال شد. دریفوس تصریح کرد داستانِ توکن‌های کاربردی به کلی از بیت کوین و پلتفرم‌های پرداختی جداست:

این توکن‌ها، کاربردی از بلاک چین هستند که ارتباطی به پرداخت پول ندارند در حالی که قبلاً تصور می‌شد تنها کاربرد بلاک چین فقط پرداخت‌ها هستند. ما چیزی را که قبلاً وجود داشته جایگزینِ چیز دیگری نکرده‌ایم، بلکه کاربردی کاملاً جدید و نوآورانه به وجود آورده‌ایم و از بلاک چین برای پشتیبانی آن استفاده می‌کنیم.

این توکنِ متعلق به یوونتوس که در دوم دسامبر ۲۰۱۹ (۱۱ آذر) عرضه شد، در یک سال گذشته در حال گذراندن مراحل توسعه خود بوده است. قیمت توکن در زمان عرضه ۲ یورو (۲.۲۲ دلار) بود و تعداد محدودی از توکن‌ها به صورت رایگان از طریق ویژگی واقعیت افزوده نرم‌افزار سوسیوس، «Token Hunt» در دسترس کاربران قرار گرفت.

در اکتبر سال ۲۰۱۹ (مهر) نیز باشگاه بسکتبال ساکرامنتو کینگز با همکاری CryptoKaiju اقدام به عرضه آیتم‌های رمزنگاری‌شده قابل جمع‌آوری (Collectibles) کرد. هر کدام از این آیتم‌ها توسط یه توکن منحصر به فرد پشتیبانی می‌شود؛ بدین ترتیب هیچ کدام از آنها با دیگری شباهتی نخواهد داشت.

باشگاه فوتبال پاری سن‌ ژرمن نیز از سال ۲۰۱۸ شروع به همکاری با سوسیوس کرده است تا اکسوسیستم ارز دیجیتال خود را راه‌اندازی کند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه