جی‌پی‌مورگان: پذیرش بیت کوین توسط السالوادور هم به ضرر این کشور و هم به ضرر شبکه بیت کوین است

جی‌پی‌مورگان: پذیرش بیت کوین توسط السالوادور هم به ضرر این کشور و هم به ضرر شبکه بیت کوین است

جی‌پی‌مورگان، بزرگ‌ترین بانک آمریکا و یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های جهان، از قانونی شدن بیت کوین در السالوادور انتقاد کرد و گفت که این اقدام می‌تواند مشکلاتی را برای نظام پولی این کشور و همچنین شبکه بیت کوین به‌وجود آورد.

به گزارش کریپتواسلیت، اظهارنظرهای جی‌پی‌مورگان، غول بانکداری آمریکا، در رابطه با تبعات تصمیم نایب بوکله، رئیس جمهور السالوادور، برای پذیرش بیت کوین به‌عنوان ارز قانونی این کشور همچنان ادامه دارد. جی‌پی‌مورگان اخیراً در رابطه با خطرات قانونی شدن بیت کوین در السالوادور هشدار داده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، کارشناسان جی‌پی‌مورگان هفته گذشته گزارشی را منتشر کردند و در رابطه با چالش‌های پیاده‌سازی قانون پذیرش بیت کوین در السالوادور هشدار دادند. این گزارش بیشتر به بحث نقدناشوندگی بالای بیت کوین (illiquidity) و نوسانات شدید قیمت آن اشاره کرده است.

در گزارش جی‌پی‌مورگان آمده است که پذیرش بیت کوین به‌عنوان ارز قانونی در السالوادور، می‌تواند فشار قابل توجهی را به شبکه این ارز دیجیتال وارد کند.

کارشناسان جی‌پی‌مورگان گفته‌اند:

حجم معاملات روزانه بیت کوین معمولاً از ۴۰ یا ۵۰ میلیارد دلار فراتر می‌رود، اما بخش قابل‌توجهی از این معاملات به صورت درون‌برنامه‌ای و در صرافی‌های بزرگ انجام می‌شود.

این بانک آمریکایی افزود که بیشتر بیت کوین‌های موجود خارج از جریان نقدینگی بازار است و ۹۰ درصد از مالکان این بیت کوین‌ها تا بیش از ۱ سال دارایی خود را جابه‌جا نمی‌کنند.

جی‌پی‌مورگان گفته است که «بخش قابل توجه و رو به افزایشی از بیت کوین‌های موجود در کیف پول‌هایی نگهداری می‌شود که گردش مالی بسیار کمی دارند». انتظار می‌رود پرداخت‌های روزانه السالوادور به اندازه ۴ درصد از حجم تراکنش‌های شبکه بیت کوین در ماه‌های اخیر و ارزش آن به‌اندازه ۱ درصد از ارزش کل تراکنش‌های بیت کوین در سال گذشته باشد.

جی‌پی‌مورگان معتقد است با توجه به ماهیت نقدناشوندگی و معاملات بیت کوین، پذیرش آن در السالوادور می‌تواند محدودیت‌های قابل‌توجهی را در عملکرد این ارز دیجیتال به‌عنوان یک ابزار معاملاتی ایجاد کند.

جی‌پی‌مورگان در گزارش خود به تأثیرات نوسانات بالای قیمت بیت کوین بر سیستم پولی دوگانه این کشور در کنار دلاری‌سازی رسمی آن اشاره کرد و افزود که نبود تقاضای دائمی برای تبدیل بیت کوین به دلار در پلتفرم دولتی السالوادور، سبب کاهش جریان نقدینگی دلاری در بانک‌های این کشور می‌شود و می‌تواند محاسبات و تعادل پرداخت‌ها را با مشکل مواجه کند.

جی‌پی‌مورگان به نتایج نظرسنجی‌های اخیر هم واکنش نشان داده است. این بانک آمریکایی با اشاره به نتایج این نظرسنجی که نشان از بدبینی مردم السالوادور به استفاده از بیت کوین به‌عنوان یک ابزار پرداختی دارد، نگرانی عمومی را هم به فهرست چالش‌های پذیرش بیت کوین در این کشور اضافه کرده است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
ابوالفضل کاظمیان باجگیران
ابوالفضل کاظمیان باجگیران
2 سال قبل

بیشتر میترسن دلار کنار بره

مهدی بدری بلقان
مهدی بدری بلقان
2 سال قبل

همیشه بزرگترین آتش ها از کوچکترین جرغه شلوع می شود

Juventus
Juventus
2 سال قبل

بنویس جرقه عادت کنی