جی‌‌پی مورگان: اهمیت قراردادهای آتی بیت کوین دست کم گرفته شده است

جی‌‌پی مورگان: اهمیت قراردادهای آتی بیت کوین دست کم گرفته شده است

به‌ گفته‌ شرکت خدمات مالی و بانکداری جی‌پی مورگان چیس، نقش قراردادهای آتی نسبت به آنچه بسیاری از افراد حاضر در بازار ارزهای دیجیتال فکر می‌کنند، اهمیت بسیار بیشتری دارد.

گزارش‌های اخیر از مدیر دارایی بیت وایز (Bitwise) و موسسه شفافیت بلاک چین نشان می‌دهد که تنها درصد کمی از خریدوفروش‌های گزارش شده احتمالاً معتبر است.

به گزارش بلومبرگ، اگر فقط حدود ۵ درصد از حجم معاملات ۷۲۵ میلیارد دلاری ماه می واقعی باشد، این امر بدین معنی است که حجم معاملات واقعی بیت کوین در صرافی‌ها حدود ۳۶ میلیارد دلار بوده است. این گزارش در روز جمعه بر اساس اطلاعات سایت کوین‌مارکت‌کپ، توسط نیکولائوس پانیگیتزوگلو، استراتژیست جی‌پی مورگان انجام شد.

نیکولائوس پانیگیتزوگلو (Nikolaos Panigirtzoglou)

نیکولائوس پانیگیتزوگلو

به گفته‌ جی‌پی مورگان حجم قراردادهای آتی در بورس اختیار معامله شیکاگو (CBOE) و بورس کالای شیکاگو (CME) که اخیرا به ۱۲ میلیارد دلار جهش کرده و این میزان در ماه آوریل ۵.۵ میلیارد دلار و میانگین سه‌ماهه‌ی اول ۲۰۱۹ حدود ۱.۸ میلیارد دلار بوده، می‌تواند در مقایسه با حجم معاملات در صرافی‌ها قابل توجه باشد.

به گفته‌ی پانیگیتزوگلو (Panigirtzoglou) یکی از اصلی‌ترین پیامدهای این مقایسه، از دست‌کم گرفته شدن نقش قراردادهای آتی در بازار ارزهای دیجیتال حکایت دارد.

گزارش بیت وایز از مبادلات آتی به عنوان یک پیشرفت خوب یاد کرده که منجر به فعالیت‌های آربیتراژی مناسب شده تا حجم معاملات بیت کوین در ماه آوریل و می به‌طور ناگهانی افزایش پیدا کند.

حجم معاملات قراردادهای آتی و میزان بهره باز در CME و CBOE

حجم معاملات قراردادهای آتی و میزان بهره باز در CME و CBOE

شرکت بیت وایز گفته که در گزارش کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمده است که صرافی‌ها حجم معاملات خود را زیاد نشان می‌دهند تا در رده‌بندی‌های بالاتری قرار بگیرند و در نتیجه کاربران بیشتری جذب صرافی‌ شوند و کارمزد بیشتری دریافت کنند.

حتی سایت کوین‌مارکت‌کپ که یکی از بزرگترین وبسایت‌های گردآورنده‌ اطلاعات بازار ارزهای دیجیتال است، نگرانی‌ها در مورد نادرست بودن حجم معاملات بازار را تایید کرده است.

از این نظر حجم قابل توجهی از معاملات بیت کوین در بازارهای آتی انجام می‌شود و به همین خاطر زمان آغاز و انقضای قراردادهای جدید آتی بر روی قیمت بیت کوین می‌تواند تاثیرگذار باشد.

جی‌‌پی مورگان در ادامه‌ی گزارش خود می‌گوید:

تلاش برای زیاد نشان دادن حجم معاملات در صرافی به روش‌های ساختگی و دست کم گرفتن تاثیر قراردادهای آتی موجود، نشان می‌دهد که ساختار بازار پس از رشد شدید انتهای سال ۲۰۱۷، با تاثیر پذیرفتن از سرمایه‌گذاران نهادی تغییر کرده است.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه