غول ساختگی «گرام»

غول ساختگی «گرام»

مخالفان تلگرام: ارز گرام می تواند ارزش ریال را کاهش داده و تورم بالا ایجاد کند هادی حق شناس، کارشناس بانکی: ارز دیجیتال منحصر به تلگرام نیست و در مجموع بیت کوین قدرت تهدید اقتصاد یک کشور را ندارد

خطر ارز دیجیتال تلگرام، این روزها بهانه برخی رسانه‌ها شده است تا پیام‌رسان روسی را تهدیدی برای اقتصاد ایران معرفی و از فیلترینگ آن حمایت کنند. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که کارشناسان بانکی معتقدند درباره گرام یا همان ارز دیجیتال تلگرام بزرگنمایی می‌شود و گرام نمی‌تواند برای ریال چالش ایجاد کند.
خطر شبه‌پولی تلگرام!
پیام‌رسان محبوب ایرانی‌ها باز هم دچار چالش شده و حرف و حدیث‌ها درباره فیلترینگ آن بالا گرفته است. در این میان موافقان فیلترینگ تلگرام که این روزها دلایل متفاوتی برای مضر بودن این پیام‌رسان مطرح کرده‌اند، ارز دیجیتال «گرام» را بهانه کرده‌اند تا این پیام‌رسان را تهدیدی برای اقتصاد ایران بدانند.
طالبی طادی، استاد دانشگاه اصفهان در یک میزگرد تلویزیونی گفته است:

رونمایی از استراتژی جدید تلگرام برای راه‌اندازی ارز دیجیتال «گرام» کم‌کم تهدید جدی خودش را نمایان کرده است، به‌طوری که حتی دولت نیز به صرافت مقابله با این فرآیند در آمده است.

او تأثیر حضور و فراگیر شدن ارز دیجیتال گرام را معادل چاپ اسکناس جعلی و توزیع آزادانه آن در جامعه دانست و ادامه داد:

در زمانی که این پول در داخل کشور رایج شد و دولت نیز امکان فیلترینگ تلگرام را نداشته باشد، گرام که پولی بدون پشتوانه ملی خواهد بود و توسط تلگرام خلق می‌شود، می‌تواند به کاهش ارزش ریال یعنی کاهش پولی که در دست مردم است، منجر بشود.

رسول جلیلی، عضو شورای‌عالی فضای مجازی از دیگر افرادی است که معتقد است تلگرام هیچ هویتی ندارد و از آن به‌عنوان تهدیدی برای اقتصاد ایران یاد می‌کند. او می‌گوید:

تلگرام چتر جدیدی است که دسته این چتر معلوم نیست در دستان چه کسی قرار دارد لذا این دسته، دسته دولت، احزاب، مجلس و مردم نیست.

او افزود:

سازمانی که بتواند پشت این پیام‌رسان باشد وجود ندارد، لذا اسناد ما در دست کسی ذخیره شده که به آن دسترسی نداریم.

شاکری با اشاره به این‌که در مورد گرام با همه‌گیری روبه‌رو هستیم، گفت:

اگر پس‌فردا یکی از اکانت‌ها بسته شود، کسی نمی‌تواند کاری انجام دهد، بنابراین اگر ولت هک شود، کسی نمی‌تواند کاری انجام دهد، اگر به هر دلیلی اکانت را بستند، تکلیف گرام‌های داخلی آن چه می‌شود؟ آیا کسی می‌تواند پاسخگوی این موضوع باشد؟ او با اشاره به این‌که در مسأله مالباختگان دیدیم که آنها برگه‌ای برای ارایه به منظور پیگیری وضعشان داشتند، گفت: اما این مسأله در مورد تلگرام این‌گونه نیست، لذا هیچ سازمانی که بتواند پشت آن باشند وجود ندارد، اگر روزی خزانه‌داری آمریکا بگوید ارتباط مالی تلگرام با ایران باید قطع شود در این صورت تلگرام می‌تواند بگوید طبق قوانین بین‌المللی ارتباطش را با ایران قطع می‌کند، لذا این بهانه خیلی شیک بین‌المللی است.

تلگرام خطر شبه‌پولی ندارد

اما درحالی برخی از کارشناسان اقتصادی تلگرام را منجر به فراگیری ارز دیجیتال می‌دانند که ‌هادی حق‌شناس، اقتصاددان فضای مجازی را عامل توسعه بیت کوین در اقتصاد می‌داند. او با بیان این‌که ارز دیجیتال نه از زمان به وجود آمدن تلگرام بلکه از زمان توسعه فضای مجازی در دنیا رواج پیدا کرده است، ادامه می‌دهد:

بخش اندکی از بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در تلگرام مبادله می‌شود و بیشتر آن در سایر فضاهای مجازی شکل گرفته است. با وجود سابقه طولانی ارز دیجیتال در برخی از کشورهای جهان آن‌گونه که این اقتصاددان می‌گوید تقریبا می‌توان گفت که غالب بانک‌های مرکزی دنیا ارز دیجیتال را به رسمیت نشناخته‌اند، در چنین شرایطی نمی‌توان انتظار مقابله بانک مرکزی ایران با توسعه آن را داشت.

او می‌افزاید:

همین‌طور که شاهد بودم ارزش بیت‌کوین از ٢٠‌هزار دلار در ماه‌های گذشته به حدود ٨‌هزار رسیده است. این افت ارزش از نوسانات بالای سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال ‌گرام حکایت می‌کند.

او با اشاره به تغییر رویه تجاری برخی از کشورها ادامه داد:

امروز کشورهایی چون ترکیه، روسیه و چین علاقه‌ای به معامله با دلار ندارند و بر تجارت طبق پول‌های رایج کشور خود تأکید دارند، در شرایطی که ارزی با چنین سابقه قدیمی به راحتی از مبادلات تجاری کنار گذاشته می‌شود، چطور می‌توان در ارزهای دیجیتال گرام سرمایه‌گذاری کرد.

ارزهای دیجیتال نمی‌توانند تهدید باشند

به گفته طالبی طادی، خلق ارز گرام، نیز شبیه به همان تولید پول بدون پشتوانه است. اما خلق گرام به ‌خودی خود مشکل حادی نیست بلکه پذیرش آن توسط جامعه (به‌واسطه ضریب نفوذ خالق آن یعنی تلگرام) است که تهدیدکننده دارایی‌های خود مردم خواهد بود.
این کارشناس اقتصادی با بیان این‌که یکی از ویژگی‌های ارز دیجیتال این است که مثلا در یک فروشگاه تلگرامی می‌توان به ‌جای ریال از گرام استفاده كرد، گفت:

چون تلگرام درواقع بانک مرکزی این پول است، لذا می‌تواند با راه‌اندازی یک سامانه نظارت بر فروش، سازوکاری را وضع کند که به‌هنگام خرید آنلاین پول (گرام) از حساب خریدار کم شده ولی تا زمان تحویل کالا و ثبت رضایت مشتری این پول به حساب فروشنده واریز نشود.

با وجود این ‌هادی حق‌شناس، کارشناس پولی و بانکی می‌گوید:

نه‌تنها گرام که ارزهای دیجیتال هیچ‌کدام نمی‌توانند تهدید جدی برای بانک‌های مرکزی جهان باشند. وقتی دلار با آن قدمت و سابقه طولانی در اقتصاد جهان به راحتی نمی‌تواند توسط ارزهای رایج و مطرح دیگر جایگزین شود، چگونه پول دیجیتال به این راحتی و با سابقه کوتاه می‌تواند نظام مالی جهان را تهدید کند.

 

نظر شما چیست ؟

اشتراک
اطلاع از
guest
10 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
میلاد
میلاد
3 سال پیش

بیت‌ کویین؟

پیمان
پیمان
3 سال پیش

حرفای دوستان جالب بود ولی خیلیا بخاطر اینکه با دولت بدن دارن چشم رو حقیقت ماجرا میبندن. اولا پول کشور خودت مهمتره یا پول جای دیگه؟؟ صد البته که واسه ما جای دیگه مهتره وگرنه که واسه خرید دلار صف نمیبستیم که الکی هرروز گرون تر بشه. دوم اینکه شما رفتی بیت کوین خریدی( دمت گرم وارد فضای جهانی شدی) فردا روز تحریمت کردن چه گلی به سرت میگیری؟

Sara
Sara
3 سال پیش

میدونین چیه ؟
چرا همه چی این تهدید ــه ؟
تهدید , تهدید , تهدید ,
تهدید ,تهدید ,تهدید ,

نویسنده ی عزیز بهتر میدونین ارز های دیجیتال (گرام یا دیگه ) ارز های آینده هست و فکر به تهدید بودن آن احمقانه است

مهدی
مهدی
3 سال پیش

ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و… تا حال پلت فرمی برای عمومی سازی نداشتند که به تمام مردم معرفی شوند و استفاده از آنها آسان باشد، به همین خاطر هنوز فراگیر نشده اند.
اما ارز گرام چون بستر خود یعنی تلگرام را دارد میتواند به سرعت عمومی سازی شود.
به همین خاطر می تواند در هر کشوری که اجرا شود چالش بزرگی برای ارز سنتی آن کشور هست.

متفکر
متفکر
3 سال پیش

این فناوری جدید دیر یا زود همه گیر خواهد شد
فرقی نمی کنه کی جلوش بایسته
اگر بپذیرنش و خودشون رو اصلاح کردند کار کاملا عاقلانه ای کردن
بانک های مرکزی از این که امپراتوری شون رو به زواله میترسند بپذیرنش
دیر یا زود افراد به سمت حفظ اموالشون میرن
و یکی از اون اموال پولیه که دستشونه
بانک مرکزی ها دیگه با چاپ اسکناس نمی تونن از جیب مردم دزدی کنن

امیر زند
امیر زند
3 سال پیش

گرام و همه ارز های دیجیتال در طولانی مدت خطرناکند.
سال 2000 فک کردن به لمسی بودن گوشی تقریبا خنده دار بود(حوالی سال 2000)
ولی امروز میبینید چه تکنولوژی ای تو جامعه هست
خود این ارزها خطرناک نیستند بلکه مقبولیت عام مثلیک شمشیره که میشه ازش سود کسب کرد یا زیان کرد. مطمن باشید به همون سرعت که تکنولوژی های عجیب و غریب تلفن همراه به بازار اومدن و همه گیر شدن ارز دیجیتال هم همه گیر میشه. منتهی اگه ما هرچه سریعتر ریال رو با یک ارز دیجیتال جایگزین نکنیم یا حداقل یک ارز کمکی به ریال اضافه نکنیم فردا مردم با استفاده تز ارزهایی مثل ریپل معامله میکنن و این یعنی خالی شدن جیب دولت و درنتیجه ایران میشه یه جایی مثل جاماییکا.حتما از ارزش پول جاماییکا خبر دارین؟

محمدحسین
محمدحسین
3 سال پیش

کاشکی یک مقدار مطالب و اخبار مغزدار بنویسید که بدرد بخوره، واقعا الان ما از این خبر چه چیزی دستگیرمون شد، نظرات سطح پایین دوتا لیسانس یا بالاتر از اون که تا اگر بهشون بگی دلار رو به انگلیسی بنویس، میگه ببخشید خودکار همرام نیست رو به عنوان کارشناس نگذارید.
تحلیل دو تا ارز شناس درست و درمون رو بگذارید که یه چیزی بیشتر از اونی که خودمون بلدیم رو یادبگیریم

سالار قوامی
سالار قوامی
3 سال پیش

شاید مخاطب این مقاله شما نباشید ! به هر حال هستند کسانی که هیچ اطلاعاتی در مورد ارزهای دیجیتال ندارند و بدلیل فضاسازی سنگین رسانه ای جهت فیلترینگ تلگرام و ابزار دست شدن چیزی به نام گرام ، پیگیر کسب اطلاعاتی در این زمینه و شنیدن پیامدهایی از آن باشند و شاید برخی از آنها مسئولینی باشند که نهایتا تصمیم گیرنده هستند و شما از سطح دانش این عزیزان حتما مطلع هستید !
بنظر من مهم است در هر سطحی نشر دانش اتفاق بیفتد و این کار را تیم ارزدیجیتال به بهترین شکل انجام میدن
مطالب بسیار تخصصی هم در این سایت کم نیست اگر حوصله و وقت خوندنشون رو داشته باشید محمدحسین عزیز !

نیما
نیما
3 سال پیش

جک دورسی(مدیرعامل توییتر) و مارک زاکربرگ(مدیرعامل فیسبوک) اشتباه وحشتناکی کردن که در مقابل کریپتوکارنسی جبهه گرفتن. در مقابل پاول دوروف اونقدر باهوش و فرصت طلب بود که پروژه ton رو سریعتر کلید زد و در آینده نزدیک تلگرام به غولی تبدیل خواهد شد که فیسبوک و توییتر رو خواهد بلعید و به بزرگترین پلتفرم دنیا تبدیل خواهد شد…

یاسین
یاسین
3 سال پیش

گرام بهانه خوبی شده برا فیلترینگ چه بهانه ای بهتر از این .اول از همه اینکه تلگرام ایرانیا رو تحریم کرده گرام نمیفروشه بیاد تو صرافی هم دیگه رشد خودش کرده ارزش خرید نداره پس کسی نمیره سمتش بعد تو ایران مگه چند نفر ریسک خرید ارز دیجیتال رو میکنم سرمایه گذاری که هر لحظه ممکنه یا بیرونیا مارو تحریم کنند و ارز هامون بخورم مثل بیتریکس یا داخل های مثل چند روز پیش شروع کنم حرام حرام کردنش و ببندنش با این وجود باز هم توی این آشوب بازار کسی خرید نمیکنه شاه و ملکه و امپراتور وهمه زمین گیر شدن فعلا

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off