محدودسازی صرافی‌های دیجیتال، جلوگیری از ورود دلار به کشور است

محدودسازی صرافی‌های دیجیتال، جلوگیری از ورود دلار به کشور است

۱۳ اسفند، شاپرک از پرداخت‌یارها خواست تا ارائه خدمات به کسب‌وکارهای نامتعارف، از جمله فعالان حوزه ارزهای دیجیتال را محدود کنند. حالا و با گذشت بیش از یک ماه از این نامه شاپرک، فعالان این حوزه می‌گویند خللی در کارشان ایجاد نشده است. با این حال آنها معتقدند صدور مجوز برای صرافی‌ها ضروری است.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از تجارت‌نیوز، شاپرک، شرکت زیرمجموعه بانک مرکزی و نهاد ناظر بر پرداخت‌یارها، در نامه خود از آنها خواسته بود که ارائه خدمات به کسب و کارهای «نامتعارف و مغایر با قوانین کشور» را بلافاصله متوقف کنند. در غیر این صورت، شاپرک راسا این خدمات را قطع کرده و با شرکت پرداخت‌یار هم برخورد می‌کند. در این نامه یکی از مصادیق چنین کسب و کارهایی، صرافی‌های آنلاین خرید و فروش ارزهای دیجیتال ذکر شده بود.

اما فعالان حوزه رمزارز می‌گویند با گذشت حدود یک ماه از صدور بخشنامه شاپرک، ارائه خدمات به صرافی‌های آنلاین همچنان ادامه دارد و درگاه‌ها مسدود نشده‌اند. هر چند به اعتقاد برخی از آنها، تعریف نوعی مجوز و نظارت قانونی برای صرافی‌های خرید و فروش رمزارز ضروری است.

نام‌آور: بخشنامه عملی نبود

به گفته امیرحسین نام‌آور، کارشناس بازارهای مالی، هیچ مشکلی در فعالیت سایت‌های داخلی خرید و فروش رمزارز ایجاد نشده است و آن بخشنامه عملی نبود.

او به تجارت‌نیوز می‌گوید:

رئیس کل بانک مرکزی اخیرا اعلام کرده است که آیین‌نامه‌ای برای ارائه مجوز به صرافی‌های آنلاین در حال تدوین است و احتمالا تا آخر فروردین آماده می‌شود.

نام‌آور، نامه شاپرک را صرفا نوعی حرکت هیجانی و بر مبنای رفع مسئولیت می‌داند و می‌افزاید:

اکنون مردم عادی هزاران دلار در صرافی‌های آنلاین خارجی، ذخیره دارند و نمی‌توان راه ورود آنها را به کشور بست.

ضرورت فرهنگسازی برای ورود دلار به کشور

این کارشناس بازارهای مالی با اشاره به اینکه مردم به دنبال کسب سود هستند، تاکید می‌کند:

دولت نمی‌تواند کسی را مجبور به سرمایه‌گذاری در بورس کند. بازار سرمایه باید از جذابیتی برخوردار باشد که بر اساس سازوکارهای اقتصادی به دست بیاید نه به صورت دستوری.

به گفته نام‌آور، حالت دوم به شرایط فعلی منجر می‌شود که با وجود قیمت‌های بسیار مناسب، کمتر کسی تمایل به خرید سهام دارد.

او می‌افزاید:

در مقابل، بازار رمزارزها اکنون به‌شدت جذاب است. در چنین شرایطی، نهادهای دولتی باید اقدام به فرهنگسازی برای ورود جوانان به بازار کنند تا بتوان از از این طریق دلار وارد کشور کرد.

نام‌آور:

بخشنامه شاپرک عملی نبود، مردم عادی هزاران دلار در صرافی‌های آنلاین خارجی، ذخیره دارند و نمی‌توان راه ورود آنها را به کشور بست.

دور زدن تحریم‌ها با استفاده از رمزارزها

این کارشناس بازارهای مالی تأکید می‌کند:

دولت باید به‌جای ایجاد ممنوعیت و محدودیت، از ظرفیت‌های بازار رمزارزها، برای دور زدن تحریم‌ها و آزاد کردن پول‌های بلوکه شده در کشورهای دیگر استفاده کند.

به گفته نام‌آور، کیفیت خدمات صرافی‌های داخلی باید به حدی ارتقا یابد که افراد ترجیح دهند به‌جای سایت‌های خارجی از آنها استفاده کنند.

خوشبخت: پای درگاه‌های اجاره‌ای به وسط می‌آید

سعید خوشبخت، کارشناس حوزه بلاک چین نیز به تجارت‌نیوز می‌گوید:

اکنون درگاه‌هایی که در حال فعالیت بودند، مسدود نشده‌اند اما پرداخت‌یارها به سایت‌های جدید درگاه نمی‌دهند.

او می‌افزاید:

ممکن است هر لحظه بخشنامه شاپرک اجرایی و درگاه‌ها مسدود شوند. دلیل اینکه هنوز چنین اتفاقی رخ نداده است شاید این باشد که بانک مرکزی می‌داند در صورت بستن همه درگاه‌های موجود، خرید و فروش رمزارز متوقف نمی‌شود، بلکه پای درگاه‌های اجاره‌ای به وسط می‌آید.

خوشبخت:

بانک مرکزی می‌داند در صورت بستن همه درگاه‌های موجود، خرید و فروش رمزارز متوقف نمی‌شود، بلکه پای درگاه‌های اجاره‌ای به وسط می‌آید

تاتاری: تعریف مجوز ضروری است

میترا تاتاری، کارشناس بازارهای مالی، نیز اقدامات ناگهانی و چکشی درباره صرافی‌های آنلاین را درست نمی‌داند اما تأکید می‌کند، این حوزه به رگولاتوری، تعریف مجوز و تعیین مرجع قانونی برای نظارت نیاز دارد.

او به تجارت‌نیوز می‌گوید:

تعداد سایت‌های ایرانی خرید و فروش رمزارز، در سه ماه پایانی سال گذشته به یکباره افزایش قابل‌توجهی یافت. این در حالی است که هنوز هیچ سازوکار مشخصی هم برای ارائه مجوز به آنها وجود ندارد. در نتیجه بسیاری از این سایت‌ها زیرساخت‌های لازم را برای ارائه خدمات ندارند.

تاتاری:

اقدامات ناگهانی و چکشی درباره صرافی‌های آنلاین درست نیست اما، این حوزه به تعریف مجوز و تعیین مرجع قانونی برای نظارت نیاز دارد.

تهدید سرمایه‌های مردم

تاتاری می‌افزاید:

به ویژه مسائل امنیتی بسیار مهم هستند اما برخی از این سایت‌ها توجهی به چنین مسائلی ندارند. در حالی که در دنیا تجربه‌هایی از هک صرافی‌های آنلاین وجود دارد. در این موارد گردانندگان آنها ناچار به جبران خسارت کاربران شده‌اند.

به گفته او، در ایران مشخص نیست پشت برخی از صرافی‌های آنلاین چه کسانی قرار دارند؛ اگر این روند به همین صورت ادامه یابد، ممکن است در آینده اتفاقات بدی برای سرمایه‌های مردم رقم بخورد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

10 دیدگاه
سعیدیامانی
سعیدیامانی
2 سال و 10 ماه قبل

خودتون ک نتونستین کار واسه جونا فراهم کنید با دارمد خوب حالا ک ی کاری پیدا شده شما میخواین سنگ اندازید کنید بجای حمایت از مردم؟شما بجایی اینکه مقابل مردم وایسین درکنارشون باشید و صرافی های انلاین رو سفت و محکم کنید پول مردمو نپیجونن

nassersammiri
nassersammiri
2 سال و 10 ماه قبل

اینا سهم میخوان، وگرنه هر بی سوادی هم میدونه ارز آوری این بازار فعلا بیشتر از کل صادرات نفتی و غیر نفتیشونه، نمی دونم چرا اینا تمام طرح ها و برنامه هاشون بر علیه کسب و کاره؟ چه صنعتی چه خدماتی و چه مالی...

siavashnam
siavashnam
2 سال و 10 ماه قبل

شاپرک به درد همون سایتایه قمارو اسکلایه کلاهبردار اینستا میخوره نه بیزینس درست حسابی

Homayon
Homayon
2 سال و 10 ماه قبل

جای تاسفه که جلوی ارز اوری به کشور رو در این برهه از زمان با جلو گیری و محدود کردن رمزارزها بگیرند

Mahmod
Mahmod
2 سال و 10 ماه قبل

یعنی محدود نمیشن؟؟

Mathew
Mathew
2 سال و 10 ماه قبل

این زبون بسته ها متوجه این چیزها نیستند .

محمد
محمد
2 سال و 10 ماه قبل

ای داد بیداد

AKHBET BAKIAN
AKHBET BAKIAN
2 سال و 10 ماه قبل

درآمد دلاری نقد. دیگه چی میخوان ازین بهتر واسه ورود دلار به مملکت تو این اوضاع افتضاح تحریم؟

داریوش
داریوش
2 سال و 10 ماه قبل

مجوز رسمی مانند بانک ها داشته باشن خوبه به شرطی که کارمزدها را زیاد نکنن

اصغر دودکار
اصغر دودکار
2 سال و 10 ماه قبل

اگه یادشون رفته تو یادشون بنداز تا درگاه هارو مسدود کنن تا برای مقاله بعدیت موضوع داشته باشی.