آیا فیس‌بوک به عرضه یک ارز دیجیتال نزدیک شده است؟

آیا فیس‌بوک به عرضه یک ارز دیجیتال نزدیک شده است؟

شاید بتوان گفت که یکی از بزرگ‌ترین تغییرات در سطوح مدیریتی فیس‌بوک، اعلام تمایلات این شرکت در ورود به حوزه بلاک چین باشد. صد البته هنوز اهداف محوری فیس‌بوک در رابطه با بکار گیری فناوری‌های مبتنی بر بلاک چین مشخص نیست. در ادامه با ارز دیجیتالی همراه باشید.

«دیوید مارکوس»، مدیر سابق پیام‌رسان فیس‌بوک، اعلام کرد که تیمی تحقیقاتی‌ای را به‌منظور برسی جنبه‌های مختلف تکنولوژی بلاک چین گرد آوری می‌کند. نتایج این تحقیقات به گفته وی، مستقیماً به مدیر بخش فناوری‌های فیس‌بوک، «مایک شروپفر»، گزارش خواهد شد.

اعلام این خبر در روز سه شنبه هشت می‌در حالی صورت گرفت که پیش از آن شایعاتی مبنی بر علاقه «مارک زاکربرگ» به‌منظور ایجاد یک ارز دیجیتالی جدید فضای مجازی را پرکرده بود. بااین‌حال مارکوس جزئیات چندانی را در پست فیس‌بوکی خود منتظر نساخت.  او گفت:

پس از نزدیک به چهار سال کار فوق‌العاده در جایگاه مدیر پیام‌رسان فیس‌بوک، به این نتیجه رسیدم که زمان آن رسیده که چالش جدیدی را قبول کنم.

در حال حاضر، به جمع‌آوری تیمی تحقیقاتی به‌منظور برسی اهرم‌هایی در فناوری بلاک چین هستیم که بتوان از آنها در فیس‌بوک استفاده کرد. شروع کار نیز از ابتدایی‌ترین و پایه‌ترین جنبه‌ها خواهد بود. 

آیا فیس‌بوک به عرضه یک ارز دیجیتال نزدیک شده است؟

بسیاری از علاقه‌مندان و کارشناس حوزه بلاک چین بر این عقیده‌اند که رویکرد فیس‌بوک به سمت بلاک چین نتیجه مشکلاتی است که این شرکت اخیراً با آنها دست‌وپنجه نرم می‌کند؛ مشکلاتی مستقیماً مسائل حریم شخصی کاربران را هدف قرار داده. ماه گذشته بود که این غول شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد: اطلاعات هشتادوهفت میلیون کاربر این شرکت طی اقدامات افراد سودجو و هکرها در معرض خطر قرارگرفته.

با انتشار اخباری مبنی بر ورود فیس‌بوک به حوزه بلاک چین، «گارنگ توروکار»، مدیر شبکه اجتماعی Indorse که مخصوص کسب‌وکارهاست و از بلاک چین استفاده می‌کند، اذعان کرد که استفاده از چنین فناوری‌ای می‌تواند مانع وقوع حوادث این‌چنینی برای فیس‌بوک شود. او در مصاحبه با روزنامه «اندیپندنت»، گفت:

درحالی‌که راه‌های بسیار ارزان‌تر و سریع‌تری برای حفاظت از اطلاعات کاربران وجود دارد، بلاک چین می‌تواند این اجازه را به کاربران می‌دهد که داده‌ها و اطلاعات خود را در طول تمام مراحل کنترل نمایند. چنین مسئله به‌ویژه پس از رسوایی موسسه کمبریج، جذابیت دو چندانی برای فیس‌بوک پیدا نموده است.

با چیزی در حدود دو میلیارد کاربر در سرتاسر دنیا، استفاده فیس‌بوک از بلاک چین به‌منظور ایجاد یک ارز دیجیتالی جدید، دور از انتظار نیست.

باید منتظر ماند دید که فیس‌بوک نیز مانند تلگرام می‌تواند پا به عرصه ارزهای دیجیتالی بگذارد و به یکی از اصلی‌ترین رقبای بیت کوین بدل گردد یا خیر. با رخ دادن چنین اتفاقی باید منتظر چیزی باشیم که «کرین کوهن» از آن با عنوان «ارز دیجیتالی جهانی» یادکرد. کوهن پیش‌تر مشاور اقتصادی کاخ سفید بوده است. 

کوهن در ماه مارس سال جاری از سمت خود به‌عنوان مشاور ارشد کاخ سفید در مسائل اقتصادی استعفا داد. او پیش از استعفای خود از اهمیت ارزهای دیجیتالی و جایگاه ارزهای مجازی در دنیا و در سطح بسیار گسترده‌ای صحبت کرد. او همچنین اذعان داشت که این ارز دیجیتالی بیت کوین نخواهد بود.

من اعتقاد چندانی به بیت کوین ندارم. من اعتقادم به بلاک چین است.

آیا فیس‌بوک به عرضه یک ارز دیجیتال نزدیک شده است؟

پیش‌تر گفته شد که یکی از استفاده‌های ارز دیجیتالی بیت کوین در پرداخت به کاربران این شبکه درازای فعالیت و انتشار پست‌ها در این شبکه اجتماعی خواهد بود.

انتشار خبر فعالیت فیس‌بوک در حوزه بلاک چین تنها چند ماه پس‌ازآن صورت گرفت که زاکربرگ از ارزهای دیجیتالی و بلاک چین به‌عنوان چالشی یادکرد که سال‌ها باید با آن دست‌وپنجه نرم کند. او ۴ ژانویه در صفحه فیس‌بوک خود نوشت:

در حال حاضر یکی از اصلی‌ترین سؤال ها در حوزه تکنولوژی، انتخاب میان متمرکز و غیرمتمرکز است.

رمزنگاری و ارزهای دیجیتالی یعنی گرفتن قدرت از دست سیستم‌های متمرکز و بازگرداندن آنها به مردم. من بسیار مشتاقم که مطالعات عمیق‌تری را در ابعاد مختلف این تکنولوژی و نحوه استفاده از آن در سرویس‌های خود انجام دهم.

علیرغم علایق زاکربرگ، فیس‌بوک نیست مانند دیگر پلتفرم‌های مشابه، استفاده و تبلیغ ICOها را ممنوع کرد. تبلیغ ارزهای دیجیتالی در شبکه‌های اجتماعی‌ای نظیر توییتر از محبوبیت بالایی در نزد شرکت‌ها برخوردار بود که به‌واسطه همین امر توجه بسیاری از کلاهبرداران را نیز به خود جلب نمود.

اگرچه مسئولین سیاست‌گذاری فیسبوک و «راب لیثرن» اعلام کردند که به‌محض درک بهتر فیس‌بوک از این حوزه، ممکن است سیاست‌ها نیز تغییر نمایند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه