وزیر اقتصاد: با ارزهای دیجیتال می‌توان تحریم‌ها رو دور زد

وزیر اقتصاد: با ارزهای دیجیتال می‌توان تحریم‌ها رو دور زد

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی، با بیان اینکه گفته می‌شود که ایران توانسته است با رمزارزها تحریم‌ها را دور بزند، گفت که باید با استخراج غیرمجاز ارزهای دیجیتال مقابله کرد. او در ادامه خاطرنشان کرد برای آنکه بتوانیم جایگاه مناسبی در اقتصاد بین‌الملل پیدا کنیم باید به سمت اقتصاد هوشمند حرکت کنیم. 

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از ایسنا، فرهاد دژپسند در مراسم رونمایی از طرح محیط آزمون تنظیم گری (سندباکس) بازار سرمایه و طرح مرکز تعالی اقتصاد هوشمند و تحول دیجیتال شریف، اظهار کرد:

در زمینه اقتصاد هوشمند تعدادی پروژه تعریف شده بودند که باید به اجرا درمی آمدند. طی دو و نیم سال گذشته اقدامات مهمی طراحی شد و هم اجرا شد که بخشی از آن‌ها به دلیل شرایط متناسب با برنامه‌ها پیش نرفت و در این زمینه، انحراف ناشی از مدیریت خیلی کم بود. 


وی با بیان اینکه عوامل جهش و توسعه را نشناختیم یا نتوانستیم در صورت شناخت از آن‌ها استفاده کنیم، گفت:

هنوز داریم درباره دولت الکترونیک صحبت می‌کنیم و عقب هستیم بلکه اکنون باید درباره دولت هوشمند صحبت می‌کردیم. اگر تجارت الکترونیک را به تجارت موبایل و هوشمند تبدیل می‌کردیم، می‌توانستیم با وجود موانع تحریمی گام‌های مؤثری برداریم. در دو سال اخیر سهم تجارت الکترونیک نسبت به تولید ناخالص داخلی ۲.۴ برابر شده است. 

دژپسند رشد درآمدهای مالیاتی را منوط به استفاده ار فناوری‌های ارتباطاتی دانست و افزود:

طی سه تا چهار سال آینده سهم بلاکچین به تولید ناخالص داخلی افزایش می‌یابد. بنابراین، مقابل تحولات سریع فناوری‌های دنیا چون رمزارزها باید مدیریت فعالانه داشت زیرا، فرصت از دست داده می‌شود. هر چه اقتصاد سنتی باشد، درصد هزینه‌ها بیشتر است و فناوری‌ها در زمینه اقتصادی، هزینه‌ها را ۷۰ درصد کاهش می‌دهند. 

وی ادامه داد:

با تکیه بر فناوری‌ها می‌توان تحریم‌ها را دور زد. رمزارزها قابلیت دور زدن تحریم‌ها دارند اما باید استخراج‌های غیرمجاز و غیرقانونی مقابله کرد. به این سمت برویم که سریع‌تر خودمان را با اجزای اقتصاد هوشمند منطبق کنیم. بازار سرمایه کشورمان از لحاظ به کارگیری فناوری‌ها بالاترین رتبه در دنیا را دارد.


وزیر اقتصاد گفت:

اگر می‌خواهیم در اقتصاد بین الملل جایگاه مناسبی پیدا کنیم باید به سمت اقتصاد هوشمند حرکت کنیم. قانون پایانه‌های فروشگاهی باید تا پایان سال اجرا شود و اقتصاد هوشمند نباید با تغییر وزیر فراموش شود. 

دژپسند ادامه داد:

وزارت اقتصاد در تلاش است تا در دولت، رمزارزها  را به یک جایگاه قابل توجهی برساند. بهترین کار این است که با آن‌ها برخورد فعال داشته باشیم و از مزایای آن‌ها استفاده کنیم. اکنون اقتصاد در حال ضرر دیدن از رمزارزها است زیرا به آن به دیده حذف نگاه می‌کنیم.

در ادامه، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مراسم رونمایی از طرح محیط آزمون تنظیم گری (سندباکس) بازار سرمایه گفت:

محیط آزمون تنظیم گری در بازار سرمایه، محیطی است که در آن یک ایده در یک محیط تحت نظارت به اجرا گذاشته می‌شود تا فرصت رشد و رفع اشکالات آن فراهم شود. 

دهقان با بیان اینکه یکی از نیروهای پیش‌برنده بازار سرمایه فناوری‌هاست، افزود:

اکنون مفهوم تنظیم گری در این محیط، دیگر دولت و یک سازمان نمی‌تواند تنظیم گری انجام دهد بلکه بدون مشارکت بهینه، تنظیم گری صورت نمی‌گیرد که امیدواریم با رونمایی از این محیط طی امروز به این هدف دست پیدا کنیم.

اشتراک
اطلاع از
guest
5 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
علیرضا.م.م
علیرضا.م.م
5 ساعت پیش

از تحریم های ترامپ تا حالا که خود دولت بخش کمی از مبادلات تجاری را با رمرز ارزها انجام داده خوبه بازم ادامه بده. ولی اگر مالیات از کاربران صرافی و … میخواهند بگیرند برای کسایی باشد که در سال مثلا بالای پنج هزار یورو سود کرده باشند تا بقیه که خرد هستند و کار دیگر ندارند امورات روزمره اشان بگذرد.

Karim aleksander
Karim aleksander
21 ساعت پیش

خدا بخیر کنه
اینا که همه چیز را بعد ۲۰ سال بهش میرسند
الان بیاند همه موضوعات بهم میزنند

Farid
Farid
21 ساعت پیش

خیلی با شعوری آقا فرهاد درود بر شما مرد بزرگ

Marlowe
Marlowe
22 ساعت پیش

رائفی پور بیچاره دو سال پیش داد میزد میگفت بیت کوین هم تحریم ها را دور می زنه هم برای کشور ارز آوری داره ولی کسی گوشش بدهکار نبود حالا که آقایون دارن میرن تازه یادشون افتاده چکار کنن.
خدا کنه دولت بعدی هر کسی که هست از این فرصت طلایی نهایت استفاده را بکند که برای کشور عزیزمان

محسن
محسن
22 ساعت پیش

چه خوب نمیدونستیم ممنون که گفتین

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off