موافقت بانک مرکزی با استخراج بیت کوین/ ورود ارزهای دیجیتال به حوزه پرداخت کشور ممنوع است

موافقت بانک مرکزی با استخراج بیت کوین/ ورود ارزهای دیجیتال به حوزه پرداخت کشور ممنوع است

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با بیان اینکه استفاده از ارزهای دیجیتال جهان روا مانند بیت کوین در بحث پرداخت، معامله، خرید و فروش ممنوع است اظهار داشت اما استخراج آن فرآیندی کاملاً جداگانه است که می‌تواند به عنوان یک فعالیت مدنظر قرار گیرد.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از تسنیم، ناصر حکیمی افزود:

همان‌طور که انتشار اسکناس به‌عنوان ابزار پرداخت در انحصار بانک مرکزی است انتشار ارزهای دیجیتال که پشتوانه‌ای مانند طلا، فلزات گران‌بها و ارزهای دیجیتال جهان روا دارند در انحصار بانک مرکزی است یعنی همان‌طور که کسی در کشور نمی‌تواند اسکناس چاپ کند نمی‌تواند ارز دیجیتال با پشتوانه طلا، فلزات گران‌بها و ارزهای جهان روا منتشر کند.

وی اضافه کرد:

البته این به معنی آن نیست که کل بحث ارزهای دیجیتال در انحصار بانک مرکزی است بلکه ارزهای دیجیتال کاربردهای بسیار گوناگونی دارد که یکی از این کاربردها استفاده به عنوان ابزار مالی در بازار سرمایه است.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت:

آنچه مدنظر بانک مرکزی بوده و در بیانیه آمده است این است که انتشار و تولید ارزهای دیجیتال در بازار پولی و به عنوان ابزار پرداخت در انحصار بانک مرکزی است و در این باره دادن مجوز به غیر در برنامه بانک مرکزی نیست.

حکیمی گفت:

ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، جهان رواست و در داخل کشور محدود نیست بلکه در خارج از کشور تولید می‌شود بعضی از این ارزهای دیجیتال ناشر دارد و برخی دیگر استخراج می‌شود بنابراین استخراج ارزهای دیجیتال با اینکه کسی آن را انتشار دهد متفاوت است.

موافقت بانک مرکزی با استخراج بیت کوین/ ورود ارزهای دیجیتال به حوزه پرداخت کشور ممنوع است

وی افزود:

آنچه که در بیانیه بانک مرکزی آمده این است که کسی در داخل کشور پدیده فناورانه را به بهانه پشتوانه منتشر نکند و در ازای مبلغ پولی نفروشد و به‌عنوان ابزار پرداختی مانند ریال استفاده نکند.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت:

در احکام دیگر بیانیه بانک مرکزی نیز آمده که استفاده از سایر ارزهای دیجیتال جهان روا مانند بیت کوین در بحث پرداخت، معامله، خرید و فروش بر اساس مصوبه شورای عالی پول‌شویی ممنوع است.

حکیمی گفت:

البته تأکید می‌کنم خرید و فروش و پرداخت با استفاده از ارزهای دیجیتالی که خاصیت پولی دارند با استخراج آن متفاوت است در واقع استخراج فرآیندی کاملاً جداگانه‌ای است که می‌تواند به‌عنوان یک فعالیت مدنظر قرار گیرد البته این موضوع با توجه به ابعاد فرا بخشی آن در دولت در حال بررسی است که بعد از جمع‌بندی در دولت، اطلاع رسانی خواهد شد.

وی با بیان اینکه فعالیت خرید و فروش ارزهای دیجیتال از طریق صرافی‌ها غیرقانونی است گفت:

صرافی‌های غیرمجاز هم از دی ماه ۹۶ در این باره ممنوعیت دارند یعنی تمام صرافی‌ها و بانک‌ها مطابق مصوبه شورای عالی پول‌شویی از خرید و فروش ارزهای دیجیتال منع شدند البته تبلیغاتی که از خرید و فروش ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها مشاهده می‌شود مربوط به سایت‌هایی است که به‌صورت غیرمجاز خرید و فروش ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین را انجام می‌دهند.

بانک مرکزی دو هفته قبل در بیانیه‌ای استخراج هرگونه ارز دیجیتال را در انحصار بانک مرکزی اعلام کرد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

18 دیدگاه
انسان
انسان
۴ سال قبل

مشکل اینا نیست عزیزان
مشکل اینه که مردم نباید پول تو دستشون بیاد و وضع معیشتیشون روبراه باشه...
باید همیشه از دولت حقوقشونو گدایی کنن
باید وابسته باشن
باید جوری باشن که بشه زد تو سرشون

امیرارسلآن
امیرارسلآن
۴ سال قبل

هر کشوری بری بگی من از جایی میام که استخراج قانونی فروش غیر قانونیه بهت پناهندگی میدن ، دوستان کسی گروهیو میشناسه یا حاضره گروه بشیم بریم اعتراض کنیم به این سیاست های کودکانه ی اینا معرفی کنه

پویا روحی
پویا روحی
۴ سال قبل

تا جایی که من دیدم در هیچ کشوری، ماینینگ مجوز خاصی نیاز ندارد. با کامپیوتر هم می‌توان پول در آورد، اما نیاز به مجوز ندارد. یادش بخیر، در اوایل ورود رادیو به ایران، باید از شهربانی مجوز نگهداری و استفاده می‌گرفتند. همواره ورود تکنولوژی به ایران با چالش‌های بزرگی همراه بوده است.

sanar
sanar
۴ سال قبل

ماهیت ارز دیجیتال عدم انحصار در دولت خاص است
پس چطور بانک مرکزی انحصار استخراج و ورود در معاملات آنرا طلب می کند و خود را صاحب آن می داند؟ یعنی اصل موضوع رو زیر سوال می برند

m.h.bonakdar
m.h.bonakdar
۴ سال قبل

با سلام.
5 سال دیگه ، همه به این دغدغه ها میخندیم که برای ارزهای به این با ارزش دیجیتالی،

چگونه جلوشون مسئولین وایمی استند.

حتما مطالب تون رو آرشیو گفتید.

m.h.bonakdar
m.h.bonakdar
۴ سال قبل
پاسخ  m.h.bonakdar

...تصحیح....
5 سال دیگه، خود مسئولینی هم هم اکنون مانع تراشی میکنند، خودشون هم خنده شون میگیره
که چه بچه بازیایی انجام میدادند و مطمئنا در اون 5 سال، به ریش من و شما میخندند که ماینرها
و مردم فعال توی این حوزه رو چه باحال مچل میکردیم.

یامی
یامی
۴ سال قبل

مثل این میمونه ک بگی کاشت درخت سیب ازاده ولی خرید و فروش سیب ممنوعه اخه یکم فکر کنید حرف بزنید

مجید سام
مجید سام
۴ سال قبل
پاسخ  یامی

یعنی در وصف حال این جمله ای از این شیواتر وجود نداره که شما گفتی
اخه مگه داریم مگه میشه
میگن استخراج ازاده، بعدش میگن انچه استخراج کردید رو قاب کنید بزنید به دیوار

اسفندیار
اسفندیار
۴ سال قبل

همه چی در انحصار آقایون بوده دیگه اینم روش

؟؟؟؟
؟؟؟؟
۴ سال قبل

این یعنی چی؟
میتونی ماین کنی اما نمیتونی بفروشی؟
پس ماین میکنی چیکارش کنی؟
یکی بگه منظورش چیه؟

خانمحمدی
خانمحمدی
۴ سال قبل

یعنی چی اخه؟ استخراجش اشکال نداره ولی معامله و خرید و فروشش ممنوعه!!!?
خب اونی که ماین کنه چطور بفروشه؟!

سعید
سعید
۴ سال قبل

کاملا موافقم باید انجمن بلاک چین به همراه افرادی که به صورت کارشناسی ماین کردند و درمورد این کار تجربه و تخصص دارند از طرفی خوب هم صحبت میکنند و همچنین خود سایت ارز دیجیتال به وزارت صنعت برن و موارد اعتراضی اعم از نرخ تعرفه، مدت زمان طولانی برای تعیین تکلیف شدن این موضوع و مشخص شدن رویه ها و… را به نمایندگی از این جامعه اعلام کنند.متاسفانه هر کاری دوست دارن انجام میدن و از هیچکی صدایی در نمیاد.یا حداقل زمان و ساعتی رو مشخص کنند تا تمامی افرادی که در این زمینه فعالیت میکنند به نشانه اعتراض جلوی وزارت صنعت جمع بشن.چون با وضعی که اینا دارن پیش میرن کم کم نظرات خودشون رو به جامعه تزریق میکنند و وقتی میبینند با هر اقدامی که انجام میدن صدایی از کسی در نمیاد به مرور زمان و نرم نرم این صنعت رو از بین میبرن.