آمادگی فرابورس برای عرضه اولیه توکن دارایی با الزامات بانک مرکزی

آمادگی فرابورس برای عرضه اولیه توکن دارایی با الزامات بانک مرکزی

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از ایبنا، مدیرعامل فرا بورس ایران گفت: با توجه به مسئولیت بازار سرمایه در حوزه توکن با پشتوانه دارایی در سند ارز دیجیتال بانک مرکزی، فرا بورس آماده عرضه آزمایشی اولیه توکن با پشتوانه دارایی است.

امیر هامونی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا درباره مسئولیت‌های فرا بورس و بورس در حوزه عرضه اولیه توکن با پشتوانه دارایی بر اساس پیش‌نویس سند ارز دیجیتال بانک مرکزی گفت:

فرا بورس ایران آمادگی دارد تا بر اساس زیرساخت سندباکس و با نظارت کمیته فقهی و سازمان بورس فرآیند عرضه اولیه توکن با پشتوانه دارایی را آزمایش کند و برای آن قوانین لازم را در نظر بگیرد تا این زیرساخت که می‌تواند در حوزه تأمین مالی کاربردهای مهمی داشته باشد، مورد استفاده قرار بگیرد.

مدیرعامل فرا بورس ایران ادامه داد:

در حال حاضر برای استفاده از یک فناوری و اجرایی شدن آن در بازار سرمایه دیگر نیاز نیست تا ابتدا دستورالعمل‌های موردنیاز نوشته شود چرا که حالا با ایجاد سند باکس رگولاتوری می‌توان ابزارهای جدید را بدون وضع قانون تحت سند باکس به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی و استفاده کرد.

هامونی با اشاره به توکن با پشتوانه دارایی و توکن‌های با پشتوانه ارز و فلزات گران‌بها اظهار داشت:

توکن با پشتوانه دارایی در حقیقت تبدیل دارایی به اوراق بهادار یا توکنیزه کردن است که مسئولیت ارزهای دیجیتالی با این خاصیت در اختیار بازار سرمایه کشور یعنی سازمان بورس به شمار می‌رود و بانک مرکزی به‌عنوان رگولاتور باید در خصوص سایر ارزهای دیجیتال ارزی و دارای پشتوانه فلزات گران‌بها تصمیم‌گیری داشته باشد و سیاست‌های خود را اعلام کند.

وی با بیان اینکه فناوری بلاک چین در صنعت مالی و بانکی از کاربردهای متعددی برخوردار است، گفت:

نظام بانکی و بازار سرمایه باید از فواید بلاک چین استفاده کنند، اما برای پیاده‌سازی و بهره‌گیری از آن در خدمات بازار سرمایه نیاز است تا اعضای این بازار بلاک چین را بپذیرند و به آن نگاه مثبتی داشته باشند؛ این فناوری کاربرد بسیار مهمی در حوزه شناسایی مشتریان یا KYC دارد و با توجه به افزایش شفافیت و راندمان بازار سرمایه را ارتقا می‌دهد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

2 دیدگاه
رامین مهدیان
رامین مهدیان
3 سال قبل

آخه کهیر زده با این گندی که تو بورس زدین دیگه کی میاد سمت شما مگه اینکه حاصل ازدواج فامیلی باشه!!!

میثم
میثم
5 سال قبل

ای کاش اول ارز دیجیتال قانونی بشه بعد این کارها رودر موردش انجام بدن