«پارسه» پول خرد ایران می‌شود؛ سکه و دلار با پول جدید چند؟

«پارسه» پول خرد ایران می‌شود؛ سکه و دلار با پول جدید چند؟

با تقدیم لایحه حذف چهار صفر از پول ملی، طبق اعلام بانک مرکزی «پارسه» به عنوان پول خرد ایران مطرح شده است که با این حساب قیمت‌های فعلی در واحد پولی جدید به این صورت می‌شود که هر سکه بهار آزادی چهار میلیون و ۱۵۰ هزار تومانی، ۴۱۵۰ تومان خوانده می‌شود یا هر دلار آمریکا که امروز ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان است در سیستم پولی جدید ۱۱ تومان و ۷۰ پارسه یا ۱۱.۷ تومان خوانده می‌شود.

به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از ایسنا، پس از آنکه طرح حذف چهار صفر از پول ملی ایران توسط بانک مرکزی تهیه و در هیات وزیران به تصویب رسید، امروز (۳۰ مرداد) رئیس‌جمهور این طرح را در قالب لایحه‌ای با یک فوریت به مجلس شورای اسلامی فرستاد.

پیش‌تر عبدالناصر همتی گفته بود که اجرای این طرح، حداقل دو سال زمان می‌برد و هزینه میلیاردی نخواهد داشت؛ البته به گفته او با اجرای این طرح، هزینه چاپ پول کاهش می‌یابد و روند حسابرسی‌ها ساده‌تر انجام خواهد شد.

بر اساس آن‌چه که امروز رئیس‌جمهور برای مجلس شورای اسلامی ارسال کرده، قرار است که با حذف چهار صفر از پول ملی هر ۱۰ هزار ریال فعلی (۱۰۰۰ تومان) برابر با یک تومان شده و تومان به واحد اصلی پول ایران تبدیل شود.

همچنین برای پول خرد نیز هر ۱۰۰ پارسه معادل یک تومان در نظر گرفته می‌شود؛ به عبارت دیگر اکنون هر ۱۰ ریال معادل یک تومان است و در واحد جدید هر ۱۰۰ پارسه معادل یک تومان خواهد بود.

با تغییر واحد پول ملی و حذف صفر از آن قطعا در ابتدا تفاوت‌هایی در نحوه گفتار واحد پولی جدید در میان مردم ایجاد خواهد شد، اما آنطور که به نظر می‌رسد واحد پول ایران شبیه واحد پول بسیاری از کشورهای دیگر از جمله دلار شده که ترکیبی از یک واحد اصلی و یک واحد خرد است.

همانطور که هر دلار در حال حاضر برابر با ۱۰۰ سنت است، واحد پول ایران نیز به سیستمی مشابه تغییر وضعیت خواهد داد که مثال‌هایی را برای روشن‌تر شدن موضوع خواهیم زد.

برای مثال امروز هر سکه بهار آزادی چهار میلیون و ۱۵۰ هزار تومان است که به این ترتیب با واحد پول جدید، قیمت هر سکه برابر با ۴۱۵۰ تومان می‌شود.

هر نیم سکه نیز دو میلیون و ۱۵۸ هزار تومان است که نیم سکه نیز در نظام جدید واحد پولی ۲۱۵۸ تومان خواهد بود.

همچنین هر دلار آمریکا که امروز ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان است در سیستم پولی جدید ۱۱ تومان و ۷۰ پارسه یا ۱۱.۷ تومان می‌شود. هر یورو نیز ۱۳ هزار و ۲۵۰ تومان است که ۱۳ تومان ۲۵ پارسه یا ۱۳.۲۵ تومان می‌شود.

اما شاید این سوال پیش بیاید که برای قیمت‌های کمتر این تعریف چگونه خواهد بود؛ برای مثال قیمت محصولی که به ازای هر کیلوگرم ۸۵۰۰ تومان است، پس از اجرای طرح حذف چهار صفر و تغییر واحد پولی ایران، هشت تومان و ۵۰ ریال یا به عبارت دیگر ۸.۵ تومان خواهد بود.

نوع نوشتار نخست بیشتر در فرآیندهای حسابرسی و حسابداری استفاده خواهد شد و به احتمال قوی استفاده از ۸.۵ تومان در میان مردم رایج خواهد شد و در مثالی دیگر ۱۵۷۰ تومان فعلی در سیستم جدید ۱.۵۷ تومان خواهد بود.

هرچند که ممکن است با اجرای این طرح، مدتی طول بکشد تا همه مردم به آن عادت کنند، اما نکته آنجاست که بسیاری از مردم در مکالمات روزانه خود در حال حاضر نیز به همین شکل سخن می‌گویند؛ برای مثال اگر قیمت کالایی ۶۰ هزار تومان باشد، اغلب فروشندگان از ترکیب ۶۰ تومان برای گفتن قیمت به مشتری استفاده می‌کنند که در نظام جدید نیز همین خواهد بود.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

9 دیدگاه
مجیدسا
مجیدسا
4 سال قبل

اقا خودشونم توش موندن..میگه اگه یه جنسی شصت هزارتومان بود مردم میگفتن شصت تومن..خوب اقاداداچ ،سه تا صفر حذف شده نه چارتا..اگه چارتابشه میشه شش تومن...اول کلاس اموزشی براخودتون بذارین بعد اعلام کنین..بعدم از دوباره ،مردم بیچاره میشن که..طرف با بدبختی سیصدمیلیون تومن جورکرده خونه خریده ،حالا قیمت خونش میشه سی هزارتومن....واقعا مسخرس..

رسول آدینه
رسول آدینه
4 سال قبل

میذاشتن گفتار نیک بهتر میچرخید رو زبون
مثل بقیه کاراشون همچنان رو مخ

مروان صداقت
مروان صداقت
4 سال قبل

والله دولت مونده به هردری بزنه که به روی خودش نیاره

Bit Coin
Bit Coin
4 سال قبل

به مبالغ خورد که زیر 100 ریال است فکر کنید. مثلا هزینه‌ی مکالمه‌ی موبایل به ازای هر دقیقه یا مکالمه‌ی تلفن ثابت به ازای هر پالس. طبیعتا آن هم باید مطابق با سیستم جدید باشد و احتملا به عدد بزرگتر گرد می‌شود. یک افزایش نرخ اجباری در پیش است.

ساتوشی ماتوشی
ساتوشی ماتوشی
4 سال قبل

پارسه :)))
یه خورده ضایع‌س

رضا
رضا
4 سال قبل

تومن خوبه اون پارسه برام غیر قابل هضمه....نمیتونم باهاش ارتباط برقرار کنم... خخخخ من خودم مثلا با چهارتومنووخورده ای بیشتر راحتترم ...

قاسم خلیلی
قاسم خلیلی
4 سال قبل

پارسه آخه!
آخه بلد نیستین ی کلمه ی درست حسابی انتخاب کنین که تو زبون راحت بچرخه، چرا بیخودی به خودتون زحمت میدین!
بشین و منتظر باش تا مردم از پارسه استفاده کنن همونجور که از سروش دارن استفاده میکنن!

احمد
احمد
4 سال قبل

باید میزاشتن 7 تومان 3 ریال بجای پارسه خخخ

آقای کریپتو
آقای کریپتو
4 سال قبل

این مطالب رو باید داخل گل آقا منتشر کنند.