هند به‌زودی یک لایحه مهم درباره ارزهای دیجیتال تصویب خواهد کرد

هند به‌زودی یک لایحه مهم درباره ارزهای دیجیتال تصویب خواهد کرد

دولت هند اعلام کرده است که به‌زودی لایحه‌ای درباره ارزهای دیجیتال برای تصویب به پارلمان این کشور ارائه خواهد کرد. شایان ذکر است که پیش‌نویس سال ۲۰۱۹ قوانین ارزهای دیجیتال در هند، استفاده از این ارزها را ممنوع اعلام کرده بود.

به گزارش «The Block»، آنوراگ تاکور (Anurag Thakur)، وزیر کشور در امور مالی و شرکتی هند، گفت که دولت این کشور «به‌زودی» لایحه‌ای را درباره ارزهای دیجیتال ارائه خواهد کرد.

تاکور در جلسه‌ای در مجلس اعلای هند در پاسخ به پرسشی گفت:

این لایحه در حال نهایی‌شدن است و به‌زودی به کابینه ارسال خواهد شد. لذا به‌زودی این لایحه را [به پارلمان] خواهیم آورد.

تاکور گفت که قوانین موجود در هند برای تنظیم مقررات در حوزه ارزهای دیجیتال «ناکافی» هستند. بنابراین، یک کمیته با مشارکت چندین وزارت‌خانه درباره این موضوع تشکیل شد و این کمیته گزارش خود را ارائه داد.

به‌گفته این مقام هندی، پس از ارائه این گزارش نیز جلسه‌ای با گروهی از صاحبان نفوذ در این فناوری تشکیل شد و کمیته‌ای متشکل از وزیران به ریاست وزیر کابینه نیز گزارشی در این باره ارائه کرد.

تاکور تأکید کرد که دولت هند اکنون لایحه را آماده کرده است و این لایحه را به‌زودی به پارلمان ارائه خواهد کرد تا درباره آن به‌صورت مفصل بحث کنند.

نیرمالا سیتارامان (Nirmala Sitharaman)، وزیر اقتصاد هند نیز در پاسخ به همین پرسش، به‌شکل مکتوب پاسخ داد:

دولت درباره توصیه‌های کمیته مشترک بین وزارتخانه‌ای تصمیم‌گیری خواهد کرد و در صورتی که طرح پیشنهادی تقنینی وجود داشته باشد، پس از طی مراحل قانونی در پارلمان ارائه خواهد شد.

اشاره این مقام‌های هندی به پیش‌نویسی مربوط به سال ۲۰۱۹ است که سابهاش چاندرا گارگ (Subhash Chandra Garg)، وزیر پیشین اقتصاد تهیه کرده و در آن پیشنهاد ممنوعیت «ارزهای دیجیتال خصوصی» را داده بود.

تعریف ارزهای دیجیتال خصوصی هنوز مشخص نیست، اما سیتارامان احتمالاً پیشنهاد داده که ارزهای دیجیتال خصوصی شامل همه دارایی‌های رمزنگاری‌شده به‌جز موارد صادرشده از بانک مرکزی باشد.

همان‌طور که خانم سیتارامان روز سه‌شنبه اظهار داشت، کمیته مشترک بین وزارتخانه‌ای در گزارش خود پیشنهاد داد تا همه ارزهای دیجیتال خصوصی به‌جز ارزهای دیجیتال صادرشده توسط دولت در هند «ممنوع» اعلام شوند.

متن نهایی لایحه هنوز منتشر نشده است. انتظار می‌رود که این متن در دوره جاری پارلمان که در ۸ آوریل به پایان می‌رسد، به صورت عمومی منتشر شود. پارلمان هند از ۱۵ فوریه تا ۸ مارس تعطیل خواهد بود.

طبق گزارش‌هایی که پیش‌تر منتشر شده بود، اگر بحث ممنوعیت ارزهای دیجیتال مطرح شود، فرایندی طولانی و زمان‌بر خواهد بود.

جایدیپ ردی (Jaideep Reddy)، از اعضای شرکت حقوقی نیشیت دیسای (Nishith Desai)، در آن زمان گفت:

از پیش‌نویس یادداشت کابینه تا قانون، مسیری بسیار طولانی است و برعهده شهروندان و [فعالان] این صنعت است که اگر گمان می‌کنند این گامی اشتباه است، صدای خود را برسانند.

اما اگر کابینه بخواهد لایحه‌ای خاص تصویب شود، می‌تواند از فرمان حکومتی استفاده کند. با این روش دولت هند می‌تواند در مواردی اقدام قانونی فوری انجام دهد. هفته گذشته، گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه دولت هند احتمالاً لایحه ارزهای دیجیتال را به‌صورت حکم تصویب می‌کند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

1 دیدگاه
ایده های برتر من
ایده های برتر من
۳ سال قبل

ارز دیجیتال فقط به درد مبادله و انتقال پول از یک کشور به کشور دیگه خوبه . اما به عنوان سرمایه گذاری قمار هست