آشنایی با ایل کاپو (il Capo Of Crypto)؛ پدرخوانده ارزهای دیجیتال!

آشنایی با ایل کاپو (il Capo Of Crypto)؛ پدرخوانده ارزهای دیجیتال!

رشد چشمگیر ارزهای دیجیتال و رسیدن به اوج‌های قیمتی جدید در اواخر سال ۲۰۲۱ بسیاری را مجاب کرد که بهتر است تا دیر نشده، وارد این عرصه شوند. با رسیدن بیت کوین به حدود ۶۹هزار دلار، دیگر جای شک‌و‌تردیدی نبود که این دارایی می‌تواند آینده درخشانی را برای دارندگانش رقم بزند؛ اما این زیبایی مسحور‌کننده دوام چندانی نیافت؛ چراکه سقوط بزرگ در حال آغاز بود.

برای فعالان بازارهای مالی، پیدا‌کردن سیگنال درستِ خرید یا فروش در حکم موهبتی خدایی است؛ چراکه با وجود پیش‌بینی نسبتاً دقیق، آنان می‌توانند با بازکردن یا بستن موقعیت‌های معاملاتی‌شان به سودی سرشار، آن‌هم در کسری از ثانیه دست یابند. البته ناگفته نماند عده‌ای هم هستند که با تجزیه‌وتحلیل خود از بازار پیش می‌روند و کاری به سیگنال‌های دیگران ندارند.

بیشتر بخوانید: استراتژی خرید و فروش ارز دیجیتال خودتان را بسازید!

در‌این‌میان، افرادی نیز هستند که با پیش‌بینی‌هایشان طرفداران بسیاری پیدا کرده و خود را در جایگاه تحلیلگر برجسته و پیشگوی امور مالی و ارزهای دیجیتال قرار داده‌اند. ازقضا یکی از افرادی که سقوط بزرگ بیت کوین را پیش‌بینی کرده بود، ایل کاپو آف کریپتو (il Capo Of Crypto) یا به‌قولی پدرخوانده ارزهای دیجیتال است. اگر شما هم مایل‌اید تا بیشتر درباره این فرد و پیش‌بینی‌هایش بدانید، توصیه می‌کنیم این مقاله را از دست ندهید.

ایل کاپو آف کریپتو (il Capo Of Crypto) کیست؟

ایل کاپو آف کریپتو فردی است که خود را تحلیلگر و معامله‌گر ارزهای دیجیتال معرفی کرده است؛ اما نام حقیقی او همچنان ناشناخته باقی مانده و کسی نمی‌داند ایل کاپو کیست. او با گذاشتن عکسی از ویتو کورلئونه، شخصیت فیلم پدرخواننده، در پروفایل توییترش تصویری متمایز از خود میان طرفدارانش به‌وجود آورده؛ گویی همان کسی است که تمامی زیروبم‌‌های دنیای ارزهای دیجیتال را به‌خوبی می‌شناسد و پیشگویی‌هایش اما‌و‌اگر ندارد. همچنین، انتخاب نام il Capo که در زبان ایتالیایی به‌معنای «رئیس» است، هم‌خوانی خاصی با ظاهر و رفتار او دارد.

ایل کاپو

ایل کاپو فعالیتش را در توییتر از سال ۲۰۱۷ آغاز کرد و توانست در مدت‌زمان کوتاهی عده زیادی را به جمع دنبال‌کنندگانش بیفزاید. مهم‌ترین دلیل افزایش دنبال‌کنندگان او دقیق‌بودن برخی از پیش‌بینی‌هایش است. او علاوه‌بر پیشگویی شرایط و اوضاع دنیای کریپتو، دیدگاه‌ها و تحلیل‌ها و استراتژی‌های سرمایه‌گذاری‌اش را با مخاطبان در میان می‌گذارد.

وی به‌تازگی فعالیتش را در تلگرام نیز آغاز و گروهی را در این شبکه اجتماعی ایجاد کرده است که دیدگاه‌هایش را با مخاطبان به بحث و گفت‌گو می‌گذارد. در زمان نگارش این مقاله، او حدود ۶۵۰هزار نفر دنبال‌کننده در توییتر دارد و در تلگرام نیز، ۶۵هزار نفر کاربر فعال دنبال‌کننده دیدگاه‌ها و ایده‌هایش هستند.

پیش‌تر، اشاره کردیم که با رسیدن بیت کوین به اوج قیمتی جدید، بسیاری بر این باور بودند که باید خود را آماده سقف‌های ۱۰۰ و ۲۰۰ و ۳۰۰هزار‌دلاری برای این ارز دیجیتال کنیم. در‌این‌میان، افراد معدودی بودند که کاهش قیمت بیت کوین را به‌درستی پیش‌بینی کردند که یکی از آنان ایل کاپو بود.

پیش‌بینی‌های ایل کاپو

در مارس۲۰۲۲ که بیت کوین با قیمت حدوداً ۴۰هزار دلار معامله می‌شد، ایل کاپو پیش‌بینی کرد که بیت کوین به کمتر از ۲۳هزار دلار سقوط خواهد کرد و قیمت بیت کوین در ژوئن۲۰۲۲، به کمتر از ۱۸هزار دلار رسید.

توییت ایل کاپو

در ۱۶آگوست۲۰۲۲، بار‌دیگر ایل کاپو در رشته‌توییتی اعلام کرد که بیت کوین به کمتر از ۲۳هزار دلار سقوط خواهد کرد و تنها چند روز بعد طلای ارزهای دیجیتال در محدوده قیمتی ۱۹ تا ۲۱هزار دلار معامله شد.

پیشگویی‌های ایل کاپو، تنها به بیت کوین محدود نیست؛ چراکه او در ژوئیه امسال پیش‌بینی کرد که آلت کوین‌ها هم سقوطی ۴۵ تا ۵۰درصدی از اوج خود تجربه خواهند کرد. او دلیل این رویداد را جعلی‌بودن سفارش‌ها در صرافی‌های ارزهای دیجیتال عنوان کرد و معتقد بود که هیچ حرکت حقیقی و به‌اصطلاح اورگانیکی در بیت کوین و اتریوم رخ نداده است که شرایط بازار را به‌نحو مطلوبی تغییر دهد.

توییت ایل کاپو درباره آلت‌کوین‌ها

پیشگو یا شیاد؟

چندان جای تعجب نیست که برخی از کاربران ارزهای دیجیتال به‌دلیل توییت‌های مکرر ایل کاپو درباره نزولی‌بودن بازار، طرفدار گفته‌ها و پیش‌بینی‌هایش نباشند. البته نباید فراموش کنیم نهنگ‌ها، هولدرها، ماینرها و معامله‌گرهای بزرگ به‌نوعی مسیر حرکت بازار را تعیین می‌کنند و تحلیلگران و افرادی مانند ایل کاپو، تنها بر احساسات معامله‌گران تأثیر می‌گذارند و در نقش چراغ راهنما عمل می‌کنند.

با آنکه نمی‌توان منکر پیش‌بینی‌های درست ایل کاپو در برخی مقاطع شد، افرادی هم هستند که ادعاهای کاپو را دست‌چین‌شده (Cherry Picking) می‌دانند و اعتقاد ندارند که پیشگویی‌هایش همیشه درست و منطقی هستند. یکی از مخالفان سر‌سخت ایل کاپو حامی سابق تیم لونا (Luna) با نام توییتری FatMan است.

فت‌من با کنارهم‌قراردادن برخی از توییت‌های کاپو به این نکته اشاره می‌کند که پیش‌گویی‌های افرادی نظیر کاپو فقط گزینش‌شده بود و آنان با چنین کاری به‌دنبال سرپوش‌گذاشتن روی اشتباه‌های گذشته خود هستند و روی کاربرانی حساب می‌کنند که با گذشته آنان کاری ندارند. به‌عقیده فت‌من، تجزیه‌و‌تحلیل‌های کاپو بیش از آنکه سودبخش باشد، ضررهای بیشتری را برای دنبال‌کنندگانش به‌همراه داشته است.

با آنکه مخالفان کاپو کم نیستند، به‌نظر می‌رسد که عده بیشتری مشتاق پیشگویی‌های این کاربر توییتر هستند. اگر شما هم علاقه دارید از زبان ایل کاپو از آینده باخبر شوید، باید بگوییم که درحال‌حاضر او آینده چندان صعودی‌ای را برای بازار متصور نیست. با شروع نوامبر۲۰۲۲، او توییتی با این مضمون منتشر کرد که ماه نوامبر فرارسیده است و کف‌های قیمتی جدید بسیار محتمل هستند.

البته نباید فراموش کنیم که گفته‌های ایل کاپو پیش از برخی رویدادهای مهم مانند قضایای صرافی FTX و حواشی آن بود. او در یکی از آخرین گفته‌هایش کف قیمتی ۱۲ تا ۱۴هزار دلاری را برای بیت کوین و سقوط سنگین آلت کوین‌ها را پیش‌بینی کرده است و مشخص نیست آیا این گفته‌ها در‌نهایت به‌ حقیقت خواهد پیوست یا خیر.

جمع‌بندی

پیش‌بینی بازارها، خصوصاً بازار پرنوسان ارزهای دیجیتال، کار آسانی نیست؛ اما افرادی مانند ایل کاپو آف کریپتو هستند که توانسته‌اند با برخی حدس‌ها طرفداران فراوانی پیدا کنند. با اینکه پیشگویی‌های کاپو گاهی اوقات درست از آب درآمده‌اند، کاربرانی هم هستند که این‌ نوع برداشت‌ها را تنها حدس‌هایی گزینش‌شده و حتی اتفاقی قلمداد می‌کنند و بر این باور‌ند که افرادی نظیر ایل کاپو، تنها به‌دنبال جذب مخاطبان بیشتر و سرپوش‌گذاشتن بر پیش‌بینی‌های اشتباه گذشته هستند.

در‌نهایت، باید به این موضوع اشاره کنیم که هیچ‌چیز مهم‌تر از تحقیق و بررسی‌ خودِ فرد چه ازلحاظ تکنیکال و چه از‌لحاظ فاندامنتال نمی‌تواند نتیجه مناسب را رقم بزند. دیدگاه شما درباره افرادی مانند ایل کاپو چیست؟ آیا آنان به‌دنبال افزایش محبوبیت و دنبال‌کنندگان خود هستند یا در گفته‌هایشان می‌توان نشانه‌های علمی یافت؟ شما اینفلوئنسر یا تحلیلگری را می‌شناسید که اکثر پیش‌بینی‌هایش درست بوده باشد؟

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
Shahin
Shahin
۱ سال قبل

اونایی که منتظرِ سقوط بزرگ هستن؛ سخت در اشتباهن!!!
سقوط بزرگی در کار نخواهد بود و فقط بیت کوین یه اصلاح قیمت تا کانال چهارده یا سیزده هزار دلار رو تجربه میکنه و خیلی سریع بازار شکل صعودی به خودش میگیره👌👌
خیلی زودتر از اون چیزی که فکر میکنید روند بازار عوض میشه و رو به بالا حرکت میکنه پس حواستون باشه از بازار عقب نمونید...
موفق و پرسود باشید😎😎

Mohsen Abdi
Mohsen Abdi
۱ سال قبل

به نظر من که احتمال وقوع این اتفاق زیاده . قرار نیست به این آدم بگیم پیشگو چون بر اساس تکنیکال و اوضاع اقتصادی نظر میده. به نظر من سقوط بزرگ همچنان محتمله دلایل زیادی هم داره . هیچ نشانه ای از صعود وجود نداره. احتمال سقوط حتی تا ده هزار هم هست . ولی خب ممکنه این اتفاق نیفته

Mahdi
Mahdi
۱ سال قبل
پاسخ  Mohsen Abdi

زحمت کشیدی
تا ده ریزش رو درست تشخیص دادی ولی شاید نریزه حرف اضافیه