آموزش استفاده از اولنچ والت (Avalanche Wallet)

آموزش استفاده از اولنچ والت (Avalanche Wallet)

بلاک چین اولنچ یکی از رقبای سرسخت اتریوم در ارائه خدمات امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApp) است. این پلتفرم متن‌باز با پروتکلی منحصربه‌فرد و مقیاس‌پذیری بیشتر تلاش می‌کند به میزبان اصلی قراردادهای هوشمند در اکوسیستم دیفای تبدیل شود. اولنچ از کیف‌پول‌های مختلفی پشتیبانی می‌کند؛ اما کاربرانی که قصد داشته باشند با محصولات مالی و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز اولنچ تعامل کنند، ابتدا باید کیف پول اولنچ والت (Avalanche Wallet) را ایجاد کنند.

اولنچ والت کیف پول رسمی بلاک چین اولنچ و محصول تیم توسعه بلاک چین اولنچ و آوا لبز (Ava Labs) است. این کیف پول مبتنی‌بر وب که به‌‌صورت ایمن و غیرامانی (Non-Custodial) طراحی شده است، به کاربران اجازه می‌دهد تا علاوه‌بر استفاده از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز ایجادشده روی این زنجیره، بتوانند توکن آواکس (AVAX) را سهام‌گذاری و در ازای آن پاداش دریافت کنند.

بیشتر بخوانید: پروتکل اولنچ و ارز دیجیتال AVAX چیست؟

اگر شما نیز می‌خواهید با نحوه کار با این کیف پول آشنا شوید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا علاوه‌بر اساس اولنچ، با شیوه راه‌اندازی اولنچ والت، انتقال توکن از صرافی به این کیف پول، انتقال بین‌زنجیره‌ای درون پلتفرم و نحوه سهام‌گذاری در این بلاک چین آشنا شوید.

کیف پول اولنچ (Avalanche Wallet) چیست و چگونه کار می‌کند؟

اولنچ پلتفرمی متن‌باز برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DApp) است که با هدف افزایش مقیاس‌پذیری و تعامل‌پذیری و کاربردپذیری در قالب سه زنجیره بومی فعالیت می‌کند. برای تعامل با اکوسیستم و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز اولنچ، به کیف پول اولنچ نیاز دارید. کیف پول اولنچ نوعی کیف پول مرورگر و غیرامانی برای تعامل با اکوسیستم اولنچ است. با استفاده از این کیف پول، می‌توانید صدها ارز دیجیتال مختلف را ذخیره و منتقل و سهام‌گذاری و توکن غیرمثلی (NFT) شخصی خود را ایجاد کنید. نکته دیگر اینکه با استفاده از این کیف پول و سرویس‌های بریج مانند مالتی‌چین (MultiChain) که پیش‌تر با عنوان اِنی‌سواپ (AnySwap) شناخته می‌شد، امکان مبادله توکن‌های دیفای از زنجیره هوشمند بایننس، اتریوم، پالی‌گان و سایر زنجیره‌ها به اولنچ وجود دارد.

شبکه اولنچ سه نوع بلاک چین دارد: ایکس‌چین (X-Chain) و سی‌چین (C-Chain) و پی‌چین (P-Chain). ایکس‌چین پلتفرم غیرمتمرکزی است که برای ایجاد و مبادله توکن بومی AVAX و سایر ارزهای دیجیتال طراحی شده است. سی‌چین به کاربران اجازه می‌دهد قراردادهای هوشمند بسازند و با اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و سرویس‌های دیفای تعامل کنند. پی‌چین نیز ارتباط میان اعتبارسنج‌های شبکه را باهم هماهنگ می‌کند و از آن برای سهام‌گذاری در کیف پول اولنچ می‌توان استفاده کرد. شما می‌توانید ارزهای دیجیتال را برای اهداف متفاوتی در هریک از این سه زنجیره ذخیره کنید. به‌عنوان مثال، توکن آواکس را در نظر بگیرید. این توکن را می‌توانید ذخیره یا در ایکس‌چین مبادله کنید. همچنین، از آن در سی‌چین برای پرداخت کارمزد تراکنش و تعامل با قراردادهای هوشمند استفاده یا برای کسب پاداش آن را در پی‌چین سهام‌گذاری کنید.

این مسئله ممکن است در ابتدا پیچیده به‌نظر برسد؛ اما می‌توانید به‌راحتی توکن‌هایتان را با استفاده از عملکرد بین‌زنجیره‌ای کیف پول اولنچ از زنجیره‌ای به زنجیره دیگر منتقل کنید. توجه کنید که هر زنجیره آدرس کیف پول و فرمت خاص خود را دارد. آدرس‌های کیف پول ایکس‌چین با حرف X و آدرس‌های پی‌چین با حرف P و آدرس‌های سی‌چین با ۰ آغاز می‌شوند. برای انتقال توکن به کیف پول اولنچ یا برداشت توکن از آن، باید آدرس زنجیره مرتبط را انتخاب کنید. به‌عنوان مثال، کیف‌پول‌های بایننس و متامسک فقط با سی‌چین سازگارند. مراقب باشید و مطمئن شوید که پیش از انجام معاملات، آدرس‌ها را دوباره بررسی می‌کنید. در‌صورت ارسال توکن به شبکه‌ای ناسازگار، ممکن است دارایی‌هایتان را بدون امکان بازیابی از دست بدهید.

چگونه کیف پول اولنچ ایجاد کنیم؟

برای ایجاد کیف پول اولنچ، ابتدا با استفاده از این لینک به وب‌سایت رسمی اولنچ والت بروید. حتماً مطمئن شوید که آدرس واردشده صحیح است و وارد وب‌سایتی جعلی نشده‌اید. بالای صفحه نیز با هشداری روبه‌رو می‌شوید که از شما می‌خواهد از صحت آدرس مطمئن شوید.

آموزش استفاده از اولنچ والت (Avalanche Wallet)

پس از اطمینان از صحت آدرس، برای ایجاد کیف پول جدید روی گزینه «Create New Wallet» در قسمت چپ بالای صفحه کلیک کنید.

آموزش استفاده از اولنچ والت (Avalanche Wallet)

اکنون، باید عبارت بازیابی کیف‌پولتان را دریافت کنید. برای این کار، گزینه «Generate Key Phrase» را انتخاب کنید.

ساخت کیف پول اولنچ

توجه کنید که عبارت بازیابی اصلی‌ترین کلید دسترسی شما به کیف پول و دارایی‌هایتان است. اگر عبارت بازیابی خود را گم کنید، دارایی‌هایتان را هم از دست می‌دهید و هیچ راهی برای بازیابی عبارت کلیدی و کیف‌پولتان نخواهید داشت. بنابراین، ۲۴ کلمه‌ای را که مشاهده می‌کنید، با دقت و به‌ترتیب روی یک یا ترجیحاً چند برگه کاغذ یادداشت و آن را در مکانی کاملاً ایمن ذخیره کنید.

عبارت بازیابی تنها راه دسترسی شما به کیف‌پولتان است؛ پس آن را در مکانی ایمن یادداشت و نگه‌داری کنید.

عبارت بازیابی

توجه کنید که بهتر است عبارت بازیابی خود را به‌صورت آفلاین نگه‌داری کنید و هرگز آن را در کامپیوتر و دستگاه‌های آنلاین ذخیره نکنید یا از آن اسکرین‌شات نگیرید. همچنین در هیچ شرایطی، عبارت بازیابی‌تان را با دیگران به‌اشتراک نگذارید. تصاویر عبارت بازیابی‌ای که در این مطلب مشاهده می‌کنید، صرفاً برای تهیه این مطلب آموزشی و از مراحل ایجاد کیف پول آزمایشی گرفته شده است. پس از ذخیره عبارت ۲۴کلمه‌ای خود، روی کادر مشخص‌شده و سپس عبارت «Access Wallet» کلیک کنید.

دسترسی به کیف پول

در این مرحله، سیستم از شما می‌خواهد چند مورد از واژگان عبارت کلیدی را تکرار کنید تا مطمئن شود که نسخه پشتیبان آن را به‌درستی یادداشت کرده‌اید. پس از انتخاب کلمات صحیح، روی گزینه «Verify» کلیک کنید.

تکرار کلمات بازیابی

اکنون کیف پول شما آماده و فقط کافی است روی «Access Wallet» کلیک کنید تا وارد صفحه کیف پول شوید.

آماده‌شدن کیف پول اولنچ

چگونه ارز دیجیتال AVAX را از صرافی به کیف پول اولنچ انتقال دهیم؟

پیش از اینکه بتوانید با اپلیکیشن‌های دیفای در زنجیره اولنچ تعامل کنید، برای پرداخت کارمزد تراکنش به توکن‌های آواکس در اولنچ والت خود نیاز دارید. برای این منظور، می‌توانید توکن‌های آواکس را از صرافی‌های مختلف بخرید و آن‌ها را به کیف پول اولنچ خود ارسال کنید. در این بخش، نحوه انتقال آواکس از صرافی به کیف پول را با‌هم مرور می‌کنیم.

فراموش نکنید که زنجیره مدنظر شما باید با صرافی مدنظرتان سازگار باشد. اگر زنجیره را اشتباهی انتخاب کنید، ممکن است توکن‌های خود را از دست بدهید. وارد حساب صرافی خود شوید و پس از انتخاب بخش «Withdrawal» (برداشت)، توکن آواکس را انتخاب کنید. سپس وارد اولنچ والت شوید. در تصویر زیر سه فلش، سه زنجیره اصلی اولنچ را به شما نشان می‌دهند. با انتخاب هریک از حروف X یا P یا C، آدرس مربوط به آن زنجیره را مشاهده می‌کنید.

انتقال ارز دیجیتال از کیف پول اولنچ

آدرس زنجیره مدنظر را کپی کنید و در کادر مخصوص آدرس برداشت بچسبانید. از بخش «Network»، زنجیره را حتماً مطابق با آدرس انتخاب و سپس، مبلغ دلخواهتان را وارد کنید.

برداشت ارز دیجیتال از کیف پول اولنچ
حتماً از تطابق آدرس و زنجیره مطمئن شوید.

پیش از نهایی‌کردن تراکنش، حتماً صحت آدرس و زنجیره را بررسی کنید. همچنین، بهتر است ابتدا تراکنش کوچکی در حد ۰.۱ آواکس انجام دهید و بقیه دارایی را فقط درصورت موفقیت‌آمیزبودن این تراکنش انتقال دهید.

اگر آدرس مبدأ یا مقصد برای ارسال توکن‌های آواکس با زنجیره‌ منتخبتان سازگار نباشد، بهتر است با توکن‌هایتان برای همیشه خداحافظی کنید؛ زیرا هیچ شانسی برای بازیابی توکن‌های ارسال‌شده به زنجیره اشتباه در پلتفرم اولنچ وجود ندارد.

چگونه توکن‌ها را میان کراس‌چین‌ها جابه‌جا کنیم؟

همان‌طور‌که اشاره کردیم، تمام صرافی‌ها یا کیف‌پول‌ها ممکن است از هر سه زنجیره اولنچ پشتیبانی نکنند. اگر دارایی شما روی زنجیره مشخصی ذخیره شده است و در زنجیره دیگری به آن نیاز دارید، چاره کار انتقال توکن‌ها بین این سه زنجیره است. اولنچ والت به شما اجازه می‌دهد دارایی‌های خود را به‌شکلی بین‌زنجیره‌ای بین سه زنجیره آن جابه‌جا کنید. در این بخش، با روش انتقال بین‌زنجیره‌ای توکن‌های آواکس آشنا می‌شویم.

برای انتقال بین‌زنجیره‌ای، وارد کیف پول اولنچ خود شوید. در قسمت بالای صفحه، شاهد موجودی خود در هر زنجیره خواهید بود. گزینه «Cross Chain» را از نوار منو سمت چپ انتخاب کنید. در صفحه‌ای که برایتان باز می‌شود، دو کادر «زنجیره مبدأ» (Source Chain) و «زنجیره مقصد» (Destination Chain) را مشاهده خواهید کرد. دارایی ما فعلاً روی زنجیره X قرار دارد و می‌خواهیم آن را به زنجیره C منتقل کنیم.

جابجایی ارزهای دیجیتال در کیف پول اولنچ

اکنون مبلغی را انتخاب کنید که می‌خواهید انتقال دهید. برای ادامه، روی گزینه «Confirm» کلیک کنید. فراموش نکنید که هر‌بار دارایی‌ها را بین زنجیره‌ها جابه‌جا می‌کنید، باید مبلغ اندکی کارمزد تراکنش بپردازید. اکنون، توکن‌های آواکس شما در زنجیره سی‌چین هستند و می‌توانید با انتخاب گزینه «Send»، آن‌ها را به هر کیف پول و آدرس سازگار دیگری انتقال دهید.

سهامگذاری توکن AVAX در اولنچ والت

یکی دیگر از مزایای استفاده از کیف پول رسمی اولنچ، امکان سهام‌گذاری توکن‌های آواکس و کسب توکن‌های بیشتر است. دو روش برای دریافت پاداش سهام‌گذاری وجود دارد: یکی اعتبارسنجی و دیگر واگذاری (Delegation). اعتبارسنج‌ها نودهای فعالی هستند که تراکنش‌ها را تأیید و بلاک چین را ایمن می‌کنند. هرچه توکن‌های آواکس بیشتری سهام‌گذاری کنید، برای برگزیده‌شدن به‌عنوان اعتبارسنج بلاک بعدی بخت بیشتری خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: آموزش کامل استیکینگ یا سهام‌گذاری

دراین‌میان، گاهی افرادی که تمایل دارند از مزایای سهام‌گذاری بهره‌مند شوند، ازنظر تخصصی امکانات راه‌اندازی فول نود و اعتبارسنجی بلاک‌ها را ندارند. همچنین، ممکن است کاربر دارایی چندانی در‌اختیار نداشته باشد و بخت خود را برای اعتبارسنجی ناچیز بداند؛ زیرا هرچه دارایی اعتبارسنج بیشتر باشد، بخت بیشتری برای اعتبارسنجی و دریافت پاداش بلاک خواهد داشت.

در این صورت، کاربر دارایی خود را به اعتبارسنجی معتبر «واگذار» می‌کند تا از کار او پشتیبانی کند. اعتبارسنج‌ها نیز موظف‌اند پس از دریافت پاداش، سهمی متناسب با دارایی به‌اشتراک‌گذاری‌شده واگذارکنندگان به آنان ارائه کنند. در چنین وضعیتی، اعتبارسنج دارایی بیشتر و در‌نتیجه بخت بیشتری برای دریافت پاداش بلاک بعدی خواهد داشت. بنابراین، واگذارکننده هم با دارایی هرچند اندکش، می‌تواند در سهام‌گذاری شرکت و از سود آن بهره‌مند شود.

بر‌اساس وب‌سایت رسمی اولنچ تا اواخر می۲۰۲۲، حداقل ملزومات برای مشارکت در سهام‌گذاری پلتفرم اولنچ به این صورت تعریف شده است:

 اعتبارسنج‌هاواگذارکننده‌ها
حداقل توکن۲,۰۰۰ توکن AVAX۲۵ توکن AVAX
حداقل مدت‌‌زمان سهام‌گذاری۲ هفته۲ هفته
حداکثر مدت‌زمان سهام‌گذاری۱ سال۱ سال

اگر قصد دارید اعتبارسنج اولنچ شوید، باید تخصص و اطلاعات فنی بیشتری داشته باشید و نود اولنچ را با نرم‌افزار ویژه‌ای روی کامپیوتر خود اجرا کنید. این مطلب مروری کلی بر کیف پول اولنچ است و جزئیات فنی را پوشش نمی‌دهد؛ بنابراین، اگر قصد دارید اطلاعات بیشتری درباره اعتبارسنجی در این شبکه کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم به بخش اسناد در وب‌سایت اصلی اولنچ مراجعه کنید.

واگذاری از‌طریق اولنچ والت

اگر شما هم ترجیح می‌دهید به‌جای اجرای فول نود، دارایی‌های خود را به اعتبارسنج واگذار و بدون دردسر درآمد منفعل کسب کنید، این بخش را مطالعه کنید.

همان‌طور‌که در جدول بخش پیش مشاهده می‌کنید، حداقل میزان توکن لازم برای واگذاری ۲۵ واحد AVAX است. برای شروع واگذاری، ابتدا با استفاده از کیف پول اولنچ، توکن‌های آواکس موردنیاز را به پی‌چین انتقال دهید. درادامه، وارد کیف پول اولنچ خود شوید و روی گزینه «Earn» از نوار منو سمت چپ کلیک کنید.

کیف پول اولنچ

بخش «Add Delegator» را انتخاب کنید.

سهام‌گذاری در اولنچ

اکنون، با فهرستی از اعتبارسنج‌های فعال روبه‌رو می‌شوید. پس از بررسی، با کلیک روی گزینه «Select» اعتبارسنج مدنظر برای واگذاری توکن‌های AVAX خود را می‌توانید انتخاب کنید.

فهرست اعتبارسنج‌ها

درادامه کار، مدت‌زمان سهام‌گذاری و میزان توکنی را وارد کنید که قصد دارید سهام‌گذاری کنید. به‌خاطر بسپارید که نمی‌توانید مدت‌زمان واگذاری را بعد از تاریخ پایانی تنظیم‌شده اعتبارسنج انتخاب کنید. پس‌ازآن، آدرس دریافت پاداش خود را بررسی کنید. این آدرس باید با آدرس کیف پول پی‌چین شما مطابقت داشته باشد. پس از بررسی، دکمه «Confirm» را کلیک کنید.

تایید اعتبار سنج‌ها

اکنون، جزئیات واگذاری خود را مشاهده می‌کنید. در این مرحله، واگذاری شما تکمیل خواهد شد و به‌زودی شاهد دریافت پاداش به‌تناسب دارایی سهام‌گذاری‌شده خود خواهید بود.

اتمام فرایند سهام‌گذاری در کیف پول اولنچ

پرسش‌های متداول

در این بخش، سعی می‌کنیم به چند نمونه از پرسش‌های تکرارشونده درباره اولنچ والت پاسخ دهیم.

آیا اولنچ والت نسخه‌های موبایلی یا دسکتاپ نیز ارائه داده است؟

خیر، در‌حال‌حاضر، تنها راه دسترسی به اولنچ والت استفاده از مرورگر وب است. با‌‌توجه‌‌به ضعیف‌‌بودن سطح ایمنی کیف‌پول‌های وب، یکی از روش‌هایی که به شما در ایمن‌سازی بیشتر دارایی‌هایتان کمک می‌کند، امکان اتصال اولنچ والت به کیف پول سخت‌افزاری لجر (Ledger) است که می‌تواند دارایی‌های مبتنی‌بر اولنچ شما را کاملاً ایمن نگه‌داری کند.

هزینه ذخیره و نگه‌داری توکن‌های اولنچ در کیف پول این شبکه چقدر است؟

صفر، این کیف پول به‌صورت رایگان در وب‌سایت رسمی اولنچ قرار داده شده است.

چگونه می‌توان دارایی‌ها را از کیف پول متامسک به اولنچ والت منتقل کرد؟

کیف پول متامسک فقط از سی‌چین پشتیبانی می‌کند. بنابراین، اگر به‌عنوان مثال قصد دارید در زنجیره اولنچ سهام‌گذاری کنید، ابتدا باید دارایی‌های خود را به سی‌چین ارسال و سپس ازطریق ویژگی انتقال بین‌زنجیره‌ای (Cross Chain)، توکن‌های خود را وارد زنجیره پی کنید. پیش از ارسال یا دریافت توکن از کیف‌پول‌های دیگر، حتماً نوع زنجیره پشتیبانی‌شده در این کیف‌پول‌ها را بررسی کنید.

برای سهام‌گذاری با استفاده از اولنچ والت، چه اقداماتی باید انجام داد؟

سهام‌گذاری در بلاک چین اولنچ به دو روش امکان‌پذیر است: اعتبارسنجی و واگذاری. برای شروع اعتبارسنجی، باید حداقل ۲,۰۰۰ توکن AVAX داشته باشید و یک فول نود اولنچ را اجرا کنید. در روش واگذاری، داشتن فقط ۲۵ توکن AVAX کفایت می‌کند و به راه‌اندازی فول نود نیازی ندارید. برای شروع فقط کافی است از گزینه «Earn» در منو سمت چپ کیف پول، به فهرست اعتبارسنج‌ها دسترسی و یکی را انتخاب کنید.

آیا با استفاده از اولنچ والت می‌توان از مزایای صنعت گیمینگ در فضای دیفای نیز استفاده کرد؟

بله، بلاک چین اولنچ علاوه‌بر اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز متعدد، از بسیاری بازی‌ها و ان اف تی‌ها نیز پشتیبانی می‌کند.

جمع‌بندی

اگرچه کیف‌پول‌های مختلفی ازجمله متامسک و تراست والت و مث والت از دارایی‌های مبتنی‌بر اولنچ پشتیبانی می‌کنند، اولنچ والت به‌طورتخصصی دسترسی کاربران به تمام ویژگی‌های شبکه اولنچ را تسهیل می‌کند. این کیف پول به شما اجازه می‌دهد که از مجموعه روبه‌رشد اپلیکیشن‌های دیفای در اکوسیستم اولنچ و نیز محصولات مالی و قراردادهای هوشمند این شبکه بهره ببرید.

در این مطلب، با شیوه ایجاد کیف پول اولنچ و نحوه انتقال دارایی از صرافی به کیف پول آشنا شدیم. همچنین، آموختیم که اولنچ والت افزون‌بر امکان دسترسی به هر‌یک از سه زنجیره بومی سی‌چین و پی‌چین و ایکس‌چین، جابه‌جایی دارایی‌ها بین این سه زنجیره را امکان‌پذیر می‌کند؛ زیرا هر‌یک از سه زنجیره بومی در این پلتفرم موارد و اهداف متفاوتی ارائه می‌کنند. علاوه‌بر‌این، مزیت دیگر استفاده از کیف پول اولنچ فرصت کسب درآمد منفعل ازطریق سهام‌گذاری به دو روش اعتبارسنجی و واگذاری است که شیوه واگذاری توکن را نیز مرور کردیم.

با‌این‌حال، بهتر است به‌عنوان نکته پایانی یادآوری کنیم که این کیف پول مبتنی‌بر وب ایمنی اندکی درمقایسه‌با سایر کیف‌پول‌ها دارد و کاربران اولنچ والت باید مراقب مشکلاتی باشند که به‌طور‌کلی کیف‌پول‌های مبتنی‌بر وب را تهدید می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر درباره افزایش امنیت کیف‌پول‌ها، به این مطلب مراجعه کنید.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه