گزارش: ترکیب اقتصاد و گیم‌پلی در بازی‌های بلاک چینی

گزارش: ترکیب اقتصاد و گیم‌پلی در بازی‌های بلاک چینی

فناوری بلاک چین ساختمان اقتصاد بازی‌ها را از نو بنا کرده و فعالیت‌های اقتصادی را چه در داخل و چه در خارج بازی متحول می‌کند.

به گزارش کوین تلگراف، بازی میلیارد دلاری اکسی اینفینیتی (Axie Infinity)، توانست به هزاران بازیکن در فیلیپین و سایر کشورهای کم‌برخوردار که با گسترش همه‌گیری کرونا از لحاظ اقتصادی تحت فشار بودند، کمک کند. عنصر اصلی موفقیت این بازی تأکید آن بر حقوق مالکیت معنوی بود.

بازیکنان این ‌گونه بازی‌ها قادرند آن‌چه را درون بازی به دست می‌آورند از محیط بازی خارج کرده و در بازارهای دیگر مثل اوپن‌سی (OpenSea) معامله کنند.

بخش تحقیقات کوین تلگراف طی گزارشی مفصل به تجزیه و تحلیل ۵ بازی برتر پرداخته و تغییراتی که از زمان ایجاد پلتفرم سکند لایف (Second Life) تاکنون در این حوزه رخ داده است را مرور می‌کند.

برپایی یک اقتصاد جدید

در این گزارش تفاوت‌های عمیق اقتصادهای مجازی که پیش از این دیده بودیم مثل سکند لایف و بازی ورلد آو وارکرفت (World of Warcraft) با اقتصاد بازی‌های مدرن مبتنی بر بلاک چین مثل اکسی اینفینیتی و دیفای کینگدام (DeFi Kingdom)، مورد توجه قرار می‌گیرد.

در گذشته استدیو بازی‌سازی به‌ندرت می‌توانست بازی‌هایی را توسعه دهد که بازار مطلوب و ارز درون‌ِبازی مناسب داشته و برخوردار از استانداردهای متن‌باز باشد؛ اما بلاک چین این امکان را برای سازندگان فراهم آورد که ساختمان اقتصادی بازی خود را بسازند. با این فناوری سازندگان قادر خواهند بود در عرض یک ساعت یک توکن ایجاد کرده یا المان‌های درون بازی را در قالب توکن‌های غیرمثلی (NFTs) ارائه کنند. به این ترتیب کاربران این بازی‌ها قادر خواهند بود با اندک هزینه‌ای کاراکترها و آیتم‌هایی را که درون بازی به دست آورده‌اند در خارج از بازی، در بازارهای دیگر یا سایر بازی‌های بلاک چینی عرضه کنند.

فناوری‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi)، فرصت‌های زیادی را برای بازیکنان به ارمغان آورد و همین امر نیز باعث استقبال و پذیرش سریع این بازی‌ها در بین آحاد مردم شد.

۵ بازی برتر بلاک چینی عبارت‌اند از دیفای کینگدام، بمب کریپتو (Bomb Crypto)، اکسی اینفینیتی، الین ورلدز (Alien Worlds) و اسپلینترلندز (Splinterlands). هر کدام از این بازی‌ها گیم‌پلی متفاوتی داشته و از طرق مختلف کاربران خود را تهییج می‌کنند. در گزارش مذکور هر کدام از این بازی‌ها با معیارهای گوناگونی چون کاربران فعال روزانه، حجم تراکنش‌ها، سپرده‌های ذخیره شده و گیم‌پلی و توکنومیک‌هایی که همان مشوق‌های اقتصادی برای ارز درون بازی هستند، مورد سنجش قرار می‌گیرند.

گزارش: ترکیب اقتصاد و گیم‌پلی در بازی‌های بلاک چینی
تعداد کاربران فعال روزانه ۵ بازی برتر بلاک چینی

با این حال باید به بخش تاریک بازی‌های بلاک چینی نیز اشاره کرد. نگرانی‌های محیط زیستی، شکاف شدید بین دارا و ندارها، قانونی‌بودن و تبعات مالیاتی، از جمله عمده‌ترین نگرانی‌هایی هستند که ذهن فعالان این حوزه را به خود مشغول ساخته‌اند. توجه به این نکات منفی از آن‌رو اهمیت مضاعفی پیدا می‌کند که به این نکته توجه داشته باشیم که موفقیت بسیار زیاد این بازی‌ها، بازی‌کنندگان و توسعه‌دهندگان بیشتری را به سوی این حوزه جذب می‌کند.

گزارش: ترکیب اقتصاد و گیم‌پلی در بازی‌های بلاک چینی
سهم ۵ بازی برتر در هر بلاک چین (آدرس های فعال روزانه و میانگین متحرک ۳۰ روزه)

هر چند زمانی که تراکنش‌های شبکه پالیگان (Polygon) در سال ۲۰۲۱ و اوایل سال ۲۰۲۲ میلادی در اوج بود، حدود ۳۵ درصد از تمام تراکنش‌های شبکه مرتبط با بازی‌های بلاک‌ چینی بود؛ اما باید دانست که بدون پرداختن به مشکلات‌ احتمالی پیش رو، دوام رشد بازی‌های بلاک چینی به‌ خطر می‌افتد، زیرا منتقدان و تنظیم‌گران قانونی روی این موارد دست گذاشته و جهت محدودیت توسعه یا جلوگیری از حضور کاربران در این فضا می‌کوشند.

در انتهای این گزارش، آینده بازی‌های بلاک چینی مثبت توصیف شده و از پتانسیل‌های این فضای آزاد اقتصادی صحبت می‌شود. هزینه‌های تراکنش کمتر، حقوق مالکیت معنوی قوی‌تر و استانداردهای متن‌باز همگی در کنار هم برآنند که بازارهای سنتی بازی‌ها را دگرگون کنند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه