آیا برای خرید بیت کوین دیر شده است؟

آیا برای خرید بیت کوین دیر شده است؟

قیمت بیت کوین ماه‌هاست که در یک روند صعودی قدرتمند قرار دارد. اگر در ابتدای این روند صعودی بیت کوین نخریده‌اید، احتمالاً با خود فکر می‌کنید که این فرصت بزرگ را از دست داده‌اید؛ فرصتی که دیگر هرگز بازنمی‌گردد. با این حال بسیاری از افراد و مؤسسات معتقدند که بیت کوین همچنان در ابتدای راه است. پس چه چیزی باعث می‌شود که قیمت بیت کوین افزایش یابد و چگونه می‌تواند از سطوح فعلی فراتر رود؟ در ادامه به کمک مقاله‌ای از وب‌سایت «بیت کوین مگزین»، این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

عرضه و تقاضا

مسئله پیش‌بینی قیمت آینده ریشه در دشواری پیش‌بینی عرضه و تقاضا دارد. بیت کوین از این منظر منحصربه‌فرد است، چراکه میزان عرضهٔ آن بر اساس برنامه‌ای مشخص تعیین شده است. این میزان عرضه در یک کد نرم‌افزاری تعبیه شده و هیچ شخص یا سازمانی نمی‌تواند آن را تغییر دهد. در این کد آمده است که هر چهار سال یک بار عرضهٔ جدید بیت کوین به نصف کاهش یابد. اولین هاوینگ در سال ۲۰۱۲ (۱۳۹۱) اتفاق افتاد و عرضه‌ واحدهای جدید را به نصف کاهش داد و به این ترتیب تقریباً در هر ۱۰ دقیقه ۲۵ سکه می‌توانست استخراج شود. در سال ۲۰۱۶ (۱۳۹۵) این اتفاق مجدداً رخ داد و عرضه‌ به نصف کاهش پیدا کرد و در نتیجه آن، در هر ۱۰ دقیقه، ۱۲٫۵ سکه جدید تولید می‌شد. در ماه مه سال ۲۰۲۰ (اردیبهشت ۹۹) آخرین هاوینگ بیت کوین [تا به امروز] اتفاق افتاد. اگر بخواهیم به‌طور خلاصه این روند را شرح دهیم، باید بگوییم عرضهٔ بیت کوین جدید به‌طور فزاینده‌ای به‌مرور زمان کاهش پیدا می‌کند.

دورهده دقیقهساعتروزهفتهماهسال
پیش‌هاوینگ (۲۰۰۹-۲۰۱۲)۵۰۳۰۰۷۲۰۰۵۰,۴۰۰۲۱۹,۰۰۰۲,۶۲۸,۰۰۰
اولین هاوینگ (۲۰۱۲-۲۰۱۶)۲۵۱۵۰۳۶۰۰۲۵,۲۰۰۱۰۹,۵۰۰۱,۳۱۴,۰۰۰
دومین هاوینگ (۲۰۱۶-۲۰۲۰)۱۲.۵۷۵۱۸۰۰۱۲,۶۰۰۵۴,۷۵۰۶۵۷,۰۰۰
سومین هاوینگ (۲۰۲۰-۲۰۲۴)۶.۲۵۳۷.۵۹۰۰۶,۳۰۰۲۷,۳۷۵۳۲۸,۵۰۰
چهارمین هاوینگ (۲۰۲۴- ۲۰۲۸)۳.۱۲۱۸.۷۵۴۵۰۳,۱۵۰۱۳,۶۸۷٫۵۱۶۴,۲۵۰
پنجمین هاوینگ (۲۰۲۸-۲۰۳۲)۱.۵۶۹.۳۷۲۲۵۱,۵۷۵۶,۸۴۳٫۸۸۲,۱۲۵

اجازه دهید مکانیسم قیمت بیت کوین را با چیزی مانند قیمت خودرو مقایسه کنیم. اگر تقاضا برای خودرو بسیار زیاد شود، در ابتدا کمبود به وجود خواهد آمد و قیمت آن بالا خواهد رفت. در واکنش به این شرایط، تولیدکنندگان خودرو می‌توانند تولید خود را افزایش دهند. هنگامی که خودرو مجدداً به بازار عرضه می‌شود و در دسترس قرار می‌گیرد، قیمت‌ها رو به کاهش خواهد گذاشت.

حال تصور کنید که عرضه خودروی جدید کاملاً محدود شود، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ برای مثال، تصور کنید فقط هزار خودروی جدید می‌تواند در سال تولید شود. در نتیجه، مشخص است که خودروی کافی برای جابه‌جایی وجود نخواهد داشت، پس قیمت آن بالا خواهد رفت (و دیگر پایین نمی‌آید). چه می‌شود اگر ما به همین ترتیب پیش برویم و عرضهٔ سالانهٔ خودروی جدید را به نصف کاهش دهیم؟ یعنی هر سال فقط ۵۰۰ خودروی جدید تولید شود. اگر مردم متوجه شوند که داشتن یک خودرو به‌طور فزاینده‌ای در حال دشوارشدن است، این وضعیت ممکن است به بروز یک جنون و شیدایی در قیمت خودرو منجر شود.

این جنون قیمتی که منجر به یک روند صعودی می‌شود، دقیقاً همان اتفاقی است که در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۳، ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ و در نهایت از ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ برای بیت کوین رخ داد. عرضهٔ بیت کوین برای یک دوره چهارساله ثابت می‌ماند، سپس ناگهان به نصف کاهش پیدا می‌کند. تأثیر این رخداد در ابتدا کم است، اما هر چه مردم بیشتر و بیشتر در مورد بیت کوین اطلاعات کسب می‌کنند، تعداد بیشتری از خریداران به‌سراغ بیت کوین می‌آیند که عرضه جدید آن رو به کاهش است.

درک رشد نمایی قیمت بیت کوین کمی دشوار است، پس بیایید به نمودارها نگاهی بیندازیم. در نمودار زیر، فاز رشد نمایی بیت کوین از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ با یک دایره قرمزرنگ مشخص شده است:

آیا برای خرید بیت کوین زمان از دست داده‌ام؟

و در زیر نمودار دیگری ارائه شده است که قیمت بیت کوین را از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۸ نشان می‌دهد. توجه کنید که چطور افزایش قیمت نمایی در سال ۲۰۱۳ (که با دایره قرمز مشخص شده است)، ناچیز به نظر می‌رسد. فاز رشد نمایی سال ۲۰۱۷ با دایره آبی نشان داده شده است:

آیا برای خرید بیت کوین زمان از دست داده‌ام؟

و در نهایت در زیر نموداری آمده است که توجه ما را به سطوح قیمتی امروز جلب می‌کند. افزایش قیمت نمایی فعلی با دایره‌ای سبزرنگ مشخص شده است و افزایش قیمت سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ به ترتیب با رنگ قرمز و آبی نشان داده شده است. توجه کنید که چطور روند صعودی اول در حد یک نویز کوچک در صفحه رادار دیده می‌شود و روند صعودی دوم نیز ناچیز به نظر می‌رسد:

آیا برای خرید بیت کوین زمان از دست داده‌ام؟

اگر قیمت بیت کوین از الگوی هاوینگ‌های قبلی خود پیروی کند، دایره آبی‌رنگ نمودار به‌زودی تقریباً به‌اندازه دایره قرمزرنگ کوچک خواهد شد. این روند مطابق پیش‌بینی قیمت بسیاری از طلایه‌داران این صنعت است: سیتی‌بنک (CitiBank) پیش‌بینی کرده است که قیمت بیت کوین به ۳۱۸ هزار دلار خواهد رسید، گاگنهایم (Guggenheim) قیمت ۴۰۰ هزار دلار را ذکر کرده است و جی‌پی مورگان (JP Morgan) مدعی است که قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال به ۱۴۶ هزار دلار خواهد رسید. این فهرست ادامه دارد.

آیا این ویژگی به اندازه‌ای خوب نیست که باورکردنی نباشد؟

ممکن است بیت کوین این حس را ایجاد کند که آن‌قدر خوب است که باورکردنی نیست، زیرا یک فرصت بی‌نظیر را در اختیار ما قرار می‌دهد. تقریباً هر فناوری جدیدی در ابتدا در دسترس افراد ثروتمند و بانفوذ قرار گرفته است. تلویزیون‌ها، اتومبیل‌ها و رایانه‌ها در ابتدا در اختیار افرادی بسیار ثروتمند قرار گرفتند و تودهٔ مردم بعداً توانستند از آن بهره ببرند. به همین ترتیب تقریباً هر فرصت سرمایه‌گذاری جدید در ابتدا در دسترس یک قشر فوق‌العاده ثروتمند قرار می‌گیرد. اغلب شرکت‌ها در ابتدا به‌صورت خصوصی توسط سرمایه‌داران خطرپذیر و سرمایه‌گذاران معتبر تأمین مالی می‌شوند تا بعداً از طریق بازار سهام در دسترس عموم قرار گیرند و به شرکت سهامی عام تبدیل شوند.

بیت کوین این روند را برعکس کرده است. هر کسی که به اینترنت دسترسی داشته باشد، می‌تواند بیت کوین بخرد. از برخی جهات، یک فرد معمولی در مقایسه با جف بزوس راحت‌تر می‌تواند سرمایه خود را به بیت کوین تبدیل کرده و آن را ذخیره کند. در حالی که یک فرد معمولی به‌سادگی می‌تواند یک اپلیکیشن دانلود کرده و بیت کوین بخرد، جف بزوس احتمالاً نیاز به ارتباطی مستقیم با یک صرافی بزرگ بیت کوین و همچنین یک طرح پیچیده برای تأمین امنیت صدها میلیون دلار بیت کوین دارد. اگرچه بیت کوین به‌طور کامل در دسترس همه مردم نیست (همه افراد به اینترنت متصل نیستند)، اما در دسترس‌ترین فناوری‌ای به‌حساب می‌آید که در مراحل اولیه رشد خود قرار دارد و ما در طول زندگی‌مان و یا شاید در تاریخ معاصر تجربه کرده باشیم.

البته بیت کوین یک موفقیت تضمین‌شده نیست. اینترنت و فناوری چاپ هم در مراحل اولیه خود تضمین‌شده نبودند. با این حال ماهیت غیرمتمرکز جهانی بیت کوین، از بین بردن آن را دشوار می‌کند. بیت کوین رهبری ندارد که بتوان به آن حمله کرد و یا به آن رشوه پرداخت. یک شرکت نیست که سود زیادی بدهد و سپس سقوط کند. به چند مشتری اصلی وابسته نیست که از طریق آن تحت فشار قرار گیرد و همچنین به‌دلیل آنکه یک رهبر قدرتمند جهانی از آن خوشش نمی‌آید، نمی‌تواند آن را از بین ببرد. بیت کوین به حیات خود ادامه می‌دهد، زیرا مردم و شرکت‌ها در سراسر جهان به‌صورت ۲۴ ساعته و در هفت روز هفته از آن استفاده و بر روی آن کار می‌کنند.

هر چند در خصوص پذیرش جهانی بیت کوین نمی‌توان با قطعیت سخن گفت، اما این ارز دیجیتال از نظر قیمت و تعداد کاربران با سرعت بالایی در حال رشد است. اینترنت در روزهای اولیه ظهورش چنین مسیری را دنبال می‌کرد. در برهه‌ای از زمان کمتر از پنج درصد از مردم جهان به اینترنت دسترسی داشتند. به‌دلیل همین سطح دسترسی و مالکیت پایین، اینترنت کندتر بود و از کارایی کمتری نسبت به امروز برخوردار بود. در حال حاضر حدود ۶۰ درصد از جمعیت جهان، یک کاربر فعال اینترنت به‌حساب می‌آیند. در حال حاضر مالکیت جهانی بیت کوین کمتر از پنج درصد از جمعیت جهان را پوشش می‌دهد. اگر تأثیرات شبکه جهانی که به گسترش پذیرش و استفاده از اینترنت انجامید، به‌طور مشابهی مالکیت و پذیرش جهانی بیت کوین را هم تقویت کند، ما برای داشتن بیت کوین و ورود به دنیای آن، زمان زیادی از دست نداده‌ایم. در واقع ممکن است ما حتی خیلی زود به‌سراغ بیت کوین آمده باشیم.

اشتراک
اطلاع از
guest
25 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
اسماعیل حسینی
اسماعیل حسینی
2 ماه پیش

عالی هست تحلیل شما

کریمی
کریمی
3 ماه پیش

درود خدا بر شما
جسارتا میشه یه منبع معرفی کنید برا مطالعه و آشنایی با ارز دیجیتال و خرید و فروش

emadhaji
emadhaji
3 ماه پیش

این تحلیل واسه الان خیلی دیر و منسوخ شدش .سیگنال درستی نمیبنم تا هاوینگ بعدی .

usef
usef
3 ماه پیش

در این مقاله چند مقایسه اشتباه وجود دارد
اول اینکه خودرو استحلاک دارد و اگر عرضه نشود بعد از مدتی از رده خارج می شود و تقاضا زیاد می شود در صورتی که بیت کوین دست به دست خرید و فروش می شود و تمام نمی شود.
دوم اینکه اینترنت یک شبکه بسیار کاربردی است که به کاربردهای آن روز به روز افزوده می شود و برای بسیاری از فعالیت ها و بیزینس ها حیاتی است حال بیت کوین چه ! فقط ترید و سرمایه گذاری در خوش بینانه ترین حالت در بعضی خریدهای محدود اینترنتی مورد استفاده قرار گیرد.
و به نظر هم اکنون دست ثروتمندان است که برای عرضه مقادیر زیادی از بیت کوین های خود باید ابتدا یک جو روانی قوی ایجاد کنند.
این سیگنالی برای نخریدن نیست بلکه اگر خریدید با تحلیل و حتما رعایت حد ضرر الزامیست .

سید ابوطالب هاشمی
سید ابوطالب هاشمی
3 ماه پیش

بله کاملا موضوع هایی دقیق و خوبی بودند که ذکر کردیند و الانم واسه خرید بیت کوین دیر نشده و تازه اول راه هست بیت کوین توسال ۲۰۲۱ بالای ۱۰۰ هزار دلار هم میرود پس فرصت را غنیمت باید شمارد که بعدا حسرتشو نخوریم.

Sam
Sam
3 ماه پیش

آره دمتون گرم امیدوار شدیم 👍👍

ناصر
ناصر
3 ماه پیش

بهترین و جامعترین مقاله در مورد هاوینگ بیتکوین که خوانده بودم
خیلی مفید بود

شایان خان
شایان ابوالقاسمی
3 ماه پیش

دوستان به سمت الت کوین ها حرکت کنید ، یک پیشنهاد دوستانه هست🙏🏻🌹
خودتون تحقیق کامل کنید ، ترجیحا به زبان انگلیسی

مهدی رضائی
مهدی رضائی
3 ماه پیش

سلام جناب ابوالقاسمی عزیز… ممنون میشم امکانش رو داشته باشم به جهت بهره مندی از تجربیات ارزشمندتون، با شما در ارتباط باشم. آدرس سایت، پیج، کانال یا گروه اگه محبت کنید ممنون میشم. 🙏🏻

رسولی
رسولی
3 ماه پیش

اما نمیتوان همیشه اینگونه با تخیلی از افکار به دیگران چیزی را قبلولند.حال به چند نکته اشاره میکنم همه ما می‌دانیم بیشترین تکنولوژی از آمریکا امده .بعد از جنگ جهانی دوم دولت امریکا تصمیم به با ارزش کردن واحد پول خود تصمیم می‌گیرد که ممالک را تشویق کند که ار دلار برای مبادلات تجاری استفاده کنن اما چطور در ان زمان دولتها میتوانستند به ان اعتماد و اعتبار بدهند؟ طلا پشتوانه دلار شدو همه ان را پذیرفتند .و بعد از گذشت چند سال آمریکا تصمیم گرفت که دیگر طلا را مبنا قرار ندهد .و حتی اوپک را وادار به خرید و فروش نفت توسط دلار کرد .حال این ارز دیجیتال بعچه راحتی توسط خود آمریکا نابود میشه در حال حاضر به خاطر با ارزش کردن دلار فعلا دنیا را سرگرم کرده .و هیچ وقت بانکهای معتبر آمریکا ارز دیجیتال را تایید برای معاملات نمیدانند زیرا تایید ارز دیجیتال به معنی بی ارزش بودن دلار و نابودی هود آمریکا خواهد شد . حتی برای خرید و فروش ارز دیجیتال باز هم دلار در بین است .و وقتی دولت امریکا تشخیص بدهد که وقت متوقف کردن این غرز فرا رسیده ان را با یک جرقه نابود میکند .در واقع تکام ان دلارها از بین رفته است.و دوباره آمریکا بتید به چاپ دلار بپردازد .و دلار ارزش بیشتری بدست خواهد اورد.بنابراین تمام این بازارها فقط یک کازینو است که شکل و نام انها متفاوت است.

م .ف
م .ف
3 ماه پیش
پاسخ  رسولی

نظر شما کاملا مشمول گذر زمان خواهد بود. اون موقعی که امریکا تونست چنین کاری با دلار و بعدش اوپک بکنه وقتی بود که بیش از سی درصد اقتصاد دنیا متعلق به امریکا بود و فاصله باقی کشورها از اون خیلی زیاد بود. وقتی طبق پیش بینی ها چین تا هفت هشت سال دیگه اقتصاد برتر دنیا خواهد بود و فاصله اقتصادهای دیگه هم تا امریکا بسیار کم میشه دیگه چنین چیزی امکان پذیر نیست.
برتری نظامی و اقتصادی و فرهنگی امریکا دیگه به اون حدی نیست که بیست تا سی سال گذشته بود. گذر زمان مخصوصا بعد از کرونا خیلی چیزها رو تغییر خواهد داد.
به قول امریکایی ها Let’s wait and watch

معین
معین
3 ماه پیش
پاسخ  رسولی

عجب

Sam
Sam
3 ماه پیش

اگه این عرضه اخر است پسبعد از این که کل 21 ملیون بیت کوین عرضه شد یعنی دیگه دستگاه هذی ماینر کار نمیکنن؟

سامان زمانی
سامان زمانی
3 ماه پیش
پاسخ  Sam

خیر

محمد آذرنیوار
مدیر
محمد آذرنیوار
3 ماه پیش
پاسخ  Sam

سلام
به‌زبان ساده، الان ماینرها هم از پاداش و هم از کارمزد سود میبرن. بعد از استخراج همه بیت کوین‌ها در سال ۲۱۴۰ ماینرها فقط از کارمزد سود میبرن.

احسان
احسان
3 ماه پیش

بسیار عالی بود.

Reza
Reza
3 ماه پیش

در ارز دبجيتال چذور ميشود خريد و فروش كرد

S🌟🌟S
محمد
3 ماه پیش

خدایا شکرت عدالت رعایت

Cryptofutures
Cryptofutures
3 ماه پیش

تشکر. عالی بود!!

وحیدقربانپور
وحیدقربانپور
3 ماه پیش

باسلام من یک تازه وارد هستم امروز نرم افزار ارزدیجیتال رو نصب کردم برای خرید چکارکنم

حسن
حسن
3 ماه پیش

اول باید احراز هویت بشین و حساب بانکی ارائه بدین. داخل همون نرم افزار. داخل گوگل سرچ کنین، کامل توضیح داده. فقط 1خواهش میکنم و اون اینکه: اول مطالعه بفرماید بعد وارد این بازار بشین. اکثر دوستان در ابتدا ضرر های سنگین دادن.یا با مبلغ بسسسسسسسیار کم مثلا زیر 1تومن شروع کنید. موفق و تندرست باشین

عباس
عباس
3 ماه پیش
پاسخ  حسن

سلام الان قیمت ۱( یک) بیتکویین حدود ۹۰۰ میلیون است؟ اگر من حدود ۵۰ میلیون داشته باشم میتونم بخرم؟ودرصدی از( یک )بیتکویین میشود خرید ؟ لطفا راهنمایی کنید ممنون

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off