شرکت FTX یک صرافی غیرمتمرکز را روی سولانا می‌سازد

شرکت FTX یک صرافی غیرمتمرکز را روی سولانا می‌سازد

سولانا درصدد است تا سهم بازار بیشتری را از حوزه مدیریت مالی متمرکز یا دیفای، از آن خود کند. افزایش کارمزدهای تراکنش‌ها در بلاک چین اتریوم، نیروی پیشران سولانا برای ورود به میدان رقابت با این بلاک چین است.

به گزارش کریپتوبریفینگ، اف‌تی‌ایکس (FTX) در تلاش است تا با راه‌اندازی یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) جدید، اکوسیستم دیفای تازه‌ای را روی بلاک چین سولانا برپا کند. آیا سولانا که از آن با عنوان «قاتل اتریوم» یاد شده است، می‌تواند با نشان‌دادن توان عملیاتی بالا از خود، تسلط اتریوم را بر زمین بازی دیفای کاهش دهد و این بلاک چین قدرتمند را از میدان به در کند؟

سام بنکمن-فرید (Sam Bankman-Fried)، مدیر اجرایی اف‌تی‌ایکس با انتشار توییتی اعلام کرد که این صرافی در آینده‌ای نزدیک، یک صرافی غیرمتمرکز با نام سرم (Serum) را بر بستر بلاک چین سولانا راه‌اندازی می‌کند. این صرافی غیرمتمرکز دارای یک لیست سفارشات محدود مرکزی است، اما کاملا بدون‌ نیاز به اعتماد، باقی خواهد ماند.

سولانا یکی از موردانتظارترین پروژه‌های پروتکل لایه اول امسال بود و مدعی است که می‌تواند ۵۰ تا ۶۰هزار تراکنش را در هر ثانیه پردازش کند. گفتنی است پیش‌تر در آوریل ۲۰۲۰ (فروردین)، توکن SOL در تابلوی صرافی‌های بایننس و اف‌تی‌ایکس قرار گرفته بود.

علاوه‌براین، اف‌تی‌ایکس خود را در میدان رویایی مستقیم با بایننس می‌بیند؛ چراکه این صرافی تنها صرافی بزرگی است که درصدد راه‌اندازی یک DEX (صرافی غیرمتمرکز) است. بااین‌حال، صرافی غیرمتمرکز بایننس موسوم به بایننس دکس (Binance DEX) نتوانسته است آن‌چنان که باید و شاید، توجه همگان را به خود جلب کند.

در عوض، بیشتر فعالیت‌های مرتبط با دکس، روی بلاک چین اتریوم، متمرکز شده است.

گفتنی است بازارسازهای خودکار، سلطه بی‌چون‌وچرایی در حوزه صرافی‌های غیرمتمرکز روی اتریوم دارند. این فناوری‌ها از طریق بازارسازی جامعه کاربری، دستیابی به نقدینگی عمیق را میسر می‌کنند، اما به‌دلیل میل شدید به اسلیپیج یا لغزش قیمت، برای معامله‌گران بزرگ، مناسب نیستند.

معامله‌گران و سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال از شیوه معامله‌گری مبتنی بر دفتر سفارشات استفاده می‌کنند که به‌کارگیری آن در صرافی‌های متمرکز مرسوم است؛ چراکه با این کار تطبیق معاملات را به حداکثر رسانده و از قرارگرفتن در معرض خطر اسلیپیج جلوگیری می‌کنند. سرم، قادر به ارائه این شیوه از معامله‌گری است و می‌تواند با اتکا به آن در برابر سایر رقبای متمرکز خود قد علم کند.

علاوه‌براین، سرم کاملا با فناوری میان‌زنجیره‌ای سازگار است و می‌تواند به مقادیر انبوه نقدینگی روی پشته دیفای اتریوم دسترسی پیدا کند.

توان عملیاتی بالای سولانا نشانگر این است که این بلاک چین می‌تواند بی‌آنکه کارمزدها را تغییر دهد، پذیرای صدها هزار کاربر باشد؛ مشکلی که هم‌اکنون گریبان‌گیر اتریوم است. توانمندی جذب کاربران بیشتر بدون ایجاد فشار برای افزایش کارمزدها، بی‌شک، مزیتی بزرگ برای سولانا است.

تمامی قراردادهای هوشمند مدعی‌اند که می‌توانند هزاران تراکنش را در هر ثانیه پردازش کنند، اما بسیاری از آنها فاقد ابتکار عملی برای دستیابی به این سطح از توان عملیاتی بوده‌اند.

سولانا توانسته است به‌شیوه‌ای متفاوت با EOS جای خود را میان توسعه‌دهندگان باز کند. علاوه‌براین، این بلاک چین، دو سال پس از گذراندن مرحله فروش اولیه خود، محصولش را آماده کرده است. این در حالی است که برای مثال کاردانو، پیش‌فروش توکن خود را ۵ سال پیش برگزار کرد و هنوز هم خبری از راه‌اندازی آن نیست.

همچنین سولانا با شماری از پروژه‌های ارزهای دیجیتال از جمله چین‌لینک (Chainlink) و ترا (Terra)، پروژه استیبل کوین کره‌ای، قرارداد همکاری مشترک منعقد کرده است.

البته همه این‌ها به معنای آن نیست که سولانا به‌سرعت می‌تواند اتریوم را به‌عنوان میزبان دیفای، از میدان رقابت بیرون کند. راهکارهای لایه دوم بسیاری در حال کمک به شبکه اتریوم برای عبور از تنگناها و مشکلات هستند و توسعه‌دهندگان پرشماری نیز سخت در تلاش‌اند تا راه‌اندازی نسخه دوم اتریوم را سرعت ببخشند.

به‌لطف قابلیت میان‌زنجیره‌ای سرم، کاربران می‌توانند همزمان با انتظار برای بهبود اتریوم، کارهای خود را به این صرافی غیرمتمرکز منتقل کنند. گفتنی است این دو بلاک چین می‌توانند در آینده، زیرساخت‌های ویژه خود را برای دیفای توسعه بدهند.

تنها زمان و بازار است که در مورد این رقابت، تصمیم‌گیری خواهد کرد.

هنوز خیلی زود است که سولانا را «قاتل اتریوم» بنامیم؛ چراکه این بلاک چین، تنها چند ماه است که پا به عرصه گذاشته است. بااین‌حال، نباید فراموش کرد که روزگاری، اتریوم نیز یک بلاک چین نوپا با کاربردی ناچیز بوده است.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه