کیف پول ارزهای دیجیتال لجر به کمک موسسات مالی بزرگ می‌آید

کیف پول ارزهای دیجیتال لجر به کمک موسسات مالی بزرگ می‌آید

لجر سال پیش نزدیک به یک میلیون کیف پول سخت افزاری فروخت و سودی بالغ بر ۲۵ میلیون یورو از آن بدست آورد. هم اکنون پاسکال گاتیر مدیرعامل این شرکت فرانسوی، در حال راه اندازی یک کیف پول بنگاه به بنگاه (Business-to-Business) است.

پس از جمع‌آوری ۷۵ میلیون دلار در ماه ژانویه، لجر در صدد جمع‌آوری سرمایه بیشتری در سال جاری است و به گفته یک منبع نزدیک، زیمنس، سامسونگ و گوگل به سرمایه‌گذاری در طرح جدید لجر علاقه دارند. در اپیزودی از سریال Billions که در ماه می امسال پخش شد، کیف پول سخت افزاری این شرکت نشان داده شد. وسیله‌ای که در سریال استفاده شده بود یک فلش مموری معمولی نبود، بلکه کیف پول Ledger Nano S این شرکت فرانسوی بود؛ یک محصول واقعی برای شرکتی که احتمالا روزی به بزرگترین شرکت ارز دیجیتال اروپا تبدیل خواهد شد. به گفته پاسکال گاتیر استفاده از محصول این شرکت برای هدفی که در این سریال نشان داده شد، شاید اغراق‌آمیز به نظر برسد.

کیف پول ارزهای دیجیتال لجر به کمک موسسات مالی بزرگ می‌آید

پاسکال گاتیر مدیرعامل شرکت لجر

حل یکی از بزرگترین مشکلات بیت کوین

آقای گاتیر در این زمینه گفت:

بلاک چین به خودی خود امن است اما در روش دسترسی به بیت کوین عیب و ایراداتی وجود دارد.

هر کاربری که بیت کوین داشته باشد، یک کلید خصوصی (Private Key) جهت دسترسی به بیت‌ کوین‌هایش در اختیار دارد. «امضا کردن» (Signing) فرایندی است که در آن با استفاده از کلید خصوصی به کیف پول دسترسی پیدا کرده و می‌توانید این بیت کوین را به کیف پول دیگری ارسال کنید.

مشکلی که وجود دارد این است که این کلیدها که رشته‌هایی از ۲۵۶ کاراکتر هستند در خارج از شبکه بلاک چین نگه‌داری می‌شوند و خطر دزدیده شدن آن‌ها را تهدید می‌کند. (با کپی پیست ساده این کد هر کسی می‌تواند به بیت کوین شما دسترسی داشته باشد) اگر این کلیدهای خصوصی را از دست بدهید، هیچ بانکی دارایی‌های شما را تضمین نخواهد کرد و راهی برای برگرداندن سرمایه‌تان نخواهید داشت.

همچنین ببینید: کلمات عبور شما چگونه در شبکه امن باقی می ماند؟

در اویل پیدایش بیت کوین، مردم کلیدهای خصوصی خود را در کامپیوترشان نگه‌داری می‌کردند اما با افزایش قیمت بیت کوین خطر هک شدن کامپیوتر و دزدیده‌شدن این کلیدها نیز افزایش یافت.

در سال ۲۰۱۴، گاتیر به عنوان مدیر ارشد عملیات از شرکت کریتئو (Criteo) که یک شرکت تبلیغاتی ثبت شده در نزدک با ارزشی بالغ بر ۱.۷ میلیارد دلار بود، خارج شد و به دنبال حل مشکل کلید خصوصی در ارزهای دیجیتال رفت.

کیف پول ارزهای دیجیتال لجر به کمک موسسات مالی بزرگ می‌آید

کیف پول سخت افزاری Ledger Nano S

استراتژی که بیشتر مردم در آن زمان استفاده می‌کردند، سپردن این کلیدهای خصوصی به یک طرف سوم بود که در نتیجه این مراکز متمرکز را تبدیل به اهداف جدیدی برای هکرها کرد. از بین این حملات شاید همگی هک شدن Mt Gox را در سال ۲۰۱۴ که ۴۵۰ میلیون دلار بیت کوین از آن دزدیده شد را به یاد داشته باشید.

آقای گاتیر در این باره می‌گوید:

من با خودم فکر کردم که وای! حتما مشکل بزرگی اینجا وجود دارد.

راه‌حل لجر انتقال این کلیدهای خصوصی که به نظر تنها نقطه ضعف بیت کوین می‌آمد، به سخت‌افزارهایی تحت عنوان کیف‌پول‌ سرد بود. این کیف‌پول‌ها ارتباط را با اینترنت قطع می‌کرد و به اندازه یک فلش مموری بود.

این ایده نابی در این زمینه نبود، چرا که بسیاری از کیف‌پول‌های سخت‌افزاری نظیر Trezor و Secalot هم در بازار موجود است. اما راحتی کار و امنیت محصولات لجر مانند Ledger Nano S باعث شد که این دستگاه بین پرفروش‌ترین‌های بازار قرار گیرد.

گاتیر در این باره می‌گوید که لجر در سال گذشته بیش از یک میلیون دستگاه در ۱۶۵ کشور مختلف فروخته که این فروش سودی (بدون احتساب مالیات) بالغ بر ۲۵ میلیون یورو برای شرکت داشته است.

این دیدگاه آقای گاتیر درباره حل مشکل اساسی بیت کوین توسط برخی سرمایه‌داران اروپایی حمایت شد. شرکت Draper Esrit در ماه ژانویه نزدیک به ۷۵ میلیون دلار در لجر سرمایه‌گذاری کرد. گفتنی است که در آن زمان ارزش لجر نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار گزارش شد.

اما امروزه فروش محصولات به مشتریان از نظر گاتیر تنها شروع یک راه طولانی بوده است.

کیف پول ارزهای دیجیتال لجر به کمک موسسات مالی بزرگ می‌آید

گاتیر و اریک لارشوک موسس لجر

فاز بعدی پروژه، کیف پول بنگاه به بنگاه

گاتیر می‌گوید که ایده دو پروژه بعدی آن‌ها از ملاقات مدیران صندوق‌های پوششی که دستگاه‌های ما را دور گردنشان آویخته بودند، بدست آمد.

شما برای موسسات چیزی مانند لجر نانو اس نیاز دارید که مشکلاتشان را حل کند. محصولی که برای موسسات مالی کوچک و بزرگ قابل استفاده باشد.

اولین پروژه در این باره تقریبا آماده شده است. لجر والت (Ledger Vault) نرم افزار جدید لجر با قابلیت استفاده چند کاربر که آن را می‌توان در صندوق‌های پوشش ریسک و یا موسسات خانوادگی که دسترسی بیش از یک کاربر به یک کیف پول نیاز باشد، مورد استفاده قرار داد. این دسترسی می‌تواند با اعمال محدودیت‌های مختلف و یا برخی الزامات (مثلا برای انجام یک تراکنش هر دو کلید فیزیکی مورد نیاز باشد یا برای انجام تراکنش‌ها تاخیر زمانی در نظر گرفته شود) انجام گیرد.

گاتیر می‌گوید که این محصول جدید به زودی ارائه خواهد شد و مشتریان زیادی برای دریافت آن به صف ایستاده‌اند.

دومین پروژه هنوز در حال انجام است. در ماه می لجر همکاری خود را با نامورا موسسه مالی غول پیکر ژاپنی (Nomura) و گلوبال ادوایزرز (Global Advisors) برای راه‌اندازی کسب‌وکار فرعی که آن را کوماینو (Komainu) نامیده، اعلام کرد. کوماینو پروژه جاه‌طلبانه لجر است که در آن موسسات مالی بزرگ می‌توانند دارایی دیجیتالی خود را در سیستمی که لجر طراحی کرده و توسط نامورا کنترل می‌شود، نگه‌داری کنند.

کیف پول ارزهای دیجیتال لجر به کمک موسسات مالی بزرگ می‌آید

پروژه جدید لجر یک بازی خطرناک است. لجر مسئولیت کامل نگه‌داری از این دارایی‌ها را به عهده دارد (دزدی از صرافی‌ها به یاد آورید)، و علاوه بر آن قانون‌گذاری ‌ارزهای دیجیتال نیز با این پروژه ناسازگار است.

ماه گذشته بانک انگلستان به مدیران عامل بانک‌های شاخص بریتانیا، شرکت‌های بیمه و موسسات مالی هشدار داد که از نشان دادن علاقه به ارزهای دیجیتال خودداری کنند.

به نظرم هشدارهای بیطرفانه همیشه خوب است و مردم باید در این مورد احتیاط کنند.

این را گاتیر با لحنی که از موفقیت محصول B۲B و تاثیر شگرف آن در آینده با وجود چالش‌های پیش‌رو اطمینان دارد، می‌گوید. این پروژه‌ای جاه‌طلبانه‌ است که گاتیر برای موفقیت آن استراتژی غیرمعمولی را برای جمع‌آوری سرمایه در نظر گرفته است.

یک کسب‌وکار میلیون دلاری؟

لجر در حال اجرای فاز دوم پذیرش سرمایه ثانویه است که فاز اول آن در ژانویه انجام شد. در حالیکه در ژانویه سال جاری لجر به دنبال سرمایه‌گذاران ریسک پذیر بود، در فاز جدید به دنبال جمع‌آوری سرمایه از شرکای صنعتی خواهد بود که با این استارت‌آپ قرارداد تجاری ببندند.

گاتیر می‌گوید:

اگر حس کنیم انگیزه قوی برای ساخت این ایده تجاری داریم، این احساس فراتر از کسب‌وکار و پول خواهد بود.

کیف پول ارزهای دیجیتال لجر به کمک موسسات مالی بزرگ می‌آید

مدیرعامل لجر اسامی شرکت‌هایی که سرمایه‌گذاری کرده‌اند را نام نمی‌برد و می‌گوید که لجر با بسیاری از مردم در حال کار کردن است، اما یک منبع نزدیک این خبر را به فوربز داد که زیمنس، سامسونگ و گوگل نسبت به این پروژه علاقه نشان داده‌اند و صحبت‌هایی هم در رابطه با ارزش‌گذاری یک میلیارد دلاری شرکت مطرح شده است.

این مبلغ سبب خواهد شد که لجر بزرگترین شرکت ارزدیجیتال اروپا شود. این شرکت درباره اینکه فاز دوم سرمایه‌پذیری چگونه انجام می‌شود هیچ نظری نداد و از اینکه ارزش ۱ میلیارد دلاری لجر را تایید یا رد کند، ممانعت کرد.

در حالیکه درباره دور بعدی سرمایه‌پذیری برای این شرکت اطلاعاتی موجود نیست، واقعیت از رشد روزافزون استفاده از محصولات لجر حکایت دارد.

این شرکت در حال سپری کردن سال پرسود دیگری است و با عملی کردن پروژه‌هایی که در صدد اجرای آن‌هاست می‌تواند از سریال تلویزیون خود را به یک شرکت مقتدر برساند.

منبع: forbes
ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه