امکان تخلف در ارز دیجیتال پایین است

امکان تخلف در ارز دیجیتال پایین است

اخیرا بانک مرکزی به‌عنوان سیاستگذار اصلی پولی و مالی کشور در مورد ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین به بانک‌ها و صرافی‌ها اعلام کرده که استفاده از ارز دیجیتال خارجی ممنوع است. در این رابطه وزیر اطلاعات کشورمان نیز گفته که در برابر ارز دیجیتال برگشت به عقب معنی ندارد، چرا که پیکره آینده دنیا بر‌اساس فناوری بلاک‌چین است.

به نقل از بنکر؛ در رابطه با اینکه اخیرا اولین مدل آزمایشی ارز دیجیتالی در کشور آماده شده است، من فکر می‌کنم که این موضوع به‌دلیل جایگزینی این ارز با بیت کوین جهانی مطرح شده است و هدف دیگری جز این وجود ندارد، منتهی اینکه چقدر ارز دیجیتالی در کشور ما ممکن است کارآیی داشته باشد، موضوعی است که قابل بحث است،‌ چرا که ارزهای مشابه خارجی در اصل به‌دلیل بین‌المللی‌بودن مورد توجه قرار گرفته‌اند.

به واقع باید اذعان کنم که آینده ارز دیجیتال داخلی برای من روشن نیست، چراکه ارز دیجیتال خارجی هم به‌دلیل امکان مراودات و نقل و انتقالات بین‌المللی در جهان مطرح شده است.

موضوعی که در رابطه با ارز دیجیتال بومی ذهنم را مشغول کرده این است که به‌نظر نمی‌رسد ارز دیجیتال بومی در کشور ما مورد استقبال واقع نمی‌شود، چون مزیت نقل و انتقالات بین‌المللی در آن وجود ندارد.

امکان تخلف در ارز دیجیتال پایین است

من فکر می‌کنم این موضوع بیشتر به‌دلیل مباحثی که درمورد پیام‌رسان خارجی وجود داشته، مطرح شده است. پرسشی که در این میان مطرح می‌شود این است که از آنجا که تبادل پول با این ارز در جایی ثبت نمی‌شود، آیا امکان پولشویی و فرار مالیاتی برای افراد سودجو وجود دارد یا خیر، باید بگویم که در ارز دیجیتالی رصد جابه‌جایی پول کم می‌شود، البته می‌شود کدهایی را برای رصد نقل و انتقالات دریافت کرد که در این بخش هم هویت افراد منتقل کننده مشخص نمی‌شود.

این مساله در ارزهای دیجیتال خارجی نیز وجود دارد. باید اشاره کنم که در مباحث مالیاتی هم حساب‌های بانکی چک نمی‌شدند و در یک سال اخیر به این موضوع توجه شده است.

به هرحال امکان تخلف در ارز دیجیتال پایین است؛ از آن جا که ارز دیجیتال دولتی نیست و در بخش خصوصی توسعه داده می‌شود امکان اجبار استفاده در روزمره و مواردی چون پست بانک در آن وجود نخواهد داشت.

البته حدس من بر این است که دستگاه دولتی نیز پشت طرح این قضیه باشد و به مانند بقیه موارد دولتی که مزیت ندارند و عمدتا مورد استقبال قرار نمی‌گیرند، در استقبال از این طرح هم تردید وجود دارد. طرح‌های دولتی اکثرا کارآیی نداشته‌اند و اگر دولت ورود کند، از طریق پست بانک یا بانک مرکزی و ارتباطات خود سبب عدم استفاده و عدم استقبال می‌شود.

همچنین نبود نقل و انتقالات بین‌المللی دلیلی بر عدم استفاده از ارز دیجیتال داخلی خواهد بود، اما اگر تدابیری برای امکان جا به جایی در سطح بین‌المللی اندیشیده شود حتماً از این ارز در کشور ما استقبال می‌شود.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
پیام جهانی
پیام جهانی
۶ سال قبل

مشکلاتی که هست
فردمحوری بجای سیستم محوری
فردگرایی بجای سیستم گرایی
قدرت افراد بجای قدرت سیستم
جایگاه محوری بجای سیستم محوری
سخن افراد بجای سخن سیستم
رشد افراد بجای رشد سیستم
بلوغ افراد بجای بلوغ سیستم
تصمیم افراد بجای تحلیل سیستم
ساخت رجل بجای ساخت سیستم
ساخت گروه بجای ساخت کشور
............................................

محسن تقوی نیک
محسن تقوی نیک
۶ سال قبل

مطالب شما کاملا درسته
مفهوم ارزهای دیجیتال برپایه بلاکچین کاملا برای سیاستگذاران مالی ایران ظاهرا تفهیم نشده
ارزهای غیرمتمرکز.... غیر متمرکز
حال برای جمع کردن نقدینگی مثل ونزوئلا میخوان یک ارز دیجیتال تعریف کنن ، بعد که میلیاردها تومان شایدهم دلار از دست مردم جمع کردن، بشینن کنار و درباره آینده و... صحبت کنن. (هرچند ونزوئلا حداقل بین المللی اش کرد)
مردم بیچاره هم با ازدست دادن سرمایه ها ، مگه کاری هم میتونن بکنن !؟
جز نشستن و نگاه کردن به نظریات این مسئول و اون مسئول.

حمید
حمید
۶ سال قبل

بودجه ی کشور خودش به دلار است
انتظار از مردم برای حمایت از ارز داخلی معلومه