اقتصاددان ارشد صندوق بین‌المللی پول: بیت کوین مثل طلاست

اقتصاددان ارشد صندوق بین‌المللی پول: بیت کوین مثل طلاست

راگورام راجان (Raghuram Rajan)، اقتصاددان ارشد پیشین صندوق بین‌المللی پول می‌گوید که با ملحق‌شدن بانک‌های مرکزی به روند پذیرش ارزهای دیجیتال، ارزهای نوپدیدی همچون بیت کوین و لیبرا می‌توانند ایفاگر نقش‌هایی مهم‌تر در نظام مالی باشند.

به گزارش دیلی هودل، راجان در مصاحبه با ارژون کرپال (Arjhun Kharpal)، مجری برنامه تلویزیونی Beyond the Valley گفته است که همزمان با موج فزاینده ورود بانک‌های مرکزی به قلمرو ارزهای دیجیتال، بیت کوین و لیبرا می‌توانند در آینده نظام‌ مالی، کارکردهای متفاوتی را از خود به نمایش بگذارند.

راجان می‌گوید:

فکر می‌کنم مهم‌ترین نکته این است که آنچه ارزهای خصوصی انجام می‌دهند، متفاوت با کارکرد بیت کوین است. احتمال دارد بیت کوین بتواند با مطرح‌کردن خود به‌عنوان یک ابزار ذخیره ارزش برتر یا یک دارایی سوداگرانه، کارش را به پیش برد، اما در این میان، لیبرا ارزی است که می‌تواند کارایی بیشتری در معاملات و تراکنش‌ها داشته باشد.

راجان که پیش‌تر سکان هدایت بانک مرکزی هند را در دست داشته، بیت کوین را به طلا تشبیه کرده است، اما در عین ‌حال می‌گوید که ارزش این ارز دیجیتال پیشتاز، عمدتاً از معاملات سوداگرانه ناشی می‌شود. وی می‌افزاید:

از این نظر (سفته‌بازی)، بیت کوین، شباهت اندکی به طلا دارد. طلا ویژگی‌های جانبی دیگری نیز دارد که باعث می‌شود ارزشمندی خاص خود را داشته باشد، برای مثال، ما از آن به‌عنوان زیورآلات استفاده می‌کنیم، اما بیت کوین حتی فاقد این قابلیت جانبی است. با این حال، چون عده‌ای فکر می‌کنند که بیت کوین ارزشمند است، پس ارزش خاص خودش را دارد.

راجان در عین حال بر این باور است که لیبرا می‌تواند نقش برجسته‌ای را از نظرگاه بانک‌های مرکزی ایفا کند. وی می‌گوید:

توسعه لیبرا تلاش برای ایجاد ارزی است که بتوان از آن برای دادوستد استفاده کرد و تمام قابلیت‌های آن به یک دارایی سوداگرانه که دارندگان آن در انتظار افزایش بهایش هستند، خلاصه نمی‌شود. کارکرد اصلی این ارز، انجام معاملات و تراکنش‌ها است. بنابراین، ارزش زیربنایی غایی لیبرا نصیب بانک‌های مرکزی می‌شود؛ چرا که مأموریت اصلی این بانک‌ها حفظ ارزش ارز است؛ البته نه ارزش لیبرا بلکه ارزش آنچه می‌تواند با لیبرا دادوستد شود.

error in loading comments. please attention