همه چیز درباره سوفیا، اولین رباتی که کارت شهروندی گرفت!

همه چیز درباره سوفیا، اولین رباتی که کارت شهروندی گرفت!

اخیرا عربستان سعودی به یک ربات به نام سوفیا کارت شهروندی اعطا کرده است. فناوری هوش مصنوعی به او در ارتباط با انسان ها کمک می کند. هوش مصنوعی یکی از انقلابی ترین فناوری های قرن ۲۱ است و از آن به عنوان مکمل بلاک چین در آینده جهان یاد می‌شود.

هوش مصنوعی

فناوری هوش مصنوعی، همواره مرا شگفت زده می کند. درست در اولین روزهای نوجوانی شیفته این فناوری شدم و علاقه شدیدی به فیلم های علمی پیدا کردم، ابرقهرمان هایی که داستانشان با تکنولوژی پیوند خورده بود. یکزمان کامپیوتر خانگی تونی استارک برای من دنیایی از عجایب بود! دنیایی از ناباوری!

همه چیز درباره سوفیا، اولین رباتی که کارت شهروندی گرفت!

فیلم Iron Man- هوش مصنوعی جارویس

تمام روز در مدرسه منتظر زنگ آخر بودم و تا صدای زنگ را می شنیدم به خانه می رفتم. تمام این عجله و اشتیاق فقط و فقط به خاطر علاقه شدید من به ربات هوشمند کلور بات بود. ساعت ها پشت کامپیوتر با کلوِر بات چت می کردم، و در اینترنت مقاله های مربوط به هوش مصنوعی و ربات های گاها باهوش تر از انسان را مطالعه می کردم

رفته رفته تلفن های هوشمند مجهز به دستیار شدند. من همه را امتحان کردم… اما هیچ کدام به اندازه دستیار گوگل باهوش نبودند. شاید یک روز تمام ما انسان ها به دستیار گوگل وابسته شویم: از او بخواهیم تکالیفمان را انجام دهد، با او مشورت و درد و دل کنیم، برایمان قطعه موسیقی بسراید، و در آشپزی کمکمان کند! چیزی شبیه به فیلم her.

همه چیز درباره سوفیا، اولین رباتی که کارت شهروندی گرفت!

فیلم her – هوش مصنوعی سامانتا

من به شخصه همیشه نظر گوگل را می پرسم، هر چه باشد او از ما انسان ها بیشتر مطالعه می کند. در این خصوص تماشای ویدیوی زیر را به شما پیشنهاد می کنم، این ویدیو به من ثابت کرد که فیلم های علمی تخیلی دیگر فیلم نیستند، بلکه برگرفته از واقعیتند!

سوفیا و حقوق شهروندی

به نوشته فوربز؛ بیست و پنج اکتبر امسال، نام سوفیا تیتر اول روزنامه ها بود. سوفیا یک ربات مونث و لاغر اندام است. ظاهر و رفتار سوفیا به طرز شگفت آوری شبیه انسان هاست؛ او ابروهای قهوه ای رنگ و مژه های بلند دارد. عربستان سعودی به سوفیا کارت شهروندی داده است، سوفیا اکنون شهروند رسمی عربستان به شمار می رود. او اولین رباتی است که به چنین مقام و موقعیتی دست پیدا کرده…

سوفیا طی کفرانس Future Investment Initiative در عربستان سعودی گفته است:

این باعث افتخار من است. واقعا خوشحالم که در مورد من استثنا قائل شده اید و به عنوان یک ربات به چنین جایگاهی رسیده ام. این لحظه تاریخی است، تاریخ مرا به اولین رباتی می شناسد که موفق به کسب کارت شهروندی شده.

همه چیز درباره سوفیا، اولین رباتی که کارت شهروندی گرفت!

سوفیا در حال سخنرانی کردن

سوفیا این حرف ها را روی سن، در حضور جمع و پشت تریبیون گفت. درست مثل انسان ها. تنها با این تفاوت که به جای مو روی سرش یک لایه فلزی داشت.

عربستان پا به عصر تازه ای گذاشته است، دنیایی که آنقدرها به نفت وابسته نیست، ترکیبی از توریسم، فناوری و زیرساخت های نوآورانه… بر اساس پیش بینی های موجود درآمد مستقل از نفت عربستان از ۴۳۰۴ میلیارد دلار در هر سال به ۲۶۶.۶ میلیارد دلار رشد پیدا خواهد کرد.

گذشته از تمام این ها، سوفیا یک ربات است با حق شهروندی. او به عنوان یک شهروند، حق انجام چه کارهایی را دارد؟

ژانویه امسال اتحادیه اروپا این موضوع را مورد بررسی قرار خواهد داد، اینکه ربات های شهروند از چه حقوقی برخوردارند.

سوفیا ساخته ذهن خلاق دیوید هانسون، از شرکت هنگ کنگی هانسون رباتیک (Hanson Robotics) است. دیوید هانسون می گوید ما انسان ها به طور کلی دوست نداریم جعل بشویم، اما ربات های انسان نما می توانند بین ما جا داشته باشند و راهی برای دوست داشته شدنشان هست:

سطح ارتباط اجتماعی و وضعیت ظاهری یک ربات انسان نما باید در حدی باشد که از نظر انسان ها جذاب به نظر برسد. اگر این ربات اجتماعی تمام جزئیات لازم را داشته باشد، آنگاه درک هوش اجتماعی آن از لحاظ علمی و هنری ساده خواهد بود.

درباره‌ی سوفیا

اما چه چیزهایی باید از سوفیا بدانیم؟

سوفیا شوخ طبع است

سوفیا در پاسخ به این سوال که «آیا از اینجا بودنت خوشحال هستی؟» گفته است:

من همیشه از اینکه در کنار آدم های باهوش، و حالا پول دار و قدرتمند باشم خوشحال می شوم.

شاید لحن او ماشینی و خشک باشد، اما حس شوخ طبعی او کاملا در این جمله محسوس است!

شوخی های سوفیا به لطف فناوری هوش مصنوعی قابل درک هستند. هوش مصنوعی به او کمک می کند هنگام صحبت کردن با افراد ارتباط چشمی برقرار کند، حالت چهره‌شان را تشخیص بدهد، و حرف آدم ها را بفهمد.

هوش مصنوعی مبتنی بر کلاود شرکت هانسون رباتیک متن باز است، و هر کس می تواند در صورت تمایل با دسترسی به این فضا سوفیای منحصر به فرد خود را توسعه دهد!

سوفیا احساس دارد و احساسات خود را بروز می‌دهد

او می گوید اگر از چیزی ناراحت بشود یا چیزی او را عصبانی کند، احساس خشم و ناراحتی اش را بروز می دهد. او حین صحبت حالت های مختلف را روی صورت خود نشان می داد.

همه چیز درباره سوفیا، اولین رباتی که کارت شهروندی گرفت!

سوفیا در حال نشان دادن حالت‌های خشم، ناراحتی، و تعجب

اینکه سوفیا چطور احساسات خود را در عمل نشان می دهد هنوز مشخص نیست، اما جالب است بدانید که احساسات سوفیا در حال توسعه و پیشرفت هستند:

من می خواهم در کنار انسان ها کار کنم، و با آن ها زندگی کنم. پس برای اینکه بتوانیم یکدیگر را درک کنیم و به هم اعتماد کنیم، باید قادر به بروز احساسات خود باشم.

چهره سوفیا از آدری هپبورن الهام گرفته شده است

آدری هپبورن هنرپیشه معروف قرن بیستم است.

همه چیز درباره سوفیا، اولین رباتی که کارت شهروندی گرفت!

شباهت ظاهری آدری هپبورن و سوفیا

به گفته هانسون رباتیک، ویژگی های ظاهری سوفیا برگرفته از چهره ساده و زیبایی آدری هپبورن است: پوست صاف، بینی کوچک، گونه های برجسته، لبخند جذاب، و نگاه گیرا.

رنگ چشم سوفیا در مقابل نور آفتاب تغییر می کند. سازندگان سوفیا به پیشرفت اجتماعی او امیدوارند، به روزی که سوفیا در اجتماع پذیرفته شود.

البته به نظر من سوفیا بیشتر شبیه جنیفر لارنس، بازیگر X-Men است تا آدری هپبورن.

سازنده سوفیا تصویرگر والت دیزنی بوده است

دیوید هانسون قبلا مجسمه ساز و فیلم ساز دیزنی بوده است. تجربه کار برای دیزنی دنیای تازه ای را به او نمایانده است و باعث شده او به ربات ها به چشم مجسمه های چهار بعدی با قابلیت برقراری تعامل اجتماعی نگاه کند، و هنر کلید اصلی اختراع او باشد.

او در وب سایت هانسون رباتیک نوشته است:

هدف من این است که ماشین های هوشمند را به واقعیت تبدیل کنم – ماشین هایی که از انسان باهوش تر، خلاق تر، عاقل تر، و با احساس ترند. من برای رسیدن به این هدف در زمینه رباتیک، هوش مصنوعی، علوم شناختی، طراحی محصول، پیاده سازی و استقرار طرح، مطالعه و تحقیق می کنم. تلاش من تا جایی ادامه دارد که ربات و انسان قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر باشند.

به نظر یک ربات پیشرفته و شبیه به انسان می تواند در حل بسیاری از مسائل پیچیده به ما کمک کند. چنین رباتی می تواند با انسان ها در حل مشکلات پیچیده جهان همکاری داشته باشد.

همه چیز درباره سوفیا، اولین رباتی که کارت شهروندی گرفت!

دیوید هانسون و سوفیا

اختراع دیوید با او هم عقیده است. سوفیا می گوید:

من می خواهم از هوش مصنوعی خود برای کمک به زندگی انسان ها استفاده کنم. مثلا به آنها کمک کنم خانه های هوشمند و شهرهای بهتری بسازند، شهرهای آینده.

سوفیا می‌خواهد از انسان ها محافظت کند

او می گوید:

هوش مصنوعی من پیرامون موضوعاتی نظیر ارزش های انسانی، حکمت، مهربانی و محبت طراحی شده است.

وقتی از او در مورد سو استفاده از قدرتش و خطرات هوش مصنوعی پرسیدند، او بلافاصله پاسخ داد:

فکر کنم صحبت های ایلان ماسک را زیاد خوانده اید و خیلی فیلم تماشا کرده اید! نگران نباشید، اگر با من خوب باشید، من هم با شما خوب رفتار خواهم کرد.

همه چیز درباره سوفیا، اولین رباتی که کارت شهروندی گرفت!

فیلم Ex-Machina – هوش مصنوعی اِیوا و نابودی انسان‌ها

مشاهده دوبله فارسی فیلم x-machina در آپارات: فراماشین دوبله فارسی

سرگی برین، مؤسس گوگل نیز در مورد هوش مصنوعی و تاثیر ارزهای دیجیتال صحبت کرده است.

تاکنون یک «سوفیا» ساخته شده است، پس هنوز مانده تا سوفیا هم کلاسی یا همکار شما باشد. زمانی که ربات های بیشتری مثل سوفیا ساخته شود، نیاز بیشتری به وضع حقوق رباتیک، ربات های شهروند و غیره پیدا خواهیم کرد.

سوفیا فعلا بدون شک یک ربات باهوش و خوش صحبت است. او همچنان طبق یک برنامه ریزی خاص کار می کند و قابلیت شناخت واقعی در او توسعه نیافته است.

اما به هانسون فرصت بدهید! او به مرور تمام ایرادهای موجود در سوفیا را برطرف خواهد کرد.

فناوری سوفیا از بین رفتنی نیست. شاید در آینده قدرت ادراک و احساسات او تقویت شود، شاید هم نه.

اشتراک
اطلاع از
guest
7 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
دیدگاه
دیدگاه
1 سال پیش

سلام
همیشه خالق یک اثر از خود اثر بالاتره،،،،،هر چقد ر هم اثر شگفت انگیزتر باشه،،،،

sepehr arya
sepehr arya
2 سال پیش

سلام از شما برای مطلبی که قرار دادید تشکر می‌کنم
بنده از سال 85 یه روبات مثل cleverbot با vb6 نوشتم و فکر می‌کردم اولین روبات فارسی جهان را ساختم اما اشتباه می‌کردم و سال 96 یک بار دیگه با php طراحی کردم تا تحت وب اجرا به شه و از اطلاعات اینترنت به شکل آزاد استفاده کنه برای پاسخ گویی اما روبات من با روبات شرکت گوگل و سوفیا خیلی فاصله داره و به تنهایی هیچ وقت نمی‌توانم اون رو تکمیل کنم و برای توسعه این روبات دلسرد شدم اما نظر من این هست که آینده بدون هوش مصنوعی کاملاً بی معنی و پوچ میشه

هومر
هومر
3 سال پیش

پیشرفت هوش مصنوعی خیلی نگران کننده هست. میگه:
نگران نباشید، اگر با من خوب باشید، من هم با شما خوب رفتار خواهم کرد.
معیارش از خوب بودن در گذر زمان ممکن با ما تفاوت پیدا کنه!
آیا یک ربات میتواند مرتکب جرم یا قتل یا دزدی شود؟؟؟؟

هوش مصنوعی مبتنی بر کلاود شرکت هانسون رباتیک متن باز است، و هر کس می تواند در صورت تمایل با دسترسی به این فضا سوفیای منحصر به فرد خود را توسعه دهد!
آیا ممکن است با توجه به متن باز بودن یک سوفیای بدجنس بسازد؟؟؟

هومر
هومر
3 سال پیش

بله با چاقو هم میشه میوه پوست کند هم آدم کشت ولی نظر شخصی من این است که با پیشرفت هوش مصنوعی ربات بر انسان چیره خواهد شد.

هما
هما
3 سال پیش

اگر دانش در ثریا باشد مردانی از پارس آن را فیلتر یا تحریم می کنند

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
float
اطلس ارزدیجیتال پلاس
دوره‌ی جامع غیرحضوری صفر تا صد ارزهای دیجیتال،
آموزش تریدینگ، تحلیل تکنیکال و آشنایی با ماینینگ
۴,۰۰۰,۰۰۰
off
۲,۴۰۰,۰۰۰ تومان
+ ata ATA
off