رکوردشکنی DeFi در اتریوم؛ این روند تا کجا ادامه دارد؟

رکوردشکنی DeFi در اتریوم؛ این روند تا کجا ادامه دارد؟

فعالیت‌های DeFi در شبکه اتریوم به بیشترین میزان خود رسیده است. این در حالی است که رشد حوزه مدیریت مالی غیرمتمرکز (DeFi) اتریوم در سال ۲۰۲۰ به قیمت متضررشدن اکوسیستم گیمینگ این پلتفرم تمام شد.

طبق گزارش کوین تلگراف، نتایج سه‌ ماهه دوم سال ۲۰۲۰ حاکی از رشد چشمگیر اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز در تمام اکوسیستم‌ها، خصوصا اتریوم، است. اتریوم را می‌توان بزرگ‌ترین بلاک چینی دانست که میزبان نرم‌افزارهای غیرمتمرکز و حوزه مدیریت مالی غیرمتمرکز است.

طبق بررسی‌ها، صرافی‌های غیرمتمرکز بیشترین رشد را به خود اختصاص داده‌اند و این در حالی است که فعالیت‌های مربوط به پروژه «Compound» بخش بزرگی از راهکارهای تبدیل ارز روی بلاک چین اتریوم را از آن خود کرده است.

طبق گزارش پلتفرم اورنتورک (Our Network)، شرکت کِرو (Curve) یکی از موفق‌ترین سیستم‌ها در شیوه کسب درآمد «کِشت سود» (Yield Farming) بوده است. این شرکت به کاربران خود این امکان را می‌داد تا با مبادله استیبل کوین‌های مختلف سود خود را به حداکثر برسانند.

کِرو بازار پولی خودکار است که فقط از مبادلات کوین‌های ثابت و توکن‌های رپد (sWrapped Token) پشتیبانی می‌کند. توکن‌ رپد به دارایی مبتنی بر بلاک چین اتریومی گفته می‌شود که قیمت آن وابسته به یک دارایی دیگر باشد.

در ماه گذشته، سرمایه‌گذاری در کِرو تقریبا تا سه برابر افزایش یافت و حجم معاملات روزانه نیز به بیشترین میزان خود، یعنی ۶۰ میلیون دلار رسید؛ این ۳۰ برابر بیشتر از میانگین قبلی این پلتفرم است. تقاضا برای جفت‌ارزهای تتر بیشتر از سایر دارایی‌ها بود و در مجموع، حجمی معادل با ۵۸.۵ درصد از معاملات را شامل می‌شد. علت این امر را می‌توان سود چشمگیر توکن کامپاند برای استیبل کوین تتر در طولانی‌مدت دانست.

پلتفرم یونی‌سواپ (Uniswap) نیز از افزایش تقاضا برای توکن کامپاند سود برده است. در ژوئن (خرداد)، حجم ماهیانه معاملات در این پلتفرم دوبرابر شد.

با این حال، کایبر (Kyber) و زیرواِکس (0x) عملکرد متوسطی داشتند و با وجود رسیدن به بیشترین قیمت ماهیانه، رشد این پروژه‌ها در طی این سال تغییری نکرد.

بر اساس گزارش پلتفرم تحلیل داده اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز دپ‌ریدار (DappRadar) از سه ماهه دوم سال، سلطه مدیریت مالی غیرمتمرکز به‌طور غیرمستقیم باعث کاهش فعالیت در زمینه گیمینگ شده است. طی سه ماهه دوم سال، بیش از ۸ میلیارد دلار تراکنش روی پلتفرم‌های دیفای انجام شد. این مسئله سبب شد تا کارمزد تراکنش‌های این بلاک چین به‌شدت افزایش یابد.

با این حال، اکوسیستم اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز گیمینگ اتریوم، که پیش از این بسیار پرترافیک بود، از افزایش هزینه تراکنش‌ها متضرر شده است. دپ ریدار از کاهش خیره‌کننده ۷۹ درصدی فعالیت‌های درون‌زنجیره‌ای مرتبط با گیمینگ طی سه ماهه قبلی خبر داد.

فعالیت‌های گیمینگ در پلتفرم اتریوم
فعالیت‌های گیمینگ در پلتفرم اتریوم

به نظر می‌رسد در مقابل ضرر واردشده به اتریوم، بیشترین سود نصیب پلتفرم ایاس (EOS) شده است. از سه ماهه قبل تاکنون، حجم تراکنش مرتبط با گیمینگ این پلتفرم حدود ۸۰ درصد افزایش داشته است. با این که این مسئله خبری امیدوارکننده برای پلتفرم ایاس محسوب می‌شود، اما هنوز ضرر ناشی از ایردراپ ایدوس (EIDOS) در اواخر سال ۲۰۱۹، به طور کامل جبران نشده است. حجم معاملات این پلتفرم نیز بسیار کمتر از بیشترین حد خود طی سه ماهه دوم سال ۲۰۱۹ است.

در نهایت، ترون (Tron) نیز، با انتقال چند پروژه مختلف اتریوم روی بلاک چین خود، شاهد رشد و گسترش بود. علاوه بر پروژه‌ای مشابه با سای (SAI( Collateral Dai) که پیش از این راه‌اندازی شده بود، پلتفرمی به نام Oikos.cash نیز پروژه‌هایی مشابه با سینتِتیکس (Synthetix) و یونی‌سواپ را روی بلاک چین ترون ایجاد کرده است. با این حال، حجم کل تراکنش‌ها در تمام سه ماهه دوم فقط ۱۵ میلیون دلار بود. اکثر فعالیت‌های ترون در پلتفرم‌های شرط‌بندی و دسته‌های «پرخطر» انجام می‌شوند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه