پیشنهاد جدید ویتالیک بوترین برای افزایش حریم خصوصی در اتریوم

پیشنهاد جدید ویتالیک بوترین برای افزایش حریم خصوصی در اتریوم

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، برای افزایش حریم خصوصی در اتریوم پیشنهاد ایجاد یک اتر میکسر مبتنی بر قرارداد هوشمند درون زنجیره‌ای را مطرح کرد. خالق اتریوم این خبر را در پلتفرم توسعه مشارکتی هک‌ام‌دی (HackMD) در روز ۲۴ ماه می (۳ خرداد) اعلام کرد.

بر اساس گزارش وب‌سایت کوین‌تلگراف، بوترین در یادداشتش خاطر نشان کرد که اکوسیستم اتریوم نیاز به حریم خصوصی بیشتری دارد و پیش‌فرض رفتار کاربران باید بدین شکل باشد که همه کارها از طریق یک حساب کاربری انجام شود و تمام فعالیت‌های کاربران به یکدیگر مرتبط شوند.

علاوه بر این، او یادآور شد که توزیع اتر بین چندین آدرس راه حل این مساله نیست، چرا که تراکنش‌های ارسال اتر به آن کیف پول‌ها، آن‌ها را به هم مرتبط می‌سازد.

میکسر (Mixer) اتریوم سرویسی است از سوی افراد مختلف اتر می‌گیرد و با آدرس‌های متفاوت به آن‌ها اتر می‌فرستد. این کار برای رد گم کنی بین آدرس‌های مختلف انجام می‌شود تا هویت اصلی افراد مخفی باقی بماند.

بوترین همچنین به رشته توییتی که توجه او را به خود جلب کرد و در رابطه با اجرای طرح ابتکاری هیومنیتی‌دائو (HumanityDAO) است، اشاره کرد. در این طرح از کاربران خواسته شده که آدرس اتریوم خود را توییت کنند.

یکی از کاربران توییتر با نام کاربری Mooncritic، در رابطه با این رشته توییت نوشت:

اکنون شما می‌توانید با این دستاویز و بهانه توییتری، میزان دارایی اتریوم بسیاری از افراد را چک کنید.

پیشنهاد جدید ویتالیک بوترین برای افزایش حریم خصوصی در اتریوم

به همین دلیل، بوترین پیشنهاد یک میکسر ساده برای ارسال مقادیر ثابت اتریوم از یک حساب به حساب دیگر، بدون این که لینک بر روی زنجیره قابل مشاهده باشد، را مطرح کرد.

بر اساس گفته‌های بوترین، حتی اگر میکسر قادر به مدیریت مقدار کمی اتر باشد، باز هم به کاربرد حفظ حریم خصوصی در بسیاری از برنامه‌های کاربردی که مقادیر کمی از وجوه را شامل می‌شوند، کمک خواهد کرد.

از منظر فنی، این سیستم پیشنهادی ترکیبی از دو قرارداد هوشمند است: میکسر و بازفرستنده ثبت. در حالی‌ که میکسر، سکه‌ها را ترکیب می‌کند، با تضمین حریم خصوصی با استفاده از ZK-SNARKها، بازفرستنده‌های ثبت به همه این امکان را می‌دهد که آدرس IP خود را برای پرداخت‌ کارمزد کم‌تر منتشر کنند.

این سیستم به کاربران اجازه می‌دهد تا تراکنشی را برای سپرده‌گذاری ارسال کنند، منتظر بمانند تا ناشناس‌تر شوند، یک گواهی ZK-SNARK تولید کنند و آن را به آدرس‌های موجود و مندرج در دفتر ثبت بازمی‌فرستد.

نرم‌افزاری که اجازه استفاده از میکسر را می‌دهد، مبتنی بر وب خواهد بود و کافی است که کاربران برای استفاده از آن از یک صفحه وب در مرورگر خود بازدید کنند.

چند روز گذشته گزارشی مبنی بر این که مقامات هلند و لوکزامبورگ و یوروپل یکی از ۳ میکسر بزرگ ارز دیجیتال را تعطیل کردند، منتشر شد.

در سپتامبر سال ۲۰۱۷، گروهی از تحلیل‌گران، این که تراکنش‌های اتریوم چه مقدار و در کجا در حال پردازش هستند را ارزیابی کردند و گفته می‌شود که یک میکسر مسئول ۶۵ درصد از  حجم تراکنش‌ها بود.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه