atlasarzdigital

اولین بلاک شبکه آزمایشی اتریوم ۲.۰ ثبت شد

اولین بلاک شبکه آزمایشی اتریوم ۲.۰ ثبت شد

روز جمعه و با تایید موفقِ اولین بلاک در یکی از شبکه‌های آزمایشی (تست نت) اتریوم ۲.۰، یک گام دیگر به عرضه نهایی نسخه دوم این ارز دیجیتال نزدیک‌تر شدیم.

به گزارش دیکریپت، پرایزماتیک لبز (Prysmatic Labs)، یکی از تیم‌هایی که بر روی زیرساخت‌های فنی نسخه دوم اتریوم کار می‌کند، ۱۶ آوریل (۱۳ فروردین) شبکه آزمایشی توپاز را منتشر کرد که در اصل جایگزین شبکه قبلی شد که سَفایر (Sapphire) نام داشت. این شبکه آزمایشی به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد که پایداری و کارکرد این بلاک چین را پیش از راه‌اندازی شبکه اصلی بسنجند.

اتریوم ۲.۰، الگوریتم اثبات انجام کارِ فعلی را با الگوریتم اثبات سهام جایگزین می‌کند. پس از تغییر این الگوریتم، افراد می‌توانند ارزهای خود را در فرایندی به نام «سهام‌گذاری» (Staking) در اختیار شبکه قرار دهند؛ شبکه نیز از این ارزها برای تایید تراکنش استفاده کرده و در نهایت به کاربر پاداش اعطا می‌کند. در اثبات سهام دیگر خبری از صرف قدرت پردازشی برای تایید تراکنش‌ها و دریافت پاداش نیست.

انتظار می‌رود با انتشار نسخه جدید اتریوم، بلاک چین این ارز دیجیتال، سریع‌تر شده و مقیاس‌پذیری آن بالاتر رود. طبق گزارش‌ها، اتریوم ۲.۰ تابستان امسال به صورت کامل وارد فاز عملیاتی می‌شود. اتریوم در نسخه جدید از شاردینگ (Sharding) نیز استفاده خواهد کرد. شاردینگ برای افزایش مقیاس‌پذیری کاربرد دارد و بلاک چین را به نودهای کوچکتر تقسیم می‌کند، بدین ترتیب شبکه بلاک چین قادر خواهد بود تا تراکنش‌های بسیار بیشتری را بررسی کند.

شبکه آزمایشی توپاز دارای پیکربندی‌هایی مشابه نسخه‌ای است که اتریوم در نهایت قصد عرضه‌اش را دارد. در این شبکه نیز برای تبدیل شدن به یک اعتبارسنج باید ۳۲ واحد اتر به شبکه اختصاص یابد. در نهایت، توپاز جای خود را به شبکه آزمایشی آخر با نام دایموند (Diamond)، خواهد داد. دایموند کلاینت اجماع پرایزماتیک خواهد بود. ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، در توییتی می‌نویسد:

باید خاطرنشان کرد که این شبکه آزمایشی همان شبکه «چند کلاینتی» نیست. به زودی یک یا دو بار دیگر شبکه را راه‌اندازیِ دوباره (ری‌استارت) خواهیم کرد تا مکانیزم جنسیس را آزمایش کنیم. این شبکه پیشرفت چشمگیری به حساب می‌آید و پرایزماتیک لبز عالی کار کرده است.

ظاهرا شبکه اصلی اتریوم ۲.۰ ماه جولای (تیر) عرضه خواهد شد. پس از عرضه این شبکه، طی ۶ فاز، تغییرات لازم به پروژه افزوده می‌شود و در نهایت به صورت کامل عملیاتی خواهد شد. پس از اتمام کار، شبکه فعلی اتریوم به طور کامل به سیستم جدید متصل می‌شود.

شبکه توپاز در حالی عرضه شده است که یک ماه قبل، شرکت امنیتی لیست اثوریتی (Least Authority) با بررسی و آزمایش امنیتی شبکه اتریوم، آن را شبکه‌ای «با ساختار مناسب» توصیف کرد. به گفته این شرکت، بخش‌های مختلف شبکه به دقت طراحی و اجرا شده‌اند. با این حال، باید این نکته را نیز به یاد داشت که برای آزمایش برخی از حملات احتمالی به بلاک چین، نیاز به شبکه اصلی خواهد بود؛ در نتیجه آزمایش چنین حملاتی منوط به عرضه شبکه اصلی اتریوم ۲.۰ است. این آزمایش‌ها یا به صورت همزمان با عرضه شبکه جدید یا در طول ۶ فاز مختلف پروژه، به اجرا گذاشته می‌شود.

با اینکه هنوز مشخص نیست که اتریوم ۲.۰ چه زمانی عرضه خواهد شد، اما هر گام در آزمایش آن، این نوید را می‌دهد که بالاخره شاهد عرضه آن خواهیم بود!

اشتراک
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه اولین بلاک شبکه آزمایشی اتریوم ۲.۰ ثبت شد ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
+
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x