هرآنچه باید در مورد هاردفورک آتلانتیس (Atlantis) اتریوم کلاسیک بدانید

هرآنچه باید در مورد هاردفورک آتلانتیس (Atlantis) اتریوم کلاسیک بدانید

توسعه‌دهندگان اتریوم کلاسیک روز ۱۹ ژوئن (۲۹ خرداد) اعلام کردند که هارد فورک آتلانتیس (Atlantis) اکنون در مرحله‌ی آزمایش به سر می‌برد. بنا بر اخبار به دست آمده، این به‌روزرسانی قرار است که در ماه سپتامبر و روی بلاک ۸,۷۵۰,۰۰۰ انجام شود.

به گزارش کوین تلگراف، گروه ETC Labs که به تازگی مشغول کار روی پروژه‌ی آتلانتیس شده‌اند، اعلام کردند که به زودی راه‌حلی برای ایجاد تعامل میان بلاک چین‌های اتریوم و اتریوم کلاسیک ارائه داده و از شبکه‌ی اعتبارسنج مترونوم (Metronome) پشتیبانی خواهند کرد. این حرکت سبب ایجاد شفافیت بیشتر در برخی جنبه‌های این به‌روزرسانی خواهد شد.

ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک پس از هک DAO یا «سازمان مستقل غیرمتمرکز» در سال ۲۰۱۶، شکل گرفت. در ساعات ابتدایی این حمله، ۳.۶ میلیون اتریوم (ETH) به سرقت رفت که در آن زمان، ارزش سرمایه‌های از دست رفته به ۷۰ میلیون دلار می‌رسید. برای معکوس کردن تراکنش‌ها و بازگشت این سرمایه‌ها، هارد فورک اتریوم انجام شد و در نتیجه‌ی آن، اتریوم کلاسیک با ادامه دادن به زنجیره قبلی شکل گرفت.

نمودار قیمت اتریوم کلاسیک

در حال حاضر اتریوم کلاسیک، بیستمین ارز دیجیتال برتر با ۸۱۰ میلیون دلار ارزش بازار است. حال با هم، نگاه دقیق‌تری به جزئیات هاردفورک پیش‌رو می‌اندازیم:

علت اجرای هارد فورک آتلانتیس چیست؟

هاردفورک، تغییراتی بزرگ در بلاک چین یک ارز دیجیتال است که به طور کلی قوانین یک ارز را تغییر داده و طی آن کوین و بلاک چین جدیدی به وجود می‌آید. از طریق هارد فورک می‌توان تراکنش‌ها را معکوس کرد یا قابلیت‌های جدیدی به منظور رفع خطرات امنیتی افزود.

برخلاف زمان وقوع حمله‌ی هک DAO، این هارد فورک بیش‌تر از آن که اقدام ضروری به شمار بیاید، یک تجدید ساختار خواهد بود. بنا بر پست منتشرشده از سوی Ethereum Classic Labs، هدف از این هارد فورک، ارائه‌ی یک نرم‌افزار بلاک چین امن و باکیفیت است که در آن، دغدغه‌های جامعه‌ی اتریوم کلاسیک نیز مد نظر قرار خواهند گرفت.

هارد فورک آتلانتیس، یک به‌روزرسانی سازگار و دقیقی است که با سازگار کردن اتریوم و اتریوم کلاسیک، سبب ایجاد تعامل میان بلاک چین‌های این دو ارز دیجیتال خواهد شد. این تصمیم پس از وقوع حمله‌ی ۵۱ درصدی در شبکه‌ی اتریوم کلاسیک در ماه ژانویه سال جاری گرفته شد.

افراد فعال در پروژه‌ی هارد فورک آتلانتیس

گروهی از توسعه‌دهندگان اصلی ETC، متشکل از ماهرترین برنامه نویسان، در آماده‌سازی کلاینت مولتی گث (Multi-Geth) همکاری داشته‌اند.

گروه ETC Labs، به منظور تکمیل توسعه‌ی فنی کلاسیک گث (Classic Geth)، کلاینت اصلی اتریوم کلاسیک که ۶۸ درصد شبکه از آن استفاده می‌کند، با شرکت کانادایی چین‌سیف سیستمز، ECC، پریتی (Parity) و IOHK همکاری می‌کند.

گروهی از توسعه‌دهندگان اصلی ETC، متشکل از ماهرترین برنامه نویسان، در آماده‌سازی کلاینت مولتی گث (Multi-Geth) همکاری داشته‌اند. بنا بر پست منتشرشده از سوی گروه ETC Labs، این گروه، توجه و حمایت زیادی نسبت به این هارد فورک از خود نشان داده‌ است. همه‌ی اشخاص و سازمان‌هایی که در این پروژه فعالیت دارند نیز در بحث‌های مربوط به جزییات، وسعت و زمان‌بندی این هارد فورک شرکت داشته‌اند.

قرار است که گروه ETC Labs و مترونوم، ارز دیجیتالی را به نام مت (MET) راه‌اندازی کنند. گفته می‌شود که این ارز دیجیتال، قابلیت انتقال میان بلاک چین‌های اتریوم کلاسیک و مترونوم را دارد. ویژگی پیشنهادی برای ایجاد تعامل میان بلاک چین‌های اتریوم کلاسیک و اتریوم، چین‌هاپینگ (chainhopping) نام دارد. این ویژگی بدین معناست که ارز دیجیتال مورد نظر، میان بلاک چین‌ها قابل انتقال خواهد بود.

طبق گزارش‌های به دست آمده، ETC Labs از شبکه‌ی اعتبارسنج مترونوم پشتیبانی خواهد کرد. قرار است که از این شبکه در مقابل حمله‌ی دوباره خرج کردن (Double spending attack) محافظت شده و روند تراکنش‌های برون زنجیره‌ای آن نیز آسان‌تر شود.

زمان اجرای هارد فورک آتلانتیس

روز ۱۱ ژوئن، پس از برقراری تماس تلفنی با افراد فعال در پروژه‌ی هارد فورک آتلانتیس، ساکن کشورهای آمریکای شمالی، اروپا و آسیا، در مورد زمان‌بندی هارد فورک توافق صورت گرفت. تصمیم بر آن شد که شبکه‌های آزمایشی ETC Kotti و ETC Morden به ترتیب روی بلاک‌های شماره‌ی ۷۱۶,۶۱۷ و ۴,۷۲۹,۲۷۴ راه‌اندازی شده و هارد فورک آتلانتیس نیز روی بلاک شماره‌ی ۸,۵۰۰,۰۰۰ اجرا شود.

زمان‌بندی هارد فورک آتلانتیس اتریوم کلاسیک

زمان‌بندی هارد فورک آتلانتیس اتریوم کلاسیک

روز ۲۰ ژوئن، ETC Labs در فراخوان اتمام پروتکل توسعه‌ی اتریوم کلاسیک (ECIP) اعلام کرد که این هارد فورک، روز یک‌شنبه بر روی بلاک شماره‌ی ۸,۵۰۰,۰۰۰ اجرا خواهد شد اما پس از آن، این تاریخ به روز سه‌شنبه، ۱۷ سپتامبر، قبل از ظهر و به وقت ساعت هماهنگ جهانی تغییر پیدا کرد تا افراد مسئول بیشتری بتوانند حضور پیدا کنند. همچنین قرار بر آن شد که این هارد فورک، روی بلاک با ارتفاع ۸,۷۷۲,۰۰۰ اجرا شود.

به نظر می‌رسد که این تصمیم با اتفاق آرا صورت گرفته و مهلت انتشار این هارد فورک نیز قطعی شده است. ETC Labs اعلام کرد:

ما جلسات زیادی برای بحث بر سر زمان‌بندی، وسعت و همکاری در این پروژه برگزار کرده‌ایم و در خصوص مسیر پیشبرد و زمان انتشار هارد فورک آتلانتیس به توافق رسیده‌ایم. بنابراین، تصمیممان را گرفتیم و جامعه و افراد شریک در این پروژه، در حال کار روی این هاردفورک هستند.

از هارد فورک آتلانتیس چه می‌دانیم؟

در هارد فورک آتلانتیس قرار است که چندین پیشنهاد بهبود اتریوم (EIPs) که سال‌هاست مطرح شده‌، با یکدیگر ترکیب شوند. هدف هارد فورک آتلانتیس آن است که اتریوم کلاسیک با آخرین نسخه‌ی پروتکل اتریوم سازگار شده تا تعامل میان بلاک چین‌های این دو ارز دیجیتال آسان‌تر صورت بگیرد.

ETC Labs، با انتشار پستی در وبلاگ خود، از برخی ویژگی‌های پیشنهادات بهبود اتریوم کلاسیک (ECIP-1054) و موارد مورد انتظار جامعه‌ی این ارز دیجیتال سخن گفت.

به طور کلی، این به‌روزرسانی شامل ۱۰ پیشنهاد بهبود از جمله بهبود ثبات، ارتقای آپ‌کد، استفاده از قراردادهای از پیش‌ساخته شده برای بهبود الگوریتم zkSNARKs، بهبود عملکرد و امنیت می‌شود. الگوریتم zkSNARK هسته‌ی اصلی پیشنهادات بهبود اتریوم کلاسیک ECIP-1054 است.

هدف هارد فورک آتلانتیس آن است که اتریوم کلاسیک با آخرین نسخه‌ی پروتکل اتریوم سازگار شده تا تعامل میان بلاک چین‌های این دو ارز دیجیتال آسان‌تر صورت بگیرد.

هدف هارد فورک آتلانتیس آن است که اتریوم کلاسیک با آخرین نسخه‌ی پروتکل اتریوم سازگار شده تا تعامل میان بلاک چین‌های این دو ارز دیجیتال آسان‌تر صورت بگیرد.

در اصل، با توجه به لفظ دانایی صفر در نام این الگوریتم، می‌توان گفت که دیگر نیازی به تعامل میان اثبات‌کننده (prover) و بازبینی کننده (verifier) نخواهد بود. این امر سبب می‌شود تا بتوان بدون انتقال اطلاعات یک تراکنش (نام فرستنده، گیرنده و مبلغ) به بازبینی کننده، و تنها با اعلام شناخت ماهیت آن تراکنش، آن را اثبات کرد.

روش‌های رمزنگاری شخصی‌ساز، در ایمن‌سازی داده مؤثر عمل می‌کنند اما باید پیش از انجام محاسبات، رمزگشایی شوند. برای تغییر این الزام، الگوریتم zkSNARK از فناوری رمزنگاری هم‌ریخت (Homomorphic Encryption) استفاده می‌کند که در آن، برای انجام محاسبات روی داده‌های رمزنگاری‌شده، به دسترسی خاصی نیاز نخواهد بود. در این الگوریتم، اثبات‌کننده و بازبینی‌کننده، تنها، پایگاه داده و یا پارامترهای رمزنگاری را با یکدیگر به اشتراک خواهند گذاشت.

علاوه بر آن، با به‌روزرسانی الگوریتم zkSNARK، امنیت حریم خصوصی اطلاعات کاربران، مانند هویت و مکان جغرافیایی آن‌ها که در حال حاضر به طور شفاف روی بلاک چین قرار دارند، افزایش خواهد یافت. این ویژگی، بر اساس پیشنهاد بهبود اتریوم EIP-196 است.

برای توضیح بیشتر باید گفت که الگوریتم zkSNARKs را می‌توان به صورت تئوری با ماشین مجازی اتریوم پیاده‌سازی کرد اما همچنان به علت مشخص نبودن هزینه‌ی گس بلاک، نمی‌توان برای آن حد تعیین کرد.

از طرف دیگر، طبق پیشنهاد بهبود اتریوم EIP-196، با تنظیم برخی پارامترهای الگوریتم znSNARK، می‌توان با هزینه‌ی گس کمتر، از این فناوری به طور موثرتری استفاده کرد. در عین حال، EIP-197 این اطمینان را می‌دهد که قراردادهای zkSNARK روی بلاک چین اتریوم کلاسیک تائید خواهند شد. همچنین، با پیاده‌سازی این پیشنهاد بهبود، بلاک چین این ارز دیجیتال را می‌توان بدون نیاز به هارد فورک دیگری، بهبود و گسترش داد.

مزیت دیگر این به‌روزرسانی آن است که نرخ صدور اتریوم بیش از پیش قابل پیش‌بینی خواهد بود. در فرمول کنونی صدور اتریوم، نرخ آنکل (uncle rate) نقشی ندارد اما EIP-100، این اطمینان را می‌دهد که در الگوریتم تنظیم سختی شبکه، میزان متوسط و ثابتی از بلاک‌های تولیدشده از جمله بلاک‌های آنکل در نظر گرفته خواهند شد؛ در نتیجه، نرخ صدور بلاک، قابل پیش‌بینی‌تر شده و با تغییر نرخ آنکل نیز نمی‌توان آن را دست‌کاری کرد.

علاوه بر آن، استقرار برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) و همچنین انتقال این برنامه‌ها میان بلاک چین اتریوم و اتریوم کلاسیک، آسان‌تر و کارآمدتر خواهد شد.

جامعه‌ی اتریوم کلاسیک امیدوار است که عملکرد این ارز دیجیتال بهبود یابد زیرا EIP-161 با حذف حساب‌های خالی، بلاک چین این ارز دیجیتال را بهینه‌سازی خواهد کرد. این فناوری جدید، شبکه‌ی اتریوم کلاسیک را بهینه‌ کرده و زمان همگام‌سازی را کاهش خواهد داد.

پیشنهاد دیگری که برای بهبود عملکرد این ارز دیجیتال داده‌شده آن است که حد اندازه‌ی کد قرارداد، به ۲۴,۵۷۶ بایت تغییر پیدا کند. این پیشنهاد، برای جامعه‌ی اتریوم کلاسیک به معضل تبدیل شد. در ابتدا، ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، بنیان‌گذار اتریوم، برای جلوگیری از سناریو حمله، EIP-170 را معرفی کرد. در صورتی که این الگوریتم روی اتریوم کلاسیک پیاده‌سازی شود، میزان ثابتی به‌ اندازه‌ی کد قرارداد هوشمندی که در یک تراکنش انجام می‌شود، اضافه و سبب ایجاد اختلاف نظر میان اعضای جامعه‌ی اتریوم کلاسیک خواهد شد.

برخی از توسعه‌دهندگان مردد بودند که آیا از این پیشنهاد بهبود، برای ارتقای کد قرارداد هوشمند استفاده کنند یا خیر؛ زیرا می‌توانستند به جای اعتبارسنجی تراکنش، آن را روی اعتبارسنجی بلاک اعمال کرده و به جای هارد فورک، سافت فورک ارائه دهند. به گفته‌ی یکی از توسعه‌دهندگان اتریوم کلاسیک به نام آنتونس لوساردی (Anthony Lusardi):

می‌توان این قوانین را به‌سادگی، به جای اعتبارسنجی تراکنش، روی اعتبارسنجی بلاک اعمال و هارد فورک را به سافت فورک تبدیل کرد. پایبندی به قوانین از پیش توافق و تعریف‌شده، امر بسیار مهمی است.

به دنبال قابلیت تعامل بلاک چین‌های اتریوم و اتریوم کلاسیک

هدف توسعه‌دهندگان اتریوم کلاسیک، تسریع، تسهیل و ایمن کردن تراکنش‌های برون زنجیره‌ای میان اتریوم و اتریوم کلاسیک است.

هدف توسعه‌دهندگان اتریوم کلاسیک، تسریع، تسهیل و ایمن کردن تراکنش‌های برون زنجیره‌ای میان اتریوم و اتریوم کلاسیک است.

بنا بر پیشنهاداتی که در خصوص هارد فورک آتلانتیس در سایت گیت‌هاب مطرح شده، ایجاد و حفاظت از رفتار تعاملی کلاینت‌های اتریوم، برای کسب پذیرش از سوی توسعه‌دهندگان و کاربران نهایی الزامی بوده و به نفع تمامی زنجیره‌های موجود در این هارد فورک مانند اتریوم و اتریوم کلاسیک، روپستن (Ropsten) و موردن (Morden)، گورلی (Görli) و کوتی (Kotti) خواهد بود.

هارد فورک آتلانتیس باید قابلیت‌های گسترده‌تری برای ایجاد تعامل میان بلاک چین‌ها و پروتکل‌های مقیاس‌گذاری برون زنجیره‌ای به ارمغان بیاورد. اگر قابلیت تعامل بلاک چین‌ها تسریع شود، روش‌های پرداخت بانکی سریع‌تر از بین رفته و اینجاست که همکاری اهمیت پیدا خواهد کرد.

استیون لوهجا (Stevan Lohja)، مسئول هماهنگی‌های ETC Labs Core، در یکی از بحث‌های Discord نوشت با اشاره به اینکه چرا اتریوم کلاسیک را یک پناهگاه می‌خواند، نوشت که سازگاری چه اهمیتی دارد:

بنیاد اتریوم اعلام کرد که قصد دارند وابستگی‌های موجود به اتریوم را از میان بردارند. هم‌چنین اتریوم ۲.۰، در واقع، نسخه‌ی ۲.۰ نبوده، بلکه پروژه‌ی جداگانه‌ای محسوب می‌شود. علاوه بر آن، این بنیاد، امتیاز قانونی کنار گذاشتن برند خود را در اختیار دارد. بنابراین، هر چیزی که به صورت ارز دیجیتال اتریوم سرمایه‌گذاری شده، ارزشش را از دست خواهد داد و یا به اجبار، سرمایه‌های همه‌ی کاربران، به این شبکه‌ی کاملاً جدا منتقل خواهد شد. اگر اتریوم کلاسیک با حفظ گزاره ارزش، با اتریوم سازگار باشد، آنگاه برای پناهندگان اتریوم یک پناهگاه خواهد بود.

گروه‌هایی که در پروژه‌ی آتلانتیس و مترونوم همکاری می‌کنند، یک هدف مشترک را دنبال می‌کنند: تسریع، تسهیل و ایمن کردن تراکنش‌های برون زنجیره‌ای میان اتریوم و اتریوم کلاسیک

تقسیم زنجیره؛ خوب یا بد؟

جامعه‌ی اتریوم کلاسیک به این اجماع رسیدند که هارد فورک آتلانتیس، زنجیره را تقسیم نکند.

جامعه‌ی اتریوم کلاسیک به این اجماع رسیدند که هارد فورک آتلانتیس، زنجیره را تقسیم نکند.

با در نظر گرفتن تمامی تغییراتی که هارد فورک آتلانیس در اکوسیستم ایجاد خواهد کرد، انتظار می‌رود که این به‌روزرسانی جدید، بتواند به طور موفقیت‌آمیزی به پذیرش جامعه برسد.

در طی تماس‌های تلفنی که میان افراد و بنیادهای فعال در این پروژه برقرار شد، همه‌ی آن‌ها به توافق رسیدند. فردی به نام BabySocrates در چت Discord نوشت که جامعه‌ی اتریوم کلاسیک به این اجماع رسیدند که هارد فورک آتلانتیس، زنجیره را تقسیم نکند. باب سامرویل (Bob Summerwill)، مدیر اجرایی ETCC در خصوص منشا این خصوصیات گفته‌شده تأکید کرد:

منشأ تمام تغییرات حاصل از هارد فورک آتلانتیس، اتریوم خواهد بود و هیچ چیز جدیدی از سوی اتریوم کلاسیک اتفاق نخواهد افتاد.

وی همچنین در خصوص تاریخ اجرای هارد فورک گفت:

بله، مهلت اجرای هارد فورک تا ۱۷ سپتامبر، زمان واقع‌بینانه‌ای است.

اتریوم کلاسیک در آستانه‌ی مرحله‌ی پیشرفت تکنولوژیکی قرار داشته و جامعه‌ی این ارز دیجیتال، انتظارات زیادی از تغییراتی که هارد فورک آتلانتیس ایجاد خواهد کرد، دارد.

guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

5 دیدگاه
سسس
سسس
4 سال قبل

دارندگان کوین باید کار خاصی انجام بدن یا لازم نیست؟

محمد آذرنیوار
محمد آذرنیوار
4 سال قبل
پاسخ  سسس

سلام خیر نیاز به انجام کار خاصی نیست چون کوین جدیدی در کار نخواهد بود

حجت
حجت
4 سال قبل

آیا این هاردفورک منجر به انشعاب جدیدی میشه و کوین مستقلی میده؟

نیما ملک پور
نیما ملک پور
4 سال قبل
پاسخ  حجت

فعلا که تمامی توسعه‌دهندگان روی فورک اجماع دارن
در صورتی که به کوین جدیدی هم ختم بشه، اصلا نباید روی ارزش اون کوین حساب باز کرد (همونطور که ابتدای سال 2018 هم ETC فورک شد و کوین جدیدی به وجود اومد که بعدا تقریبا بی‌ارزش شد)

علی
علی
4 سال قبل

ممنون از شما،یک بررسی خوب و کامل، اتریوم کلاسیک در آینده می تونه پناهگاه جامعه اتریوم باشه :)