رئیس بانک مرکزی اروپا: یوروی دیجیتال می‌تواند جایگزینی برای ارزهای غیرمتمرکز باشد

رئیس بانک مرکزی اروپا: یوروی دیجیتال می‌تواند جایگزینی برای ارزهای غیرمتمرکز باشد

کریستین لاگارد (Christine Lagarde) رئیس بانک مرکزی اروپا، طی یک سخنرانی گفت که این نهاد مالی در حال بررسی مزایا و ریسک‌های یک ارز دیجیتال است.

به گزارش کوین دسک، لاگارد روز دوشنبه در سخنرانی آغازین مجمع پارلمانی فرانسه و آلمان اظهار داشت که یک یورو دیجیتال «مکمل» پول سنتی است و می‌تواند جایگزینی برای پول نقد باشد.

به‌گفته لاگارد، ارز دیجیتال ملی می‌تواند برای شهروندان اروپایی جایگزینی برای ارزهای دیجیتال خصوصی فراهم کند. رئیس بانک مرکزی اروپا همچنین گفت که اطمینان می‌دهد ارز فعلی اروپا، حاکمیت خود در سیستم مالی را حفظ کند.

اظهارات اخیر کریستین لاگارد به ترس قانون‌گذاران و دولت‌ها از یک ارز دیجیتال بسیار محبوب اشاره دارد که می‌تواند قدرت بانک‌های مرکزی در کنترل سیاست‌های پولی را تهدید کند و حتی استفاده از پول‌های فیات را با چالش مواجه سازد.

برونو لومر (Bruno Le Maire)، وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه، در اکتبر (مهر) سال گذشته، به تهدید محسوس پروژه پرداخت‌های لیبرا که فیس‌بوک از آن پشتیبانی می‌کند و هنوز راه‌اندازی نشده است، اشاره کرد. او گفت:

لیبرا در حال گرفتن حق حاکمیتی کشورها برای صدور ارزهای خودش است و می‌تواند به پروژه اروپا آسیب بزند. با توجه به پیامدهای تجاری و مرتبط با ثبات مالی این اقدام، آیا ما واقعاً می‌خواهیم به صاحبان شرکت‌های خصوصی چنین قدرتی بدهیم؟ من نمی‌توانم این موضوع را تحمل کنم که اجرای سیاست‌های پولی را که یکی از قدرتمندترین ابزارهای یک کشور مستقل است در اختیار نهادی قرار دهم که کنترل دموکراتیک در آن موضوعیتی ندارد.

لاگارد ماه گذشته در سخنرانی دیگری گفته بود از آنجا که زیرساخت‌های یکپارچه در اروپا وجود ندارد، این شرکت‌های خارجی هستند که نوآوری در حوزه پرداخت را در این قاره هدایت می‌کنند. با این حال او گفت که این اتحادیه با کمک یورو دیجیتال می‌تواند ورق را به‌نفع خود برگرداند. وی در ادامه اظهار داشت می‌توان از یورو دیجیتال برای پرداخت‌های خرد استفاده کرد. همچنین بسیاری از افراد می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.

ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

5 دیدگاه
Mani Hakhamanesh
Mani Hakhamanesh
۳ سال قبل

یعنی کثیفتر از این اتحادیه اروپا هیچی نیست.هر روزی که میگزره بیشتر چهره واقعی خودشو داره به دنیا نشون میده.اینا علنی دارن میگن ما میخواییم غیر متمرکزو به متمرکز تبدیل کنیم که کنترل کنیم و جیبای مردومو خالی کنیم.اتحایدیه اروپا اگر ادم حسابی بود راه انسانیتو پیش میگرفت.کشواری تشکیل دهندش کیا هستن؟احتمالا شت مانو انگل استانو شت رانسه نیستن که توی جنگ 8 ساله بمب شیمیایی میدادن به عراق که خالی کنه روی سر مردم ایران؟شما از این کشورا که فقط کشتون کثافتکاریو بلدن چی انتظار دارید؟شک نکنید هر چیزی که این اتحادیه خونخوار اعلام میکنه به نفع خودشه به ضرر مردم دنیا
پاینده ایران

امین
امین
۳ سال قبل

ارز های دیجیتالی دولتی که کنترلش دست دولتها باشه?

علی
علی
۳ سال قبل

این خانم یا از فلسفه وجودی بیت کوین نا آگاه هست یا خود را به نفهمی زده
بیت کوینرها از فیات متنفر هستند

امید
امید
۳ سال قبل
پاسخ  علی

به نظرم منظورش بیت کوین نبود بیشتر ارز هایی مثل لیبرا یا گرام بود البته با بیت کوین ام مشکل دارن اینا. بی راه ام نمیگه یه شرکت متمرکز که آمریکایی هست (اروپایی ها بیزارن که زیر سلطه آمریکا برن بیشتر از این) و 2 میلیارد کاربر فعال داره بیاد یه واحد پولی بسازه که توش هیچ دموکراسی ام وجود نداره(بالاخره کشواری اروپایی یه نیمچه دموکراسی دارن دیگه)

علی
علی
۳ سال قبل
پاسخ  علی

کاری به بیت کوین نداشت که ، بیت کوین راه خودش رو بره ببینیم به کجا میرسه .
ارزهای دیگه هم راه خودشون .