خالق لایت کوین: ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز باید مستعد حملات ۵۱ درصد باشند !

خالق لایت کوین: ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز باید مستعد حملات ۵۱ درصد باشند !

اتریوم کلاسیک (ETC)، شبکه جداشده به نسبت کوچک از اتریوم، هنوز در حال التیام زخم حاصل از حمله ۵۱ درصدی بر روی بلاک چین شبکه‌اش است که به دزدیده شدن بیش از ۱ میلیون دلار اتریوم کلاسیک و از دست رفتن بیش از ۱۰ درصد ارزش این ارز دیجیتال منجر شد.

واکنش‌ها نسبت به این حمله از سوی منابع مختلف در جریان است، بطوری که تمامی فعالیت‌های دربرگیرنده اتریوم کلاسیک از سوی برخی صرافی‌های بزرگ مانند کراکن و کوین‌بیس به طور موقتی ممنوع شده است.

متخصصین این صنعت و موسسات مالی نیز درباره این مسئله و اینکه چنین حوادثی چه تأثیری بر روی چشم‌انداز عمومی و مقبولیت بلاک چین می‌تواند داشته باشد و چگونه می‌توان از وقوع آن‌ها در آینده جلوگیری کرد، نظرات خود را ارائه دادند.

آیا بلاک چین شکست خورده است؟

کایل سامانی (Kyle Samani) سرمایه‌گذار خطرپذیر، در مکاتبات ایمیلی با بلومبرگ مدعی شد که موفقیت حمله بر روی شبکه بلاک چین اتریوم کلاسیک، نشان‌دهنده شکست این شبکه در یکی از اساسی‌ترین مسئولیت‌هایش به عنوان یک شبکه غیرمتمرکز ارز دیجیتال بوده است.

سامانی نوشت:

تعجب می‌کنم که اتریوم کلاسیک ۵۰ درصد یا حتی بیشتر کاهش نیافته است. محتمل‌ترین پاسخ می‌تواند این باشد که بزرگترین نگه‌دارندگان آن، دارایی‌های خود را خارج از صرافی‌ها ذخیره می‌کنند و این کار سبب ناتوانی آن‌ها در انتقال دوباره و فروششان می‌شود.

هرچند به عقیده چارلی لی، موسس و توسعه‌دهنده لایت کوین، به نظر می‌رسد بلاک چین اتریوم کلاسیک با این حمله تنها یکی از ویژگی‌های ذاتی یک بلاک چین را بروز داده است.

لی در توییتی که اوایل هفته جاری منتشر کرد، اشاره داشت که هر ارز دیجیتال غیرمتمرکز باید مستعد حملاتی از این نوع باشد. به عقیده او هر بلاک چینی که در برابر چنین حملاتی مصون باشد، اساساً نشان‌دهنده یک شبکه متمرکز و مجوزمحور است.

خالق لایت کوین: ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز باید مستعد حملات 51 درصد باشند !

سازنده لایت کوین نوشت:

براساس تعریف، یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز باید مستعد حملات ۵۱ درصد چه از نوع هش‌ ریت، اثبات سهام و چه از نوع منابع دسترس‌پذیر بدون نیاز به مجوز باشد.

هر ارز دیجیتال مبتنی بر اثبات کار مستعد حمله ۵۱ درصد است

اظهارات لی توسط دونالد مک‌اینتایر که یکی از اعضای تیم توسعه‌دهنده اتریوم کلاسیک ETCDEV است، به اشتراک گذاشته شد. این تیم توسعه‌دهنده ماه دسامبر سال گذشته به دلیل مشکلات مالی که از سقوط بازار نشأت گرفته بود، تعطیل شد.

مک‌اینتایر در پستی که ۸ ژانویه (۱۸دی) در مدیوم منتشر کرد، نوشت:

به خاطر داشته باشید که حملات کنونی اتریوم کلاسیک به دلیل نقص طراحی داخلی شبکه یا هک سیستم صورت نگرفته است. این یک حمله ماینینگ دوبار خرج کردن بود. یک رخنه امنیتی که به طور پیش‌فرض در طراحی آن وجود دارد و همانند هر بلاک چین مبتنی بر اثبات کار دیگر از جمله بیت کوین، در برابر حملات ۵۱ درصد آسیب پذیر است.

در ادامه پست مک‌اینتایر اشاره داشت که بلاک چین می‌تواند دربرابر چنین حملاتی در آینده، با ایجاد در الگوریتم استخراج محافظت شود. در زمان نگارش خبر اتریوم کلاسیک ۱۸مین ارز دیجیتال بزرگ بازار از نظر حجم کل است و در قیمت ۴.۴۵ دلار معامله می‌شود.

منبع: ccn
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه