رئیس جمهور ونزوئلا از فروش نفت این کشور با ارز دیجیتال پترو خبر داد

رئیس جمهور ونزوئلا از فروش نفت این کشور با ارز دیجیتال پترو خبر داد

دولت ونزوئلا اعلام کرده است که قصد دارد سبدی از ارزهای دیجیتال برای ارز دیجیتال دولتی با پشتوانه نفت پترو، ایجاد کند.

این ابتکار عمل به دولت اجازه می‌دهد که نفت را در عوض دریافت پترو به فروش برساند و هم‌زمان، تحریم‌های وضع‌شده توسط دولت آمریکا را دور بزند. خرید فروش و نفت خام با استفاده از ارز دیجیتال در ماه مارس ۲۰۱۹ آغاز خواهد شد.

رئیس‌جمهور، نیکولاس مادورو، روز پنج‌شنبه اعلام کرد که هدف از این اقدام، ایجاد تنوع در بازار بین‌المللی است که شامل روش‌های جدید پرداخت از طریق ارزهای دیجیتال کشورهای متحد بوده و وابستگی به دلار آمریکا را کاهش می‌دهد.

مادورو (با توجه به یک ترجمه غیردقیق) اذعان داشت:

در سال ۲۰۱۹ ما قصد داریم نفت خام را در عوض ارز دیجیتال پترو بفروشیم و به‌این‌ترتیب خود را از وابستگی به ارزی که منتخبان واشنگتن از آن استفاده می‌کنند، رها کنیم.

او همچنین اشاره کرد که این معیار، درآمد ملی و تجارت خارجی را از طریق سبد ارزها و یک طرح شش‌ساله برای جبران تأثیرات تحریم‌های تجاری ایالات‌متحده، افزایش می‌دهد.

ونزوئلا تنها کشوری نیست که به ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک راه فرار قانونی برای دور زدن تحریم‌های ایالات‌متحده، نگاه می‌کند. مقامات ایرانی نیز، به‌طور آشکار از علاقه‌مندی خود به استفاده از ارزهای دیجیتال سخن می‌گویند.

بیشتر بخوانید: هشدار کارشناسان آمریکایی: ایران، کره شمالی و ونزوئلا برای دور زدن تحریم‌ها به ارزهای دیجیتال روی می‌آورند !

مادورو اظهار داشت:

لازم است یک نظام پولی متوازن، منصفانه و متنوعی که در آن دلار به‌عنوان ارز مبادله در نظر گرفته می‌شود و نه مکانیسمی سیاسی، ترویج یابد.

مادورو اخیراً با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه ملاقات کرده و درباره‌ی تجاری‌سازی منابع هیدروکربنی ونزوئلا و نیز پیشنهادهای جدید برای مقابله با کاهش ارزش نفت که موجب سقوط اقتصاد ونزوئلا شده است، بحث کرد.

رئیس جمهور ونزوئلا از فروش نفت این کشور با ارز دیجیتال پترو خبر داد

مادورو اذعان داشت:

روسیه در حال خرید و فروش نفت و مشتقات آن به پول یوان است. ما نیز قصد داریم تمام نفت تولیدی خود را با ارز دیجیتال پترو بفروشیم.

این سخن وی در حمایت از سازمان کشورهای صادرکننده‌ی نفت (اوپک) با همراهی ونزوئلا به‌منظور اداره‌ی ۱۷۵مین نشست پیش روی سازمان که به‌شدت بر قیمت نفت تأثیر می‌گذارد، بیان شد.

به گزارش سی‌سی‌ان، ارز دیجیتال پترو، در ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ برای فروش عرضه شد و اخیراً دولت نیز به دلیل دستور دیوان عالی ونزوئلا مبنی بر پرداخت بخش مالی آسیب‌های اتفاق افتاده در محل‌کار با ارز دیجیتال دولتی پترو، به دنبال ترویج استفاده‌ از آن برآمده است.

منبع : ccn
ممکن است علاقه مند باشید
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه