atlasarzdigital

چه چیزی باعث ریزش بازار ارزهای دیجیتال شد؟ معامله‌گران پاسخ می‌دهند

چه چیزی باعث ریزش بازار ارزهای دیجیتال شد؟ معامله‌گران پاسخ می‌دهند

بیت کوین دو روز پیش و تنها در عرض چند ساعت، شدیدترین سقوط روزانه قیمتش در هفت سال اخیر را ثبت کرد و تا رقم ۳,۶۰۰ دلار پایین آمد. در این چند ساعت، بیش از ۱ میلیارد دلار قرارداد خرید لیکویید شد. این حجم از لیکویید شدن سرمایه‌ها در سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده است.

به گزارش کوین تلگراف و به گفته بسیاری از کارشناسان، سقوط ۹.۹۹ درصدی شاخص صنعتی داو جونز (Dow Jones) مهم‌ترین عامل تسهیل‌کننده در سقوط ناگهانی و ۵۰ درصدی پادشاه ارزهای دیجیتال بود. بورس ایالات‌متحده از سال ۱۹۸۷ تا به امروز چنین فشار فروشی را تجربه نکرده بود. شیوع ویروس کرونا در سرتاسر جهان، عامل اصلی این سقوط بازار عنوان شده است.

در هفته گذشته، بیت کوین و بخش عمده‌ای از بازار ارزهای دیجیتال همبستگی بسیاری با بازارهای سهام در آمریکا نشان داده‌اند که نشان از کاهش علاقه سرمایه‌گذاران به بازارهای پر خطر دارد. این همبستگی و همراه شدن آن با نبود تقاضا برای خرید بیت کوین سبب شد تا قیمت ارز شماره یک بازار به ۵,۰۰۰ دلار و در نهایت به ۳,۶۰۰ برسد.

تا زمانی که بازارهای مالی در ایالات‌متحده و اروپا به واسطه تسهیلات دولتی و کمک آنها، بار دیگر روی پای خود بایستند، بیت کوین همچنان نسبت به کاهش قیمت ناگهانی در کوتاه مدت آسیب پذیر خواهد بود.

اریک تیس (Eric Thies)، معامله‌گر و تحلیل‌گر بازار ارزهای دیجیتال در مصاحبه خود با کوین تلگراف عنوان کرد تا زمانی که تمرکز سرمایه‌گذاران معطوف به همه‌گیری ویروس کرونا باشد و از طرف دیگر شاهد افزایش تنش‌های جغرافیایی-سیاسی همانند افزایش تنش‌ها میان عربستان سعودی و روسیه بر سر قیمت نفت باشیم، این سقوط قیمت‌ها از میان نخواهند رفت. به گفته تیس، کاهش غیرمنتظره قیمت نفت نیز فشارها بر بازارهای جهانی را افزایش داده است و موجب بالا رفتن ترس، عدم قطعیت و ابهامِ ذهنی سرمایه‌گذاران شده است. او در ادامه افزود:

اگر نخواهیم اغراق کنیم، دامپ شدید امروز در بازارهای ارزهای دیجیتال و بازارهای سنتی بسیار جالب بود. در عین حال که برخی می‌گویند این سقوط تماماً به ویروس کرونا مرتبط است، اما با نگاهی دقیق به [اوضاع] می‌توان فهمید که نشانه‌های معمول از رکود در بازار دیده نمی‌شود. این احتمال وجود دارد که همه این سقوط‌ها مربوط به تنش‌های نفتی باشد که خیلی‌ها به دلیل درگیر بودن با اخبار ویروس کرونا، آن را نشنیده‌اند.

تیس همچنین با اشاره به قیمت ۳,۶۰۰ دلاری بیت کوین گفت که این سقوط می‌تواند آغازگر یک چرخه جدید برای این ارز دیجیتال باشد. تحلیل‌گران مطرح بسیاری نیز کاهش یک شبه قیمت بیت کوین را عاملی برای آغاز یک فاز طولانی از انباشت و ثبات قیمت می‌بینند، دقیقا مانند آنچه که در سال ۲۰۱۹ اتفاق افتاد.

اگر این احتمال درست باشد و میل سرمایه‌گذاران به سمت دارایی‌های پر ریسک‌تر برود، موسسات مالی بزرگ همچنان قیمت بیت کوین را کاهش خواهند داد. این اتفاق سبب می‌شود که تمرکز بازار از نهنگ‌ها و افرادی که بیت کوین‌های زیادی در اختیار دارند، پراکنده شود. تیس در این خصوص می‌گوید:

مسئله‌ای که به نظرم توسط بسیاری از سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال به آن زیادی بها داده شده است، جریان سرمایه به سمت چرخه جدید بازار است. این اولین چرخه از بازار است که در آن سنگینی سرمایه به صورت بالقوه بر دوش موسسات خواهد بود؛ به عبارت دیگر بیت کوین حالا دیگر با بازارهای سنتی عجین شده است و با مفهوم یک سرپناه امن در هنگام فوران احساسات در بازارها، وقتی که ترس موجب نگه‌داری غریزی پول می‌شود، فاصله بسیار دارد.

اطلاعات «Grayscale Bitcoin Trust» نشان می‌دهد در طول ماه فوریه (بهمن)، حجم قابل توجهی از سرمایه توسط‌ نهادها و اشخاص مختلف وارد بازار بیت کوین شده است.

قیمت بیت کوین در حالی وارد کانال ۳,۰۰۰ دلاری خود شد که به عقیده برخی از کارشناسان تاثیر بالای اهرم‌ها در معاملات و عدم وجود علاقه در خریداران برای ورود به این بازار به سبب نوسانات بسیار آن، عامل این اتفاق بوده است. پس از این سقوط نقدینگی بیت کوین تا جایی پیش رفت که یک لیمیت اوردر (Limit Order) ده میلیون دلاری در بیت مکس ثبت و باعث کاهش سیصد دلاری در قیمت شد. جیکوب کنفیلد (Jacob Canfield)، در توضیح این اتفاق نوشت:

این فرد قصد دارد تا ۱۱ میلیون دلار را با سفارشات محدود بفروشد، اما این کار باعث کاهش قیمت بیت کوین در این صرافی به نسبت صرافی‌ها دیگر می‌شود. نقدینگی بیتمکس در مقایسه باعث شد قیمت در این صرافی، ۳۰۰ دلار پایین‌تر از بقیه صرافی‌ها باشد.

۱۱ میلیون دلار فروش محدود در بیتمکس
۱۱ میلیون دلار فروش محدود در بیتمکس

بخش عمده‌ای از حجم معاملات روزانه در بازار ارزهای دیجیتال از پلتفرم‌هایی نظیر بیتمکس، اوککس (OKEx)، پلتفرم قراردادهای آتی بایننس و FTX ناشی می‌شود. این بدان معناست که بخش عمده‌ای از مشترکان بازار ارزهای دیجیتال از سرمایه‌های استقراضیِ ارائه‌شده توسط این پلتفرم‌ها استفاده می‌کنند.

در زمان‌هایی که نوسانات افزایش می‌یابند و سفارش‌های فروش پیش‌بینی‌نشده در ارقام میلیون دلاری ثبت می‌شوند، قیمت بیت کوین اصلاحاتی انجام می‌دهد که دامنه آن مشخص نیست؛ درست مانند اصلاح قیمت روز پنجشنبه. قبل از سقوط قیمت در آن روز، تیس اعلام کرده بود که بر اساس فعالیت‌های معامله‌گران در چرخه‌های قبلی، حمایت منطقی بعدی در رقم ۴,۸۰۰ دلار است. او پیش از سقوط قیمت به کانال ۳,۰۰۰ دلار گفت:

به نظر می‌رسد که بیت کوین گرفتار بازه‌ای در نمودار شده است که در سال ۲۰۱۹ هم به دنبال خروج از این بازه بود، این بازه در حدود قیمتی ۵,۶۰۰ دلار قرار دارد. برای خریداران بازار تنها عامل تکنیکال مثبت، نمونه قبلی بود که در نهایت موجب تغییر روند نزولی سال ۲۰۱۸ شد. در آن سال تست دوباره آن بازه موجب خروج بیت کوین از کانال نزولی‌اش شد.

بیت کوین در کاهش قیمت اخیرش، تمام نقاط حمایتی اصلی را شکست و حتی حمایت ۴,۸۰۰ دلاری نیز در تمام صرافی‌ها شکسته شد؛ به عبارت دیگر تمام قراردادهای خرید بازار در چشم بهم زدنی لیکویید شدند.

تصویر منتشر شده توسط «آی اَم نومد» (I Am Nomad) در توییتر نشان می‌دهد که در عرض چند ساعت، یک سرمایه‌گذار ۱,۲۲۰ بیت کوین را در پلتفرم بیت مکس از دست داده است؛ این رقم معادل ۹.۷ میلیون دلار، پیش از سقوط قیمت بیت کوین بوده است.

بیش از یک میلیارد دلار قرارداد خرید در بیت مکس در دو روز گذشته لیکویید شده است. پس از رسیدن به قراردادهایی بیش از ۱۰ میلیون دلار به حد ضرر یا لیکویید شدن آنها، فشار سنگین فروش بر بازار حاکم شده و قیمت با افت مواجه شده است.

نگاه‌ها همچنان مثبت

با وجود سقوط ۵۰ درصدی بازار بیت کوین، بسیاری از افراد سرشناس در این حوزه از جمله مدیران شرکت‌های سرمایه‌گذاری می‌گویند که این کلاس از دارایی‌ها در بلندمدت مطمئن عمل خواهد کرد.

مایکل سوننشین (Michael Sonnenshein)، مدیر گری اسکیل (Grayscale)، در اظهارنظری عنوان کرده است که نوسانات شدید اخیر در بازار باعث نشده تا ایمانش به این بازار و جامعه آن کم رنگ شود. گری اسکیل یکی از بزرگترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال است که چیزی در حدود ۲ میلیارد دلار سرمایه کاربران را در اختیار دارد. سوننشین در این باره گفت:

هفت سال است که در این حوزه فعالیت دارم. سال‌های پیش نیمه شب از خواب بیدار می‌شدم تا قیمت‌ها را چک کنم یا وقتی بازار سقوط شدیدی می‌کرد از لحاظ فیزیکی بهم می‌ریختم. اما هیچ وقت ایمانم را به چیزی که این جامعه خارق‌العاده ساخته است، از دست ندادم. قوی باشید و همچنان هودل کنید.

مایک نووگراتز (Mike Novogratz)، مدیرعامل گلکسی دیجیتال، در اظهارنظری عنوان کرد که به نظر می‌رسد اعتماد سرمایه‌گذاران به تمام دارایی‌ها کاهش یافته است؛ مسئله‌ای که سبب می‌شود بیت کوین در طولانی مدت ارزشمندتر شود. پائولو آردوینو (Paolo Ardoino)، مدیر ارشد بخش فناوری بیتفینکس (Bitfinex)، ضمن بیان این مسئله که یک روز نمی‌تواند اعتبار بازار را خراب کند، می‌افزاید:

بیت کوین یک دارایی است که امتحانش را پس داده و زمان، قدرت منحصر به فرد آن به عنوان یک ذخیره ارزش را اثبات می‌کند. در عین حال که بیت کوین در دوره‌ای که تسهیلات کمی به شدت افزایش یافت، رشدش متوقف شد، اما با شکست این سیاست‌ها، ارزش واقعی‌اش نیز مشخص خواهد شد.

به عقیده تیس، نکته مثبتی که در خصوص این سقوط وجود داشت، زمان وقوع آن بود. به گفته تیس این سقوط در ابتدای ماه رخ داد و بازار زمان زیادی برای جبران آن در اختیار دارد. اگر این کاهش قیمت ماه اواخر مارس (فروردین) رخ می‌داد، کندل ماهیانه بیت کوین در کانال ۳,۰۰۰ دلار بسته می‌شد که عملکرد ماه‌های آینده را نیز تحت تاثیر قرار می‌داد. تیس در این باره گفت:

با اینکه نمی‌دانیم رسانه‌ها و بازار چه آشی برای بازار پخته‌اند، اما این را بدانید: وقتی مردم می‌ترسند، بخرید و وقتی طمع بر آنها چیره شد، بفروشید. زمان‌هایی مثل حالا که خریدها و حد ضرر (استاپ لاس) نتایج فاجعه باری به بار می‌آورند، نشانه‌ای واضح از کف قیمت واقعی است که اغلب اوقات باعث انباشت شدید سرمایه روی این سطوح می‌شود.

اشتراک
اطلاع از
guest
14 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
امین
امین
7 ماه پیش

سلام آقای فلاح اون سکه تو عکس نماد بیت کوین هست وجود خارجی داره؟ از طلاست و خرید و فروش میشه؟

محمد صدری
محمد صدری
7 ماه پیش

امیدوارم با نظرامون بحثای پربار تری داشته باشیم

محمد صدری
محمد صدری
7 ماه پیش

تحلیل از نظر من دستکاری چند باره بازار به خصوص در زمانی که احتمال افت تمام دارایی ها بوده و اگه بیت کوین روند سالمش رو میداشت محلی عالی برای ذخیره ارزش بوده و ضرر هنگفتی به دولت ها و بازارهای مالی سنتی وارد میشد و کنترل برای جبران ذخایر و سیاست هایی مثله چاپ پول هم کمتر بوده

اسماعیل گندمی
اسماعیل گندمی
7 ماه پیش

یا تازه واردید یا تازه بیت خریدید به انتظار اینکه این ارز تو مثلا دو ماه پولتون چند برابر کنه وگرنه حرفایی مثل مرگ موش و … حرفایی بی معنی بیشتر نیست
شمایی که میایید این شکلی انتقاد می کنی شما بفروش ما می خریم بزارید این بیت ما رو بدبخت کنه

بنده خدا
بنده خدا
7 ماه پیش

بورس هم منتظر باشه همین روزا بترکه

علی
علی
7 ماه پیش

تحلیل ها بیشترشون آبکی ان تحلیل گرا عادت دارن وقتی چیزی سر درنمیارن یا چیزی برای گفتن ندارن همه چیو بهم ربط بدن من هنوزم مخالف سرمایه گذاری تو ارز های دیجیتالم ولی یکم منطقی فکر کنید چه اشتراکی میتونه بین شاخص سهام با بیت کوین باشه یا بین نوسان نفت و بیت کوین که به هم ربطش دادن؟ مگه چند روز پیش چند تا معامله سنگین نشد که باعث پایین اومدن ناگهانی قیمت شد؟ همین باعث ایجاد جو روانی شد تا بقیه هم از ترس از دست دادن سرمایشون حجوم بیارن برای فروش وقیمت بیت کوین انقدر پایین بیاد! سرمایه گذاران اکثرا موجوداتی احساسی ان و فکر میکنن هر اتفاقی بیفته باید سریع معامله کنن که تو اکثر مواقع هم هیچ تحلیلی ندارن برای خرید و فروش این رفتارا به وفور تو بورس میفته و اکثر اوقات هم هیچ دلیلی جز حماقت براش وجود نداره از نظر عقلانی کرونا نباید هیچ تاثیری روی بیت کوین بزاره اگر تو بازار بورس گذاشته به دلیل ترس از کاهش تولید شرکتهای تولیدی و در نهایت کاهش درامد شرکت ها بوده به هر حال این میتونه تلنگری باشه برای کسایی که به امید یک میلیون دلار شدن بیت کوین سرمایه گذاری بلندمدت کردن که ببینن این بازار چقدر شکننده هست و نسبت به جو روانی منفی آسیب پذیر.

مصطفی اریاوش
مصطفی اریاوش
7 ماه پیش

سلام خسته نباشید. یه سوال داشتم قیمت ارزهایی که شما زدید از قیمت صرافی های داخل ایران 20 درصد پایین تره من تازه کارام میخوام بدونم طبق چی حساب میشه ارزها ممنون میشم راهنمایی کنید ایا هرکی هرقیمتی دوس داره میزاره یا براساس دلار محاسبه میشه چون الان دلار توی بازار 15 تومن ولی صرافی ها دلار 18 تومنی میگن!!!!!

ماهان
ماهان
7 ماه پیش

الکی کلاه سر خودتون نذارید و دنبال دلیل برای اروم کردن خودتون نباشید
بیت کوین مرگ موش میباشد
آرام آرام تمام زندگی شما را نابود میکند

امین بیباک
امین بیباک
7 ماه پیش
پاسخ  ماهان

نه من موافق نیستم من عقیدم اینه که مرگ موش شما و امثال شما هستید که حتی انتقاد کردن هم بلد نیستید و صد البته نباید هم از افرادی مثل شما انتظار انتقاد سازنده ای داشت به این دلیل که شما فهمی از این رمزارزها و یا هزاران قسمت دیگه این کار ندارید و اونقدری خودبین و تنبل هستید که حتی حاضر به کمی مطالعه نیستید که با همون اطلاعات محدود، نظری بدید.

someone
someone
7 ماه پیش
پاسخ  ماهان

اره راست میگی شما. الان که بیت کوین اومده پایین بورس کلی رفته بالا نفت رفته بالا همچنین طلا هم رفته بالا.چلغندر و لبو هم رفتن بالا. این بیت کوین طفلکی تنها چیزیه که اومده پایین و اینکه اولین بار در تاریخ بیت کوین هستش که قیمتش اومده پایین. اخه بیت کوین خیلی عمر زیادی داره مثه نفت و طلا و بورس نیس که تازه به جهان معرفی شده باشن.

siavashnam
siavashnam
7 ماه پیش
پاسخ  ماهان

داداش نگران نباش بیتکویین مرگ موش که هیچی سیانورم باشه نمیتونه نابودمون کنه یادت نره تو چه کشوری داریم زندگی میکنیم بیتکویین وضعش خراب تر از اقتصاد خودمون و ارز ملیمون نمیشه حالا تا میتونه بیاد پایین تازه من بالای 9000 فروختم چون حدث میردم ریزش کنه برای من بد نشد خیلیم لذت میبرم

شیرعلی
شیرعلی
7 ماه پیش
پاسخ  ماهان

میشه بگید اینجا چه میکنید

اردشیر
اردشیر
7 ماه پیش
پاسخ  ماهان

انگار یک عده دارند از ضرر مردم در اینجا لذت می برند؟

اما نه دوست گرامی! معامله گران حرفه ای در سقوط نیز به مراتب بیش از صعود سود می کنند مثل پریشب خودم و معامله گران عادی نیز در بلند مدت همیشه برنده هستند. مگر اینکه احساساتی شوند و به حرف تو گوش کنند و بخواهند زود اقدام کنند!

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه چه چیزی باعث ریزش بازار ارزهای دیجیتال شد؟ معامله‌گران پاسخ می‌دهند ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
14
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x