atlasarzdigital

استخراج بیت کوین در ایران مشکل برق کشور را حل می‌کند!

استخراج بیت کوین در ایران مشکل برق کشور را حل می‌کند!

یکی از دلایلی که این روزها وزارت نیرو را نگران کرده و باعث فشار بر استخراج ارزهای دیجیتال در ایران شده است، موضوع مصرف برق ماینینگ است. با این حال سعید خوشبخت، کارشناس مطرح حوزه بلاک چین و ماینینگ در ایران ادعا می‌کند که استخراج ارزهای دیجیتال در ایران نه تنها بحرانی برای برق کشور نیست بلکه می‌تواند مشکل برق کشور را حل کند.

سعید خوشبخت در گفتگو با ارزدیجیتال گفت:

فکر می‌کنم که من تنها کسی هستم که می‌گویم که استخراج بیت کوین در ایران مشکل برق را حل می‌کند چون بعضی‌ها می‌گویند که بحران ایجاد می‌کند و بعضی‌ها می‌گویند که بحرانی ایجاد نمی‌کند اما من می‌گویم حل می‌کند. حالا چرا؟

بحران برق ایران اصلا از کجا شکل گرفت؟ آیا بحران برق به دلیل ماینینگ است؟ اصلا!

پرونده ویژه: گسترش استخراج ارز دیجیتال در ایران؛ تهدید یا فرصت؟

بحران برق نتیجه سال‌های سال عدم سرمایه‌گذاری کافی برای توسعه صنعت برق است.

اگر خوب بررسی کنید، طی یک دهه گذشته بی‌شمار شرکت در صنعت برق ورشکسته شده‌اند. چون همه آن‌ها از وزارت نیرو مبلغ زیادی طلبکار بودند و به جای پول در نهایت به خیلی از آن‌ها اوراق خزانه دادند. منظورم شرکت‌های خصوصی است. فقط چند شرکت بزرگ توانستند باقی بمانند.

به علاوه، وزارت نیرو در مورد نیروگاه هم قدرت مناسبی نداشت. بخش‌هایی بودند که خیلی وقت‌ها اصلا توانشان را نمی‌خرید و فقط پول استندبای (آماده‌باش) به آن‌ها می‌داد که فکر می‌کنم کلیوواتی ۳۰ تومان بود و وقت‌هایی هم که برقشان را می‌خرید، اغلب اوقات پولشان را به موقع نمی‌داد. همین باعث شد که تاسیس نیروگاه توجیه اقتصادی نداشته باشد زیرا باید طی ۲ تا ۵ سال سرمایه اولیه برگردد. بازگشت سرمایه بعضی از نیروگاه‌ها هم حتی به بالای ده سال هم رسید.

خب کمتر کسی حاضر می‌شود در جایی سرمایه‌گذاری کند که تنها خریدارش یک جا است، هر وقت بخواهد می‌خرد، هر وقت بخواهد نمی‌خرد، هر قیمتی که بخواهد تعیین می‌کند و هر وقت دلش بخواهد پولش را می‌دهد.

همین موضوع باعث شد که رشد توسعه صنعت برقمان کم شود. بحران برق از اینجا نشات می‌گیرد و ربطی به ماینینگ ندارد.

حالا برای حل این بحران باید چه کار کنیم؟

کار منطقی این است که عامل مشکل را از بین ببریم یعنی کاری کنیم که توسعه صنعت برق توجیه اقتصادی داشته باشد. شرایطی نیاز است که سرمایه‌گذار توجیه شود تا نیروگاه تاسیس کند.

بهترین چیز برای یک تولیدکننده، مشتریِ تضمینی است. یعنی اگر مشتری تضمینی برای برق نیروگاه وجود داشته باشد، توجیه اقتصادی پیدا می‌کند.

فرض کنید به نیروگاه بگوییم که تمام برق شما را با تضمین ۱۰۰ درصد، هفت روزِ هفته و ۲۴ ساعته و با قیمت مناسب می‌خریم و پول را هم نقد پرداخت می‌کنیم. این انگیزه تاسیس نیروگاه و تولید برق می‌دهد.

حالا این سوال مطرح می‌شود که نیروگاه تولید می‌کند و به ماینر می‌دهد. نهایتا فقط برق ایران مصرف نمی‌شود. پس چگونه بحران برق را حل می‌کند.

پرونده ویژه: گسترش استخراج ارز دیجیتال در ایران؛ تهدید یا فرصت؟

خب به این موضوع فکر کنید که ما اکنون (تابستان) به سمت پیک مصرف پیش می‌رویم. پیک مصرف را مثلا ۶۰هزار مگاوات در نظر می‌گیریم. اما به جز تابستان چه؟

در فصل‌های دیگر سال که مصرف برق به شدت پایین می‌آید، خیلی از نیروگاه‌ها تا فقط ۵۰ درصد از توان خود را تولید می‌کنند و ۵۰ درصد دیگر را نهایتا استندبای هستند. استندبای یعنی این‌که برای تولید آماده است و شبکه رویش حساب می‌کند اما تولید نمی‌کند و بابت آماده باش مبلغی از وزارت نیرو دریافت می‌کند.

بنابراین اگر من نیروگاهی داشته باشم که همه سال ماین میکند و فقط در زمان پیک مصرف به شبکه برق بدهد، عملا انگار نیروگاهی تاسیس کرده‌ام که کل سال به شبکه برق می‌دهد، چون شبکه برق کشور فقط در زمان پیک مصرف نیاز به برق دارد.

حالا فرض کنید من به عنوان ماینر، مجوز دریافت می‌کنم که مثلا به ۵ مگاوات برق برای ماینینگ نیاز دارم و به همان اندازه تجهیزات وارد می‌کنم. پس یک نیروگاه ۵ مگاواتی برای تامین برق ماینینگ خودم تاسیس می‌کنم و تضمین می‌دهم سالی ۳۰۰ ساعت برق خودم را در اختیار شبکه قرار دهم و هر وقت شبکه نیاز داشت از این ۳۰۰ ساعت تضمین می‌تواند استفاده کند. بقیه ایام سال هم نیاز نیست پول استندبای پرداخت کند.

به این صورت ماینینگ نه تنها تهدیدی برای برق ایران نیست بلکه مشکل پیک مصرف را حل می‌کند. اینکه ماینینگ مشکل است، دروغی بیش نیست.

مدلی که من گفتم مدلی تقریبا دینامیک است یعنی اجازه می‌دهد بازار شکل بگیرد. ما متاسفانه می‌خواهیم صورت مسئله را پاک کنیم. سعی می‌کنیم که مصرف برق را زیر ۶۰ هزار مگاوات بیاوریم ولی به این فکر نمی‌کنیم که ظرفیت برق را افزایش دهیم.

 

مطالعه کامل مقاله بررسی جامع استخراج ارزهای دیجیتال در ایران: پرونده ویژه: گسترش استخراج ارز دیجیتال در ایران؛ تهدید یا فرصت؟

اشتراک
اطلاع از
guest
18 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین امتیاز
بازخوردهای داخلی
مشاهده تمام دیدگاه‌ها
جواد
جواد
1 سال پیش

آقا نمی تونن با استفاده از موتور ژنراتور برق مورد نیازشون رو تامین کنن؟
این طوری سرمایه گزاری های عظیم برای ساخت نیروگاه لازم نیست.
مشکل ساعات پیک هم حل میشه.
فکر کنم برق تولیدی با موتور ژنراتور هزینش از این مقدار هایی که این روز ها درباش نظر میدن هم کمتر در می آد

اسفندیار
اسفندیار
1 سال پیش

از امثال ایشون اگر فقط 1 نفر در هر سازمان بود وضعیت کشور کاملا متفاوت با الان بود. امثال ایشون به جای پاک کردن مسئله و فشار آوردن به مردم به فکر راه حل های کاربردی هستن که متاسفانه جایگاهی در ارگان های کشور بهشون داده نمیشه و اگر هم داده بشه کسی بهشون توجهی نمیکنه. این عملیات های ضربتی که به فارم ها داره صورت میگیره و باهاشون مثل مجرم برخورد میشه فقط و فقط فشار رو بر مردم بیشتر میکنه و برق دزدی رو بیشتر از قبل رواج میده. مجرم کسانی هستن که همیشه به جای خدمت به مردم و بهبود زیرساخت ، مردم رو به جای کم کاری خودشون مجرم معرفی میکنن و با مردم برخورد میکنن.. مشکل برق کشور تا حدی مصرف بی رویه هست ولی 80% این مشکل عدم توجه به رشد زیرساخت و حمایت از تولید هست.

احسان
احسان
1 سال پیش

چیزی که در این بحث به ان توجه نشد قیمت گاز مصرفی نیروگاه هاست. در حال حاضر نیروگاه ها هزینه گاز و برق را به صورت تهاتر بین شرکت گاز و برق محاسبه میکنند وعملا پول گاز پرداخت نمیکنند و در این میان یک دستمزد تولید دریافت میکنند.
اگر قرار باشه برق تولیدی را خودشان استفاده کنند احتمالا هزینه گاز را هم باید به قیمت صادراتی پرداخت کنند که رقم بالایی خواهد بود. و باتوجه به بازدهی 35 درصدی نیروگاه های گازی احتمالا در محاسبات هزینه تمام شده، قیمت برق نزدیک به قیمت صادراتی اون خواهد بود.

علی
علی
4 ماه پیش
پاسخ  احسان

گاز صادراتی خنده دار ترین تراژدی ای بود که برای ماینر ها میتونستن رقم بزنن

مهدی هاشمی
مهدی هاشمی
1 سال پیش

بسیار عالی. اما در کل اصلا مشکل مصرف در ساعات پیک یا قطعی برق نیست، داستان چیز دیگریست.

امید خاکویی
امید خاکویی
1 سال پیش

مگر ساخت نیروگاه به این راحتی است؟! برای کسی که سرمایه دار باشد بله، میتواند این ایده رو برای خودش پیاده کنه اصن چرا نیروگاه با سوخت فسیلی بزنه میتونه بره یک سوله بزرگ بگیره کل سقفش رو پنل خورشیدی بزنه یا انرژی باد برای خودش برق مورد نیازش رو تولید کنه و مزرعه اش هم همونجا تاسیس کنه! اما اوون کسی که به قول گفتنی جز کسب و کارهای کوچیک هست نمیتونه از پس هزینه هاش بر بیاد.

محسن
محسن
1 سال پیش

میگن اون زمانهایی از سال که نیروگاه استندبای هستند رو به تولید برق مشغول بشن. مثله ساخت نیروگاه هست…

سعید .مstandard
سعید .مstandard
1 سال پیش

زنده باد آقای خوشبخت. یکی از پربارترین آدمهایی که تو زمینه بلاک چین ملاقات کرده ام.
موفق باشید آقای خوشبخت.

رام
رام
1 سال پیش

حالا که کنگره آمریکا قراره کلا ماینینگ از دست س برای ایران خارج کنه ، نیروگاه ماینینگ ساختن پیشکش

علی
علی
4 ماه پیش
پاسخ  رام

دقیقا چطور میخواد اینکارو کنه برقو قطع کنه یا اینترنت رو ؟

رضا
رضا
1 سال پیش

از صحبت های این کارشناس مشخص بود ادم با سواد و پری هستند و عاقل
ای کاش امسال شما ها توی کشور مدیریت می کردن تا وضع الان این نبود
اما هزاران افسوس که فقط احمق ها کشور رو مدیریت میکنند و همه رو بدبخت و خودشون رو خوشبخت میکنند

ایلان ماسک 2
ایلان ماسک 2
1 سال پیش
پاسخ  رضا

دقیقا.ایران از نظر منابع و کلا چیزهای دیگه بهترین کشور هست.هیچ کمبودی نداره.تنها مشکل ایران که کشور رو رو به نابودی برده و مردمش رو یکی از بدبخترین مردم دنیا، فقط و فقط وجود آدم های بیسواد و کم سواد در حوزه کاری خودشون هست.اگه هر کسی سرجای خودش کار میکرد و آدم های بیسواد و ناآگاه میرفتن کنار و افراد باسواد و متخصص میومدن سر کار که بفهمن چیکار کنن و نکنن، الان بهترین کشور دنیا بودیم تو همه رنکینگ ها.
فقط باید تاسف خورد و بس!

محمد مقدم
محمد مقدم
1 سال پیش

خیلی دقیق و عالی

حصین
حصین
1 سال پیش

از این عالی تر نمیشد استدلال کرد
به این میگن کارشناس
سپاس أقای خوشبخت

بازخورد
feedback
بازخورد شما درباره ارزدیجیتال

این بازخورد برای صفحه استخراج بیت کوین در ایران مشکل برق کشور را حل می‌کند! ارسال خواهد شد.

گزارش خطا
  • گزارش خطا
  • انتقادات و پیشنهادات
  • نیاز به راهنمایی

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.
18
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx
()
x