کریگ رایت با ادعای دروغین درباره چند آدرس بیت کوین یک‌بار دیگر به کلاه‌برداری متهم شد

کریگ رایت با ادعای دروغین درباره چند آدرس بیت کوین یک‌بار دیگر به کلاه‌برداری متهم شد

فردی که خودش را ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، می‌نامد، در جریان دفاع از ادعای خود بار دیگر با پیامی که او را دروغ‌گو و کلاه‌بردار خطاب می‎کند، رو‌به‌رو شد.

به گزارش دیکریپت، همچنان پیچ و تاب دیگری در داستان عجیب کریگ رایت (Craig Wright) وجود دارد.

خالق خود‌خوانده‌ی بیت کوین ادعا می‌کند که به ۱.۱ میلیون بیت کوین (حدود ۹.۷۷ میلیارد دلار) در مجموعه‌ای از آدرس‌ها که با عنوان صندوق گل لاله (Tulip Trust) شناخته می‌شوند، دسترسی دارد. رایت ادعا می‌کند که با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو (نام مستعار خالق بیت کوین) این بیت کوین‌ها را استخراج کرده است.

رایت با دادخواستی دست و پنجه نرم می‌کند که طی آن باید ثابت کند همان طور که ادعا می‌کند، خالق بیت کوین است. او برای اثبات این‌که ناکاموتو است باید نشان دهد که به این آدرس‌ها دسترسی دارد.

رایت با تأخیر زیاد فهرست این آدرس‌ها را در اختیار دادگاه قرار داد ولی در ابتدای هفته جاری، صاحب اصلی با به‌کار‌گیری ۱۴۵ آدرس خود، پیامی را با امضای دیجیتال ارسال کرد و در آن رایت را «کلاه‌بردار» خطاب کرد.

در این پیام آمده است:

کریگ استیون رایت، یک دروغگو و کلاهبردار است. او کلیدی را که برای امضای این پیام استفاده شده در اختیار ندارد.

شبکه‌ی لایتنینگ، دستاورد چشمگیری است. با این حال، همچنان باید برای بهبود ظرفیت درون‌زنجیره‌ای تلاش کنیم. متأسفانه، این که تنها مقداری ثابت را در کد تغییر دهیم یا این که به شرکت‌کنندگان قدرتمند اجازه دهیم دیگران را به بیرون از شبکه برانند، راه‌حل این معضل نیست.

این پیام در ادامه می‌گوید:

همه‌ی ما ساتوشی هستیم.

رایت مدت‌ها است که علی‌رغم وجود شواهدی مخالف با ادعایش، عنوان می‌کند نیروی اصلی پشت نام مستعار ساتوشی ناکاموتو است. رایت در سال ۲۰۱۹ برای شکایت از افراد مشهوری که علناً وی را مورد انتقاد یا تردید قرار داده بودند، دست به دامن قانون افترای انگلستان شد. برخی از این پرونده‌ها پیش از این رد شده یا مختومه اعلام شده‌اند.

اما این پرونده همچنان ادامه دارد و توسط آیرا کلیمن (Ira Kleiman) به نمایندگی از برادر مرحومش دیو کلیمن (Dave Kleiman) شریک تجاری سابق رایت، پیگیری می‌شود. این پرونده به دنبال کسب مالکیت نیمی از گنجینه‌ی بیت کوینی است که رایت ادعای مالکیت آن را دارد.

در آگوست ۲۰۱۹ (مرداد ۹۸)، قاضی پرونده اظهار داشت که رایت باید به خاطر مشارکتی که با کلیمن داشته، ۵۰ درصد از دارایی را به عنوان جریمه پرداخت کند. او همچنین اعلام کرد که اظهارات رایت معتبر نبوده و به دروغ سوگند یاد کرده است.

این ماجرا همچنان حل نشده باقی مانده است چرا که رایت ادعا می‌کند این آدرس‌ها برای حفظ امنیت به امانت سپرده شده‌اند و او به آن‌ها دسترسی ندارد. کلید‌هایی که دادگاه از آن‌ها به عنوان قاصدهای مرموز یاد می‌کند، قرار بود این مشکل را بر‌طرف کنند. این امر عملی نشد و تیم حقوقی رایت مجبور شد اعتراف کند که او به ارز‌های مورد نظر دسترسی ندارد.

علاوه بر این، تیم تحقیقاتی صرافی بیتمکس (BitMEX) از ۲۰ مورد از آدرس‌های ارائه شده به طور تصادفی نمونه‌برداری کرد و مشخص کرد که هیچ یک از آن‌ها به ماینر برجسته‌‌ روز‌های ابتدایی بیت کوین تعلق ندارد. این امر نشان می‌دهد که درستی ادعای رایت مبنی بر ساتوشی ناکاموتو بودن بعید است. بیتمکس پژوهش مربوط به این موضوع را در سال ۲۰۱۸ منتشر کرد.

با تلاش‌های رایت برای دفاع از خود در دادگاه، پیشرفت اخیر این پرونده از دشواری دیگری برای او خبر می‌دهد. با فرض این که آدرس‌هایی که ادعا کرده است در واقع متعلق به او نیستند، وی به دنبال فرصتی دیگر برای سوگند‌شکنی است. تاریخ محاکمه در روز ۶ ژوئیه (۱۶ تیر) تعیین شده؛ اما طرفین همچنان برای حل و فصل معضل زمان را دارند.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه