فرهنگ سازمانی جدید در شرکت‌های بلاک‌چینی برای جلوگیری از فرار مغزها

فرهنگ سازمانی جدید در شرکت‌های بلاک‌چینی برای جلوگیری از فرار مغزها

وقتی اخلاق و سود در مقابل یکدیگر قرار بگیرند، احتمال اینکه اخلاق پیروز میدان باشد واقعا ناچیز است.

– شرلی کریشولم، نماینده کنگره‌ی آمریکا و اولین نماینده زن آمریکایی-آفریقایی که در سال ۱۹۶۸ برای نمایندگی رای آورد.

بیت‌ کوین در بالاترین قیمتش از ابتدای وجودش تاکنون قرار دارد. کنفرانس‌های بلاک‌چین با سرعت هر چه تمام‌تر در حال برگزاری هستند. واضح است که همه‌چیز در حال تغییر است.

اما چیزهایی وجود دارند که دقیقا ‌متناسب با این دوره‌ی زمانی پیش نمی‌روند.

در طول ۵۰ سال گذشته، بشر گام‌ها و جهش‌های بزرگی در زمینه‌های نوآوری‌های تکنولوژی داشته است، و هنوز نظرسنجی‌ها و آمار و ارقام مربوط به کارمندها همیشه نارضایتی و عدم علاقمندی زیادی از سوی کارمندان شرکت‌ها نشان می‌دهد. (یک نظرسنجی که جدیدا گالوپ انجام داده نشان می‌دهد که ۵۱ درصد نیروی کار آمریکا علاقه و دلسوزی چندانی نسبت به کارشان احساس نمی‌کنند).

بگذارید واضح بگویم، من یک سرمایه دار و حامی وفادار بازارهای آزاد و جهانی هستم. هرچند،‌ طبق تجربه‌های شخصی از بانکداری و زیرساخت‌های بازار مرا به این نتیجه رسانده که فرهنگ سازمانی در مسیر درستی قرار ندارد.

در حال حاضر تمرکز همه بر روی این است که به اهداف مالی فصلی‌شان برسند و سود بیشتری کنند، هم شرکت‌های عمومی،‌ هم شرکت خصوصی و هم استارتاپ‌ها به همین صورت هستند.

مشکل این نیست که شرکت‌ها چه میزان پول درمی‌آوردند. خیلی از شرکت‌ها خیلی زیاد پول درمی‌آورند اما اهمیتی برای افرادی که برای آنها کار می‌کنند و جزو منابع آنها هستند قائل نیستند.

اینکه شرکت‌ها عوام فریبی کنند و سالی یک بار به کارمندان عیدی و کارت پستال یادگاری بدهند اصلا کافی نیست. اینکه به مدرسه‌ها کمک کنند یا به موسسه‌های خیریه کامپیوتر اهدا کنند کافی نیست.

شرکت‌هایی بر پایه انسانیت

اما نباید بگذاریم به همین صورت باقی بماند. تلاش برای این موضوع کار بیهوده‌ای نیست،‌ بلکه فایده‌های زیادی برای ما دارد. ما انسانیت را به فرهنگ سازمانی باز می‌گردانیم. باید یک بار دیگر مفهموم داشتن یک شرکت را برای خودمان تعریف کنیم.

امروزه،‌ حرکات رو به رشدی در حال انجام است که مدیران مالی سنتی به دنبال فرصت‌هایی در ارتباط با کریپتوکارنسی و بلاک چین، از کار فعلی خود استعفا می‌دهند، اما این روند رو به رشد به خاطر پول خیلی بیشری است که از آن حاصل می‌شود.

خیلی از مردم به دنبال این هستند که کارشان با اهداف شخص‌شان در یک راستا باشند، و خیلی از شرکت‌ها هیچ نوع هدف واقعی‌، برنامه برای حل کردن مشکلات اجتماعی و کمک کردن به کارمندانشان در برنامه‌های خود ندارند.

فرهنگ سازمانی جدید در شرکت‌های بلاک‌چینی برای جلوگیری از فرار مغزها

من به همه‌ی کارآفرینان و توسعه دهندگان بلاک چین پیشنهاد می‌کنم که طبق یک فرهنگ جدید عمل کنند. در این فرهنگ جدید شرکت‌ها به معنای واقعی برای کارمندهایشان و مشکلات جامعه اهمیت قائل هستند و طبق همین اهداف پیش می‌روند.

کار کردن قسمت بزرگی از زندگی روزانه‌ی هر کدام از ما را تشکیل می‌دهد. بله، همه باید برای مخارج روزانه‌شان کار کنند و حقوق بگیرند اما زندگی کار هرکس باید فراتر از این باشد که فقط برای زنده ماندن کار کند.

تکنولوژی بلاک چین و دارایی‌های دیجیتال یک پارادایم  و شبکه‌ی جدید خلق می‌کند و من اعتقاد دارم که یک فرصت واقعی در اختیار ما قرار دارد که فرهنگ سازمانی را بازتعریف کنیم و تغییر دهیم.

چند ایده که باید در نظر داشته باشید

  • افراد و رابطه‌ها را اولویت اول خود قرار دهید. افرادی را استخدام کنید که اهدافی مشابه اهداف شرکت دنبال می‌کنند و سعی کنید با درگیر و علاقمند کردن افراد،‌ استعدادها را در شرکت خود نگه دارید.
  • درمورد ساختارهای دستمزد دادن به کارمندان خلاقیت به خرج دهید. سعی کنید فاصله زیادی بین افرادی که بالاترین حقوق را می‌گیرند و افرادی که پایین‌ترین حقوق را دریافت می‌کنند وجود نداشته باشد. من و یکی از شرکای کاریم قصد داریم برای حقوق مدیران ارشد و کارمندان متوسط بنچ مارک انجام دهیم و حقوق آنها را در یک سطح قرار دهیم. ما همچنین در حال بررسی مدل‌های مالکیت تعاونی هم هستیم.
  • یکی دیگر از ایده‌هایی که در حال بررسی آن هستیم شفافیت درمورد حقوق‌ها است. در حال حاضر پنهان کاری بسیار زیادی درمورد رده‌های متوسط و پایین‌تر قرار دارد. وقتی که به هرحال افراد حقوق‌شان را به یکدیگر می‌گویند،‌ پنهان‌کاری هیچ سودی ندارد. بیایید در این مورد شفاف و منصف عمل کنیم.

فرهنگ سازمانی جدید در شرکت‌های بلاک‌چینی برای جلوگیری از فرار مغزها

  • به کارمندانی که وقت می‌گذارند تا مشکلات واقعی اجتماعی که برایشان اهمیت دارد را حل کنند جایزه بدهید و تشویق کنید. یکی از وظایفی که بر عهده هر شخص قرار دارد کمک کردن به خانواده و افرادی است که به کمک نیاز دارند. اینکه برای پول درآوردن مجبور هستیم کار کنیم نباید مانع این شود که به دیگران کمک کنیم.

یک خانواده بزرگ بسازید که در آن از مادرها،‌ پدرها و همه‌ی افرادی که به دیگران کمک می‌کنند حمایت شود. جمعیت رو به پیری می‌رود و نسل جوان چه وظیفه‌ای در قبال آنها دارد؟‌ جوانان وظیفه دارند که کار کنند و از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها حمایت کنند. یک مساله دیگر که باید مورد توجه قرار بگیرد سلامت روحی است. نباید کسی از مشکلات روحی خجالت بکشد و سعی کند آن را پنهان کند.

  • بورس‌ها و زمان‌های یادگیری:‌ بعضی از شرکت‌ها این کار را می‌کنند اما تعداد آنها بسیار کم است.

نسل بعدی

دو دنیای بسیار متفاوت در حال برخورد هستند:‌ موسسه‌های سنتی قدیمی و شرکت‌ها و تکنولوژی بلاک چین و دنیای جدیدی که با خود به همراه دارند.

بلاک چینی‌ها در تمام دنیا از مزایای شبکه‌های توزیع شده‌ و غیر متمرکز با طبیعت همتابه‌همتا و قابل تغییر حرف می‌زنند. این تکنولوژی می‌تواند وابستگی به کارهای دستی را کاهش دهد و آنها را اتوماتیک کند. با این وجود، نیاز اولیه‌ی انسان به ارتباط و همدلی با دیگران تغییر زیادی نخواهد کرد.

بازیکنان عرصه‌ی بلاک چین و کریپتو برای شکل دادن و تعریف کردن نقش شرکت‌ها در جامعه یک فرصت طلایی در اختیار دارند. بیایید با هم نسل بعدی رهبران صنایع را بسازیم و با تمرکز بیشتر بر روی مردم نحوه‌ی اداره‌ی کسب‌وکارها را تغییر دهیم.

وضعیت فعلی فرهنگ سازمانی شرکت‌ها مشکل دارد و به اقدامات ما نیاز دارد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه