نظرات سایت ردیت به تریدرهای بیت کوین سیگنال می‌دهد!

نظرات سایت ردیت به تریدرهای بیت کوین سیگنال می‌دهد!

معامله‌گران همیشه به دنبال سیگنال‌هایی هستند تا یک قدم از بقیه جلو بیفتند. چندی پیش در شبکه اجتماعی ردیت (Reddit)، نظرات و پست‌های کاربران درباره صعود قیمت بیت کوین به شدت افزایش یافت. اما آیا این می‌تواند روی قیمت بیت کوین تاثیرگذار باشد و واقعاً آن را صعودی کند؟ استارت‌آپ تحقیقاتی چارت‌استار (ChartStar) به این سوال پاسخ مثبت داده است.

به گزارش کوین دسک، استارت‌آپ چارت‌استار که در حوزه مصورسازی داده فعالیت می‌کند، نظرات چند هفته اخیر در انجمن‌های بزرگ مربوط به ارز دیجیتال در ردیت که در آن‌ها عبارت «گاوی» (Bullish – به معنای صعودی) وجود داشته است را جمع‌آوری کرده و به صورت یک نگاره (گراف) درآورده است.

چیزی که در همه‌ی انجمن‌های مرتبط با ارز دیجیتال در ردیت مشترک است این است که بحث و گفتگو در مورد معامله‌گری و ترید در همه‌ی آن‌ها آزاد است. همچنین ورودیِ هر نظر در اطلاعات جمع‌آوری شده فقط یک بار در نظر گرفته می‌شود. به مثال اگر فردی بنویسید «بازار گاوی گاوی گاوی است»، فقط به عنوان یک نظر شمارش می‌شود.

چارت‌استار در گراف خود، نظرات صعودی در ردیت و قیمت بیت کوین که در بازه هفتگی بسته شده است را در کنار یکدیگر قرار داده است.

نظرات سایت ردیت به تریدرهای بیت کوین سیگنال می‌دهد!
نگاره وب‌سایت چارت‌استار

در این نگاره به وضوح مشخص است که نظرات مثبت همگام با افزایش قیمت بیت کوین در هفته‌های اول سال ۲۰۲۰ پیش می‌رود اما در یک نقطه متوقف می‌شود. همزمان با کاهش شدید تعداد عبارت «گاوی» در سومین هفته سال ۲۰۲۰، قیمت بیت کوین هم کاهش می‌یابد.

نحوه کار ابزار چارت‌استار کمی شبیه به اسیلاتور استوکاستیک (stochastic oscillator) است.

ابزار استوکاستیک، با مقایسه قیمت یک دارایی نسبت به محدوده و نوسانات اخیر قیمت و داشتن متغیرهایی همچون دوره زمانی، به تحلیل‌گر کمک می‌کند تا بتواند رفتار معامله‌گران بازار را تشخیص دهد و روند آینده بازار را حدس بزند. اگر در آستانه روند نزولی باشیم، استوکاستیک سطح «اشباع خرید» را نشان می‌دهد، به این معنی که دیگر کسی خرید نمی‌کند و اگر در آستانه روند صعودی باشیم، این ابزار سطح «اشباع فروش» را نشان می‌دهد، به این معنی که دیگر کسی حاضر به فروش نیست.

به طور کلی، گراف ارائه‌شده توسط چارت‌استار نشان می‌دهد که نظرات مثبت درباره قیمت بیت کوین در یک نقطه از روند افزایش قیمت جلو زده است که در نهایت سقوط قیمت بیت کوین را شاهد بوده‌ایم. بر همین اساس، می‌توان گفت زمانی که امیدواری‌ها درباره افزایش قیمت بیش از حد افزایش می‌یابد، در سطح اشتباه خرید هستیم که منجر به اصلاح قیمت می‌شود.

هنوز برای قضاوت در مورد اینکه آیا بررسی فعالیت‌های ردیت می‌تواند مانند اسیلاتور استوکاستیک برای بیت کوین عمل کند یا خیر، زود است. همچنین باید به این نکته توجه داشت که انتشار پست‌های صعودی در مورد بیت کوین در ردیت بعد از افزایش‌های کوتاه مدت قیمت اتفاق افتاد، نه قبل از آن. به همین دلیل، چارت‌استار مجموع میانگین‌های هفتگی را در گراف خود نمایش داده است و افزایش قیمت‌ها در اوایل یک هفته می‌تواند باعث شده باشد که کاربران ردیت تا چند روز در مورد آن صحبت کنند.

معامله‌گران برای تصمیم‌گیری همیشه اندیکاتورها را بررسی می‌کنند. گاهی اوقات ترکیب تحلیل تکنیکال، استفاده از ابزارهایی مانند اسیلاتور استوکاستیک و تحلیل فاندامنتال، بررسی احساسات موجود در بازار می‌تواند برای یک معامله‌گر ایده‌آل باشد. در حوزه ارزهای دیجیتال، بررسی جوامع پرشور در سایت‌های شبکه اجتماعی، مخصوصا ردیت که در جهت دهی این حوزه تاثیرگذار است، می‌تواند مهم باشد.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

0 دیدگاه