بانک مرکزی آذربایجان: ارز دیجیتال دولتی صادر نخواهیم کرد

بانک مرکزی آذربایجان: ارز دیجیتال دولتی صادر نخواهیم کرد

بانک مرکزی آذربایجان (CBA) اخیراً اعلام کرده است که برنامه‌ای برای انتشار ارز دیجیتال مخصوص بانک مرکزی (CBDC) یا ارز دیجیتال دولتی، ندارد.

«عالیم گولیف» رئیس‌کل بانک مرکزی آذربایجان در نشستی خبری به تاریخ ۱۵ نوامبر، اعلام کرد که بر اساس باور این بانک، استفاده از ارزهای دیجیتال و ابزارهای مالی مشابه می‌تواند ریسک‌ها و خطرات بسیاری را به همراه داشته باشد. از این رو بانک مرکزی، رفتاری محافظه‌کارانه را در قبال ارزهای دیجیتال اتخاذ نموده است.

بنا به اظهارات گولیف، ارزهای دیجیتال اغلب برای پول‌شویی استفاده می‌شوند و به همین علت بانک مرکزی در آینده‌ای نزدیک، برنامه‌ای برای راه‌اندازی ارز دیجیتال مخصوص این بانک را ندارد. این اخبار در حالی منتشر شده است که چند ماه پیش «المان رستموف» رئیس بانک مرکزی خطاب به ملت آذربایجان هشدار داده بود که در برخورد با ارزهای مخاطره‌آمیز دیجیتال، جانب احتیاط را رعایت کنند.

تقسیم بندی دیدگاه های جهانی

بانک مرکزی آذربایجان: ارز دیجیتال دولتی صادر نخواهیم کرد

کریستین لاگارد

موضوع ارزهای دیجیتال دولتی، همچنان یکی از مباحث پرحاشیه‌ای است که برخی اوقات موجب دامن زدن به واکنش‌های متقابل حتی از سوی مقامات مشابه در کشورها می‌شود. اظهارات گولیف ساعاتی پس از سخنان کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین‌المللی پول منتشر شد که در فستیوال فین‌تک سنگاپور از بانک‌های مرکزی در سراسر جهان خواسته بود تا به بررسی ارزهای دیجیتال بانکی بپردازند. به گفته لاگارد، انتشار ارزهای دیجیتال مختص بانک مرکزی به‌صورت بالقوه امنیت پرداخت را بهبود بخشیده و از فشار موجود بر سیستم مالی خواهد کاست که این مسئله از طریق تقلیل ریسک‌های بانکداری و حتی فراهم نمودن پوشش مالی برای مناطق کمتر توسعه‌یافته که امکان دسترسی به زیرساخت مالی موجود را ندارند، حاصل خواهد شد.

با این حال علیرغم اطلاعیه رسمی لاگارد، صندوق بین‌المللی پول در حال حاضر مخالفت خود را نسبت به انتشار ارز دیجیتال سلطنتی توسط جزایر مارشال، اعلام کرده و در اوایل هفته جاری تهدید نموده است که راه‌اندازی ارز دیجیتال SOV، منجر به انسداد کمک‌های بین‌المللی به این کشور خواهد شد.

از سوی دیگر، چندین بانک مرکزی از سراسر دنیا با ظن و گمان بسیاری به مقوله ارزهای دیجیتال می‌نگرند. استرالیا، هنگ‌کنگ و اسرائیل از جمله مناطقی هستند که نشان داده‌اند اگرچه در تضاد کامل با ارزهای دیجیتال مختص بانک مرکزی نیستند ولی بدگمانی عمیقی نسبت به این موضوع دارند. به گزارش CCN در ماه می، «جوزف چان» دبیر اجرایی خدمات مالی و خزانه‌داری هنگ‌کنگ اعلام کرد که انجمن پولی و مالی هنگ‌کنگ (HKMA) در آینده‌ای نزدیک، برنامه‌ای برای انتشار ارز دولتی ندارد.

بانک مرکزی آذربایجان: ارز دیجیتال دولتی صادر نخواهیم کرد

«میشل بولاک» نائب رئیس بانک مرکزی استرالیا در اواخر ماه اکتبر اعلام کرد که این بانک هیچ دلیل قانع کننده‌ای برای انتشار نسخه دیجیتالی دلار استرالیا را نیافته است. همچنین پیش از این نیز در ماه نوامبر، بانک اسرائیل نیز در طی گزارشی اعلام کرد که مزایای بالقوه‌ای در انتشار ارز دیجیتالی مبتنی بر واحد پول خود را شناسایی نکرده است.

از طرفی دیگر، تعدادی از کشورها ازجمله سوئد، سنگاپور، تایلند و کانادا مفهوم کلی ارزهای دیجیتال مختص بانک‌ها را مشتاقانه پذیرفته و اعلام کرده‌اند که در آینده‌ای نزدیک قصد راه‌اندازی ارزهای دیجیتال دولتی مخصوص به خود را دارند. در ماه آگوست، بانک تایلند خبر از راه‌اندازی نقشه راه خود برای پروژه «Inthanon» را داده بود که مرتبط با CBDC می‌باشد. انتظار می‌رود Riksbank سوئد نیز به‌نوبه خود، آزمایش‌های مقدماتی مربوط به طرح CBDC این کشور به نام e-Krona را در سال ۲۰۱۹ آغاز کرده و تا سال ۲۰۲۱ به بهره‌برداری کامل برساند.

منبع : ccn
ممکن است علاقه مند باشید
guest

استفاده از محتوای توهین‌آمیز، غیراخلاقی، دیدگاه‌های غیراقتصادی، تبلیغات و اطلاعات تماس یا لینک‌های نامرتبط ممنوع است.

نقض قوانین ممکن است منجر به عدم تأیید دیدگاه‌ها یا مسدودسازی حساب کاربران شود.

0 دیدگاه