آیا ارزهای دیجیتال نابودشدنی هستند؟

آیا ارزهای دیجیتال نابودشدنی هستند؟

ارزهای دیجیتال به واسطه‌ی قدرت فناوری زیرساختی خود، بلاک چین همواره مدعی بوده‌اند که تا ابد باقی خواهند ماند. آیا این مساله حقیقت دارد و یا تنها حقه‌ای برای سرمایه‌گذاری در آنها است؟ آیا روزی می‌رسد که آنها به طور کلی نابود شوند؟

دیدگاه‌های بیان شده در این مقاله صرفا نظر نویسنده‌ی مقاله، آدرین ترومر (Adrian trummer) محقق و سرمایه‌گذار کریپتو است.

حیات یک ارز دیجیتال وابسته به کامپیوترهایی است که از سراسر دنیا تراکنش‌های مربوط به آن را تایید می‌کنند و یک ارز زمانی از بین می‌رود که دیگر حتی یک کامپیوتر بر روی کره‌ی زمین حاضر نباشد آن را استخراج و تراکنش‌های مربوط به آن را تایید نماید. اگر هویت واحدی بتواند در شبکه‌ی قدرتمند هر ارز دیجیتال، برای همیشه کنترل بیش از ۵۰ درصد از استخراج آن را بر عهده بگیرد و از آن سوء‌استفاده کند، می‌تواند آن را نابود کند.

در این مقاله می‌خواهم به شما نشان دهم که چرا نابودی مطلق یک ارز دیجیتال محبوب، غیر محتمل بوده و برای مرگ یک کریپتوکارنسی چه اتفاقاتی می‌بایست بیفتد.

آیا ارزهای دیجیتال نابودشدنی هستند؟

چرا نابودی مطلق یک ارز دیجیتال غیرمحتمل است؟

اولا مایلم به شما بگویم که در این مقاله راجع به قیمت ارز خاصی صحبت نمی‌کنم و تنها احتمال از بین رفتن ارزهای دیجیتال به نحوی که امکان تعامل با آن‌ها به هیچ طریقی وجود نداشته باشد را بررسی خواهم کرد. راجع به تنزل قیمت و یا بی ارزش شدن یک ارز نیز صحبت نخواهیم کرد چرا که به نسبت نابودی مطلق، سناریویی محتمل‌تر است.

چرا نابودی مطلق یک ارز دیجیتال سخت است؟ آیا این اتفاق برای ارزهای معروفی همچون بیت کوین، اتریوم و غیره خواهد افتاد؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید فناوری بلاک چین را درک کرده باشید. به ساده‌ترین بیان فناوری بلاک چین، کامپیوترهای غیرمتمرکز را کنار یکدیگر آورده تا قدرت محاسباتی‌شان را در راستای هدفی مشترک به اشتراک بگذارند. در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال این هدف مشترک، تایید تمامی تراکنش‌ها و استخراج ارزهای جدید مطابق با الگوریتمی مشخص است. این همان تفاوت میان یک وب‌سایت و یک ارز دیجیتال است. یک وب‌سایت توسط یک کامپیوترها کنترل شده و مالک آن یک شرکت و یا یک سازمان است و هر زمان که این شرکت تصمیم بگیرد از وب سایت میزبانی نکند، عملا از بین می‌رود. ارزهای دیجیتال نیز توسط کامپیوترها به شکل غیرمتمرکز در سراسر جهان نگهداری می‌شوند و هیچ شرکت و یا نهاد مرکزی‌ای مسئول آنها نبوده و نمی‌تواند کامپیوترها را از تایید تراکنش‌های مربوط به آنها باز دارد.

بنابراین اگر دست کم یک کامپیوتر در نقطه‌ای از جهان وجود داشته باشد که ارزی را استخراج کند، از نظر تئوریک این ارز کارایی خواهد داشت هرچند که دیگر غیرمتمرکز نخواهد بود.

آیا ارزهای دیجیتال نابودشدنی هستند؟

 چرا ماینرها دست از استخراج یک ارز دیجیتال می‌کشند؟

تا اینجا درباره‌ی اینکه نابودی کریپتوکارنسی‌های محبوب چقدر دور از تصور است صحبت کردیم. بیایید با یکدیگر بررسی کنیم برای نابود شدن یک ارز چه اتفاقی می‌بایست بیفتد.

یک ارز دیجیتال زمانی از بین می‌رود که دیگر تراکنش‌های مربوط به آن طبق هیچ پروتکل توافق جمعی‌ای تایید نشده و توسط اعضای شبکه استخراج نشود.

حال بگذارید کمی عمیق‌تر به این مساله نگاه کنیم و مثالی بزنیم. چه اتفاقی می‌افتد که دیگر کامپیوتری حاضر به استخراج بیت کوین نیست؟

برای پاسخ به این سوال باید به این مساله برگردیم که چرا افراد بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را استخراج می‌کنند؟

اگر آن از دسته از افراد که تنها برای سرگرمی و یا کار خیر این کار را انجام می‌دهند صرف نظر کنیم، انگیزه‌ی اصلی مابقی، کسب درآمد است. در غیر این صورت، صرف هزینه‌ی بسیار برای قدرت پردازش و برق مصرفی بالا بدون سود منطقی نخواهد بود. آیا سناریویی را می‌توان یافت که در آن استخراج یک ارز دیجیتال در هیچ جای دنیا سودآور نباشد؟ پاسخ به این سوال دشوار است اما احتمالا چنین سناریویی وجود ندارد.

آیا ارزهای دیجیتال نابودشدنی هستند؟

هزینه‌ی اصلی ماینینگ مربوط به محاسبات، کارت‌های گرافیک و برق است. هزینه‌ی خرید کامپیوتر تقریبا در تمامی کشورها برابر بوده اما هزینه‌ی برق نسبت به محل زندگی شما متغیر است.

به عنوان مثال ایسلند کشور خوبی برای ماینینگ ارزهای دیجیتال است. ممکن است با خودتان بگویید در این کشور به علت داشتن آب و هوای سرد نیاز به صرف هزینه‌ی بسیار برای خنک کردن دستگاه‌ها نیست اما چیزی که از آب و هوا بیشتر اهمیت دارد، هزینه‌ی برق مصرفی است. در حقیقت کشور ایسلند به خاطر داشتن آتش‌فشان‌های بسیار، هزینه‌ی تولید برق را با استفاده از روش‌های زمین گرمایی بسیار پایین آورده است.

ماینرها تا زمانی که این صنعت سودآور باشد به استخراج ارزهای دیجیتال ادامه خواهند داد.

آیا یک ارز دیجیتال هک شدنی و نابودشدنی است؟

تا اینجا متوجه شدیم که یک ارز دیجیتال قدرت خود را مدیون فناوری‌ای همچون بلاک چین است که محاسبات مربوط به آن را میان تمام کامپیوترها در سراسر جهان توزیع می‌کند. آیا این سیستم قدرتمند ضد هک و پایدار است؟

تنها راه شناخته شده‌ی برای هک یک ارز دیجیتال و به دست گرفتن کنترل آن، به دست آوردن بیشتر قدرت استخراج آن ارز است. از آنجایی که هر تغییر و یا تصمیمی در شبکه نیازمند این است که حداقل ۵۰ درصد از ماینرها با آن موافقت کنند و به طور کل ارزهای دیجیتال و فناوری زیرساختی آنها بلاک چین، به نحوی کار می کند که در آن ماینرها تصمیم می‌گیرند که چه اتفاقی برای آن ارز بیفتد،تنها فردی که ۵۰ درصد از قدرت ماینینگ شبکه را در اختیار گرفته می‌تواند کد آن را نیز تغییر داده و تصمیم به نابودی آن بگیرد. این هک به حمله‌ی ۵۱ درصد نیز شهرت دارد.

احتمال چنین هکی چقدر است؟

برای ارزهای دیجیتال بزرگی نظیر بیت کوین که نیاز به خرید کامپیوترهایی دارد که قدرت محاسباتی آنها از ۵۰ درصد قدرت ماینینگ بیت کوین در دنیا بیشتر باشد، تقریبا غیر ممکن است. اتفاقی که بیشتر محتمل بوده این است که یک استخر استخراج آن‌قدر بزرگ شده تا بتواند ۵۰ درصد از قدرت ماینینگ بیت کوین را در اختیار خود بگیرد. اما این امر نیز بسیار بعید به نظر می‌رسد. استخرهای استخراج، جوامع آنلاینی هستند که در آن ماینرها منابع پردازشی خود را برای استخراج ارزهای دیجیتال گرد هم می‌آورند.

اما به راستی چرا یک نفر ترجیح می‌دهد برای استخراج یک ارز غیرمتمرکز به یک استخر استخراج متمرکز روی بیاورد. در سال‌های اولیه پس از پیدایش بیت کوین، استخراج این ارز به سادگی با کامپیوتر منزل انجام می‌شد اما با گذشت زمان و افزایش تعداد افرادی که به ماینینگ بیت کوین روی آوردند، کامپیوترها و کارت‌های گرافیکی پیشرفته‌تر وارد این حوزه شده و رقابت سخت‌تر و سخت‌تر شد.

آیا ارزهای دیجیتال نابودشدنی هستند؟

پاداش بلاک در بلاک چین بیت کوین به ماینری تعلق می‌گیرد که هش مناسب برای اضافه شدن بلاک جدید به بلاک چین را پیدا کند. اگر فردی به تنهایی تصمیم بگیرد استخراج بیت کوین را به صورت جدی شروع کرده و به خرید تجهیزات ماینینگ روی بیاورد، ممکن است مجبور باشد برای سال‌ها اینکار را بدون دریافت پاداش ادامه دهد. به همین جهت برای جلوگیری از چنین ریسک بزرگ و از دست دادن سرمایه‌، ماینرها ترجیح می‌دهند در استخرهای استخراج عضو شده و قدرت محاسبات و سخت‌افزاری خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. پاداش بلاک در این روش ماینینگ، میان ماینرها بر حسب میزان توان محاسباتی که هر یک برای حل یک بلاک به اشتراک گذاشته‌اند تقسیم می‌شود.

این سناریو را در نظر بگیرید که یک استخر استخراج آن‌قدر محبوب و بزرگ شود که بتواند ۵۰ درصد از تمامی ماینرهای بیت کوین را به خود جذب کند؛ آنگاه از نظر تئوریک این استخر استخراج قدرت تغییر کد و نابود کردن بیت کوین را به دست خواهد آورد.

چرا هکرها نمی‌توانند ارزهای دیجیتال را نابود کنند؟

آیا ارزهای دیجیتال نابودشدنی هستند؟

فرض کنید هکری  ۵۱ درصد از قدرت استخراج یک ارز دیجیتال را به دست آورده است، آیا او این ارز را نابود خواهد ساخت و یا به استخراج آن و دریافت مقدار زیادی پاداش ادامه خواهد داد؟ این سوال بسیار جذابی است که ساتوشی ناکوموتو خالق بیت کوین، در وایت پیپر مربوط به این ار چنین پاسخ داده است: حتی اگر فردی موفق شود ۵۰ درصد از قدرت ماینینگ بیت کوین را به دست بگیرد، به نفع او خواهد بود که ماینینگ این ارز را ادامه دهد چراکه می‌تواند پول زیادی را با دریافت پاداش بلاک‌ها به دست بیاورد. با وجود اینکه ما نمی‌دانیم یک شخص و یا سازمان در چنین جایگاهی چه کار خواهد کرد اما احتمالا به استخراج بیت کوین ادامه خواهد داد. ساتوشی ناکاموتو همچنین اظهار کرد که هیچ هکری از آنجایی که هیچ فردی حاضر نیست ثروت خود را نابود، نامعتبر و یا بی ارزش سازد، بیت کوین را از بین نمی‌برد.

با این احتساب حتی اگر حمله‌ی ۵۱ درصد نیز اتفاق بیفتد، احتمال نابود ساختن بیت کوین و یا سایر ارزهای دیجیتال توسط هکر بسیار کم است.

کلام آخر

یک ارز دیجیتال مادامی که حداقل یک کامپیوتر در دنیا وجود داشته که تراکنش‌های مربوط به آن را تایید و آن را استخراج نماید، از بین نمی‌رود. از سوی دیگر احتمال هک شبکه‌ی مربوط به یک ارز دیجیتال  بسیار کم بوده و اگر چنین اتفاقی بیفتد و یک فرد ۵۰ درصد از قدرت استخراج را به دست بیاورد، ادامه‌ی ماینینگ از نابود ساختن آن ارز بسیار برای او سودآورتر خواهد بود.

نظر شخصی شما چیست؟ آیا ارزهای دیجیتال معتبر و محبوب، نابودشدنی هستند؟

نظرات خود را با درج کامنت در زیر این پست با ما در میان بگذارید.

منبع: flagshipcrypto
guest

استفاده از کلمات و محتوای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به هر شکل و هر شخص ممنوع است.

انتشار هرگونه دیدگاه غیراقتصادی، تبلیغ سایت، تبلیغ صفحات شبکه‌های اجتماعی، قراردادن اطلاعات تماس و لینک‌های نامرتبط غیرمجاز است.

دیدگاه‌هایی که از قوانین فوق تخطی کرده باشند، تأیید نمی‌شوند و حساب کاربران خاطی ممکن است مسدود شود.

در صورت وقوع کلاهبرداری یا فریب، ارزدیجیتال این حق را دارد که از مراجع قضایی پیگیری کند یا با این نهادها همکاری داشته باشد.

19 دیدگاه
مرتضی
مرتضی
1 سال پیش

سلام ایا ممکن ارزهای دیجیتال از بین بروند ؟
اصلا کار این ها چی هست؟

مهدیه افسرس
مهدیه افسرس
1 سال پیش

تراکنش من تایید شده ولی به ولت اون طرف نرفته چیکار باید بکنم؟

محمد آذرنیوار
مدیر
محمد آذرنیوار
1 سال پیش

سلام اون طرف فرده یا شرکت؟

اگر فرده ممکنه کیف پول اون مشکل داشته باشه که نمایش نمیده. آدرس رو هم چک کنید شاید اشتباه ارسال کرده باشید.

اگر شرکته ممکنه کلاهبردار باشن.

محمد سلمانی
محمد سلمانی
2 سال پیش

سلام
اگه کامپیوتر کوانتومی ساخته بشه با قدرت فوق العاده که داره و بیت کوین رقیب بزرگ پول بشه مطمعنا در توانایی دولت آمریکا یا هر کشوری که به برتری کوانتومی دست پیدا کنه هست که دست به تخریب این پول دیجیتال بزنه. ( قدرت فوقالعاده کامپیوتر کوانتومی و مصرف احتمالا کم برق آن)
پس میشه گفت که دولتهای بزرگ این امکان را خواهند داشت مگر اینکه منافع دولتها رو پولهای دیجیتال به خطر نیندازند.

majid
majid
2 سال پیش

سلام سال نو مبارک شما و خانواده محترمتان تبریک عرض میکنم متشکرم مجید

سعید صفایی
سعید صفایی
3 سال پیش

سلام ممنون از مقاله زیباتون
یه مساله ای هست واسه ماینر ها
به تازگی من دیدم که دستگاهای استخراج مثلا اس۹ با توجه به برسی هایی که کردیم تقریبا ۱-۲ تراهاش بدون اینکه کاربر بفهمه داره واسه انت پول ماین میکنه شما اگه ایپی های انت پول رو هم ببندید کلا ماینرتون ریست میشه
این اتفاق باعث میشه که ادم فک کنه انت ماینر داره یه کار بزرگی میکنه واسه داشتن بیشترین قدرت هش ! ولی خوب ۵۱ درصد تقریبا غیر ممکن هست
در هر صورت ممنون

دیجیتال نوت | DigitalNote
دیجیتال نوت | DigitalNote
3 سال پیش

سوالی که باید پرسید اینکه اینترنت بعد از حباب دات کام نابود شده ؟!
بعد از چندین سال (حدودا 10 سال=2006 ) معلوم شد دنیا بدون اینترنت مفهوم نداره
ارز های دیجیتال هم همین طور سال گذشته ارز های دیجیتال وارد حباب شدند
ولی به زودی خودشون رو پای ثابت دنیای ما می کنند

محب
محب
3 سال پیش

با توجه به مقاله هایی که درباره احتمال حذف اثبات کار بیت کوین هست، به نظر شما چقدر احتمال اجرایی شدن این موضوع هست؟ اون موقع همه ی ماینرها از رده خارج نمیشن؟

دیجیتال نوت | DigitalNote
دیجیتال نوت | DigitalNote
3 سال پیش
پاسخ  محب

حذف POW نیاز به هارد فورک داره ، یعنی یه سکه ی جدید حاصل میشه
بنابراین این قضیه منتفی هست

محب
محب
3 سال پیش

آیا اتریوم ماه قبل 85 درصد ماینرها رو از رده خارج نکرد؟ و 85 درصد هش ریت شبکه افت کرد ؟

محب
محب
3 سال پیش
پاسخ  محب

باید به مونرو اشاره می کردم، اشتباهی اتریوم درج کردم.
منبع خبر :
https://arzdigital.com/monero-s-hashrate-plummets-over-80-after-hard-fork-curbs-asic-mining/

سایه
سایه
3 سال پیش

موقع خوندن این مطالب همیییشه یه سوال برام پیش میاد، همه اونایی که خوب و بد ارزای دیجیتال رو بررسی میکنید، آیا خودتون هم سرمایه گذاری میکنید یا اینکه خودتونم هنوز دوبه شکید و تردید دارید؟؟؟؟؟؟؟؟

احمد
احمد
3 سال پیش
پاسخ  سایه

سایه جان قریب به اتفاق کسانیکه در این سایت اخبار را دنبال میکنند یا ماینینگ هستند و یا روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کرده اند و الا اخبار جذاب تر در سایتهای دیگه هست اگر فردی بخواد فقط وقت گذرانی کند.

محسن
محسن
3 سال پیش
پاسخ  سایه

ما بر روی این جمله: (تنها با سرمایه ایی وارد شوید که قدرت از دست دادنشو داشته باشید)تاکید میکنیم و با در نظر گرفتن آن،سرمایه گذاری میکنیم.

امید صادقی
امید صادقی
3 سال پیش

به نظرم تنها راهی که ارز دیجیتال قدرتمندی مثل بیتکوین، اتریوم و … را بشه نابود کرد، این هست که اینترنت نابود بشه. که احتمالش بسیار کمه. احتمال اینکه ارزهای اسکناس مثل دلار و ریال نابود بشن بیشتر از احتمال نابودی بیتکوین هست. شما اگر بخوای 50 درصد هش شبکه رو دستت بگیری باید به اندازه کل قدرت هش الان ماینر بخری. الان قدرت هش شبکه 45 ملیون ترا هست. ماینر “اینوسیلیکون ترمیناتور۳” که یکی از قویترین مدلهاست حدود 45 ترا قدرت داره. هر یکدونش هم قیمتش 2200 دلار هست. اگر بخوای 50 درصد قدرت داشته باشی، باید یک میلیون از این دستگاهها بخری که میشه 2 ملیارد دلار. و در مدتی که این دستگاهها رو میخری هیچکس دیگه دستگاهی نخره تا قدرت هش ثابت بمونه. بغیر از پولش که مبلغ زیادیه، اصلا از کجا میخوای یک ملیون از این مدل پیدا کنی که بخری؟

امید صادقی
امید صادقی
3 سال پیش

بگذریم که برای روشن کردن این تعداد ماینر باید حدود دو گیگاوات برق بهش بدی!
کل برق ایران 25 گیگاوات هست. مجموع برق خیلی از کشور ها از دو گیگاوات کمتره.

افشین
افشین
3 سال پیش

یه نکته مهم رو از قلم انداختید….
بزرگ ترین خطر بلاک چین… کامپیوتر های کوانتومی…

ali mandegar
ali mandegar
3 سال پیش

مطالبتون عالی و بسیار کاربردی بود با تشکر برای تحقیق و ترجمه این مطلب

MAJID.HAJARIAN
MAJID.HAJARIAN
3 سال پیش
پاسخ  ali mandegar

سلام.من عاشق علم.فرارهستم.وتشکرمیکنم.ازشخصیت ایرانی که دنبال میکنند.چراکه.نبایدازهیچ علم مرموزی عقب افتاده باشیم.امیددارم.که درکشورعزیزایران.ماهم.ابر رایانه ارزی برای کشوراستخراج.اقتصادی تولید کنیم.تامعادلات فهم نوجوانهای عزیزباشه.واقتصادکشورمان بازیچه بلاکچین. هانشود.به امید فهم بیشتروبااغماض تر به فن علوم دیجتال به پیش برویم.سپاس بیکران.

ارزهای دیجیتاللیست کامل
اخبار و مقالاتاخبار و مقالات بیشتر
صرافی ارزهای دیجیتالصرافی های بیشتر
دستگاه ماینر ارزهای دیجیتالدستگاه های بیشتر
موردی یافت نشد.