بلومبرگ مدعی شد: ۵۰۰ میلیون دلار واحد جدید تتر تاثیری در سقوط ماه آگوست بازار نداشته

بلومبرگ مدعی شد: ۵۰۰ میلیون دلار واحد جدید تتر تاثیری در سقوط ماه آگوست بازار نداشته

بنا بر گزارش بلومبرگ در تاریخ ۲۴ اوت، کمپانی تتر -اولین ارائه‌دهنده ارز دیجیتال باثبات (StableCoin)- واحدهای جدیدی را به بازار عرضه کرده است که در حال حاضر بر قیمت ارزهای دیجیتال اصلی یا سایر آلت‌کوین‌هایی که ارزش کل پایینی دارند، تأثیر چندانی نگذاشته‌اند.

پیش از این در یک مقاله از دانشگاه تگزاس ادعایی مبنی بر این ذکر شده بود که میان عرضه‌ی توکن تتر و دست‌کاری یا تثبیت قیمت ارزهای دیجیتال اصلی مانند بیت کوین رابطه‌ای وجود دارد. بلومبرگ در این گزارش ادعای مذکور را مورد انتقاد قرار داده و نوشته است: ظاهراً این ادعا در مورد اوضاع ماه آگوست بازار ارز دیجیتال صدق نمی‌کند.

در اواسط ماه ژوئن مقاله‌ای منتشر شد که در آن نوشته شده بود افزایش قیمت بیت کوین تا ۲۰,۰۰۰ دلار، نتیجه‌ی یک هماهنگی عظیم میان کمپانی تتر و بیت فینکس- ششمین صرافی بزرگ ارزهای دیجیتال- بوده است. بنا بر مقاله‌ای که به آن اشاره شد، این صرافی تنها مشتری تتر بوده و تتر بیت کوین‌های خریداری شده را به حساب بیت‌فینکس انتقال داده است.

بیشتر بخوانید: بررسی تخصصی تاثیر تتر بر افزایش قیمت شدید بیت کوین در سال ۲۰۱۷

بلومبرگ در ماه ژوئن این نکته را متذکر شد که مقاله تحقیقاتی مذکور 87 مورد از بزرگ‌ترین خریدهای تتر که از مارس 2017 تا مارس ۲۰۱۸ انجام شده بودند را به‌کار برده است. این تعداد نسبت به بازه زمانی نامبرده کم است و کمتر از یک درصد آن را توجیه می‌کند، اما میزان سود ترکیبی بیت کوین در یک سال را حدود 50  درصد افزایش داده است.

بلومبرگ مدعی شد: 500 میلیون دلار واحد جدید تتر تاثیری در سقوط ماه آگوست بازار نداشته
همبستگی قیمت تتر با نمودار قیمتی بازار ارز دیجیتال

بلومبرگ به‌تازگی در هفته جاری مقاله‌ای را منتشر کرده که در آن به مقاله موسسه تحقیقاتی Chainalysis و تأثیر تتر بر ارزش دارایی‌های دیجیتال کوچک اشاره شده است. در مقاله اصلی موسسه Chainalysis این ادعا مطرح شده که تتر تأثیر روزافزونی بر قیمت ارزهای دیجیتال کوچک‌تر از بیت کوین، اتریوم، و لایت کوین؛ نظیر ایاس و نئو داشته است. این در حالی است که در ماه اوت تتر تأثیری بر رشد قیمت بیت کوین، اتریوم و لایت کوین نگذاشته است.

طبق آمار omniexplorer، شرکت تتر اوت امسال به ارزش پانصد میلیون دلار توکن جدید به بازار عرضه کرده است. بلومبرگ با اشاره به کاهش قیمت ارزهای دیجیتال ایاس و نئو نوشته است که این نیم میلیارد توکن در ماه جاری بر قیمت ایاس و نئو تأثیر هر چه تمام داشته‌اند: قیمت این دو ارز دیجیتال به ترتیب در این ماه ۳۷ و ۴۴ درصد کاهش قیمت یافته است.

اما قیمت بیت کوین نیز در ماه جاری نزدیک به ۱۹ درصد کاهش داشت؛ بلومبرگ در خصوص این کاهش قیمت نوشته است:

صدور توکن های جدید تتر در ماه اوت، حرکتی است که در گذشته غالباً با یک افزایش قیمت در بیت کوین همزمان می‌شد.

بلومبرگ در ماه جولای مقاله‌ای در خصوص دست‌کاری قیمت تتر منتشر کرد که محور اصلی آن صرافی ارز دیجیتال کراکن و تأثیر میزان معاملات روزانه آن بر قیمت تتر بود. در عوض همان‌گونه که نویسنده خاطرنشان کرده است، قیمت تتر همچنان تا حدودی ثابت باقی ماند. کارشناسان بازار سرمایه آن را به‌عنوان یک پرچم قرمز در نظر گرفته‌اند.

مسئولین صرافی کراکن مدتی بعد به‌سرعت مخالفت خود را با ادعاهای بلومبرگ ابراز نموده و مدعی شدند که نویسندگان آن مفاهیم ساده بازار ازجمله آربیتراژ (Arbitrage)، لیست سفارش‌ها (order books)، و نرخ ثابت ارز (currency pegs) را متوجه نمی‌شوند.

منبع: cointelegraph
guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

4 دیدگاه
محسن خالدی
محسن خالدی
۵ سال قبل

سلام
خانم نیل درار میخوام ازتون خواهش کنم یه مقاله درباره توکن
۴NEWبنویسید .پروژه ی خیلی جالبیه

ثریا نیل درار
ثریا نیل درار
۵ سال قبل

با سلام،

چشم حتما.

چنانچه مطلب خوبی در این زمینه منتشر شود، حتماً ترجمه خواهیم کرد. مطالب مهم نیز در صف تألیف قرار خواهند گرفت.

آقای بیت
آقای بیت
۵ سال قبل

مقاله عال ایی بود

ثریا نیل درار
ثریا نیل درار
۵ سال قبل

سلام، متشکرم