مدیرعامل بلاک استک: بیت کوین بیشتر از آنچه دیگران فکر می‌کنند برای دیفای مناسب است

مدیرعامل بلاک استک: بیت کوین بیشتر از آنچه دیگران فکر می‌کنند برای دیفای مناسب است

با آنکه بیت کوین یک ارز دیجیتال امن است، اما وقتی صحبت از قراردادهای هوشمند به میان می‌آید، اتریوم در میان شبکه‌های بلاک چینی، حرف اول را می‌زند.

به گزارش کوین تلگراف، با رشد روزافزون توجه همگانی به قراردادهای هوشمند، شماری از طرفداران بیت کوین، این پرسش را مطرح کرده‌اند که چرا به‌جای اتریوم، بیت کوین نمی‌تواند بستری برای تعریف و اجرای قراردادهای هوشمند باشد؟

مونیب علی (Muneeb Ali)، هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل پلتفرم متن‌باز بلاک استک در پاسخ به این سؤال می‌گوید که بهترین راه برای جلب‌توجه کاربران، اتصال اپلیکیشن‌ها و قراردادهای هوشمند به شبکه بیت کوین است؛ به‌گونه‌ای که بتوان از بیت کوین به‌عنوان یک ارز ذخیره و از بلاک چین آن به‌عنوان یک سازوکار امنیتی قدرتمند استفاده کرد.

علی در مصاحبه‌ها با رسانه‌ها گفته است که بیت کوین، بیش از یک دهه است که پادشاه بلامنازع قلمرو بلاک چین است و همه اذعان دارند که از نظر امنیتی، شبکه این ارز دیجیتال، بی‌همتا است. وی در ادامه افزوده است:

ما بر این باوریم که بلاک چین جدید استکس ۲.۰ (Stacks ۲.۰) که هم‌اکنون درحال طی فاز آزمایشی خود است، می‌تواند قابلیتی را ارائه کند که بتوان از شبکه بیت کوین به‌عنوان بستری برای اجرای قراردادهای هوشمند در وب ۳.۰ استفاده کرد. توسعه‌دهندگان می‌توانند با زبان برنامه‌نویسی قراردادهای هوشمند کلریتی (Clarity) و بهره‌گیری از سازوکار اثبات انتقال (Proof of Transfer) با زبانی بسیار امن‌تر که پیش‌بینی‌پذیر و تصمیم‌پذیر است، قراردادهای هوشمند را تعریف و اجرا کنند.

به‌گفته علی، از بیت کوین همواره به‌عنوان یک شبکه امن یاد شده است و اتریوم نیز در حوزه قراردادهای هوشمند، حرف اول را می‌زند. وی در ادامه می‌گوید:

زبان اسکریپت‌نویسی محدود بیت کوین، به‌عنوان یک عامل بازدارنده‌، همواره مانع از آن شده است که توسعه‌دهندگان بتوانند روی شبکه بیت کوین به توسعه اپلیکیشن‌های توزیع‌شده یا اجرای قراردادهای هوشمند بپردازند. درنتیجه بسیاری از توسعه‌دهندگان با رویگردانی از راه‌اندازی بلاک چین‌های مخصوص خود به تقویت پروتکل‌های اثبات کار یا سهام بومی روی می‌آورند که در مقایسه با بیت کوین، امنیت به‌مراتب کمتری دارند. یکی از پیامدهای این اتفاق این است که اتریوم به‌عنوان پلتفرم پیش‌فرض برای توسعه و راه‌اندازی قراردادهای هوشمند درنظر گرفته می‌شود، حال آنکه به نظرم این امر، دائمی نیست.

علی در ادامه خاطرنشان کرده است که آینده اینترنت از جنس «بده‌بستان و مصالحه میان راحتی و امنیت» نخواهد بود، بلکه امنیت به برنامه‌های تحت وب به‌گونه‌ای گره می‌خورد که بسیاری از آنها به‌سوی استفاده از بیت کوین به‌عنوان یک ارز ذخیره سوق پیدا می‌کنند. بلاک چین بیت کوین نیز در این میان به‌عنوان یک سازوکار امنیتی استفاده خواهد شد.

علی با توجه به حوزه وب ۳.۰ می‌گوید که نکته‌ای که در خلال بحث‌های اخیر پیرامون تأمین مالی غیرمتمرکز یا دیفای، توجه‌اش را جلب کرده، افزایش گفت‌وگوها در مورد احتمال استفاده از بیت کوین به‌عنوان بستری برای دیفای است. وی بر این باور است که چنین بحث‌هایی از تمایل کاربران برای بهره‌گیری از امنیت شبکه بیت کوین در محصولات مالی حکایت دارد. وی می‌گوید:

بسیاری فکر می‌کنند که ایجاد مجدد بیت کوین روی اتریوم، ساده‌تر است. حال آنکه ایجاد قابلیت‌های اتریوم روی بیت کوین، منطقی‌تر به نظر می‌رسد. پذیرش این موضوع هنوز در مراحل ابتدایی خود است، اما کاربران به‌تدریج در حال درک این موضوع هستند که ارزش ایجاد قابلیت‌ها روی اکوسیستم بیت کوین به‌مراتب بیشتر از سایر همتایان آن است.

guest

لطفا در صورت مشاهده دیدگاه‌های حاوی توهین و فحاشی یا خلاف عرف جامعه لطفا با گزارش سریع آن‌ها، به ما در حفظ سلامت بستر ارتباطی کاربران کمک کنید.

3 دیدگاه
Hamed
Hamed
۳ سال قبل

دوستان بلاک استکس بخریم یا نه؟

صفری
صفری
۳ سال قبل

خود بلاک استکس تو بیت کوین یه چیزی مثل lend اتریومه . یه رشد سه چهار هزار درصدی در پیش داره. بخرید و نگه دارید

امید
امید
۳ سال قبل
پاسخ  صفری

استدلالتون چیه ؟